Největší firma na světě = Cisco ?!

Zdálo se, že Microsoft vydrží na prvním místě hodně dlouho, pokud jej ovšem bůh (= americká vláda) nerozdělí; jenomže v březnu Microsoft překvapivě předstihla firma Cisco.
Microsoft už není společností s největší kapitálovou valuací

Velikost firmy se měří podle různých kritérií; za nejvýznamnější je tradičně (a logicky) považován roční obrat firmy a roční zisk, poněkud ustupuje dříve časté kritérium počtu zaměstnanců (někdy bývá spíše kritériem negativním, ukazujícím, že obrat firmy na zaměstnance příliš nesvědčí o dobré efektivitě práce). V poslední době se hodně používá kritérium burzovní valuace, vycházející z počtu dostupných akcií (shares outstanding) firmy násobených cenou za jednu akcii. Tato hodnota, též nazývaná kapitalizace firmy, vlastně velmi přesně vyjadřuje její tržní hodnotu: kdybyste chtěli celou tuto společnost koupit i s chlupy, stálo by vás to zhruba tyto peníze.

Řadu let byla světovou jedničkou v kapitalizaci společnost General Electric, rozsáhlý konglomerát, působící zdaleka nejen v „žárovkách“; před více než rokem ji předstihl americký Microsoft a poprvé tak posadil tzv. technologickou firmu na první příčku v kapitálové valuaci. Zdálo se, že Microsoft vydrží na prvním místě hodně dlouho, pokud jej ovšem bůh (= americká vláda) nerozdělí; jenomže v březnu Microsoft překvapivě předstihla firma Cisco.

Firma Cisco je skutečným hrdinou nové doby – k tomu, aby dosáhla gigantické valuace 576 miliard dolarů (odpovídající hrubému národnímu produktu ČR za pár desítek let), potřebovala jen několik roků; Microsoft je mezi námi už třetí desetiletí. Cisco je čistě hardwarová firma – a vyhrála nad takovými veterány, jako jsou IBM či Hewlett-Packard, a nad takovým obrem, jakým je Intel.

Co zapříčinilo tento grandiózní úspěch Cisca? Jedno slovo: Internet. Zatímco firmy jako HP nebo IBM jsou ještě jednou nohou v jakési pre-PC éře (a jejich kapitalizace tomu odpovídá), jsou na tom Intel a Microsoft lépe – obě firmy se svezly na vlně PC éry. Jenomže Cisco (plus další společnosti, jako je Lucent, Nortel, 3Com/Palm, mám-li jmenovat jenom hardwarové společnosti) se svezly na nastávající, neskonale větší vlně, vlně Internetu.

Přitom Cisco není firma, která by měla monopol na zařízení umožňující „ten pravý cvrkot“ na Internetu, ba naopak: kam se podíváte, tvrdě soupeří s nesmírně silnými konkurenty, kterých je kolem několik desítek. Vedle takřka neohrožené pozice Microsoftu a Intelu (pravda, v posledních měsících se trůny pod oběma giganty trošku kymácejí) je Cisco žralok v nádrži plné dravých štik; nemůže si oddychnout ani na minutu.

Proč je společnost Cisco hodnocena burzou tak vysoko? Protože je zdravě, internetově agresivní; protože má v čele možná jednoho z největších manažerů poslední doby, Johna Chamberse; protože je internetově rychlá a dělá pozoruhodně málo chyb.

Diskuze (7) Další článek: Týden: čerstvé Celerony, další free operační systém…

Témata článku: Microsoft, Internet, Cisco Systems, Game of Thrones, Svět, Poslední doba, Žárovka, Největší firma, Vlna


Určitě si přečtěte

Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 51

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5