Několik novinek od Autodesku

Pravidelná dávka nových zpráv od jedné z největších softwarových společností na světě i s komentářem Živě.
Nová ohlášení podává firma Autodesk často coby "batch files" čili v dávkovém balení, ani listopadová várka není výjimkou.

První zprávou je změna podmínek, za kterých Autodesk pohltil Discreet Logic - podle nové dohody Autodesk zaplatí za firmu zhruba o 10% méně, než zněly předchozí údaje. Toto není zpráva podstatná, ale chtěl bych poukázat právě na to, že při kupování firem je možné, že se podepíše dohoda znějící na určitou částku, a pak se pozmění. Jak je to možné, vždyť se přece kupovaná firma může bránit, že má v ruce papír znějící na víc a na změny nepřistoupit?

Smlouvy z oblasti "Mergers and Acquisitions" totiž obvykle obsahují klauzuli, podle které platí dohodnutá částka (která se neplatí hned - obvykle se čeká až několik měsíců, protože smlouvy musí projít jednak právními odděleními, jednak se ke každé takovéto smlouvě musí vyjádřit antimonopolní úřad, který zejména v případě softwarových gigantů zkoumá hodně bedlivě, zda tím není porušen antimonopolní zákon) jen v okamžiku dohody a v budoucnu může být měněna - zejména podle toho, jak budou vypadat finanční výsledky firem například v dalším kvartále. A právě zde se ukázalo, že firmě Discreet Logic výrazně poklesl obrat i zisk, a že tedy její původní cena byla nadhodnocena - zrovna v tomto případě až příliš nadhodnocena a můžeme si klást otázku, zda auditoři Autodesku při prvním zkoumání Discreet Logicu odvedli dobrou práci.

Současně ohlásil Autodesk finanční výsledky za třetí čtvrtletí, a jsou docela zajímavé. Firma utržila 177.2 mil. (loni 162.2), zisk byl 20.7 mil dolarů (loni 21 mil.). Největší růst zaznamenaly produkty v tzv. "vertikálních trzích", tj. oborově zaměřené - Autodesk Mechanical Desktop (3.0), AutoCAD MAP, Kinetix. Jen o málo se zvedl prodej v oblasti architektury (10%). Ředitelka firmy Carol Bartz komentuje, že firma "překonala řadu překážek, jako jsou sezónní vlivy a nepříznivý ekonomický vývoj".

Je ovšem nutné poznamenat, že zhruba osmiprocentní vzrůst obratu a stagnace zisku není až bůhvíjakým úspěchem - je trošku zavádějící mluvit o sezónních vlivech, když loni byla touto dobou přece také stejná "sezóna". Faktem však je, že se loni touto dobou ještě neprojevila asijská krize.

Konečně, Autodesk oznámil prodej stotisící kopie programu Autodesk Mechanical Desktop. Zde už je nutné zcela jasně mluvit o velkém úspěchu - podle firem zabývajících se průzkumy trhu nikdo z konkurence (SolidWorks, Parametric Technology, Solid Edge, SDRC Artisan) nedosahuje ani desetiny tohoto čísla, relativně nejvýše jsou právě zmíněné SolidWorks (Unigraphics uvádí, že bylo nedávno překonáno deset tisíc prodaných kusů programu SolidEdge). Zatímco zpočátku se AMD prodával spíše coby výsledek silného marketingového nátlaku na uživatele AutoCADu, kterým "holý" CAD nestačil (a přiznejme si, první verze AMD ještě jejich očekávání nesplnily), běží už dnes prodej sám, poháněný kvalitou a reputací produktu. Přitom uživatele čeká další pokrok - nová, čtvrtá verze s opět některými revolučními prvky je skoro za dveřmi.

Váš názor Další článek: Jak zpřístupnit tisk z DOSového okna ve Windows 98?

Témata článku: Silný vliv, Zavádějící zpráva, Artisan, Logic, Auditor


Určitě si přečtěte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji