Nejvýznamnější programy roku 2006 očima čtenářů Živě.cz

Týden okolo vánočních svátků jsme vyplnili hodnocením a jmenováním toho nejlepšího, co se podle redaktorů Živě.cz objevilo na poli softwaru i hardwaru. Do jednoho žebříčku jsme shrnuli ty články, které čtenáře nejvíce zaujaly. Žebříčky podle chuti čtenářů nás čekají i dnes. Software roku 2006.
Nejvýznamnější programy roku 2006 očima čtenářů Živě.cz

V diskuzi pod včerejším článkem, který ukazoval deset nejčtenějších článků roku 2006, se někteří čtenáři odvolávali na soudnost redakce, která se musela v lásce k Windows Vista nezbytně kamsi vytratit. Včerejší pořadí však bylo sestaveno přísně podle čtenosti. Jediné, co jej tedy mohlo ovlivnit, byl zájem právě vás, čtenářů.

Pořadí SW dle čtenosti

Byť se to některým diskutujícím nelíbí, Windows Vista byla fenoménem právě se končícího roku. Nejen že se tři díly šestidílné recenze umístily mezi desítkou nejčtenějších článků roku, nová Windows musí kralovat i mezi softwarem. Prvním z žebříčků, podle nichž se dá hodnotit přízeň čtenářů softwaru totiž sestavíme na základě čtenosti našich článků právě z oblasti software.

Články o Windows Vista obsadily rovnou polovinu mrzi čtyřiadvaceti nejčtenějšími softwarovými články roku 2006, přičemž se hned osmkrát vešly do první desítky. Mezi úspěšnou dvanáctkou najdeme prvních pět dílů naší šestidílné recenze Vist. Zbytek pak tvoří vesměs testy různých starších betaverzí. O čtenářském softwaru číslo 1 z hlediska čtenosti není jakýchkoli pochyb.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nechme Windows Vista pouze na prvním místě a ostatní výskyty vyškrtejme. Získáme tak žebříček o třinácti příčkách. Druhou si nepohlídal žádný konkrétní program. Místo toho ji obsadila sbírka programů použitelných bez instalace přímo z USB disku. Článek, který jí toto umístění zajistil, jsme vzpomínali již včera.

Příznivci Linuxu mohou zajásat. Bronzová medaile totiž patří Suse Linuxu 10.1, který ji vybojoval zásluhou článku Jana Polzera z konce května. Zahanbena však ze soutěže o čtenářskou přízeň nevyšla ani jiná populární distribuce. Ubuntu Linux 6.06 LTS recenzoval opět Jan Polzer zhruba týden po Suse. Jakkoli samotný systém nedopadl dvakrát výborně, ve čtenosti zabodoval a udržel si v tvrdé konkurenci pátou příčku. Na pozici osmé se objevuje poslední ze zástupců světa Linuxu, opět produkt Novellu, Suse Linux Enterprise Desktop 10.1.

Mezi uživateli operačního systému Windows je velmi oblíben a hojně používán souborový správce Total Commander. Články o něm mívají obecně velmi dobrou čtenost, obzvláště to pak platilo pro Školu pro Total Commander, jíž prošlo dost čtenářů, aby to v celoroční konkurenci stačilo na čtvrté místo.

Šestá příčka je poměrně nelichotivá pro oficiální klient stejnojmenné komunikační sítě ICQ. Když zhruba v polovině roku provedl její vlastník nečekané změny v protokolu, které způsobily nefunkčnost mnohých alternativních klientů, zaznamenal značný úspěch článek nabízející právě alternativní klienty pro síť ICQ či rovnou zcela jiné komunikační sítě. Druhou polovinu žeříčku tak načíná konkurence ICQ.

Windows Vista nejsou jediným triumfem Microsoftu v žebříčku softwaru podle čtenosti. Stejně jako jsme umístili Internet Explorer 7 a Office 2007 do první desítky v pořadí podle redakčních preferencí, umístili i čtenáři tyto dva programy do první desítky podle preferencí svých vlastních. Nové Office jsme si blíže představili již v květnu, tehdy ještě ve verzi Beta 2. Čtenost tohoto článku postačila na sedmé místo. Na místě devátém pak najdeme Internet Explorer 7, který rovněž díky druhé betaverzi zabodoval již v lednu.

V tuto chvíli jsme se při sestavování žebříčku zděsili: „Copak on Firefox není ani v první desítce?“ Nebojte, je. Uzavírá ji. Mozilla Firefox se s náskokem pouhých jednotek procent unikátních přečtení dokázal protlačit před Skype 3.0 na desáté místo. Podařilo se mu to díky článku To nejlepší pro Firefox - finalisté o nejlepší rozšíření. Na dvanáctém místě najdeme µTorrent a na třináctém Bart`s PE Builder.

1. Microsoft Windows Vista
2. Sbírka programů pro USB disky
3. Suse Linux 10.1
4. Total Commander
5. Ubuntu Linux 6.06 LTS
6. Alternativy ICQ
7. Microsoft Office 2007
8. Suse Linux Enterprise Desktop 10.1
9. Windows Internet Explorer 7
10. Mozilla Firefox

Pořadí SW podle diskutujících

Je dobře známo, že nejaktivnějšími diskutéry jsou příznivci svobodného software. Ačkoli v obrovské početní nevýhodě (mezi našimi čtenáři jich není přes 2 %), dokáží předevšemi uživatelé Linuxu produkovat mnoho desítek procent příspěvků v diskuzích. Není tak výjimkou, že pod články věnovanými tomuto operačnímu systému se objevuje i pět set či sedm set příspěvků.

Tohoto potenciálu jsme se pokusili využít a před týdnem vyzvali čtenáře, aby v diskuzi pod redakčním výběrem softwaru zkusili vytvořit výběr vlastní. Z diskuze jsme vybrali ty tipy, z nichž byl patrný alespoň náznak doporučení na umístění mezi desítkou nejlepších. Nebrali jsme kvůli lepší přehlednosti a snaze zabránit tříštění výsledků příliš ohled na verze jednotlivých produktů. Dostali jsme tak sice nereprezentativní, ale přesto zajímavé pořadí, které nabízí vhled i do alternativního života. I zde (překvapivě) kralují Windows Vista.

1. - 2. Microsoft Windows Vista (8 bodů)
1. - 2. Mozilla Firefox (8 bodů)
3. OpenOffice.org (7 bodů)
4. Opera 9 (5 bodů)
5. KDE 3.5 (4 body)
6. -10. KOffice (3 body)
6. -10. *buntu (3 body)
6. -10. OpenSuse 10.2 (3 body)
6. -10. Nero 7 (3 body)
6. -10. Eset NOD32 (3 body)

Pořadí SW podle stahovanosti na serveru Gigamania.cz

Server Gigamania.cz jsme založili na přelomu února a března tohoto roku. Pohled na tabulku celkové stahovanosti nám tak dá poměrně dobrou představu o oblibě jednotlivých programů - i když mnohem více, než u článků na Živě.cz se zde projeví datum přidání jednoho každého programu do databáze.
 
Klepněte pro větší obrázek
FreeTranslator 1.1.3, počet stažení: 477310
Překladové slovníky bývají často velmi nákladným typem software. Je proto docela raritou, pokud se objeví slovník dostupný za nízkou cenu nebo dokonce zdarma. Jedním takovým je projekt FreeTranslator. Dokáže pracovat se 140 jazyky včetně češtiny. Kromě samotného programu budete potřebovat ještě databázi.
 
Printer Squirrel 2.02, počet stažení: 259994
 
Za pomoci Printer Squirrel můžete sledovat tiskové úlohy, které jsou posílány na tiskárnu. Program zaznamenává název úlohy, parametry tisku, uživatele, který úlohu zadal, a počet stránek pro každou úlohu. Uživatele lze umístit do různých skupin. Nechybí podrobná statistika a grafy.
 
 
Zaujaly vás aplikace, které nevyžadují instalaci a lze je spouštět na jakémkoli počítači například z USB disku? Náš první podobný balíček měl velký úspěch, proto jsme se rozhodli vydat pokračování. Některé programy je nutné předem nainstalovat.
 
DSpeech 1.50, počet stažení: 183818
 
Ponechejte předčítání textů na svém počítači. Tento program využívá možnosti rozhraní převodu textu do hlasové podoby ve Windows XP. Váš operační systém má ve výchozím stavu k dispozici pouze hlas Microsoft Sam, ale existuje mnoho různých produktů, které přidávají další mužské i ženské hlasy.
 
Everest Home 2.20.466 beta, počet stažení: 164193
 
Everest Home je výborný testovací nástroj, který zobrazí podrobné systémové informace. Přichází s rozsáhlou databází informací pro CPU, základní desky, pevné disky, optické mechaniky, čipsety a další. Zjištěné informace lze tisknout i exportovat do HTML či jen do prostého textu.
 
VinylStudio 1.02, počet stažení: 131279
 
Máte staré gramofonové desky a rádi byste si je poslechli v počítači? Žádný problém. Vyzkoušejte tento převaděč starých LP desek do souborů MP3 v počítači.
 
DefragNT 1.9, počet stažení: 107246
 
Nástroj pro defragmentaci pevného disku s podrobnými informacemi o každém clusteru. Instalace není nutná.
 
PicturesToExe 5.00 Beta, počet stažení: 105477
Aplikace je určena k pokročilé tvorbě samostatně spustitelných prezentací obrázků (EXE). Upravovat můžete jednotlivé slidy specifickou barvou či obrázkem v pozadí, přidáváním komentářů, zvuků, objektů a podobně. Program nabízí i časovou osu pro lepší dolaďování. K dispozici je také ochrana prezentací.
 
Online Radio Tuner 1.1.16, počet stažení: 75266
Online Radio Tuner je uživatelsky přívětivý program, který umožňuje poslouchat a zároveň i nahrávat internetová rádia. Zahrnuje v sobě podporu pro playlisty .PLS/.M3U/.ASX a soubory MP3/WMA/OGG/AAC+. Ke svému běhu potřebuje mít nainstalovaný .NETFramework. V této verzi přidána podpora pro proxy.
 
Zaujaly vás aplikace, které nevyžadují instalaci a lze je spouštět na jakémkoli počítači například z USB disku? Vyzkoušejte tento balíček, ve kterém najdete tyto aplikace: souborový manažer A43, převaděč CD CDex, vypalovací program DeepBurner Portable, plánovač EssentialPIM Portable Edition atd.
Diskuze (63) Další článek: Microsoft dokončil další CTP Longhorn Serveru: Beta3 se blíží

Témata článku: Software, GigaMania, Diva, Nejlepší místo, Shape, Radio, Radio 1, Everest, Jednotlivá místa, Online Radio, Bart, Area, Sbírka, Home Office, CDex, Internet Radio, První článek, Area 51, První polovina, Doporučené pořadí, Podrobná statistika

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů