Nvidia | Grafické karty | GeForce RTX 3000

Nejvýkonnější grafika GeForce RTX 3090 Ti pomalu míří na trh. Donutí vás vyměnit zdroj

Chystaná nejvýkonnější desktopová herní grafická karta GeForce RTX 3090 Ti by se měla začít prodávat možná už zítra a již dříve unikly informace, že bude mít opravdu vysoké TDP 450 W. Jak takový příkon Nvidia vyřešila, to odhalil web Videocardz.

Dle zjištění bude mít verze Founders Edition přímo od Nvidie klasický tříslotový design s jedním ventilátorem, avšak poprvé se setkáme s novým 16pinovým (12+4) konektorem 12VHPWR, který dokáže přenést od 150 W až do 600 W.

I když už zdroj s takovým konektorem začala nabízet třeba společnost Gigabyte, rozšíření je velmi omezené. Nvidia tak bude ke kartě v balení dodávat adaptér, do kterého se zapojí tři osmipinové PCI Express konektory ze zdroje. Pro kartu to bude dostatečné, protože každý osmipinový konektor dodává 150 W (celkem tedy 450 W) a ze slotu na desce je k dispozici dalších 75 W. Celkem lze tímto způsobem kartě dodat až 525 W.

Očekávají se i výkonnější varianty, které bude mít TDP nad 450 W, takže je dobré vědět, že prostor pro vyšší výkon je v rámci běžného napájecího standardu k dispozici. Určitě to ale znamená omezené možnosti přetaktování, kdy si nepomůžete ani výkonnějším zdrojem, protože budete omezení právě třemi osmipiny. Pokud plánujete nákup nového zdroje pro výkonný počítač, určitě už vyhlížejte hlavně modely právě s novým 16pinovým konektorem.

Diskuze (8) Další článek: Jurij Gagarin 54 let po tragické smrti. Kolem prvního kosmonauta bylo plno tajností a lží

Témata článku: Nvidia, Grafické karty, Design, GeForce RTX 3000, Ampere, Founders, Grafika, Ventilátor, Founders Edition, Zdroj, Konektor, Grafická karta, Karta, PCI Express, Mír, GeForce, Grafické karty na Heureka.cz