Nekonečný příběh: každý žaluje Microsoft

Soudní žaloby na Microsoft už snad nikoho ani nemohou zaskočit. Jaké největší trable museli poslední desetiletí řešit právníci americké softwarové supertovárny?

Evropská komise má opět problémy s Microsoftem resp. s tím, že do operačního systému Windows je integrován i internetový prohlížeč Internet Explorer. Už je to tu zase. Koho to ale v dnešní době může překvapit? Jistě máte ještě v živé paměti podobnou kauzu s Windows Media Playerem, která skončila tučnou pokutou a odstraněním multimediálního přehrávače z určité části distribucí prodávaných v Evropské unii (které si však stejně téměř nikdo nekoupil). A dnes je to tu opět. Evropský byrokrat by rád další tučný příspěvek na dotování zemědělských politik? A co přijde po Internet Exploreru? Malé zamyšlení Pavla Nygrýna si přečtěte zde.

Je celkem běžnou praxí, že se velkých hráčů na trhu každý bojí a neodváží si proti nim vyskakovat. Ne však v případě Microsoftu. A nebyla to jen Evropská komise, s níž si Microsoft prošel soudními tahanicemi.

Microsoft vs. USA

Podobný proces s Internet Explorerem už řešil i federální soud ve Spojených státech. Davcítka amerických států obvinila v roce 1998 Microsoft z toho, že integrací prohlížeče Internet Explorer zneužívá svého monopolního postavení na trhu a znemožňuje tím prosazení konkurenčních produktů, především v té době velmi populárního Netscape Navigatoru. Ačkoliv se tehdejší situace může zdát totožnou se současným stavem, uvědomte si, že stáhnout si konkurenční prohlížeč nebylo v té době otázkou minuty, ale s tehdejším vytáčeným připojením třeba i hodiny.

U stání se tehdy objevila celá plejáda manažerů a čelních představitelů Microsoftu (včetně Billa Gatese, jehož výpověď v té době vyvolávala velké emoce), ale i spolupracujících společností. V průběhu soudního líčení na světlo vypluly skutečnosti o tom, že Microsoft vyhrožoval svým obchodním partnerům odejmutím licence za to, když budou z plochy předinstalovaného systému odstraňovat ikonu Internet Exploreru, přípádně ji budou nahrazovat konkurenčními produkty.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj tržního podílu Internet Exploreru v letech 1995 až 2008

Soud rozhodl několikrát a pokaždé jinak. Nejdříve měl Microsoft Internet Explorer ze svého operačního systému odstranit. To se, stejně jako v případě „evropské verze“ Windows bez Media Playeru, stalo, což se později ukázalo jako nešťastné vzhledem k těsné provázanosti prohlížeče se systémem.

Dalším rozhodnutím bylo rozdělit Microsoft na dvě společnosti – jednu vyvíjející operační systém a druhou pracující na dalších softwarových produktech. Ani tento rozsudek však nakonec nenabyl účinnosti, a finální verdikt tak padl až v roce 2001, kdy bylo Microsoftu nařízeno zpřístupnit pověřeným osobám na pět let přístup k veškeré dokumentaci a zdrojovým kódům operačního systému. Tak se také stalo.

Microsoft vs. Apple

V roce 1988 započal soudní proces vedený Applem proti Microsoftu a Hewlett-Packard. Stížnost Applu tehdy směřovala na grafické prvky použité v jedné z prvních verzí operačního systému Windows – prý až nápadně připomínaly operační systémy Lisa a Macintosh.

Apple tenkrát přišel se 189 elementy grafického uživatelského rozhraní, na něž má údajně copyright v rámci chráněných součástí systému Macintosh. Byly mezi nimi například maličkosti jako fakt, že je na displeji zobrazeno okno a že má okno obdelníkový tvar, jehož velikost lze tažením kurzoru upravit apod.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Grafický desktop systému Lisa

Podle některých kritiků šlo v tomto soudním procesu ale o mnohem víc – Apple se údajně snažil získat intelektuální vlastnická práva obecně na určitou podobu desktopového uživatelského rozhraní tak, jak jej známe dnes. Nepovedlo se a téměř po pěti letech tahanic dal soudní tribunál nakonec za pravdu Microsoftu s tím, že 179 z těchto elementů má Microsoft licencovaných už od dob Windows 1.0.

Samozřejmě nezůstalo jen u uživatelského rozhraní a Apple se ještě několikrát v průběhu 90. let snažil Microsoft na něčem nachytat. Relativní klid zbraní přišel až v roce 1997, kdy se společnosti mimosoudně vyrovnaly ve většině sporů. Microsoft pak jako součást vyrovnání zachránil Apple před finančními problémy nákupem akcií za 150 milionů dolarů. Díky této dohodě je dnes také možná existence Microsoft Office for Mac OS. Naopak Apple se v té době revanšoval především nasazením Internet Exploreru jako svého výchozího internetového prohlížeče.

Microsoft vs. Lindows

O něco hůře dopadl Microsoft v případě soudní pře se společností Lindows.com, kterou však vyvolal on sám. Dokonce nejen v USA, ale také ve Švédsku, Francii, Belgii, Lucembursku, Holandsku a Kanadě se snažil domoci svého nároku na odškodnění za porušení ochranné známky „Windows“.

Protože Lindows.com byla v té době ve srovnání s gigantickým Microsoftem jen malým pánem, spustila firma dokonce internetovou kampaň, v níž si mohli uživatelé koupit doživotní nárok na bezplatný upgrade systému Lindows a přispět tak na úhradu právníků zastupujících firmu ve sporu s Microsoftem.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Lindows už dnes neexistuje, přejmenoval se totiž na Linspire

A vyplatilo se. Microsoft nakonec s obhajobou své ochranné známky neuspěl, ba co víc, soudní tribunál na základě tohoto procesu vyvolal diskuse nad tím, zda pojem „Windows“ (v překladu „Okna“), tedy slovo považované za obecné pojmenování, může být vůbec ochrannou známkou. Ze strachu pak Microsoft své žaloby stáhnul a se společností Lindows.com. se na převodu ochranné známky „Lindows“ dohodl mimosoudně. Stálo ho to asi 24 milionů dolarů.

Microsoft vs. Alcatel-Lucent

Microsoft byl také účastníkem jedné z největších bitev na poli patentových soudních procesů. Vše ale začalo bez něj. To když Lucent Technologies (později koupená společností Alcatel) v roce 2003 podala žalobu na společnosti Gateway a Dell pro porušení patentových práv souvisejících s MP3 technologiemi, jejichž autorem byla divize Bell Labs. Nakonec nezůstalo jen u MP3, soudní žaloby související s patenty na MPEG video technologie, internetové technologie a další následovaly.

Spory ohledně audio patentů se táhly až do roku 2007. Soudní líčení plné svědectví bývalých zaměstnanců Bellu bylo v mnoha ohledech sporné vzhledem k precedentnímu postavení sporu. Nakonec však soud rozhodl tak, že využitím některých kódovacích technologií v přehrávači Windows Media Player porušil Microsoft patenty společnosti Alcatel-Lucent a musí jí vyplatit náhradu ve výši 1,52 miliardy dolarů. A to mohl být nakonec Microsoft rád, že nedostal mnohem víc. Soud totiž nedokázal určit, zda společnost porušila patenty úmyslně – v tom případě by jí hrozilo až 4,5 miliardy dolarů.

Alcatel-Lucent si ale nevýskal dlouho, dodatečná analýza sporu totiž ukázala, že Alcatel-Lucent nepředložil dostatek důkazů o porušení vlastnických práv. Navíc se ukázalo, že firma Fraunhofer IIS, která prodávala Microsoftu práva na užívání technologií pro kódování MP3, byla při vývoji externím spolupracovníkem Bellu; měla tedy na patenty stejná práva jako společnost sama. Část rozsudků tedy byla nakonec zrušena, a astronomická částka se tak výrazně snížila.

Na soudní spory se společností Alcatel-Lucent nebude Microsoft vzpomínat v dobrém. V další soudní při týkající se patentů spojených s uživatelským rozhraním operačního systému přiřkl soud Microsoftu zaplatit pokutu ve výši 512 milionů amerických dolarů. Jen na Microsoftu si tak Alcatel-Lucent přišel na poměrně slušné peníze.

Inu, být nejlepším neznamená vždy cestičku vysypanou růžemi. Také vás někdy napadá, proč se Evropská unie neopře do Applu a těsné integrace iTunes ať už ve vztahu k Macu, nebo k iPodům? Proč se také někdy nepodívá na zoubek integraci Firefoxu do linuxových distribucí? Možná proto, že z malých rybek nekápne tolik, jako z velkého a úspěšného kolosu.

Diskuze (248) Další článek: Nová kniha: SOA Kompletní průvodce

Témata článku: Software, Microsoft, Evropský systém, Velký spor, Windows Media Player, Podobný proces, Líčení, Alcatel, Spore, Soudní pře, Packard Bell, Evropské právo, Monopolní postavení, Bell, Podobná bitva, Konkurenční Apple, Lisa, Bella, Relativní klid, Netscape Navigator, Tučná pokuta, Konkurenční spor, Čelní představitel, Určitý důkaz, Apple Lisa


Určitě si přečtěte

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

** Windows 10 překonaly hranici 700 milionů instalací ** To je úctyhodné číslo a miliarda se blíží ** Analýzy ale i tak ukazují proměnu, jak používáme počítače a mobily

Jakub Čížek | 49

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

** Strojové učení v posledních deseti letech dokázalo divy ** Používáme ho dnes každý den nejen ve vyhledávači ** A přesto se člověku nepřibližuje ani náznakem

Jakub Čížek | 59

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku