USA | Mobility | Šifrování

Nejvyšší státní zástupce USA: Šifrování je zlo, potřebujeme odposlouchávat lidi

Americký nejvyšší státní zástupce William Barr se během přednášky na Fordhamské univerzitě zostra pustil do firem, které vyvíjejí end-to-end šifrování. Podle Barra tyto nástroje podrývají národní bezpečnost a znemožňují vyšetřovatelům zasáhnout, ještě než se stane zločin.

Podle Barra je tedy nutné, aby americké technologické firmy instalovaly do svých produktů zadní vrátka, do kterých by měl přístup pouze stát, který by tak mohl odposlouchávat své cíle.

Podobná diskuze se svého času vedla i v Evropě – zejména po teroristických útocích ve Francii. Technologické firmy se ale brání a něco podobného jednoznačně odmítají. Soukromí jednotlivce a jeho komunikace je podle nich na prvním místě a něco podobného by jim mohlo ekonomicky ublížit.

Barr kritizuje šifrování a přístup amerických technologických firem:

Jedním z nejhlasitějších zastánců šifrování je ostatně v zámoří i Apple, který se tak v minulosti dostal do sporu s FBI, když odmítal spolupracovat při dešifrování iPhonů.

Obrovské riziko chyby

Ještě větším rizikem je pak možnost softwarové chyby při implementaci podobné technologie. Kdyby totiž skutečně třeba uvnitř mobilního telefonu s iOS nebo Androidem existovalo nějaké API určené pro vyšetřovatele z FBI, národním úřadům atp., které by mělo pravděpodobně ta nejvyšší možná systémová privilegia, dramaticky by se zvýšilo riziko, že jej nakonec zneužije i někdo další skrze doposud neznámou zranitelnost (tzv. zero-day).

Podle Barra end-to-end šifrování pomáhá kriminálníkům všeho druhu, kteří tak mohou konat zločin. To je jistě pravda, nicméně stejně tak jim pomáhá a kriminalitu zvyšuje existence samotného internetu, mobilních telefonů, počítačů, elektřiny… Rušit infrastrukturu jako takovou jen pro riziko jejího zneužití, je však cesta do pekel.

Diskuze (43) Další článek: Neuronová síť Googlu se naučila česky. Snad se přiblížil i český Google Home

Témata článku: Apple, Internet, Bezpečnost, Android, USA, Evropa, iPhone, Mobility, Francie, Šifrování, FBI, Riziko, Státní zástupce, Barro, Technologická firma, Zlo


Určitě si přečtěte

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 126

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11