Největší světový internetový provider má už dvacet milionů připojených

America Online si poslední milion připsala za dva měsíce: denně třicet tisíc nových zákazníků.
V průzkumech zákaznické spokojenosti je AOL (America Online) pravidelně na posledním místě; přesto však neohroženě kraluje v žebříčku největších světových internetových providerů a svým lépe hodnoceným konkurentům se spíše stále vzdaluje. AOL se skutečně koncentruje především na růst a zejména v prvních letech enormního růstu příliš neřešila kvalitu a uživatelskou podporu – špičkovým marketingem a obrovskými investicemi do reklamy si ale zajistila dnes téměř dominanci nad americkým Internetem. V prosinci pak firma získala svého dvacetimiliontého zákazníka; číslo devatenácti milionů přitom překročila letos v říjnu, což znamená, že si připisuje více než třicet tisíc nových zákazníků denně, ve všední den jako ve svátek.

Provider velikosti AOLu je na světovém Internetu zřejmě těžko opakovatelný – vedle tohoto giganta se už prakticky nemá nikdo šanci vejít na americký trh a další světové trhy jsou dnes buď nezralé, malé či roztříštěné, nebo na nich AOL už taky nějak působí (např. Německo).

Při příležitosti dosažení tohoto kulatého čísla je zajímavé se podívat, kam může takovýto provider jít ještě dál. AOL rozhodně nechce žít jenom z poplatků za připojení; ty konkurence stejně neustále tlačí dolů. Firma ovšem s takovýmto množstvím stabilních zákazníků (na americkém trhu lze těžko najít něco podobného, i mimo Internet) si prakticky může vybrat, v čem bude podnikat – zákazníky má a může je libovolně masírovat, zbývá si jenom zvolit dobrý produkt či službu. Kam ale chce AOL jít, jasné není. Firma neprovozuje vlastní elektronické obchody, nechává si však slušně platit od dalších významných e-obchodů na americkém trhu za to, aby se na jejím webu propagovaly. AOL neprodává počítače, ale stal se sám významným podílníkem ve firmě Gateway (firma z první pětky amerických výrobců počítačů). AOL produkuje internetový obsah pro své zákazníky, spíše se však jedná o všeobecný portál běžných služeb a odkazů jinam (opět dobře placených). To je ovšem stále málo – na Internetu to dnes umí „každý druhý“, i když ne s působností AOLu. Firma proto stále více investuje do softwaru, zejména v tzv. instant messagingu, kde se svými dvěma produkty (ICQ a AOL Instant Messenger) drží první dvě místa na světě, konkurence (i Microsoft) je daleko vzadu. Firma dále investuje do technologií bezdrátového přístupu k Internetu a přístupu k Internetu přes televizi, ale tak silnou pozici jako v instant messagingu jinde nemá; dnes jí patří firma Netscape, i to však zatím nepřineslo nějaké významné komerční plody.

Diskuze (2) Další článek: Mjuice.com podporuje Rawkus Entertainment

Témata článku: Internet, Připojení k internetu, Největší svět, Internetový provider, Svět, Enormní množství, Internetové připojení, Podobné hodnocení, Všední den, Dominance, Provider, Světový internet, Plod


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 96Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF