Není už při té velikosti komplexita toho organismu tak vysoká, že by mohla vygenerovat inteligenci? :)
Jestli je alespon trochu chytra, tak z toho dna oceanu nevyleze 😀
Proc myslite ze velikost implikuje komplexitu? 🤨
To je dobrá otázka, měl jsem se vyjádřit přesněji. Očekávám, že kytka nemá nějaké obří buňky, takže jich má opravdu hodně. Neumím odhadnout počet, ale může jich být srovnatelně s neuronama v mozku(?) A *můžou* vzniknout mezi nimi nějaké vazby. To je co jsem myslel tou (potenciální) komplexitou. Komplexita mozku není dána komplexitou neuronů, ale spíše jejich množstvím. (Často pouhá kvantita dá vzniknout nové kvantitě, třeba dostatečně les má vlastnosti, které nelze přímo odvodit z vlastností jednotlivých stromů.)
Nemyslím si že komplexita mozku je dána počtem neuronů.Počet neuronů je podmínka nepochybně nutná, ale zdaleka ne postačující. Ke komplexitě je potřeba zároveň nějaká míra struktury/uspořádanosti systému a něco co je schopné komplexitu generovat - u mozku je to jak strukturální rozdělení mozku do množství různě se specializujících center, tak geneticky zakódovaný mechanismus posilování a oslabování jednotlivých spojů (tedy učení).V opačném případě by se dalo argumentovat že míra komplexity systému je přímo úměrná jeho entropii, což jistě není pravda.
Názor byl 1× upraven, naposled 4. 6. 2022 00:14
Však jsem napsal "by mohla" a se smajlíkem :)
Vskutku. :)
Komplexita mozku je dána především počtem a strukturou synapsí. Jde o to, že není všechno propojeno se vším (jako u hormonů šířících se krví skrz celé tělo ani o komunikaci s pár nejbližšími buňkami. Některé neurony komunikují se stovkami až tisícovkami dalších neuronů na relativně velkou vzdálenost. Podobná struktura a funkce rostlinám chybí.Jistá reakce na vnější podněty je možná, ale není “organizovaná” jako mozek, je to spíš na úrovni reaguje celý organismus nebo nejbližší buňky a žádná velká komplexita zpracování signálu.
To těžko, komunikace v rostlině je oproti živočichům velmi pomalá. Prostě tam mezi jednotlivými buňkami neproudí tolik dat jako třeba v mozku.
https://en.wikipedia.org/wiki/Plant_communicationTakže třeba by si mohla něco vyvinout :) Ale já jsem s tou myšlenkou jenom bavil, nevěřím na to!
Třeba u masožravek bych to přirovnal spíš ke svalům než neuronům, byť je to někde mezi. Ale je to velmi “primitivní” komunikace, prakticky jednobitová (list je nečinný x list se zavřel).
Inteligence není závislá na hmotě. I subatomární částice se chovají inteligentně..
Skutečně?
Jo ta rostlina ví co je pro ní dobré. Kdyby rostla nad vodou tak jí ten zlý člověk už dávno vyhubil.
Polyploidie (v tomhle případě tetraploidie) není u rostlin nic vzácného, je to běžné třeba u obilnin, ale nejen tam.
No z tohoto hlediska je třeba obyčejná pšenice mnohem vyvinutejsim a komplexnějším organismem než třeba člověk.. alalyza komplexního genofondu člověka trvala mnohokrát méně než analýza genofondu pšenice .
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.