Největší hráčské doupě hledejte… u Microsoftu

Bude Microsoft umět oslovit i počítačové hráče? Zdá se, že se mu to už podařilo.
Největší softwarová firma na světě zatím není mezi počítačovými hráči tak proslulá jako jiní "hrdinové"; co se ale týká obratů, už dnes určitě (také díky svému razantnímu marketingu) je možná na prvním místě. Ač jsou hry jako Flight Simulator, Neverhood nebo v poslední době Age of Empires (na druhou verzi se napjatě čeká!) známé skoro každému, je úspěch tzv. MSN Gaming Zone trošku skrytý.

Na prestižní adrese www.zone.com se totiž nalézá hrací zóna, kterou dnes využívají neuvěřitelné tři milióny hráčů. Zóna slouží zdaleka nejen pro uživatele her od Microsoftu, ale i pro další hráče, kteří zde nalézají svá "hřiště" pro hry v týmech či proti sobě na Internetu; je ovládána proprietární aplikací, která se spouští z prohlížeče. Zpočátku nebylo příliš jasné, proč Microsoft věnuje tolik úsilí a peněz hráčské zóně; postupně ale začíná být jasné, že se zde postupně rodí další "mlýnek na peníze". Tak navštěvovanou Zónu totiž Microsoft začal využívat jako inzertní médium, což při obrovském počtu přečtených stránek nemusí být vůbec finančně nezajímavé; současně je také lákadlem pro objevování jiných her (nejdříve si stáhněte a zahrajte demo zdarma, až vám přestane stačit, že si pořídíte ostrou verzi?).

Největší oznámení ve změně Zóny ale přichází 19. listopadu: Microsoft ohlašuje, že chce vytvořit "nejobsáhlejší web pro hry na Internetu" s tím, že do Zóny začne přidávat novinky, zpravodajství, recenze, analýzy a online nakupování. Tím začíná přímo konkurovat desítkám dalších internetových hráčských časopisů na Internetu - ale i v tištěné podobě.

Živě komentuje: nemyslím, že se Microsoftu podaří docílit takové dominance na trhu s hrami jako jiným firmám - je zde nekonečný prostor pro nové nápady i technologie, nelze ve hrách mít svou "Office", která vytlačí ostatní. Kde už ale dominance nastat může, je právě v oblasti internetových herních serverů - pokud bude server provozovat stovky her od různých výrobců, pokud bude dostatečně průchodný, pokud bude ovládací software kvalitní (a to u Zone je) a pokud bude web silně propagovaný (a to Zone taky je, respektive teprve ještě bude), tak se menší servery těžko udrží, už tím, že investice do jejich provozu jsou vysoké.

Váš názor Další článek: Jak zpřístupnit tisk z DOSového okna ve Windows 98?

Témata článku: Microsoft, Zóna, Simulator, Obrovské peníze, Flight Simulator, Navštěvované médium, Dominance, Empires, Největší hráč, Hráč, Flight, Age of Empires, Microsoft Flight Simulator, Milión hráčů, Ostrá verze, Doupě, Flight Simulator X, Zone

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost