Největší počítačové firmy ohlásily finanční výsledky

Intel jede dobře, Microsoft šokuje a rozdává dividendu, IBM je zřejmě na konci poklesu tržeb a zlepšuje se
Druhý až třetí týden po ukončení každého čtvrtletí je čas, kdy skupina největších počítačových firem světa ohlašuje své kalendářní výsledky. Protože Intel, Microsoft a IBM patří k firmám, které v podstatě určují dění v branži, je hodnocení jejich výsledků jakousi zprávou o stavu počítačového světa.

Intel ohlásil mírně lepší výsledky, než se čekalo, přesto ale je stále velmi vzdálen výsledkům, které dosahoval před několika roky – stagnace v IT stále trvá. Intel dosáhl miliardu dolarů čistého zisku při obratu 7,2 miliardy; firma rovněž uzavřela celý rok, kde dosáhla zisku 3,1 miliardy při obratu 26,8 miliardy. To vypadá dobře, ovšem srovnejme: v roce 2000 Intel „obrátil“ 33,7 miliardy a vydělal okolo 8 miliardy dolarů, loni to bylo 26,5 mld a zisk okolo miliardy. Je to tedy odražení ode dna, ale k výšinám je daleko.

K lepším než očekávaným výsledkům pomohlo Intelu několik faktorů: zvýšení průměrné ceny prodávaného čipu (konkurenční AMD trošku zaostal), výborné výsledky v prodeji flash pamětí, dobré prodeje drahých serverových čipů.

Pro rok 2003 je Intel opatrný – zdá se ostatně, že všichni jsou opatrní. Chce vydělat i utržit více než letos, ale vyššího výdělku má dosáhnout hlavně úsporami: nebude stavět tolik nových továren či výrobních linek jako loni, investice mají být o miliardu nižší než loni.

Téměř současně s Intelem hlásí svá čísla i Microsoft. Ten kromě ohlášení dobrých výsledků doslova šokoval finanční obec i své akcionáře, když nečekaně a poprvé v historii oznámil, že vyplatí akcionářům dividedendu. Co to znamená a proč je to tak nečekané či neobvyklé? Velmi zjednodušeně řečeno se veřejně obchodované firmy dělí na ty, které dividendu vyplácejí a na ty, které tak nečiní, přičemž své zvyky příliš nemění – občas se stane, že firma, která dividendu vyplácí, se rozhodne ji jednou-dvakrát nevyplatit, když se nedaří a nemá peněz na rozdávání; opačně je to ale neobvyklé. Firmy vyplácející dividendu podnikají obvykle na stabilních, příliš neměnných trzích a fungují pro své akcionáře jako výrobna peněz – příliš neinvestují ani nerostou, kvartál za kvartálem vydělají peníze a podělí své akcionáře. Firmy nevyplácející dividendu se naopak soustředí na růst a všechny peníze obvykle investují do růstu a akvizicí. Akcionář tak nedostává pravidelné kapesné, ale může se (obvykle) těšit z pohledu na růst ceny akcií, takže rovněž „virtuálně bohatne“, a když prodá v pravý okamžik, zbohatne i zcela nevirtuálně. Microsoft byl od začátku koncipován jako tato růstová firma, jenomže se dostal do paradoxního „problému“, kdy vydělává příliš mnoho – firma má nyní v bance 40 miliard dolarů, které nemá do čeho investovat. Ne že by nebylo koho koupit, ale tam, kde to dává podnikatelský smysl, by se zřejmě postavil proti antimonopolní úřad. Rozdělení dividendy (asi 870 mil. dolarů, tj. pět korun na akcii) přichází poprvé v historii; může znamenat růst ceny akcií Microsoftu, protože pokud se firma přiřadí k těm, které dividendy vyplácejí, bude pro své podílníky atraktivní.

Jinak Microsoft ovšem jako obvykle finančně zazářil. Zaznamenal nejúspěšnější kvartál v historii s příjmy 7,7 miliardy dolarů a rovněž i rekordní zisk ve výši 2,55 miliardy dolarů. Redmondský stroj na peníze tedy funguje stále bezchybně, přestože mu odpůrci vytrvale věští neúspěch a již několik let tvrdí, že ten či onen krok firmy je „začátkem konce“. Jestli tedy takto vypadá začátek konce, jak vypadá celý konec? Zisk Microsoftu je přitom už se započtením výdajů na prohrané spory a pokuty, které nebyly malé: před několika týdny byla firma odsouzena k miliardové pokutě v prohraném sporu s kalifornskými uživateli, několik dalších soudů a procesů se vleče včetně málo známého, ale potenciálně velice nebezpečného procesu s firmou InterTrust (jde o žalobu týkající se údajného porušení asi 50 patentů firmy InterTrust, které se dotýkají 85 % všech produktů firmy Microsoft. Jak praví představitel InterTrustu – stačí, když z 144 sporů vyhrajeme jeden. Podrobnosti o tomto velmi zajímavém sporu ze strany InterTrustu jsou zde).

Třetím gigantem do mariáše, který rovněž oznámil výsledky, byla firma IBM. I jí se dařilo velmi dobře: zisk 1,9 miliardy při obratu 23,7 miliardy dolarů. Opět je dobré poměřovat s historií, neboť taková čísla jsou samostatně téměř nevypovídající. IBM, podobně jako Intel, nedosahuje na rekordní čísla z roku 2000 (tržby 88,4 mld), loni utržila 81,2 miliardy a vydělala 5,3 miliardy, a je to dokonce horší než čísla předloňská (tržby 85,7 mld, zisk 7,12 mld). Na druhé straně ale IBM v posledním čtvrtletí už je zřejmě „venku z tunelu“, protože její roční výsledky jsou špatné hlavně kvůli první polovině roku, pak už je silné zlepšení a nyní jsou výsledky v meziročním porovnání už velmi dobré, dokonce už nejsou daleko od čísel z roku 2000.

Čísla této silné trojice neukazují na vůbec žádné mráčky na IT nebi: miliardy zisku, překonání očekávání, vyplácení dividend. Nezapomeňme ale, že jde o společnosti s mimořádnou, neporovnatelnou silou i tržní pozicí – v situaci, kdy stovky dalších menších firem zuby nehty bojují vůbec o přežití, giganti jen trošku utáhnou opasky (což mimochodem jen u této trojky znamenalo propuštění asi 20 000 zaměstnanců…) a špatnou dobu „přežijí“ i nadále se zisky v řádech miliard dolarů.

Diskuze (12) Další článek: První velký test GeForce FX na Tom’s Hardware

Témata článku: Microsoft, Finanční výsledky, Nečekaná situace, Třetí týden, Rekordní pokuta, Pravá strana, Kalifornský soud, Počítačová historie, Třetí strana, Dobrý výsledek, Krok firmy, Fin, Nejúspěšnější čtvrtletí, Zisk, Pravý okamžik


Určitě si přečtěte

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

** Evropská komise přijala legislativní návrh na zrušení střídaní času ** Možná tak v březnu 2019 přesuneme ručičky hodinek naposledy ** Od toho okamžiku bude permanentně platit letní čas

Karel Kilián | 106


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku