Malware

Nekonečný příběh: Na Google Play byl malware, tvářil se jako závodní hry

Nekonečný příběh: Na Google Play byl malware, tvářil se jako závodní hry

Co pár týdnů, to zpráva, že se na Google Play objevily aplikace infikované malwarem. A nyní je to tady opět – Lukas Stefanko, bezpečnostní výzkumník z ESETu objevil, že se v obchodě Googlu s aplikacemi objevil malware, který se vydával za závodní aplikace. Stáhlo si je přes půl milionů lidí.

Stefanko na to upozornil na svém Twitteru. Zveřejnil jména 13 herních aplikací od stejného vývojáře, které ve skutečnosti nebyly hrami, ale malwarem určených ke krádeži dat. Všechny tyto aplikace byly v době jeho tweetu dostupné volně ke stažení na Google Play.

Dvě aplikace byly navíc trendující, čímž hrozilo, že si je stáhne víc lidí. Nakonec si v součtu všechny infikované aplikace stáhlo 580 tisíc lidí, než je Google stihl smazat. Ten tak učinil až po upozornění od ESETu.

Když si člověk aplikaci stáhl, místo závodní hry se mu objevil špatně fungující náhled, který se zobrazil jen na pár sekund. Pak aplikace vždy spadla. V pozadí však software začal stahovat data z domény registrované v Istanbulu a nainstaloval zákeřný malware.

Google jen potvrdil, že aplikace porušily stanovy obchodu a byly z něj odstraněny.

Firma má s malwarem ve svém obchodě dlouhodobě problém, hlavně v porovnání s App Storem, kde jsou podobné incidenty výjimečné. App Store je ale na druhou stranu kritizován poctivými vývojáři, že je schvalování aplikací až moc přísné a zdlouhavé.

Je ovšem třeba zmínit, že útoků na Android je vzhledem k většímu počtu zařízení více a jen loni Google odstranil 700 tisíc infikovaných aplikací. Že jich v takovém počtu pár proklouzne vlastně není až tak překvapující. Je to podobné jako s Windows. Používanější systém více láká záškodníky a vzniká na něj daleko více škodlivého softwaru, což zvyšuje i pravděpodobnost jeho úspěšného průniku do koncových zařízení. Technicky přitom může být stejně, nebo i lépe zabezpečený než méně atakovaná konkurence.

Diskuze (14) Další článek: Startup HyperSurfaces hodlá změnit způsob, jakým interagujeme s fyzickým světem

Témata článku: Google, Windows, Android, Twitter, Mobilní aplikace, Malware, App Store, ESET, Škodlivý software, Aplikace, Závodní hra, Krádež dat, Používaný systém, Zákeřný malware, Úspěšný průnik, Druhá strana, Play, Istanbul, TV +, Nekonečný příběh, Herní aplikace, Bezpečnostní výzkumník, Velký počet, Koncové zařízení, Infikovaná aplikace


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 118

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek | 73Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu