Nejvýznamnější hardware roku 2009

S hardwarem to bylo letos jako na houpačce. Vlnu nadšení z řady nových produktů vystřídalo nejednou velké zklamání. Druhá polovina roku se nesla v duchu nezdravého otálení konkurence.

Dočkali jsme se významných novinek, které pošťouchly vývoj o něco kupředu, ale také nejednoho zklamání. Byli jsme svědky událostí, které nemají ve světě hardwaru obdoby.

Neohrožená vláda Intelu v segmentu výkonných procesorů nepřekvapí tolik, jako to, že Nvidia nechala AMD v segmentu výkonnějších grafik naprosto volné pole působnosti. Velmi nestandardní situace nastala i kvůli problémům předního výrobce grafických čipů, společnosti TSMC.

Uvedení některých produktů, které se ještě počátkem roku pokládalo za jisté, se nekonalo a odsouvá se dále (ano, narážíme na Fermi či s napětím očekávané čipy Hydra pro propojení různých grafických karet od LucidLogix), a v horším případě došlo dokonce k pozastavení vývoje (ano, narážíme na Intel a projekt Larrabee).

Pojďme tedy k produktům, kterým se letos dařilo o poznání lépe, a které jsou významné nejen tím, že zaujaly obyčejné zákazníky, kteří neberou počítač jen jako další spotřebič, který koupí v každém supermarketu, ale také tím, že do velké míry ovlivňují, co se na trhu děje a kam bude další vývoj nadále směřovat. 

1. Platforma LGA 1156, Intel P55 a Core i5 a Core i7

Loni uvedené Intel Core i7 pro špičkovou platformu LGA 1366 se v září letošního roku dočkalo dalšího přírůstku do rodiny Nehalem. Spolu s uvedením nové levnější platformy pro střední třídu – LGA 1156 – představil Intel i novou „čipovou sadu“ Intel P55. Proč v uvozovkách? Kvůli vysokému stupni integrace u procesorů pro LGA 1156 se důležité součásti ze severního můstku (řadič pamětí DDR3, řadič PCIe) přímo k procesoru a ze sady zbyl pouze jižní můstek, a z původní sady tak zbyl pouze jeden čip.

LGA-1156-2.jpg

Pro platformu LGA 1156 existují v současnosti oficiálně pouhé tři modely 45nm procesorů s jádrem Lynnfield – Core i5 750 ochuzené o podporu HyperThreadingu a dva plnokrevné čtyřjádrové Core i7 860 a Core i7 870, označované za „Nehalem pro masy“. Přestože zejména zásluhou levnějších desek vyjde nová platforma o něco levněji, počítače s Core i5 a i7 stále nespadají do kategorie lidových.

Už týden po Novém roce se ale objeví další, tentokrát už levnější dvoujádrové modely, první procesory vyráběné novým 32nm procesem, které postupně nahradí levnější Core 2 Duo a dvoujádrová Pentia.

Nové jádro je ve své mobilní podobě také významnou posilou pro segment přenosných počítačů.

2. Radeon HD 5000 – DX11, 40nm a Eyefinity

Nová modelová řada Radeon HD 5000 je zatím nejúspěšnějším produktem nové strategie AMD, která spočívá ve vývoji a výrobě menších a jednodušších grafických čipů s kratšími vývojovými cykly. Nová generace čipů z rodiny Evergreen přichází jako první s podporou nové generace rozhraní DirectX 11 a jde o první výkonné herní grafické karty s výstupem na tři monitory současně – Eyefinity.

hd-5850-perex.jpg

V rámci rodiny Evergreen se ATI po dlouhé době podařilo uvést na trh grafický procesor, jehož výkon je vyšší, než u konkurenčních stávajících grafických čipů Nvidie. Nový čip Cypress se stal základem pro nejvýkonnější jednoprocesorovou grafickou kartu Radeon HD 5870 a výhodnější a stále téměř beznadějně rozebraný Radeon HD 5850. Hned dvojice čipů Cypress zapojená do CrossFire je součástí nejvýkonnější grafické karty roku 2009 – Radeonu HD 5970.

Dalším čipem z rodiny Evergreen je menší a levnější jádro Juniper, které se stalo základem pro karty nižší střední třídy – Radeon HD 5770 a 5750. Dalších grafických čipů nové generace se dočkáme v příštím roce.

3. Platforma AM3 a nové Phenomy II s podporou DDR3

V prvním čtvrtletí uvedlo AMD na trh novou řadu 45nm procesorů Phenom II, které poprvé v historii značky podporovaly novou generaci operačních paměti typu DDR3. Přechod na nový typ pamětí si vyžádal změnu patice z AM2+ na AM3. Dotáhlo tím konkurenční Intel, který podporu pro DDR3 nabízel už s čipsety pro procesory Core 2 Duo a Core 2 Quad.

phenom2.jpg

4. Nvidia Ion

Nepříliš výkonnému, avšak populárnímu procesoru Intel Atom, podrazil nohy sám Intel tím, že jej kombinoval se starou čipovou sadou vybavenou špatně vybaveným a slabým integrovaným grafickým adaptérem, který degradoval užitnou hodnotu celé platformy v multimediálních aplikacích.

nvidia-ion.jpg

Nový čipset Ion určený právě pro procesory Atom, který napravil alespoň některé z významných nedostatků nové platformy, vzbudil obrovskou vlnu zájmu a přispěl k velké popularitě levných procesorů v nettopech. I když jej Nvidia předvedla už na sklonku loňského roku, až v letošním roce se dostal mezi širokou veřejnost.

5. USB 3.0 a SATA 3.0 (6,0 Gb/s)

Dvě nová „drátová“ rozhraní změní svět počítačů a periferií bez rozdílu platformy. Na rozdíl od novinek, které se objeví, zazáří, a zmizí v propadlišti dějin, jej neovlivní na jeden nebo na dva roky, ale hned na několik let.

Standard USB 3.0 byl dokončen už v roce 2008, avšak v praxi se objevil (a ještě v množství menším než malém) až na sklonku letošního roku. Třetí generace rozhraní Serial ATA byla dokončena až letos.

Asus_SATA_3.0_expansion_card_02.jpg

V současnosti je ještě USB 3.0 i dvakrát rychlejší SATA na pokraji zájmu široké veřejnosti. Kromě toho, že jde o čerstvou novinku, jej trápí klasický problém vejce a slepice a neexistující ekosystém. Výrobce základních desek, jejichž produkty jsou pro prosazení obou technologií stěžejní, zatím k podpoře novinek nic netlačí – na trhu je jen hrstka zařízení, která nové standardy podporují, a ještě méně z nich je dokáže smysluplně využít. A naopak – je zbytečné vyrábět dražší zařízení, pokud je není do čeho zapojit. Situace je o to horší, že stávající rozhraní USB 2.0 a SATA 3,0 Gb/s vyhovuje a stačí s rezervou pro převážnou většinu způsobů použití.

USB 3.0 nalezne uplatnění tam, kde starší USB 2.0 přestává stačit – při komunikaci s klasickými disky v externím šuplíku a při práci s rychlými flashdisky. SATA 3.0 bude přínosem především pro výkonnější SSD, které začínají atakovat hranici maximální přenosové rychlosti SATA 3,0 Gb/s. S ohledem na rychlý vývoj v oblasti SSD zůstává otázkou, zda a jak dlouho bude diskům, které nejsou limitovány pohybem mechanických součástí, stačit „pouze“ dvojnásobná datová propustnost nového rozhraní a zda výkonné SSD nenarazí stejně rychle, jako v případě SATA předchozí generace.

6. Radeon HD 4770

Radeon HD 4770 byl prvním 40nm grafický čipem, který předznamenal budoucí vývoj v kladném a bohužel i záporném slova smyslu. Nová grafická karta nabídla vynikající poměr výkon/watt, výborné provozní vlastnosti a výbornou cenu. První 40nm čip předčil očekávání a stal se více než příjemnou ochutnávkou toho, co nás na podzim s novou generací Radeonů čeká.

sapphire-hd-4770-5.jpg 

Již záhy se ale ukázalo, že nejlepší grafická karta z nižší střední třídy je jedním z prvních produktů, u kterých bude poptávka výrazně převyšovat nabídku. 40nm výrobní proces, jeden z klíčových prvků úspěchu nové karty, se stal i jejím prokletím.

Společnost TSMC, největší výrobce grafických čipů, se už od počátku potýkala s tragickou výtěžností nového procesu, která byla i přes veškerou snahu a dodatečné úpravy linky nedostatečná a odrazila se i na špatné dostupnosti nové modelové řady HD 5000, a vlastně i bezprecedentní situaci na trhu – totiž minimální dostupnosti výkonnějších grafických karet s cenovkou vyšší než čtyři tisíce korun.

7. GeForce GTX 275

Počátkem roku uvedla Nvidia na trh GeForce GTX 285 osazené 55nm revizí grafického čipu G200, vyráběné pokročilejším 55nm procesem. I když šlo o nejvýkonnější jednoprocesorovou kartu, její uvedení nebylo pro většinu lidí zdaleka tak zajímavé, jako uvedení modelu osazeného mírně ořezanou variantou jádra G200 – GeForce GTX 275, která byla ve své době druhou nejvýkonnější grafickou kartou na trhu, přičemž její cena začínala někde na šesti tisících korun. Nvidia tímto modelem přinutila AMD snížit cenu čerstvě uvedeného Radeonu HD 4890 a ovlivnila i ceny méně výkonných modelů – především GeForce GTX 260 a Radeonu HD 4870.

GeForce_GTX_275_3qtr.jpg

I přes velkou popularitu měl tento model život skoro jepičí – ke konci prázdnin začaly GeForce GTX 275 a následně i GeForce GTX 285 mizet ze skladů a v e-shopech už se objevovaly jen sporadicky.

8. Kingston SSD Now

Loni byly ještě SSD doménou těch nejzmlsanějších uživatelů, kteří nemají hluboko do kapsy. Za produkty, které se zasloužily o to, že letos ceny „flashdisků“ s výkonem, který uspokojí i náročnější zákazníky, spadly na úroveň, která už je akceptovatelná i pro ty méně zámožné, stojí společnost Kingston a produkty, které vzbudily větší rozruch než spousta jiných ze záplavy modelů SSD, nesou označení SSD Now V a SSD Now V+.

ssdnow.jpg

Pravda, pořád to není žádná láce a levnější 64GB disky stačí s bídou na instalaci Windows a pár aplikací a her, leckdo už je ale za zrychlení systému, které SSD nabízí, ochoten několik tisíc obětovat. Oproti loňskému roku je znát obrovský posun k tomu, aby byly SSD dostupné i běžným smrtelníkům.

9. Athlon II X4

Ještě jeden z produktů AMD má v tomto žebříčku své místo, neb je odrazem doby, ale také symbolem věcí příštích. Tlak ze strany Intelu, který donutil AMD smrsknout nabídku procesorů do prostoru pod pět tisíc korun, má bezpochyby zásluhu na tom, že se AMD musí u svých produktů snažit zaujmout jinak, než maximálním výkonem.

Jako první vydalo čtyřjádrový procesor, který prolomil psychologickou stodolarovou bariéru. Chcete-li jinak, jde o první čtyřjádro s cenou blížící se dvěma tisícům korun. Čtyřjádrovým procesorům se tak podařilo protlačit se i do segmentu nejlevnějších počítačů.

10. Půl tera na plotnu a 2TB disky

Tady budeme trochu obecnější, žádný z produktů výrazně nepředčí konkurenci, ale přesto jde o další z milníků. V letošním roce se poprvé objevily disky s kapacitou 500 GB na plotnu, které se staly základem pro novou generaci disků s celkovou kapacitou až 2 TB.

WD-black.jpg

Klasické pevné disky stále nabízejí nesrovnatelně lepší cenu za gigabajt úložného prostoru a právě proto se ještě nějaký čas nemusí bát SSD, které za obdobné ceny nabídnou jen zlomek kapacity.

Kapacita SSD ale roste raketovou rychlostí a stejně tak klesají i jejich ceny. Vývoj klasických disků se přitom dál plouží zažitým a nepříliš překotným tempem. Otázkou zůstává, zda výrobci pevných disků ukrývají v šuplíku nějaké překvapení pro stav ohrožení ze strany SSD, nebo je přibližování „flashdisků“ ke klasice labutí písní disků s plotnami a hlavičkami.

Rok pamětí DDR3

Tato položka stojí trochu stranou výčtu a od těch ostatních se liší. Nejde o konkrétní produkt, a vlastně ani o letošní, ba dokonce ani loňskou novinku. Do stejného žebříčku se paměti DDR3 dostaly už v roce 2007. Tehdy jako nová technologie. Až letošní rok byl ale pro tuto technologii zlomovým – poprvé se splnila většina předpokladů nutných pro masové rozšíření této technologie.

Nové procesory AMD pro socket AM3 přišly konečně s podporou DDR3 a Intel už u svých nových procesorů paměti typu DDR3 přímo vyžaduje. Letos byla splněna i další z důležitých podmínek pro masové využívání nové generace pamětí – ceny modulů s DDR3 klesly na úroveň pamětí s čipy DDR2. Jejich pořízení už neznamená luxusní příplatek s nepříliš významným přínosem.

Mimo zápis

Tradičně se nedostalo a ani nemohlo dostat na spoustu zajímavých produktů. Zejména mobilní segment se nesl ve znamení prudkého rozvoje trendů z minulého roku. Žádný z produktů ale nevyčníval tak výrazně, jako svého času MacBook Air, který odstartoval honbu za co nejtenčími notebooky, nebo Asus Eee PC, který předznamenal vznik a obrovský úspěch nového segmentu mobilních počítačů – levných netbooků. Nedostalo se ani na další, více či méně významné počiny, které posouvají hranice zase o něco dále. Za všechny vzpomeňme třeba novou generaci laserových optických snímačů, které konečně dovolují myš používat i na skle, prudký růst popularity 21" a 22" LCD s plným HD rozlišením, které nabízejí vyšší rozlišení (jemnější rastr a osřejší obraz), než většina dosud vyáběných monitorů, stále populárnější All-in-one PC, které na první pohled nerozeznáte od robustnějšího displeje, a nezmínit nelze rostoucí popularitu multidotykových displejů a vůbec zařízení, která umožňují nové způsoby ovládání pomocí gest ruky či rukou. Dočkali jsme se i nových mobilních grafik a řady dalších novinek, které nebyly v záplavě tiskových zpráv a článků tolik vidět.

Máte-li pocit, že si některý z produktů nezaslouží své místo v této desítce, nebo že některá z klíčových novinek, která ovlivní svět hardwaru není zmíněna vůbec, neváhejte se připojit v diskuzi pod článkem.

Diskuze (31) Další článek: Facebook Stalker Catcher: půl milionu nachytaných

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,