Několik tipů pro stažení internetového videa

Zatoužili jste po videu v televizním archivu nebo na YouTube? Poradíme vám, jaké nástroje a techniky patří k těm nejúspěšnějším a jak stáhnout streamované WMV video i Flash videoklip.

Domácí připojení k internetu se stává pomalu naprostou samozřejmostí a zvyšuje se také penetrace vysokorychlostního instantního internetu s velmi benevolentní FUP politikou. Není tedy divu, že se uživatelé pomalu začínají chovat jinak než před deseti lety a pouhé surfování po webu a čtení pošty jim už nestačí.

Internetové video je dostupné odkudkoliv, ale...

To zjišťují také poskytovatelé nejrůznějšího multimediálního obsahu a dušují se, že do deseti let už ta televize a video musí opravdu zaniknout a otěže masové zábavy přebere streamované „on demand“ video. Všechny celoplošné televize dnes nabízí svůj filmový archiv, ČT24 vysílá živě na internetu a autoři YouTube a dalších videoportálů si mnou ruce, když pročítají ekonomické výsledky za poslední fiskální rok.

Multimédia na webu se skutečně těší obrovské popularitě. Ostatně takový YouTube překonal hranici jednoho sta milionů shlédnutých videí za den již před dvěma lety a dodnes patří k naprosté špičce v oboru.

Klepněte pro větší obrázek
YouTube podle serveru Hitwise na americkém trhu překonal svou
konkurenci již na počátku roku 2007 (Zdroj)

V dobách vytáčeného připojení všichni dravě stahovali prakticky vše, co se na internetu objevilo a CD-ROM přílohy časopisů se těšily obrovské popularitě. Dnes je však všechno na síti, internet je v drtivé většině případů instantní – dostupný skoro jako elektřina, a tak není zpravidla důvodu, proč si plnit pevný disk zbytečnými daty – vždy si to přece můžete na webu najít a znovu stáhnout.

Z nejrůznějších důvodů však občas přeci jen pocítíme potřebu nějaké to krátké video stáhnout do počítače. Spravedlivým důvodem budiž třeba stále drahý mobilní internet, případně jeho absence na mnohých multimediálních kapesních přehrávačích. Jaké máme v takovém případě možnosti?

První možnost: stáhněte si pořad z televizního archivu

U videa na webu zpravidla nenarazíte na odkaz typu „toto pěkné video si můžete stáhnout zde“, naopak čím dál tím více poskytovatelů podobného obsahu skutečné video nejrůzněji skrývá, případně jej rovnou vybaví nejrůznějšími licenčními technikami – zpravidla nechvalně známou technologií DRM.

Klepněte pro větší obrázek
Z televnizního archivu stáhne pořad třeba Net Transport

Pokud si budete chtít internetové video stáhnout do počítače, máte před sebou dvě základní možnosti. Pokud se nejedná o DRM video, můžete jej stáhnout jako běžný soubor pomocí některého z mnoha download manažerů a bez restrikcí prohlížet. K těm lepším, které si poradí i s nejčastějšími protokoly streamovaných multimédií RTSP, RTMP, MMS aj. patří třeba Net Transport a Orbit Downloader. Špičkovým nástrojem přímo zaměřeným na streamované video a zvuk je pak WM Recorder, který uloží i Flash video (třeba YouTube), Real formáty a QuickTime. Streamované video umí nakonec ukládat i některé pokročilé multimediální přehrávače – třeba původně linuxový MPlayer.

Druhá možnost: zachytněte obraz z plochy počítače

Druhou možností, která je zdánlivě jednodušší, je přímé snímání výstupu na obrazovku a real-time kódování pomocí některého z audio/video kodeků. Tento způsob je vlastně podobný běžnému pořízení screenshotu a má několik výhod. Snímací program, natož vy, nemusíte zjišťovat, kde se skutečný videosoubor nachází a zdali je obdařen DRM či jiným systémem. Program totiž ukládá pouze čistá obrazová a zvuková data, která se zobrazují na standardním výstupu, v tomto případě tedy na vaší ploše.

Tato zdánlivá výhoda je ale i onou základní nevýhodou. Při zachytávání obrazu z plochy totiž musí program data zároveň zpracovávat a případně komprimovat pomocí některého ze ztrátových kodeků (DivX, MPEG aj.). Výsledné video se tedy bude blížit originálu, jen pokud bude celý proces synchronizovaný, tedy pokud nastavíte správný framerate zachytávání a zdali celou operaci zvládne počítač o průměrném výkonu. Další nevýhodou je čas. Jelikož vlastně ukládáte obraz běžícího filmu na ploše, celý proces bude přirozeně trvat stejně dlouho jako celý film. Při přímém ukládání online videa, pokud se nejedná o živě vysílaný videostream, můžete zpravidla využít mnohem vyšší přenosové rychlosti, než je skutečný datový tok videa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
BSR Screen Recorder a WM Capture 2

Na tento způsob zachytávání pohyblivých obrázků se orientuje třeba výborný a tedy přirozeně i komerční WM Capture 2 (ukázka takto zachyceného videa – 7 MB), liteCAM, BSR Screen Recorder a mnoho dalších. Důležitou vlastností těchto programů oproti jednoduchým prográmkům, které dokážou do videa pouze převést dění na ploše, je skutečnost, že si poradí i s hardwarově akcelerovaným obsahem, uloží tedy nejen obraz z online videa, ale i DVD film nebo třeba hru.

Pokud ale budete mít na výběr, vždy se rozhodněte pro první možnost, tedy pro stažení původního multimediálního souboru. Získáte totiž kvalitní originál za mnohem kratší dobu a bez zbytečného kódování.

Jak na video z YouTube, MySpace a Metacafe

Na známé videoportály, které zobrazují krátká videa pomocí Adobe Flash přehrávače, se hodí jednoduchá webová služba Flash Video Downloader. Do textového formuláře stačí vložit adresu webové stránky s videem a aplikace vygeneruje odkaz na skutečný soubor zpravidla ve formátu FLV, který přehrajete v každém slušném přehrávači včetně programů GOM Player a KMPlayer. Samozřejmě existuje i nepřeberné množství programů, které FLV video převedou třeba do AVI, MPEG nebo 3GP pro mobilní telefon.

Klepněte pro větší obrázek
Pouze jediný formulář...

Flash Video Downloader si dnes rozumí s YouTube, Google Video, MySpace, Metacafe, DailyMotion a dalšími. Vzhledem k tomu, že se jedná o webovou službu, dostanete se na ní odkudkoliv a je zajištěna neustálá aktualizace.

Kde nalézt adresu televizního streamu?

Co když si ale budete chtít stáhnout video třeba z archivu některé české celoplošné televize, která používá technologii Microsoft Media Server a streamované video je kódováno pomocí Windows Media Video (WMV)? V tuto chvíli nastupují již zmíněné download manažery s podporou streamovacích protokolů. Stačí vyplnit cílovou adresu a pro domácí účely bezplatný Net Transport okamžitě začne stahovat příslušný WMV soubor. Kde ale vzít správnou adresu?

Klepněte pro větší obrázek
S WVX playlistem si již Net Transport poradí

To je složitá otázka. Pokud vám není cizí HTML kód, stačí se do něj podívat a pokusit se vyhledat videosoubor v podobě argumentu přehrávacího objektu. Pokud je však takový přehrávač zkonstruován pomocí Javascriptu, pouštíte se na velmi tenký led a podobným hledáním můžete strávit poměrně dlouhý čas. Nevěšte hlavu a zkuste se podívat na vlastnosti přehrávaného videa v kontextovém menu přehrávače, zpravidla zde najdete cestu přímo na požadovaný soubor, nebo alespoň na playlist s příponou WVX, se kterým si už Net Transport poradí a začne stahovat správné video, případně vám dá na výběr.

Takové malé reverzní inženýrství a Flash

Pokud budete potřebovat stáhnout nějaké Flash video a nebude se jednat o některý z profláknutých videoportálu, ale třeba o nabídku hudebních klipů nejmenovaného vydavatelství, bude před vámi mnohem těžší kus práce. Opět se můžete podívat na zdrojový kód webové stránky, v tomto konkrétním případě se ale dozvíte, že v parametru flashového přehrávače je pouze identifikátor souboru, tedy jeho jméno, ale chybí absolutní cesta.

Příklad: flv_player.swf?video=123456789

Pokud se budete chtít vžít do role „geeka“, můžete zkusit odposlouchávat datové pakety třeba pomocí programu Wireshark a třeba narazíte na informaci, odkud si vlastně ten flashový přehrávač stahuje data, druhou možností, která už je ale na hraně dobrých mravů, je „dekompilace“ přehrávače.

Výbornými dekompilery jsou třeba komerční Sothink SWF Decompiler nebo Flash Decompiler, které si můžete vyzkoušet v podobě trial verze. Nejprve si stáhnete příslušný SWF soubor, tedy flashovou animaci, a tu již program rozbalí a rozloží, takže opět uvidíte skutečný zdrojový kód, případné zvukové a obrazové přílohy aj. Uvědomte si ale, že většina podobných aplikací je chráněna přinejmenším autorským právem.

Klepněte pro větší obrázek
Flash Decompiler v praxi a objevená relativní cesta k souboru

Flash pro skriptování používá ActionScript. I kdybyste jej v životě neviděli, nebude vám cizí v případě, že jste se už naopak seznámili s Javou nebo JavaScriptem, oba skriptovací jazyky totiž mají společného předka – ECMAScript. A právě kdesi ve zdrojovém kódu se bude skrývat zmínka o tom, kde se nachází video, které je v HTML kódu označeno pouze číselným identifikátorem.

Výsledek: ../video/_tajnýadresář_/123456789.flv

V tomto konkrétním případě jsem skutečnou cestu odhalil během chvíle v „tajném“ adresáři, který měl kupodivu povolené prohlížení, takže jsem v něm narazil na všechny prezentované hudební klipy nejen ve formátu FLV, ale i v přívětivějším AVI kontejneru (DivX).

Orbit Downloader: najde správnou adresu a stáhne téměř cokoliv

Zmínku o dekompilaci Flash animace jsem zmínil spíše jen jako poměrně exotický postup, pokud potřebujete rychle získat FLV video prakticky odkudkoliv, je tu jedna mnohem snazší cesta – download manažer Orbit.

Orbit patří k těm stahovačům, které se snad až příliš integrují do webového prohlížeče. Po ruce máte opět běžný správce stahování, ve kterém můžete zadat plnou adresu cíle a program si stejně jako Net Transport rozumí i s aplikačními protokoly streamovaných multimédií, nabízí ale i samostatný program Grab++, který bude zachytávat obsah webového prohlížeče a ve zdrojovém kódu za vás nalezne všechna případná média. Takto pak snadno stáhnete zejména ono video z televizního archívu ve formátu WMV nebo Flash video s přímým odkazem na zdroj FLV. S videoklipem, u něhož v HTML kódu nebyla připojená absolutní cesta a tu si doplnil až samotný Flash přehrávač, si však ani Grab++ neporadí. Poradí si s ním však Grab Pro, další doplněk Orbitu.

Klepněte pro větší obrázek
Základní rozhraní programu Orbit

Grab Pro je speciální lišta, která je zatím dostupná pouze pro Internet Explorer. Jakmile navštívíte stránku, která obsahuje nějaké video, které nenajde Grab++, v lištičce se zpravidla rozbliká ikonka, že program zachytil existující videostream. Píšu „zpravidla“, protože ani Grab Pro nefunguje na sto procent (nereagoval na video, které si už Flash stáhl do cache paměti a spouštěl jej odtud) a občas jednoduše nic nenajde, i když byste se snažili sebevíce. Pokud však video spustíte, lišta povětšinou zareaguje (video je skutečně nejprve potřeba spustit, Orbit totiž musí detekovat existující streamované video). I když Grab Pro zcela ignoroval WMV video televizního archivu, hudební klip naopak stáhnul bez problému.

Pokud vám nepomůže ani jeden ze zmíněných postupů, určitě vyzkoušejte také WM Recorder, za který si budete ale muset zaplatit. K dispozici je sice i zkušební verze, ta ale zachytí pouze první dvě minuty záznamu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zachytávač obsahu HTML stránky Grab++ a lišta Grab Pro pro Internet Explorer, která detekovala a stáhla Flash video

Možnosti stahování online videa jsou obrovské. Na stažení krátkých spotů z YouTube a dalších najdete na Googlu rozsáhlé množství rozmanitých aplikací včetně kvanta doplňků pro Firefox, které tak učiní přímo z webové stránky, k dispozici je ale i roztomilý „stahovač“ YouTube videa pro platformu Adobe AIR. Streamovaná videa od Microsoftu, Realu i Applu se také dají snadno stáhnout, více času ale naopak zabere hledání adresy, na které se skutečný stream nachází. Nakonec je tu ale i možnost „natvrdo“ ukládat skutečný obraz na monitoru a zvuk v reproduktorech, kdy snadno objedete jakoukoliv DRM ochranu nebo skutečnost, že se jedná o živý přenos. Možností je tedy mnoho, stejně tak ale i nástrah. Který postup zvolíte, je tedy už pouze na vás.

Znáte jiný osvědčený způsob ukládání streamovaného internetového videa? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem.

Diskuze (8) Další článek: Galaxy uvádí nejvýkonnější nízkoprofilou grafickou kartu GeForce 9600 GT

Témata článku: Video, Software, Internet, Web, Internet Explorer, Download, Video Downloader, Televize živě na internetu, Ztrátový kodek, Podobný film, Speciální lišta, Dailymotion, Skutečné video, Cizí video, Youtube Video, Dlouhý čas, Nejrůznější způsoby, Stažení, Podobná cesta, Dobrý mrav, Decompile, Orbit, Výsledné video, Neustálá aktualizace, Televize online, Nejprodávanější televize na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5