Nejvyšší soud rozhodl o úplném otevření telekomunikačních trhů v USA

Otevřené? Málo otevřené, zákazník trpí - tak rozhodl nejvyšší soud USA.
Byť jsme byli zvyklí pohlížet na USA jako na zemi s plně liberalizovanými telekomunikačními službami, nebylo to pravda – jednotlivé státy americké unie měly zatím právo definovat úrovně poplatků za telekomunikační služby a docházelo k tomu, že mezi nimi byly až rozdíly dosahující až tisíce procent (!). V průběhu posledních třech let se v USA – což se opět příliš neví – vedla rozsáhlá soudní bitva, která začínala od lokálních soudů a která teprve nyní skončila rozhodnutím Nejvyššího soudu USA. Ten zvrátil rozhodnutí odvolacího soudu nižší instance, které preferovalo rozhodování jednotlivých států v tarifní politice; znamená to, že nyní bude moci i na tyto trhy vniknout daleko ostřejší konkurence zvenku, která bude logicky vyzobávat rozinky – velká města a aglomerace, lukrativní dálkové hovory.

Faktem ale je, že zmíněné rozhodnutí soudu má ještě daleko ke skutečnému uvolnění trhu – soud pouze nastínil vodíítka, ale do konkrétních předpisů je bude muset rozpracovat jednak mocný úřad FCC, jednak pak konkrétní státy ve svých zákonodárstvích (americké státy jsou velmi nezávislé na „federálu“ co se týká všech věcí omezených na jejich území; jednotlivé legislativy amerických států se liší víc než legislativy některých evropských zemí navzájem).

Uvolnění trhu by mělo v důsledku znamenat, že nyní na něm může „hrát“ i ten provider telekomunikačních služeb, který nevybudoval jediný kilometr přípojky ke koncovému zákazníkovi atd.; tyto firmy zatím neměly přístup k lukrativním pořizovacím cenám za nákladná zařízení, která ke své činnosti používají. Toto opatření samozřejmě ztíží život regionálním telecomům (v USA se jedná o sedm tzv. „Baby Bells“, společností, které vznikly při soudním rozdělení AT&T a které mají rovněž tímto rozhodnutím rozparcelovanou Ameriku); ukazuje ale silnou vůli amerického státu zlepšovat především život a podnikání zákazníkům, s tím, že to přitíží několika firmám. Také inspirace.

Váš názor Další článek: Návrat hubeného muže

Témata článku: USA, Soudy, Soud, Nejvyšší soud, Jednotlivá města, Baby, Silná konkurence, Tel, Trh, Telekomunikační služba

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost