Software | Hardware | Internet

Největší IT události a novinky roku 2020. Připomeňte si je měsíc po měsíci

  • Celému roku dominovala pandemie koronaviru
  • Covid rušil konference a narušil logistiku
  • Byl to ale i rok AMD, Bitcoinu a Elona Muska

A je to tu. Poslední den roku 2020, o kterém jsme si na jeho počátku jistě všichni mysleli, že bude jako každý jiný a že jeho největším trhákem budou leda tak nové iPhony a družice Starlink na letní noční obloze. Nakonec to ale všechno dopadlo trošku jinak.

Rok 2020 ve třiceti minutách:

Svět zasáhla pandemie koronaviru, která ovlivnila prakticky vše, nicméně také ukázala, co všechno naše vědeckotechnologická společnost dokáže, pokud se musí vypořádat s krizí podobných rozměrů.

Rok, který současné generace ještě nezažily

Během necelého roku jsme na základě předchozích zkušeností dokázali vyvinout celou plejádu vakcín, rychlotestů, díky počítačům a internetu mohla podstatná část z nás na dlouhé měsíce opustit své kanceláře a pracovat z domova, no a pedagogové v potu a stresu zkoušeli nové didaktické metody, jak naučit děti kdesi daleko před monitorem číst a psát.

Něco se podařilo, něco už méně, vítězem a symbolem roku 2020 je ale právě technologie jako taková, která to vše usnadnila a někteří si s trochou nadsázky ani ničeho nevšimli. Vždyť nezkolaboval ani Netflix…

Kdo nás opustil

Rok 2020 byl nicméně také tím posledním pro mnohé z těch, kteří tuto na vědě založenou společnost budovali.

16. února nás opustil počítačový vědec Larry Tesler z laboratoří Xerox Parc, ale také z Applu, Amazonu nebo Yahoo. Tesler se podílel na vývoji prvních grafických uživatelských rozhraní PC, které v roce 2020 považujeme za naprostou samozřejmost. Ostatně, právě jemu bychom měli poděkovat za dnes už naprosto všední funkci každého počítače: copy&paste.

Klepněte pro větší obrázek
Larry Tesler v roce 2007, kdy pracoval pro Yahoo

24. února nás opustila matematička Katherine Johnsonová, která strávila 35 let v NASA, kde se podílela na výpočtech prvních misí amerických astronautů na oběžnou dráhu. Díky její práci se mohly uskutečnit mise Mercury i Apollo, a Johnsonová je tak připomínkou toho, že svět technologií a výpočetní techniky rozhodně nepatří jen mužům.

Klepněte pro větší obrázek
Katherine Johnsonová v roce 2015 jako čerstvý nositel Prezidentské medaile svobody

11. dubna podlehl nemoci Covid-19 také britský matematik John Horton Conway. Byť bylo jeho pole působnosti poměrně široké, IT komunita si jej pamatuje především díky celulárnímu automatu Game of Life – simulátoru života, který stvořil v roce 1970. Dnes existuje v mnoha provedeních a každý student informatiky si jej také alespoň jednou naprogramoval.

Klepněte pro větší obrázek
Horton Conway v roce 2005 (Foto: Thane PlambeckCC BY 2.0)

V roce 2020 jsme přišli o hromadu dalších známých osobností ze světa vědy a techniky. Navždy odešlo několik laureátů Nobelovy ceny, vynálezci, televizní popularizátoři i astronauti:

Klepněte pro větší obrázek
Walden Kirsch, syn Russella Kirsche, na jednom z prvních digitalizovaných snímků z obrazového skeneru. Mimochodem, psal se teprve rok 1957!
Klepněte pro větší obrázek
Chuck Yeager v druhé polovině 40. let před svým letounem Bell X-1

A teď už se pojďme podívat na ty nejdůležitější události ze světa IT po jednotlivých měsících, které jsme pro přehlednost rozdělili do samostatných kapitol.

Diskuze (6) Další článek: Roboti od Boston Dynamics se loučí s rokem 2020 neuvěřitelným tanečkem

Témata článku: Koronavirus, Google, Software, Windows, Microsoft, Apple, Facebook, Hardware, YouTube, Yahoo, Internet, SpaceX, AMD, Intel, Nvidia, Země, Chromecast, Bitcoin, Android, USA, Elon Musk, Bill Gates, iPhone, Starlink, Netflix, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czRusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android