Největší IT události loňského roku u nás a ve světě

Dopřejme si poslední ohlednutí za rokem 2008. Podíváme se na nejzajímavější události loňského roku u nás a v celosvětovém měřítku. Podle ohlasů a významu jsme sestavili dva žebříčky po pěti finalistech.
Největší IT události loňského roku u nás a ve světě

Minulý týden jsme se postupně věnovali výběrem deseti nejvýznamnějších produktů v užších oborech. Nepřehlédněte:

Nyní už se budeme věnovat nejzajímavějším událostem roku a začneme děním u nás:

5. Neomezené, rychlejší a konečně i nahé ADSL

Náš největší tuzemský internetový provider, tedy Telefónika O2, převedl během loňského roku několik důležitých inovací. Od dubna byly zrušeny limity pro přenos dat, tedy nepopulární FUP. Byly nahrazeny kontrolními mechanismy, které by měly zaručovat propustnost sítě a eliminovat vliv notorických stahovačů.

Poté přišlo zrychlování. Od 1. září 2008 se postupně začala navyšovat rychlost připojení všem zákazníkům, šťastnější jedinci v blízkosti ústředen mohou dosáhnout teoreticky až na 16 Mb/s. A zrychlovala samozřejmě i vázaná konkurence.

Jedna z nejočekávanějších zpráv největšího tuzemského providera přišla až na sklonku roku 2008. Telefónica O2 oznámila, že konečně nabídne ADSL služby bez nutnosti připlácet za hlasové služby. Stesky mnoha uživatelů byly slyšet již několik let a už se schylovalo k tomu, že nabídku takové služby dostane operátor nařízenu od ČTÚ. Nakonec Telefónika překvapila.

Nabídku pro koncové zákazníky zatím neznáme. Velkoobchodní nabídka je 580 Kč měsíčně za 8Mb/s linku a bude nejprve testována v deseti středně velkých městech.

4. Spuštění tn.cz

O velký rozruch se postarala společnost CME, resp. televize Nova. S velkou slávou a ještě větším očekáváním byl 5. května 2008 spuštěn portál tn.cz. Projekt Novu vyšel na 100 miliónů korun. Masivní reklamní kampaň se opřela o „provařená“ videa kolující na internetu, později se zároveň se Nova soustředila na silnou propagaci ve svých televizních zpravodajských relacích. Po počátečním boomu však návštěvnost webu začala klesat...

Projekt tn.cz je podivuhodným přízrakem. Vznikl „na zelené louce“, od zažitého internetového zpravodajství se značně liší a přitom chce dobývat nejvyšší pozice mezi českými zpravodajskými portály. Své návštěvníky chce přitom získat především z lidí, kterým zpravodajství doposud stačilo v podobě večerní televizní půlhodinky.

Nova utrácela na internetu dál, a to koupí služeb Jyxo.cz a Blog.cz, což by se dalo pochopit jako prostý nákup návštěvnosti. Samotná návštěvnost tn.cz se zdá vzhledem k masivní propagaci a investicím malá a především průběh zpočátku vypadal dosti ostudně. Přesto Nova považuje projekt za úspěšný.

3. Paysec a mPeníze

V Česku se zatím žádný internetový platební sytém nechytil. Přestože světově nejoblíbenější systém PayPal rozšířil podporu i o české uživatele již v roce 2006, české internetové obchody ho defacto ignorují. V průběhu roku 2008 jsme získali rovnou dva nové, ryze české platební systémy – PaySec a mPeníze. Každý je trochu jiný a samozřejmě nejsou nijak kompatibilní.

PaySec provozuje od dubna ČSOB a Poštovní spořitelna, nicméně využívat ji mohou i klienti jiných bank. Jedná se o „elektronickou peněženku“, která pracuje s vlastním účtem, nikoli však bankovním. Z bankovního účtu se účet služby PaySec dobíjí, přímé provázání zde však není. To mPeníze jdou na věc jinak – je to služba přímo svázána s účtem banky mBank a je tedy určena jen pro klienty této banky.

Pro internetové obchody jsou současné manýry bank spíše neštěstím – nyní jsou to dva systémy, ale letos má přibýt ještě další platební systém České spořitelny a dost možná nebude poslední. Implementace každého takového systému není jednoduchá, přitom ji využívá jen hrstka zákazníků. Banky jsou dostatečně marketingově silné, aby své nástroje pro online platby prosadili, bohužel za PayPalem žádná česká banka nestojí...

2. Cenzura na českém internetu

Mluvilo se o ní především v souvislosti s Čínou, ale najednou nám byla až nebezpečně blízko – cenzura internetového obsahu. V červnu totiž začal Vodafone blokovat nelegální a nevhodný obsah internetu, a to automaticky všem zákazníkům, kteří k internetu přistupovali prostřednictvím SIM karty tohoto operátora. Blokován je obsah s dětskou pornografií nebo propagací hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka, správu blokovaného obsahu zajišťuje britská organizace Internet Watch Foundation.

Za ušlechtilou myšlenkou se skrývá i nebezpečná hrozba cenzury, kterou koncoví uživatelé internetu nebudou moci ovlivnit. Stále se proto vedou debaty o tom, zda je tento postup správný, nebo se k plošnému omezování internetového obsahu raději nemá vůbec přistupovat.

1. Spojení Atlasu a Centra

Dlouho očekávaný prodej Atlasu přišel na řadu v únoru. Odklady této události daly vzniknout mnoha spekulacím, a tak byl chvilku „zaručeným“ kupujícím iDnes, televize Nova nebo zahraniční investor. Nakonec se Atlasu ujal Centrum.cz Holding a bylo spadeno na událost roku českého internetu – tedy spojení druhého a třetího největšího portálu u nás.

Samotné spojení proběhlo v rámci firemní infrastruktury, nicméně oba portály včetně dalších vázaných webů fungují samostatně dál. Lze očekávat postupné propojování duplicitních služeb a pomalý zánik méně oblíbeného a v posledních letech ztrátového Atlasu. Cílem je budování silného mediálního portálu.


A následuje žebříček celosvětových událostí:

5. Blu-ray zvítězil nad HD DVD

Dlouhá a zdánlivě nerozhodná válka HD formátů byla ukončena. V únoru i poslední z filmových produkčních velikánů, Paramount, oficiálně oznámil, že přechází zpět na Blu-ray formát a tím de facto pohřbil HD DVD. Toshibě tak nezbylo nic jiného než ukončit vývoj tohoto formátu a podřídit se úspěšnějšímu Blu-ray. O nástupci DVD disků tak bylo rozhodnuto.

4. OOXML je standardem

Hojně debatovaným tématem byla v minulém roce standardizace formátu OOXML. Microsoft usiloval o uznání tohoto formátu jako ISO standardu, což by teoreticky mělo pomoci jeho rozšíření. Zejména zastánci open source a konkurenčního formátu ODF však neúnavně kritizovali chyby ve formátu OOXML a jeho nevhodnost ke standardizaci.

Problém se stal ostře sledovanými i u nás, protože také Český normalizační institut měl za Českou republiku vyslat hlas pro nebo proti schválení OOXML jako ISO standardu.

Nakonec byl formát jako celosvětový standard uznán. Trochu paradoxně na 1. dubna s ohledem na to, že z důvodu nesrovnalostí ohledně hlasování nechtěli této zprávě někteří později věřit. Dalším paradoxem tohoto vítězství Microsoftu je skutečnost, že se schválený formát svým vývojem a dolaďováním vzdálil od původního formátu používaném v kancelářském balíku Microsoft Office 2007 natolik, že současné dokumenty nemusí být s novou normou ISO/IEC 29500 vůbec v souladu.

3. Microsoft se pokusil koupit Yahoo

Snahy Microsoftu prosazovat se co nejvíce na internetu a zatápět co možná nejvíce Googlu jsou obecně zřejmé. Nabídka 45 miliard dolarů na odkup Yahoo proto byla sice šokující, ale celkem logická. Schylovalo se k obchodu, který by se zapsal do dějin, nicméně Yahoo nabídku odmítlo.

Microsoft to zkusil ještě jednou, ale Yahoo to bylo pořád málo. Nakonec to Microsoft oficiálně vzdal a akcie Yahoo pomalu začaly ztrácet na ceně. Když pak naplno udeřila ekonomická krize, ocitlo se v krizi i samotné Yahoo. Microsoft pak dostal šanci k nákupu prakticky za polovic, ale i to byla nadsazená cena, a tak k obchodu nedošlo.

Akcie Yahoo se propadly na dno, šéf a zakladatel odstoupil, začaly se rozprodávat samostatné projekty a šéf vyhledávání přešel k Microsoftu. Smutný konec jedné z internetových legend. Ještě však Yahoo nepohřbívejme – stále je to internetový gigant a možná se ze svých současných problémů ještě dostane. Každopádně jsme měli v loňském roce postaráno o pořádný rozruch.

2. Bill Gates končí ve funkci šéfa Microsoftu

Bill Gates se zasloužil o rozvoj celého počítačového trhu. On stál u zrodu Microsoftu, Windows a masivního rozšiřování počítačů do domácností. Do dějin se zapíše jako jedna z klíčových osobností masivního rozvoje počítačů. Jeho úspěchy s firmou Microsoft ho katapultovali až na vrchol žebříčku nejbohatších lidí planety.

Na veletrhu CES začátkem roku 2008 oznámil, že odejde z vedení Microsoftu. Na konci června se tak skutečně stalo a Billa Gatese na postu šéfa Microsotfu vystřídal Steve Ballmer. Bill Gates dál působí v Microsoftu jen jako předseda představenstva bez výkonných pravomocí.

1. Celosvětová ekonomická krize

Zvrat ekonomického dění v druhé polovině roku 2008 se projevil ve všech firmách působících v IT oboru. A některých dost drasticky. Škrty, restrukturalizace nebo propouštění v důsledku celosvětové ekonomické recese oznámilo mnoho známých IT firem – AMD, Dell, Intel, Lenovo, Logitech, Microsoft, Sony, Yahoo a další.

Koncové zákazníky může současná situace paradoxně těšit. Firmy nyní revidují své nabídky a pečlivě zvažují další kroky – aby na trhu uspěly, musí nabídnout co největší kvalitu a podbízet se cenou. To sice platí obecně pořád, ale v této napjaté době je boj o každého zákazníka značně přiostřený a toto základní pravidlo bude pro firmy klíčem k přežití.

Vývoj technologií se možná s přiškrcením přísunu peněz trochu zbrzdí, ale rozhodně se nezastaví. Zákazníkům je nutné nabízet nové technologie, kvůli kterým budou chtít opustit ty staré.

Minulý týden jsme se postupně věnovali výběrem deseti nejvýznamnějších produktů v užších oborech. Nepřehlédněte:

 

Diskuze (4) Další článek: Anketa GUG.CZ: Co si přejete od Google v roce 2009?

Témata článku: Internet, Televize O2, Nabídka obchodu, Zprávy televize Nova, Očekávaný prodej, Tuzemský obchod, Program televize idnes, Největší projekt, Nebezpečná událost, Nejzajímavější událost, IT, Nejvyšší pozice, Nejlepší hardware, Internetová banka, Současný vývoj, Česká banka, Události, Katapult, Nejlepší televize, Svět, Notorický stahovač, Největší spojení, Současný problém, Smutný konec, Nejvýznamnější produkt, Nový notebook levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk