Kovy vzácných zemin 😀😀😀
Mě ten název taky zaujal, ale místo výsměchu jsem zkusil nejdřív Googlit, protože nejsem Všeználek 😉https://cs.wikipedia.org/wiki/Vzácné_zeminy...
Nejsi. Ma tam byt pary a ne kovy.
Tobě to ve škole moc nešlo, že?
Spis tobe.V atmosfere budou patrne PARY kovu vzacnych i nevzacnych (zemin).
Mně to spojení také překvapuje, ale převzaté výrazy z angličtiny a jiných jazyků jsou prostě někdy zarážející. V tomto případě tím, že jsou zemina i kov od sebe také oddělitelné. Místo aby se nezvaly tyto kovy novou kategorií vystihující prvek, zabalí se to nelogicky do sousloví s horninou, ze které se to těží. Ta přitom také obsahuje další prvky...
4000 stupňů, to je masakr. To je teplota bílého denního světla. Na našem Slunci je cca 5500 °C na povrchu.
Myslím si, že teplota planéty (v °C ) nemá veľa spoločného s farebnou teplotou (v kelvinoch).
Ano je blbost to resit v °C kdyz jsme zvykli na K. Nicmene mu to v tom nebrani. Pokud Vam to vadi tak si k udavanym hodnotam prictete 273,15°C a mate to v Kelvinech. Nicmene teplota telesa a barevna teplota toho ma spolecneho celkem hodne, ona z toho v podstate vychazi, az na to ze teplota barvy vychazi ze standardizovaneho dokonale cerneho telesa, takze se neda uplatnit na jakekoliv teleso, ale zrovna na Slunce to TEMER jde.
Jenže v koroně už jsou to zase miliony kelvinů.No a tato hvězda nebude zrovna "chladné Slunce", ale tu teplotu má výrazně vyšší.Oběh planety okolo velké hvězdy za pouhých 36 hodin taky hovoří o tom, že obíhá velmi velmi blízko, takže se té teplotě nedivím. Ostatně rozdíl mezi Jupiterem a Sluncem taky není ve složení, ale jen v teplotě (v Jupiteru prostě kvůli jeho malé hmotnosti jen není dostatečná teplota, aby dokázala zapálit fůzi vodíku na helium).
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.