Chce to nějaké ty kotvy a reklamu na Uloz.to. Pane Čížek, snažte se trochu více!
Všechny pocitacovy firmy jsou největší zabijáci vlastnich technologii. Apple je na to specialista.
Po bitvě je každý generál, pojďme tedy trošku spekulovat. V letech 2004 až 2007, kdy Apple vyvíjel iPhone, disponoval Microsoft mnohem mocnějšími prostředky. Redmond mohl bez nadsázky investovat do vlastního iPhonu třeba třikrát tolik co Apple, mohl najmout nejlepší inženýry a designéry na světě – mohl prostě Apple několikanásobně přeplatit. Ale zatímco Apple představil iPhone, ze kterého se záhy stal prodejní trhák a z Applu udělal jednu z nejbohatších společností světa, Microsoft představil Windows Vista a Windows Mobile 6. Více na: http://www.zive.cz/clanky/nejvetsi-fail-poci... ... Ano presne kazdy z nas z cz/sk a vychodnej europy si mysli ze je to vsetko o peniazoch, ze ak pumpujeme do niekoho prachy tak to predsa musi byt najlepsie na svete...OMYL panackovia 😀 Treba mat spravnych ludi na spravnom mieste. A to zatial pochopili len USA, Len v tychto krajinach sa presadite profesionalitou ak tvrdo makate..Ako priklad vam dam http://www.ibestof.cz/medicina/mudr.-bohdan-pom... ... svetova kapacita , a vobec nieje najlepsie plateny clovek, hocijaky polodementny sportovec dostane za rok to co pan Pomahac za celu karieru ..Aj v cine si mysleli ze ked preplatia ludi co robia na androide tak z toho bude druhy ios a zaroven akoze otvoreny system, co ani nejde dokopy..Domrvia co im pride do ruk
Sorry, ale jak vidím ten podpis, tak by tam na konci měj být: "a prohlížím si na tom web v Chrome." 😀
S takovou můžete rovnou napsat, že první mobilní firmou byla Motorola a všichni ostatní ji okopírovali (jako fanda říkám, že je to naprostá pravda, jako pragmatik zase, že prostě určila standardy, které ostatní přijali a použili). Ne, podle mě na čem záleží hlavně je, aby z takového nápadu měla společnost prospěch, tím by se měl měřit úspěch, že my, zákazníci máme z podobné inovace užitek. Takže ano, Xerox vymyslel ale pokud by se jeho nápadu nechopil Microsoft, Commodore-Amiga, Atari, IBM a Apple, vážně by taková inovace neměla valný význam, protože by o ní nikdo nevěděl. Prosím vás, vždyť je to stejné jako když bylo vynalezeno kolo, automobil, letadlo, loď se železným trupem, jako samostatný výrobek to byla úžasná a fascinující věc, jenže svůj smysl dostala až tehdy, kdy začala sloužit a pomáhat lidem a civilizaci. S počítači je to to samé, navíc v IT už dnes opravdu není jisté, kdo koho kopíroval a kdo byl originální, vždyť v dějinách bylo tolik vynálezů vynalezeno simultánně, aniž o sobě vynálezci věděli!
Žádná novinka, nestačí mít "nápad" potřebná je i vize = k čemu ten "nápad" použít.
Apple měl v roce 2013 zisk cca 37 miliard USD.Napsat tedy blábol, že: "Apple vydělal v roce 2013 ... 170 miliard"... může jenom vůl, který si cucá texty své denní tvorby z palce u nohy.Splácávat dohromady, příjmy a výdělky bez jakékoliv sofistikace a konkretizace je do nebe volající PATLANINA.
jo xerox tehdy podelal co se dalo, ale apple neudelal tu samou chybu a sel stím na trh, nejvíc se ale asi na konci smal MS, který udelal applu prakticky to same co Apple xeroxu...vykradl to a dal to na trh jeste o trochu driv...tak se stal jednickou az do ted MS...kdby to apple vydal vcas byl dneska jednicka apple...a kdby xerox nebyl hloupej byl jedinckou on...kdyby..kdyby...kazda ta firma vždy mela talent na neco jineho...tehdy hlavním inovatorem byl xerox o kterem nikdo ani neví že existuje...apple byl zase vždy na to vymyslet co stím...skoro vsechno co dnes zname by dnes nebylo kdyby apple neukazal jak to použít...a i to je dost duležite jak je videt na případu s xeroxem není to jen o tom neco vymyslet...ba naopak to se tehdy ukazalo jako to nejmenší...osobne s tech 3 mam nejmene rad MS, ty mi jediný příjdou ze se fakt jen vezou na uspechu ostatních...jediný nikdy neudělali neco fakt sami a pořadne...jen koukaj kde by co obšlehly (skoro jak samsung)apple sice využívá už vytvořené technologie ale dělá znich dokonalé produkty a posouvá je na další urovne využití...což se jako inovace da brat...taky by kolo bylo k nicemu kdby z toho nekdo nevymyslel to auto
Cerstvy switcher a jablecny frikulin? Jde to bohuzel dost poznat...
"hlavním inovatorem byl xerox" - takhle bych to nechápal. Tím inovátorem byla laboratoř Xeroxu v Palo Alto - a Xerox nevěděl, co si s jejími nápady počít. Jinými slovy, financoval výzkum, aniž by využíval jeho výsledky. Z tohoto pohledu vypadá Xerox spíš jako banda idiotů, než vedoucí inovátor. Ale jak už mockrát zaznělo, po bitvě je snadné být generálem.
MS se stal jednickou diky licencni politice a smlouve s IBM(a taky par svinarnam, za ktere pozdeji musel platit mastne pokuty, ale to uz byly karty rozdany).
K tomu Microsoftu - to nejsou žádné nepochopitelné důvody, každý kdo MS trochu sleduje ví, že ten důvod byl Steve Balmer. R&D v MS mělo prorotypy mp3 přehrávače i chytrého telefonu alá iPhone dávno před Applem, ale Balmer to zazdil s tím, že to přece zajímá jen minoritu trhu a on chce dělat věci, které chtějí všichni. Typickej manažerskej přizdisráč bez koulí na to přijít s něčím novým a vysvětlit lidem, že tohle je to co chtějí.
To se to keca... s odstupem casu... bez zodpovednosti za miliardovy byznys, tisice zamestnancu, miliony akcionaru. Tim spise, ze svym zpusobem zaspala vetsina firem a rozhybal je hlavne Apple a zmena navyku/potreb uzivatelu.
No alespoň si mají v The Big Bang Theory nebo Futuramě z čeho dělat legraci.
V TBBT si dělají srandu převážně z Apple. Méně vysírání na Zivě a více zájmových činností by to chtělo. 😀
to by mě zajímal třeba tvuj názor na googlácký odkup robotických společností atd..
Tak to je celkem běžná věc, že západní firma příde vždy s něčím revolučním, něco vynalezne v něčem je nejlepší na světě a teď je mrtvá úplně viz Kodak - kdo asi vynalezl digitální foto a kdo nám asi zkrachoval ... takovejch je spousta a spousta bude Kodak následovat ...
Nebude, pretože na filmy sa nie len fotí, ale ešte aj točí - a to sú miliardové zisky.
Kodak už nic takovýho nedělá, dělá jen Software a podobný nesmysly ... podobně jako většina Amerických firem co ukončuje hardwarovou výrobu a zmůže se jen na software, zbytek přeberou číňánci, do 10 let budou mít všechno ...
Zato si ovšem mohou firmy samy - kdo stěhoval výrobu na dálný východ, aby ušetřil za pracovní sílu? Teď se jim to bude vracet. Je to zašito hluboko v kapitalistickém systému hospodaření - snižovat náklady a tím zvedat zisk, protože když to neudělám já, udělají to ostatní. A výsledkem je chudnutí mateřských států a údiv nad tím, že nám ty šmejdy z Číny lidi nějak nechtějí kupovat. Jo že nemají za co? Ale nepovídejte, přece kdo chce, ten si práci vždycky najde, žejo. Kdo prý mu za ni zaplatí? Ale co je mi po tom?
Vysvetlenie (myslel som si že o tom viete a že ma pochopíte ale asi nie) - Filmy sa točia na klasický film už len z dôvodu, že je stále kvalitnejší než digitál - aj keď ho už začína dosť nahradzovať ten digitál a už sa mu skoro vyrovnáva, stále sa točí na klasický film.
Je úplně putna, kde se co vyrábí. Nevím jak u Tebe, ale mým snem rozhodně není dělat u pásu v továrně. Lidi se mají dobře tam, kde je vývoj a know-how. Bohužel i to se v poslední době přesouvá hodně do Číny a Indie.Naší jedinou šancí je být lepší. Zatím pořád ještě jeden český inženýr udělá víc práce než 5 Indů. Jenže už tohle firmu finančně vyjde podobně. Pokud půjde naše školství do stále větší pr*ele, jak to je poslední dobou vidět, tak nás Indové a Čínani brzy sežerou.
A o to přece v našem skvělém školství jde - stejně jako v jiných oblastech.
Líbí se mi jak se Apple inspiroval... Ale všichni ostatní kradou nápady 🙂
😀 palec nahoru 😀
Ano, protoze apple dostal oficialne povoleno pouzit technologii xeroxu.
Když už ji prodával.
Navíc ji i zdokonalili. Třeba Xeroxí myš se pohybovala pouze horizontálně a vertikálně.
Pěkný článek. Tyhle historické souvislosti jsem neznal. Pomůže to uvědomit si na ramenech jakých obrů dneska stojíme.Jiné články na podobné téma- např. jak složité to měl vynález parního stroje a James Watt - jak nebezpečná můžou být nekompetentní rozhodnutí manažerů třeba když rozhodli že 20 let vývoje databáze Interbase by se mělo vyhodit
A pak přijde debil a řekne "Všechno, co mohlo být vynalezeno, už bylo vynalezeno“😀😀
Pane Čížku, tentokrát bych Vás chtěl opravdu pochválit (navzdory některým kritickým příspěvkům uvedeným výše). Už jsem totiž měl pocit, že se zabýváte pouze několikařádkovými "články" o buzzwordech dnešní podivné doby a vida - je tu docela čtivý text a dokonce už i bez hrubek (to nemyslím nikterak ironicky, nikdo není neomylný a tak je korektura integrální součástí publikačního procesu). Takže jen tak dál a držím palce, ať se Vám daří!
Názor byl 1× upraven, naposled 22. 4. 2014 08:21
korektura a Čížek?kdy? kde? zase jsem něco propásl
Jinak jako taková třešnička na dortu s jménem „jak jsme si nechali sebrat mobilní trh“ za který ale MS nemůže je to, že Nokia pojmenovala svou řadu telefonů s mobilními windows Lumia, což ve španělštině znamená dĕvka.
este daj tu o bingu, nech mas zbierku oligofrenickych pokusov o humory komplet.
Já jen konstatuji fakta http://www.wordmagicsoft.com/dictionary/es-en/lumia.php,... vy tupče.
nie. tradicne meles picoviny.pre drvivu vacsinu spanielskych native speakerov je lumia nezname slovo. ak sa niekde pouziva ako miestny slang prevzaty od romov, tak to mozes rovno brat vsetky znacky doradu.ale ja neocakavam nic ine, len ze prides nabuduce a tvoj ostentativny nezaujem o microsoft alebo nokiu das najavo zopakovanim tejto kvazivtipnej retardovanej mantry zas a znova.skratka to zhrniem: mas nasrane v gebuli a padaju z teba ho.vna, lebo nemas co povedat.
Jak můžeš vědět, jak se mluví ve španělsku, když neumíš ani dobře česky a i když existuje zive.sk, tak tu stále vysíráš. Táhni si vlézt zpátky do řitního otvoru někoho z vedení Microsoftu.
o mojej znalosti spanielciny a cestiny vies hov.no.do toho, na ake weby prispievam, je ta hov.no.tvoje imperativy su pre mna znacne komicka zalezitost. ty, uboziak, akych tu vela niet, troll a handra prvej triedy ma posielas prec. pre mna vtip mesiaca.
To ale není moc argument, stačí si vzít běžná německá slova Kurve či Kunde, že ...
Který telefon se jmenuje Kurve nebo Kunde?
S tou spanelstinou se bohuzel (pro Vas) mylite.
Opravdu? http://buscon.rae.es/drae/...
Dyť je to nějaký slovník nářečí. To je jak kdyby Česká akademie věd sepsala slovník Hantecu. 😀
Uvidíme kde bude za pár let Živě a jaký to dnes má panečku potenciál 😀😁B-]
Já myslím, že s články o konci podpory XP vydrží taj ještě rok, maximálně dva a pak pomalu umře.
Kdo viděl film piráti ze silicon valley, tak už ví dávno, že apple nikdá nic nevymyslel
Pokud jako realitu vnímáš jako to, co ti naservíruje film, tak Tvůj svět bude asi hodně omezený 🙂
Souhlas, stejně s tímto pohledem jsem četl životopis Jobse a o filmu ani nemluvě.
... rika iOvce 😀😀
Hlavně ta podstatná část, že si chodil do Xeroxu pro nápady, o čemž je zmínka i tady, to bude blbost asi největší co.Jestli si Jobs v 35 minutě filmu vytřel veskutečnosti zadnici levou rukou namísto pravou, tak mi je fuk.
tam chodili to nikdo nepopira. ale nekradli tam jak se snazi nekdo vytahovat. byla to soucast obchodu. za tenhle pristup k PARCu dali xeroxu akcie Apple.
A co potom Piráti z Karibiku. To budeš koukat.
žánr životopisný?Asi ne co, pohádka možná pro iomezence.
Omezenci dělají dalekosáhlé závěry podle toho co vidí na plátně. Žánr je jenom omáčka.
Pokud je něco "podle skutečných událostí" neznamená to automaticky, že se to tak stalo. Film Piráti ze Sillicon Valley je poměrně zdařilý, ale realitu občas poměrně dost křivý a zjednodušuje, což ale není určitě na škodu, protože jinak by měl film deset hodin a byl by asi poměrně nudný. Tvůj největší fail tedy je, že tomu věříš v takové podobě, v jaké ti to naservírovali.Jinak musím říct, že článek je naprosto nicneříkající a povrchní, navíc typu coby kdyby, což nelze psát bez pochopení mnohem širších souvislostí. Příště se zřejmě dočkáme článku největší fail Stanleyho Kubricka, který spočíval v tom, že vymyslel tablet již 40 let před všemi ostatními (objevil se v roce 1968 ve filmu 2001: vesmírná odyssea - toho využil i samsung v roce 2011 při soudní při s Applem) a přesto ho nezačal vyrábět a prodávat.
No jistě to je přece obecně známá věc že Xerox vynalezl Ethernet a první počítač s GUI... Všichni to ví a proto to nikoho nemůže zajímat jasně 😉
a co to tam vlastně křivÝ? ty vole to je dneska tady panoptikum
Jistě, že ne.Ještě nikdy v historii lidstva se nestalo, že by něco vymyslel "právní subjekt" rodu neživotného.Vždy něco vymýšlejí lidé a ti, co pracovali u firmy Apple, toho vymysleli skutečně požehnaně.
Ha ha.
Velmi zajímavý článek, děkuji za něj. Měl bych jen připomínku ohledně slova vydělávat: ono není jasné, zda se tím myslí příjmy, výnosy, či zisk. Sám za indikátor úspěšnosti považuji velikost zisku, protože k čemu je vám dobré, pokud prodáváte za desítky miliard, pokud na každé takové miliardě generujete ztrátu. Netvrdím, že je to případ MS či Applu, obě firmy mají vysokou marži a jsou vysoce ziskové, úspěch bych však opravdu neměřil velikostí jejich prodeje, jak to IMO činí článek, ale velikostí zisku, nejlépe dlouhodobého (aneb zdravíme do AMD).P.S. Příjmy a výnosy se na první pohled zdají být totéž, avšak totéž to není (příjmy jsou o toku peněz, zatímco výnosy mínus náklady tvoří zisk); naneštěstí pro nás se anglické "revenue" používá v obou významech, a stejně tak se naneštěstí slovo "profit" používá ve významu výnosů i zisku, ač jde o dvě naprosto nesouměřitelné věci; při čtení a překladech anglických ekonomických textů je tedy třeba velké obezřetnosti
Ty fakt používáš IE6 ??
I'm not retro, I'm IE6. 😀
Jo. Pod winXP si můžu vybrat jen mezi IE6-8, a ergonomicky mi pod screenreaderem vychází nejlépe IE6; tam, kde IE6 nejde použít, lezu přes FF. Dokud jsem viděl (do 2004), používal jsem Operu, ta je ale pod screenreaderem prostě nepoužitelná.
Na porovnani pozice a hodnoty firem se pouziva kombinace nekolika statistik . Zadna z nich sama o sobe nema valnou vypovidaci hodnotu . "Nejjednoduzsi" a stale jeste relativne pochopitelna pro novinare je podle meho proste podil provozniho zisku k obratu v case + znalost velikosti investic , odpisu a zadluzeni firmy . Samotna velikost ucetniho zisku vam nerekne absolutne nic .
Bohužel pro společnosti s akciemi má dnes největší význam růst! Nezáleží moc na tom, že firma má obrovské zisky, protože když neroste tak na ni akcionáři zkrátka ne vydělají. Proto mají velké zavedené společnosti často nevýhodu oproti malým startupům, protože těm se procentuálně roste mnohem jednodušeji.
S výrazovými prostředky to jde z kopce nehledě na správnost užití a stylizaci.např."Největší fail počítačové historie" - Největší chyba v počítačové historii by nešlo ?"Měl bitmapový displej, okenní uživatelské rozhraní.. " - zobrazovací jednotka CRT, grafické uživatelské prostředí (např. okenní systém)."Grafické GUI" - UI jako User Interface neboli uživatelské rozhraní/prostředí (Grafické nebo textové)atd.Nezavadějte novoty (nesmysli).Nedá se poznat o zda to má být článek či úvaha. Konec díla větou "To se už ale nikdy nestane – snad jen v jakémsi alternativním vesmíru." Po korekcích je to čtení pro děti do 12let.
Názor byl 1× upraven, naposled 22. 4. 2014 01:46
Hlavne ty NESMYSLI :)
Grafické GUI je pleonasmus (πλεονασμóς) podobně jako SEO optimalizace nebo dárek zdarma.
Jo jo, jako třeba LED dioda :)
Bitmapový displej nemusí být CRT. Uložení obrazu do bitmapy je podstatná informace.
Informace mají být jasné. Nehledě na né příliš šťastné slovní spojení "bitmapový displej" K té vaší podstatnosti. Podstatné je když jdete kupovat monitor nebo televizi tak vás bude zajímat hlavně zda je to LCD, CRT apod. né zda zažízeni je vektorové nebo rastrové (bitmapové) 🙂
tady se někdo minul povoláním 😃 Takový samozvaný učitel českého jazyka a publicistiky B-] kdyby si aspon ty sám psal správně... nesmysli? Grafické GUI ? to je grafické graficke užiivatelske prostředí? hm, zajimavy výraz..
V té době bylo jedno, jestli by to byl LCD, CRT nebo něco dalšího - slušně použitelný byl pro grafiku asi jen CRT. Hlavní je v tomto vyjádření, že se nejednalo třeba o tehdy běžný sedmisegmentový nebo pokročilejší alfanumerický displej...
I když je slovní spojení "bitmapový displej" mírně podivné, tak vyjadřuje daleko důležitější vlastnost počítače, než že je k němu připojena jakási skleněná baňka. S HW podporujícím pouze vykreslování textu (třeba Apple I, IBM MDA) prostě GUI nevykreslíte.A ano, doba se mění. V sedmdesátých letech by naopak řešili, jestli je displej rastrový, nebo vektorový 😀
"Chyba" by nešla protože Fail má prostě trochu jiný (silnější) význam a proto je mnohem přesnější. Většina čtenářů živě ten rozdíl chápe ;)
v tomto případě je to tak jak řikáš... Největší chyba počítačové historie? To jako chyba v nějakém kódu? ne.. Když už tak selhání což taky není přesné.. Omyl? možná ale fail zastoupí všechny tyto synonyma
"ale fail zastoupí všechny tyto synonyma"Pokud synonyma tak není žádný důvod používat anglické slovo, ovšem pokud chceme byt free cool a in tak ta anglická slova používat budeme.http://slovnik.seznam.cz/en-cz/word/... https://translate.google.cz/... Mimochodem, slovo selháni ten význam vystihuje zcela přesně.To že ty v tom máš zmatek na tom vůbec nic nemění.Co vás všechny vlastně vede k tomu omlouvat redaktory-diletanty ze živě? A to, že Čížek je diletant snad je jasné, když si kolikrát nedokáže zkontrolovat ani nadpis. O nesmyslných větných spojeních na živě by se dala napsat diplomová práce.
Nicméně jsem skoro až zklamaný, že se v celém článku neobjevuje ani jednou spojení "na steroidech" - začal jsem to tady už počítat 😀
Obdivuju Xerox, že přišel s něčím, co zde ještě nebylo. Grafické GUI prostředí, myš, ikony na ploše, samotná pracovní plocha, tisk obrázků, skenování obrázků, využití monitoru na výšku (dnes hojně využívané monitory na práci s A4 formátem na tvorbu časopisů) a mnohem mnohem víc. V podstatě bez Xeroxu bychom se ještě dnes plácali v příkazové řádce nebo maximálně grafickém prostředí, ale bez ikon nebo dynamicky se měnících oken.A jenom díky Applu se o těchto technologiích dozvěděl celý svět.Abych to shrnul, Xerox nasadil standarty, které využíváme v podstatě dodnes.
Neplácali.Jsem si jistý,že by to vymyslel někdo jiný.
Myslienka GUI vznikla pred Xeroxom, jej otcom nie je nik iny nez Douglas Engelbart - ano, ten samy fyzik, ktory stal v DARPA za DARPANETom, teda predchodcom internetu.Tu je skvely clanok o zaciatkoch GUI:http://arstechnica.com/features/2005/05/gui/...
No pockat ale ten to okoukal v Informační šapitó Járy Cimrmana 😀 (omlouvam se me to nedalo)
Ten názor, že když někdo něco vymyslel, tak nikdo jiný by nikdy něco podobného už vymyslet nemohl, je mezi lidma dost zakořeněný.V reálu je to spíš tak, že 100 lidí/firem něco hodně podobného vymyslí, ale pouze jednomu z nich se to podaří prosadit a stát se slavným.
standarD , standarDy! http://pravopisne.cz/2010/10/standard-×-standart/...
Ale on měl určitě na mysli standarty, tedy vlajky. 😀
Ja si tie casy pamatam. Mama ma raz zobrala do prace. Mali tam take zvlastne televizory s ciernou obrazovkou, boli tam pismena a na konci blikal biely obdlznicek(kurzor). Strasne ma uchvatil, musel som sa ho dotknut prstom. Bola to divna doba. Vsade hluk, bordel, ludia chodili z miestnosti do miestnosti, povalovali sa tam magnetofonove pasky a rozne nahravacie masiny kotuce a velke pocitace, vyzeralo to ako vesmirna stanica. Mama mi ukazovala aj dierny stitok a vysvetlovala mi ako funguje (myslela si ze sa mi to raz bude hodit), moj 3rocny mozog to nepochopil...
no microsoft měl hlavně mít dávno svůj appstore přímo ve windows!. Již leta před eplem tu byly linuxové distribuce, co měly svůj softwarový repozitář (třeba apt/rpm služby). To byla jedna z absolutně nejlepších výhod oproti MS - software hned dostupný.MS to mohl prostě zkopírovat a změnit licence a ceny. Lidi na to to naprogramovat určitě měli 🙂. Přišli s tim asi přibližně v době kdy se Pickardovi zastesklo po benizovém motoru - tedy s windows 8.1, dávno po boji.A to nemluvím ani o tom, že standardně je s windows dodávaný akorát balast a celý to má asi 20G, takže potřeba tam nainstalovat cokoliv užitečného je (a vždycky byla) velmi vysoká. Běžný uživatel by rád zaplatil pár kaček za užitečné programy a MS si mohl vzít svůj tři-desátek ;).Prostě zamrzli, takže z mého pohledu je MS zatím největší FAIL, už jen proto, že to všechno už v době, kdy to mohl nasadit, už dávno k vidění kolem.
Nemohli. V tej dobe boli na nich zaloby napr. za MSIE atd atd, tak sa neodvazili, lebo toto by bolo tiez na zalobu ... Nezamrzli, ale boli zabrzdeni antimonopolnymi komisiami.
nejdriv zjisti jak funguje v linuxu repository system a pak pochopis, ze to nebyl vubec pravni problem.
Nebylo v silách žádné firmy stáhnout do jednoho obchodu statisíce, později miliony programů. A není to možné ani dnes. Pokud by tenkrát Microsoft zavedl něco jako store (ono by to nešlo ani proto, že online počítačů byly jednotky procent a rychlosti připojení ubohé), nedošlo by k boomu tvorby programů na míru i na prodej, softwaru pro PC by bylo o několik řádů! míň a žádný celosvětový úspěch IBM PC by se nekonal. Jinými slovy, tenkrát MS učinil správné rozhodnutí. Ostatně nevšiml jsem si, že by repozitáře nějak významně naháněly uživatele k linuxu. B-]
A já si nevšiml že by Google play nebo Apple store nějak snižovaly množství vyvíjeného software. A ano, šlo by to, prostě by byly obě volby. Přispělo by to i bezpečnosti, protože software instalovaný z centrálního store se dá snadno automaticky aktualizovat.
Zamysli sa.Ako by asi tak Google play a Apple store fungovali, ak bola pentrácia internetu asi tak 1% a aj to s mizernými rýchlosťami a nevyvinutými službami.
mluvis o minulem tisicileti.
Jenže to pan jk001 taky.
jak vis? IMHO s nastupem XP nebo nejpozdeji s prichodem SP do XP uz v tomhle smeru nebyly technicke prekazky.
Iné, ako technické, prekážky nepoznáš?Keď prišli Win XP, tak tu celosvetovo už dávno fungoval nejaký distribučný model. Všetci výrobcovia SW mali distribučné kanály, svojich business partnerov. Takže práve tento model bol prekážkou tomu, aby sa zaviedol nejaký jednotný Store.
Hmm a tento distribuční model s příchodem Windows 8 najednou zmizel?
Nie.Windows Store bol urobený najmä pre mobily. A tým že tlačia Metro aj do PC, tak tam ten Store je tiež.A vidíme ako úspešný je.
XP začínaly kolem roku 2001. To bylo v době, kdy spousta lidí ještě ani nevěděla, co to je Internet a ti co byli připojení z domova většinou neměli jinou možnost, než vytáčené připojení. Ve večerních hodinách a víkendech asi za 15kč/hod, ve špičce asi za 50. Rychlost 6-7KB/s, takže stáhnout 20MB byla zábava na hodinu. Přes něco takového distribuovat větší kusy software by bylo nereálné.
Však ono by stačilo kdyby to představili s Windows Vista, to už rozhodně překážka v kapacitě linek žádná neexistovala ... Od XPček po nich takové řešení chci a nejsou schopní ho dodat ani ve Windows 8.1 Update 1 ... :-/ (Windows Store prostě není plnohodnotný store, když tam jdou distribuovat jenom "modern" appky, které jsou na desktopu většinou na nic ...)
"ubohé" to bylo možná tady v kocourkově, kde SPT klasicky ždímal všechny za všechno. Ve vyspělejších zemích bylo běžně DSL nebo kabelovka (rychlý inet za paušál).Došlo by samozřejmě k boomu tvorby programů (stejně jako se to stalo s appstore/googleplay). Softwaru pro PC by bylo o několik řádů víc a hlavně - byl by velmi snadno k nalezení. Člověk by nemusel lozit po milionech fór a hledat, co mu pomůže. Dal by start (pamatujete to tlačítko? 😀 ) - hledat aplikace - a bum, podle hodnocení ostatních by se rozhodl. Zkušenosti tohohle typu by se pak i výrazně hodily u windows phone (tam je tlačítko start doteď, dokonce hardwarové 😉 ).Repozitáře softwaru samozřejmě uživatele k linuxu nahání. Představa, že si musíte všechno hledat a kompilovat, láká skutečně malou skupinu skalních fandů 🙂. Právě proto vždycky zažívám šok, když se ocitnu ve windows - nic tam není a nic tam nejde snadno dostat ;).
a to jsi mel videt svagrovo vytrestene oci po instalaci Ubuntu na jeho novy komp: strcit flashku, 5x enter + jmeno a heslo, jediny restart kvuli aktualizacim a bum hotovo za 15minut se vsim co potreboval.Predtim videl parkrat to mordovani s widlema: sata ovladac, 5x restart kvuli aktualizacim ktery se instalovaly cely odpoledne, shaneni ovladacu, adobe, javy, firefox, antivir, kecalek atd po vsech certech, k tomu mr...ni s tim aby grafika akcelerovala video atd.
No já nevím ale co takový download.com, tucows, slunečnice.cz, stahuj.cz? To jsou přece všechno appstore pro Windows! Navíc hromada programů byla k sehnání na cd/Dvd přílohách časopisů a pro mnoho lidí na dial up modemech to byla skoro jediná šance něco kloudného nainstalovat. Rychlé připojení je nutnost proto aby mohl jakýkoli appstore fungovat. To je snad jasné!
Jenže. Ty nejsou součástí os, jsou tam smatlané do sebe komerční programy, shareware, freeware a dema. A u některých windows appstore jako ulozto nebo rapidshare musel uživatel po instalaci (a někdy i před ní) složitě crackovat a návody k tomu, jak zprovoznit program „na plný plyn“ byly často v agličtině.
Nojo ale ulož.to není appstore :) Myslim že pokud bylo něco třeba crackovat, tak to nebylo pro uživatele žádným překvapením :)
ale to je furt nejaky stahovani, klikani mysi, vyhledavani spravnych verzi atp.
Nikdo neřiká, že to měl MS nasadit už ve Win 3.11, ale moh na tom pracovat už při uvedení Win XP. U Linuxu to už tak normálně fungovalo.Taky nikdo netvrdí, že se SW měl prodávat pouze v MS storu. Do Androidu lze instalovat i aplikace nepocházející z Gplay.U Valve, Linuxu, Googlu, Applu, Nokie to normálně funguje.
A MS by měl zase na krku antimonopolní úřad.
což by teda byla velká změna 😀
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.