Čistíme Mac. Jak zjistit, které soubory a složky zabírají nejvíce místa

Apple i roce 2024 v Macích nasazuje jen 256GB úložiště. V nenáročných kancelářích to může stačit, ale když synchronizujete galerii z iPhonu, stáhnete pár filmů nebo větších aplikací, volné místo mizí před očima.

Než se pustíte do čištění, měli byste vědět, které soubory a složky jsou největšími jedlíky. Apple k tomu má jednoduchou pomůcku přímo v systému. Najdete ji v Nastavení | Obecné | Úložiště.

d09931b5-dbe5-4a3c-9f52-8cae2ca6a48eZabrané místo podle typů aplikací nebo souborů

Ukáže se jednoduchý graf využití kapacity různými aplikacemi nebo typy souborů. U jednotlivých položek v řádcích pod sebou si vpravo všimněte kruhové ikonky ⓘ. Když na ni kliknete, objeví se seznam souborů seřazený od největších. To jsou hlavní adepti na smazání nebo přesun na externí disk (nejde-li o nainstalovanou aplikaci nebo nějaký klíčový soubor, který chcete mít stále při ruce).

image.pngSoubory (v tomto případě aplikace) seřazené od největších

Pro Windows existují užitečné nástroje třetích stran jako WizTree nebo WinDirStat, které zobrazí největší žrouty disku v přehledné stromové struktuře. Pro macOS se mi dosud nepovedlo najít nic podobně intuitivního, ale zároveň pokročilého.

wiztree-1.pngWizTree pro Windows

Asi nejlepším nástrojem je placený DaisyDisk. Doživotní licence stojí 249 Kč, ale k dispozici je i plnohodnotná zkušební verze. Aplikace ukáže krásný cibulový diagram, kde každá vrstva znamená jednu úroveň složky na disku. Zároveň pak v každé vrstvě jsou různě barevné dílky symbolizující jinou složku či soubor na stejné úrovni.

Vpravo vedle diagramu je pak vysvětlivka, co která barva na dané úrovni znamená.

image.pngDaisyDisk pro macOS

Když si některý z dílků rozkliknete, diagram „zazoomuje“ a ukáže se cibule jen pro danou složku. Na modelovém příkladu je to archiv Computerů v PDF uložený na mém soukromém OneDrivu. (V záklaví okna je také vidět cesta ke složce.)

image.pngDetail jedné složky

Druhou alternativou, ještě méně přehlednou, je GrandPerspective. V Mac App Storu stojí 79 Kč, ale totožnou verzi lze stáhnout skrz web autora i zdarma. Aplikace v diagramu zobrazuje jednotlivé soubory, které pak shlukuje u sebe, takže ty sousední se stejnou barvou se nachází ve stejné složce.

Logicky pak platí, že čím větší dlaždice, tím větší je i soubor. Ten největší – žlutý obdélník – měl pro představu 22 GB.

image.pngGrandPerspective pro macOS

Protože se zobrazuje všechno najednou, není nic vidět pořádně. Na první pohled jeden velký zmatek. Název a umístění souboru se ukazuje nenápadně ve spodní liště okna. Graf lze v GrandPerspective také přibližovat, slouží k tomu tlačítka Focus, ale pořád je to puzzle s milionem dílků.

Na obrázku níže jsem se zvětšil pohled na totožnou složku s archivem Computeru. DaisyDisk je pochopitelnější už kvůli tomu, že zobrazuje i tu textovou legendu.

image.pngDetail jedné složky

Určitě si přečtěte

Články odjinud