Nejzábavnější periferie pod stromeček

O vánocích člověk často sleví ze svých zásad a rád si trošku zahřeší. A to nejen nabíráním kilogramů pojídáním vánočního cukroví. Zkrátka povolí a svým ratolestem, nebo sám sobě, koupí nějakou nepotřebnou drobnost. Typickým zástupcem z kategorie neužitečných, ale velmi zábavných předmětů, je herní ovladač. V dnešním tipu na dárek si o nich povíme něco víc a představíme si ideální kandidáty pod stromeček.
Kapitoly článku

Mezi joysticky se již léta od ostatních výrazně odlišuje jeden výrobce. Tím výrobcem je firma Saitek. A čímže se to tak liší? Dokonalou přizpůsobivostí řady joysticků Cyborg.

Většina joysticků je totiž tvarovaná pro průměrnou ruku. Pro lepší úchop se u dražších modelů výrobci uchylují ke speciálnímu asymetrickému tvaru rukojeti, který pak levákům znemožňuje takto „vylepšený“ joystick vůbec používat. Ale ani pravák nemá vyhráno. Pokud má menší nebo větší ruku, či dokonce jen kratší či delší prsty, nesednou přesně na tlačítka. Menší ruka si nemůže odpočinout na plošce ve spodní části rukojeti, protože by na tlačítka nahoře nedosáhla. A tak můžete po pár hodinách cítit, že není všechno tak docela v pořádku.

Levnější joysticky se obejdou bez plynové páky či kolečka, nemají ani možnost ovládání třetí osy otáčením rukojeti, a často mají i výrazně nižší počet tlačítek. U dražších modelů pak bývá k dispozici jeden či dva osmisměrové kloboučky (tzv. hat), který slouží například pro ovládání pohledu v letadle.

Stejně jako vyčnívá G25 mezi volanty, trčí mezi joysticky z řady sada Thrustmaster Hotas Cougar. A stejně jako G25 nejen provedením, ale i cenou. Jde o docela věrnou kopii originálních ovládacích prvků z F-16. Podrobnou recenzi této sady najdete na stránkách Doupěte. Bohužel má snímání polohy realizované pomocí potenciometrů, a tak je zde, podobně jako u ostatních joysticků, jisté riziko, že začne po nějaké době zlobit.

Klepněte pro větší obrázek

Jinak je ale provedení velmi kvalitní a masivní. Jde totiž o kovové odlitky. Fotografie zevnitř jsme si vypůjčili z recenze na polském Tomshardware.


 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Za jistou exkluzivitu se stejně jako u G25 platí, i když už ne tolik jako před lety – pokud se pro tuto koupi rozhodnete, připravte si více než šest tisíc korun. A je možné, že nepůjde o investici poslední, k dokonalému prožitku vám totiž bude scházet možnost ovládání směrovek pomocí pedálů.

Letecké pedály se kdysi vyráběly třeba pod značkou Thrustmaster. V sortimentu tohoto výrobce už je ale nenajdete. Jejich cena plně odpovídala unikátnosti této periferie ovládající směrovky, a tak zřejmě příliš na dračku nešly. Jak jsem již zmiňoval, letecké pedály jsou vzájemně spřažené, čímž se od těch automobilových liší. Nedá se říct, že by pro ovládání směrovky nebyly automobilové volanty nepoužitelné. Občas můžete také narazit na nemožnost nastavit v simulátoru orientaci osy ovládání, díky čemuž budou automobilové pedály fungovat opačně. Ve srovnání s tím už je maličkostí to, že můžete vyšlápnout pravý i levý pedál najednou, což se vám v letadle asi nepodaří. Na leteckých pedálech se ale zapomenout nemůžete. Letecké pedály má ještě ve svém sortimentu společnost CH Products, ale taktéž nejde o periferii, která je v českých e-shopech běžně k vidění.

Klepněte pro větší obrázek

Jelikož se pravděpodobnost snadného sehnání pedálů kdysi vyráběných Thrustmasterem zejména v České republice blíží k nule, a s pedály CH Products to také nebude nejsnazší, můžeme jen uvítat, že se mnohem lépe zastoupená společnost Saitek rozhodla zařadit tento netradiční ovladač do sortimentu svých výrobků. S dostupností to taky asi nebude nejlepší, protože jde o relativní novinku, ale určitě je seženete oproti předchozím dvěma výrobcům snadněji. Oproti ostatním výrobcům působí tyto pedály poněkud kýčovitě, přesně v duchu sady X52, ale jinak už dle specifikací výrobce vypadají báječně. Pedály mají stavitelnou tuhost a jdou snadno přizpůsobit rozměrům hráče. S jejich pomocí lze ovládat další tři osy – ty se obvykle využívají k ovládání směrovky a brzd při pojíždění po dráze.

Klepněte pro větší obrázek

Jak to vypadá v pohybu se můžete podívat na videu z recenze na serveru Justechn.com.

Malou recenzi v češtině i s fotografiemi zevnitř najdete na českém serveru fanoušků MS Flight Simulatoru. Jak už to tak bývá u neobvyklých periferií, jichž se vyrábí i prodává méně, cena je vysoká, předčí i už na pohled mnohem propracovanější sadu X52 a pohybuje se kolem 4300 Kč s daní.

Pedály vyrobil Saitek jako doplněk ke svému „letovému systému“ X52, fungují však i samostatně. Sada X52 je dalším luxusním zařízením určeným k ovládání leteckých simulátorů. Na rozdíl od předchozí sady Thrustmaster již mají ovladače optické snímání pohybu, a tak nehrozí, že u nich začnou časem zlobit potenciometry. Také ovládacích prvků je více (například otočná rukojeť pro ovládání směrovky, jejíž otáčení lze v případě, že máte pedály zablokovat), nechybí ani možnosti programování. Na plynové páce je navíc velký informační displej. Pokud tedy pořídíte zarytému fandovi letadel a letectví podobný ovladač, nemusíte mít strach, že vám jej otluče o hlavu (snad ani v případě, že je levák, neboť naučit se létat s něčím podobným už za tu námahu stojí).

Klepněte pro větší obrázek

O něco univerzálnější a mnohem levnější jsou tradiční joysticky, které se u letadel zas tak moc neinspirovaly. Zase se ale lépe hodí na hraní jiných her - dost dobře jsou použitelné třeba u simulátorů aut. Reakce zejména u těch akčněji laděných závodů jsou ve srovnání s volantem mnohem hbitější.

Jedním z těch nejzajímavějších je v současné době Saitek Cyborg Evo. Ten je uhlazenějším nástupcem staršího a mnohem výraznějšího Cyborgu 3D. Plastové výlisky rukojeti s jedním univerzálním „ergonomickým“ tvarem u těchto modelů nahradil výrobce důmyslným systémem nastavování.

Máte tedy například možnost přizpůsobit si výšku, ve které je podpora zápěstí. Ta je tvarovaná tak, aby při otáčení rukojetí poskytovala podporu zespoda i ze strany. Je to docela užitečné, protože při otáčení rukojeti kolem osy je potřeba pevný úchop. Podpěrka je složená ze dvou částí. Po odšroubování lze tyto části otočit a připevnit opačně tak, aby mohli joystick pohodlně držet i leváci.

Klepněte pro větší obrázek

Také posun a náklon horní části rukojeti s tlačítky a kloboučkem lze díky stavitelnému uchycení na joysticku měnit. Výrobce nezapomněl ani na univerzální ovládání další osy, která se používá pro nastavení výkonu motoru. K té slouží velká páčka umístěná v zadní části základny, která se ovládá palci. Na joysticku ještě najdete osmisměrový klobouček (hat), pětici tlačítek na rukojeti a dalších šest tlačítek na základně (všechna jsou programovatelná, dvě z toho mohou sloužit jako shift, čímž se počet funkcí, které můžete na joystick naprogramovat, ještě násobí). Velkou nevýhodou předcházející generace Cyborgů bylo to, že jsou krajní polohy joysticku vymezeny kruhem, a tak nedáte třeba plný dolů doleva, ale vždycky jen něco mezi tím. U těchto novějších modelů to ale není problém, protože se páka vychyluje ve čtverci. Snímání polohy je u modelů bez force feedbacku realizováno pomocí potenciometrů. Jak je s variantou s force feedback se nepodařilo zjistit.

Cyborg Evo se vyrábí ve třech variantách. První, nejdražší varianta je vybavená force feedbackem, a její koncová cena se pohybuje kolem 2 400,- Kč s daní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Druhá, o levnější varianta Cyborg Evo Wireless, jak už asi tušíte, postrádá drát, díky čemuž máte možnost odnést a položit jej tam, kde se vám to právě nejvíc hodí. Jelikož jej živí baterie, postrádá pochopitelně žravé motorky a musíte se v případě jeho pořízení obejít bez zpětné odezvy. Cena Cyborgu Evo Wireless je přibližně 1 500,- Kč s daní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nejlevnější variantu, Cyborg Evo s drátem, která se krom absence zpětné odezvy neliší od nejdražšího kolegy, seženete o dvě stovky levněji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud navíc oželíte tlačítka na základně, máte možnost pořídit nejlevnější variantu, která již nepatří do řady Cyborg a nese název Saitek ST290 Pro. Cena je o poznání příjemnější – asi 800 korun s DPH.

Klepněte pro větší obrázek

I Logitech má ve svém sortimentu joysticky určené pro letecké simulátory. Pokud nemáte tu smůlu, že jste leváci, můžete se poohlédnout po o něco levnějších, ale méně přizpůsobitelných herních pákách.

Logitech Wingman Force 3D Pro je nástupcem osvědčené klasiky bez přídomku Pro. Má modernější design a především větší množství tlačítek. Stejně jako předchozí model má force feedback. Díky jednodušší konstrukci oproti Saitekům výrazně levnější. V obchodech se jeho cena pohybuje pod patnácti stovkami i s daní. Nevýhodou je, že musíte vlastnit onu univerzální pravou ruku, které tento joystick padne. Otočná rukojeť a plynová páka pak dovolí ovládat všechny čtyři nejdůležitější osy v letadle. Nechybí ani v této kategorii tradiční velké množství tlačítek – dvanáct a osmisměrový poziční klobouček (hat). Cena se pohybuje pod hranicí patnáct set korun s daní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Bezdrátový joystick Logitech Cordless Freedom vás naopak vyjde snad ještě dráž než ergonomičtější varianta Saiteku. Pokud ale patříte mezi skalní obdivovatele této značky, rozhodně nejde o špatnou volbu. Bezdrát opět znamená absenci motorků. Má stejně jako všechny ostatní lepší joysticky ovládání všech čtyři os, deset programovatelných tlačítek a poziční klobouček. Přibližná cena 1700 korun s daní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výrazně levnější Logitech Wingman Extreme 3D Pro se z hlediska tvaru a počtu tlačítek prakticky neliší od již zmiňovaného Wingmana Force 3D pro. Schází mu však zpětná odezva. Jeho cena je ale díky tomu o poznání příjemnější - asi devět set korun s daní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


Věřím, že vás dnešní vánoční tipy inspirovaly. Pokud nepatří vaši blízcí k simulátorovým nadšencům, můžete je potěšit třeba herní nebo jinou klávesnicí - o těch jsme si povídali v předcházejících tipech pod stromeček.


 

Témata článku: Rukojeť, Volanty, Řadící páka, Feedback, Nejdražší varianta, Saitek, Ovládání, Periferie, Racing, Momo, Ovladač, Hero, Herní klávesnice a myš, Flight Simulator, HTTP, Standardní periferie, Logitech G25, Gamepady, Celý rozsah, Stromeček, Zpětná odezva, Variant, Optické snímání, Force, Klávesnice herní


Určitě si přečtěte

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 138

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky