Software | Hardware | Internet

Největší IT události roku 2018. Připomeňte si je měsíc po měsíci. Nebyl to špatný rok

A je to tu. Poslední den roku 2018. Zatímco včera jsme si v posledním Týdnu Živě připomenuli některé průšvihy, tentokrát se podíváme na ty nejdůležitější události.

Kdo odešel?

Rok 2018 byl na události v oblasti IT skutečně bohatý. Bohužel byl také rokem, kdy svět opustilo několik veteránů vědy a techniky. 14. března odešel autor mnoha bestsellerů, a především teoretický fyzik Stephen Hawking a teprve nedávno, 15. října, pak Paul Allen. V polovině 70. let s Billem Gatesem zakládal tehdy naprosto neznámý Microsoft, který však brzy opustil, neboť po následující desetiletí bojoval se zákeřnou nemocí.

Seznam jmen ale pokračuje. V roce 2018 nás opustil také Alan Bean, čtvrtý muž, který se prošel po Měsíci. Odešel také internetový pionýr John Perry Barlow, který od 90. let bojoval za svobodný internet, spoluzaložil vlivnou lidskoprávní organizaci Electronic Frontier Foundation nebo třeba Freedom of the Press Foundation.

V pouhých pětatřiceti letech zemřel Colin Kroll, spoluzakladatel Vinu, komiksový bůh Marwellu Stan Lee, a nakonec i legendární technika. Navždy se odmlčel Keplerův vesmírný teleskop, sonda NASA Dawn, a v zámoří nakonec i síťová neutralita, jak na jaře psala tamní média.

Dost bylo odchodů, nyní se už pojďme podívat na rekapitulaci roku 2018 měsíc po měsíci.

Leden

Leden už tradičně patří jednomu z posledních obřích veletrhů spotřební elektroniky, který se v éře internetu ještě stále drží nad vodou. Nejinak tomu bylo i letos a zdálo se, že hlavní událostí zimy bude skutečně Consumer Electornics Show a později barcelonský mobilní kongres.

Spectre a Mletdown:

Tamní novinky však nakonec zastínila aféra okolo bezpečnostních zranitelností v moderních procesorech. I do masmédií se tak dostala nová slovíčka jako Spectre a Meltdown, tedy potenciální zranitelnosti, které mohou zneužít speciálních optimalizačních technik procesorů, které za účelem zrychlení na základě statistické analýzy odhadují, jaké další instrukce v pořadí budou zpracovávat a spekulativně je provedou.

Když se spletou, protože programový kód bude chtít zpracovat něco jiného, vrátí se zpět. A právě při tomto návratu by mohl útočník přečíst část vnitřní paměti a dostat se k datům, ke kterým nemá práva. Hypotetický virus by mohl tímto způsobem odposlouchávat třeba zadávaná hesla, čísla platebních karet aj.

Jinými slovy, ve velkém se začalo mluvit o nové vlně zranitelností, které zneužívají tzv. spekulativní spouštění kódu (speculative execution), a přestože tuto optimalizaci využívají výrobci většiny komplexních procesorů, byla to rána především pro Intel, protože je jejich největším výrobcem.

Po celé následující měsíce odborná komunita sledovala zprávy, jak a zdali oprava těchto zranitelností zpomalí počítače se stávajícími procesory a Intel sliboval, že příští generace se to už týkat opravdu nebude. Zároveň se také objevilo podezření, že tehdejší šéf Intelu krátce před zveřejněním chyb prodal velký balík akcií společnosti.

Únor

Únor v našem výběru nemůže patřit žádné jiné události než uvedení české hry Kingdom Come: Deliverance. I tato se jako jedna z mála dostala do zdejších masmédií, herní titul s mezinárodním přesahem od Warhorse studios byl totiž opravdu nebývalým počinem a brzy slavil obchodí úspěch.

O další senzaci února se postaral Elon Musk, jehož SpaceX potřebovala otestovat novou raketu Falcon Heavy. Namísto zbytečné testovací zátěže však horní stupeň vynesl na orbitu kabriolet Tesly a na stránkách novin od New Yorku po Tokio se následující den objevila fotografie figuríny Starmana v automobilu letícím kamsi za oběžnou dráhu Marsu.

To nejlepší ze startu Falcon Heavy:

A aby toho nebylo málo, Musk také na orbitu vypustil první dva satelity celoplanetárního internetu Starlink. Pokud projekt nezkrachuje, jednou by jich mělo být na orbitě okolo 12 tisíc a mnozí se už nyní děsí, že jejich zbytky budou dopadat na zem a ohrožovat pozemšťany, trvanlivost jednoho kusu se totiž bude pohybovat okolo šesti let.

Abychom však nezapomněli na ostatní události. V Barceloně se konal další ročník MWC, na kterém výrobci telefonů představili své novinky pro letošní rok a světem se začal šířit notch – typický výřez při horním okraji u stále většího množství telefonů.

Březen

V březnu naplno propukla aféra okolo malé (ale vlivné) firmy Cambridge Analytica, která přinejmenším neetickým způsobem zneužila data, která skrze nejrůznější aplikace sbírala na Facebooku. Díky tomu si vytvořila osobnostní model milionů uživatelů a mohla pro klienty ještě lépe cílit reklamní kampaně – zejména ty předvolební.

V citlivé Americe se rozpoutal hon na Marka Zuckerberga, který to dopustil, Cambridge Analytica pod tlakem raději zkrachovala a šéf Facebooku pak musel vysvětlovat to, jak funguje internet, web a sociální sítě nejen před americkými zákonodárci, ale také v Bruselu.

Kauza se protáhla na další tři měsíce, Facebook omezil API pro aplikace třetích stran, smazal hromadu těch pochybných a pomyslnou tečou byla nová evropská legislativa GDPR, která podmínky ochrany osobních dat na internetu ještě více zpřísnila a Facebook podle nich fakticky upravil i svá globální pravidla.

Na trh dorazila nová úložiště SSD s technologií QLC a robotický vůz Uberu na předměstí Phoenixu fatálně srazil ženu. Pro Uber to znamenalo téměř roční odstávku testování autonomních vozů a pro celý segment trhu pak varování, že je technologie stále na začátku.

Duben

Český CZ.NIC se na sklonu března pochlubil novým přírůstkem do řady českých routerů Turris. Nový MOX jsme si pak v dubnu osahali i my a výrobce na sklonku jara vybral na Indiegogu téměř 400 tisíc dolarů na další vývoj, který nicméně stále probíhá a zatím není jisté, kdy bude MOX opravdu k dispozici.

A v Česku ještě chvíli zůstaňme, Seznam totiž v dubnu ukončil jednu ze svých legend – staré dobré Spolužáky. Měli jste na nich také svoji třídu? Rozhodnutí nebylo překvapivé, v éře sociálních sítí a především Facebooku, který sám funguje jako především obří adresář, už totiž byly Spolužáci poněkud nadbyteční.

V Rusku řešili jiný problém, šifrovaný komunikátor Telegram nehodlal spolupracovat s tamními úřady, a tak jej země začala ve velkém cenzurovat. Blokáda byla nakonec natolik masivní, že se s Telegramem svezla i hromada zcela nevinných webových služeb, ale nejpodstatnější je to, že to Telegram, sice s odřenýma ušima, nakonec stejně přežil.

Zároveň jsme se v dubnu dozvěděli, že do roku 2021 skončí daňové a celní úlevy na drobné zboží ze zemí mimo EU – především tedy na laciné cetky z čínských e-shopů a eBaye. Nákupy drobností nejvýše za pár set korun se tedy prodraží a ještě více zpomalí.

Květen

Hlavní událostí května bylo nesporně GDPR. V Evropské unii začalo platit Obecné nařízení o ochraně osobních údajů. Mělo by především chránit citlivá data obyvatel EU. Řada e-shopů tak musela upravovat své obchodní podmínky a hlavně více zabezpečit data svých zákazníků.

Kvůli komplikacím se také zpozdila jarní aktualizace Windows 10, April 2018 Update tak mnohým dorazil vlastně až v květnu. K jeho klíčovým novinkám patřila třeba časová osa Timeline.

Wi-Fi Alliance pak v druhé polovině jara začala certifikovat první síťové prvky s novou šifrovací technologií WPA3. Nutno podotknout, že po více než půl roce se stále jedná o exotickou technologii, kterou na domácích Wi-Fi routerech a v počítačích zpravidla nenajdete.

Novinky v Androidu P:

V Británii se konal velký sněm plochozemců – mnozí přijeli i z opačné strany zeměkoule, Google na své výroční konferenci I/O představil testovací verzi Androidu 9 a diskuzní hlasovou asistentku, která zařídí rezervaci do restaurace, no a Intel oznámil, že chce dělat pokročilejší grafiky.

Červen

Krátce po Googlu své novinky představil také Apple a to na výroční konferenci WWDC, a vývojářskou komunitu zase zasáhla zpráva, že Microsoft kupuje GitHub. Microsoft poté musel citlivější vývojáře ubezpečovat, že s ním rozhodně nemá žádné divoké plány a GitHub bude nadále sloužit všem.

Co je to GitHub a proč za něj Microsoft utratil miliardy dolarů:

Intel na veletrhu Computex představil svůj 28jádrový procesor určený pro klasický desktop. Co na to konkurenční AMD? Hned den na to ukázalo svůj 32jádrový procesor Threadripper.

V Los Angeles se konal herní festival E3 a na pražském výstavišti pak zase první ročník Maker Faire Prague, na který se sjeli fanoušci bastlení a kutilství všeho druhu.

A abychom nezapomněli, vypustili jsme vlastní mobilní appku Živě.cz.

Červenec a srpen

Letní měsíce už tradičně patří okurkám a poměrně často se nic zajímavého neděje ani ve světě IT, protože i inženýři potřebují občas odpočívat. Letos ale nuda rozhodně nebyla. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu za jeho údajné monopolní praktiky v Androidu a Česko spustilo Portál občana a čipové eObčanky.

Posouváme se tak o několik kroků dál v oblasti e-governmentu, nicméně pro opravdovou elektronizaci státní správy toho musíme udělat ještě hodně.

AMD uvedlo nové procesory a řádně zavařilo Intelu, Nvidia konečně představila nové grafiky RTX a Apple se stal historicky první společností, jejíž hodnota přesáhla bilion dolarů. V dalších měsících magickou hranici překonal také Amazon. Microsoftu se to těsně nepodařilo, nicméně v prosinci poprvé po osmi letech Apple předstihnul. To už byla ale jeho hodnota opět pod magickou hranicí.

Konec letních prázdnin pak už tradičně patří berlínskému veletrhu spotřební elektroniky IFA, který je takovou evropskou (a pochopitelně menší) paralelou americké CES.

Září

Brněnský dopravní podnik spustil dvě nové chytré zastávky s obřími displeji a Androidem uvnitř. Během několika minut je ovládli vtipálkové a odpoledne už na obrazovkách běžel streamovaný Pornhub, zastávka totiž měla dobrou konektivitu a… Reproduktor.

Apple představil nový iPhone XS a XS Max. Jednou z novinek byla třeba jeho zvýšená odolnost vůči vodě, ale také cena, která u varianty XS Max přesáhla 40 000 Kč. Apple v roce 2018 představil také nový iPad Pro, MacBook Air nebo Mac mini.

Říjen

Pomalu se blížíme do finiše. Říjen měl původně patřit podzimní aktualizaci Windows 10, ta se však stejně jako na jaře setkala s kritickými problémy, Microsoft musel aktualizační proces zastavit a v (téměř) plné míře jej obnovil až na sklonku roku.

Intel jako každý rok představil novou řadu svých procesorů a společnost IBM oznámila, že koupí linuxovou jedničku Red Hat, jehož důležitou část tvoří i brněnská inženýrská pobočka. IBM za Rad Hat zaplatí 34 miliard dolarů, což z transakce dělá jednu z největších akvizicí roku.

Microsoft ukázal nové počítače Surface a také zcela nový produkt – chytrá sluchátka Surface Headphones. A s představováním novinek v říjnu pokračoval také Apple, který se pochlubil novým iPadem Pro, který prý výkonem strčí do kapsy většinu laptopů na trhu. Po letech také konečně aktualizoval Mac mini a místo zbylo i pro nový MacBook Air.

Listopad

Na sklonku roku se Samsung pochlubil ohebným displejem, který je prý už téměř v produkční verzi a nejedná se tedy o další z mnoha prototypů v řadě, aféra okolo syna premiéra Andreje Babiše způsobila nový rekord pro český internet, který ve špičce dosáhl zátěže 747 Gb/s (Nix), Raspberry představilo nový model A+ a média začala varovat před padající hodnotou bitcoinu.

První propad přišel už začátkem roku, pak se situace uklidnila, ale v listopadu hodnota nejznámější virtuální měny opět skokově poklesla – během jednoho týdne z 6 300 dolarů na 4 300 dolarů. Začátkem prosince pak jeho hodnota poklesla ještě o dalších 1 000 dolarů.

Tuzemský dTest se opřel do Googlu, na který podal stížnost za nadměrný sběr uživatelských dat, a tým studentů z ČVUT Alquist obhájil druhé místo v soutěží Amazon Alexa Prize, která hledá nejlepší diskuzní A.I. pro svoji hlasovou asistentku.

Prosinec

Revolut získal evropskou bankovní licenci a už příští rok chce začít konkurovat prvním bankám v UK, Francii a Polsku. Facebook se přiznal k potenciálnímu úniku dat a stejně tak hotelová síť Mariott, které kdosi vykradl databáze až o 500 milionech ubytovaných za několik dlouhých let. Aby toho nebylo málo, chyby v zabezpečení objevil ve své skomírající sociální síti Plus také Google, a tak ji nakonec uzavře ještě o několik měsíců dříve, než původně stanovil – příští jaro.

Měsíc bezpečnostních afér nakonec uzavřela česká BIS a zejména NÚKIB, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, který na sklonku roku vydal varování před technologiemi Huawei a ZTE a rozpoutal tak nebývalou aféru, která prorostla až do politiky.

Takový byl tedy ve zkratce rok 2018. Nezmínili jsme některé další klíčové události? Napište nám i ostatním komentář do diskuze pod článkem. My vám přejeme šťastný zbytek roku 2018 a co nejlepší rok 2019 plný technologických novinek všeho druhu.

Diskuze (1) Další článek: Dobré vědět: Co bude po New Horizons? Příští sondy by měl pohánět laser

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,