Hardware | Software | Internet

Největší IT události a novinky roku 2020. Připomeňte si je měsíc po měsíci

  • Celému roku dominovala pandemie koronaviru
  • Covid rušil konference a narušil logistiku
  • Byl to ale i rok AMD, Bitcoinu a Elona Muska

A je to tu. Poslední den roku 2020, o kterém jsme si na jeho počátku jistě všichni mysleli, že bude jako každý jiný a že jeho největším trhákem budou leda tak nové iPhony a družice Starlink na letní noční obloze. Nakonec to ale všechno dopadlo trošku jinak.

Rok 2020 ve třiceti minutách:

Svět zasáhla pandemie koronaviru, která ovlivnila prakticky vše, nicméně také ukázala, co všechno naše vědeckotechnologická společnost dokáže, pokud se musí vypořádat s krizí podobných rozměrů.

Rok, který současné generace ještě nezažily

Během necelého roku jsme na základě předchozích zkušeností dokázali vyvinout celou plejádu vakcín, rychlotestů, díky počítačům a internetu mohla podstatná část z nás na dlouhé měsíce opustit své kanceláře a pracovat z domova, no a pedagogové v potu a stresu zkoušeli nové didaktické metody, jak naučit děti kdesi daleko před monitorem číst a psát.

Něco se podařilo, něco už méně, vítězem a symbolem roku 2020 je ale právě technologie jako taková, která to vše usnadnila a někteří si s trochou nadsázky ani ničeho nevšimli. Vždyť nezkolaboval ani Netflix…

Kdo nás opustil

Rok 2020 byl nicméně také tím posledním pro mnohé z těch, kteří tuto na vědě založenou společnost budovali.

16. února nás opustil počítačový vědec Larry Tesler z laboratoří Xerox Parc, ale také z Applu, Amazonu nebo Yahoo. Tesler se podílel na vývoji prvních grafických uživatelských rozhraní PC, které v roce 2020 považujeme za naprostou samozřejmost. Ostatně, právě jemu bychom měli poděkovat za dnes už naprosto všední funkci každého počítače: copy&paste.

Klepněte pro větší obrázek
Larry Tesler v roce 2007, kdy pracoval pro Yahoo

24. února nás opustila matematička Katherine Johnsonová, která strávila 35 let v NASA, kde se podílela na výpočtech prvních misí amerických astronautů na oběžnou dráhu. Díky její práci se mohly uskutečnit mise Mercury i Apollo, a Johnsonová je tak připomínkou toho, že svět technologií a výpočetní techniky rozhodně nepatří jen mužům.

Klepněte pro větší obrázek
Katherine Johnsonová v roce 2015 jako čerstvý nositel Prezidentské medaile svobody

11. dubna podlehl nemoci Covid-19 také britský matematik John Horton Conway. Byť bylo jeho pole působnosti poměrně široké, IT komunita si jej pamatuje především díky celulárnímu automatu Game of Life – simulátoru života, který stvořil v roce 1970. Dnes existuje v mnoha provedeních a každý student informatiky si jej také alespoň jednou naprogramoval.

Klepněte pro větší obrázek
Horton Conway v roce 2005 (Foto: Thane PlambeckCC BY 2.0)

V roce 2020 jsme přišli o hromadu dalších známých osobností ze světa vědy a techniky. Navždy odešlo několik laureátů Nobelovy ceny, vynálezci, televizní popularizátoři i astronauti:

Klepněte pro větší obrázek
Walden Kirsch, syn Russella Kirsche, na jednom z prvních digitalizovaných snímků z obrazového skeneru. Mimochodem, psal se teprve rok 1957!
Klepněte pro větší obrázek
Chuck Yeager v druhé polovině 40. let před svým letounem Bell X-1

A teď už se pojďme podívat na ty nejdůležitější události ze světa IT po jednotlivých měsících, které jsme pro přehlednost rozdělili do samostatných kapitol.

Diskuze (6) Další článek: Roboti od Boston Dynamics se loučí s rokem 2020 neuvěřitelným tanečkem

Témata článku: Koronavirus, Hardware, Software, Microsoft, Google, Apple, Internet, Windows, YouTube, Facebook, SpaceX, Intel, AMD, Nvidia, Země, WhatsApp, Amazon, USA, Samsung, Bitcoin, Yahoo, Evropa, Huawei, Starlink, Chromecast


Určitě si přečtěte

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5