Připojení k internetu | Poskytovatelé internetu

Největší americký operátor AT&T končí s DSL internetem. Budoucnost mají optika a 5G

Telekomunikační gigant AT&T přestal od října poskytovat připojení pomocí DSL, píše USA Today. Stávajícím zákazníkům tento internet zůstane, ale nové už bude připojovat jen bezdrátově, nebo pomocí optiky, která se však rozšiřuje pomalu, a navíc jen do „ekonomicky perspektivních“ lokalit.

Zde přichází trochu zmatení dané tím, že AT&T používá DSL jako marketingový název pro technologii ADSL. Na ní poskytuje internet o rychlosti pouze 6/1 Mb/s, který navíc zastřešuje měsíčním datovým stropem 150 GB. Tenhle typ připojení podle poslední finanční zprávy využívá 653 tisíc domácností.

V nabídce poskytovatele je ale též tzv. AT&T Internet, který ovšem technologie xDSL používá také. Firma o něm mluví jako o hybridním internet kombinujícím optiku a měděné linky dříve sloužící jen pro telefonii. Nejde však o nic jiného, než co používáme v Česku.

Cetin také nadále využívá bývalých telefonních přípojek, ale od roku 2015 investuje desítky miliard korun, aby tyto linky byly co nejkratší. Po celé republice staví pouliční rozvaděče (rDSLAMy) připojené optickými vlákny, z nich pak signál proudí stávajícím metalickým vedením. Takové řešení označujeme jako FTTC, fiber to the cabinet.

Dříve mezi přípojkou a ústřednou mohly být několikakilometrové vzdálenosti, díky rDSLAMům jsou to desítky či nižší stovky metrů. Na metalickém vedení je vysoký útlum zhoršující se s každým metrem. Nové technologie přenosu tak vyžadují co nejkratší spojení. Stávající VDSL2 funguje ideálně na vzdálenosti do 300 metrů, G.fast bude potřebovat 100 metrů a jeho nástupce XG.fast pak jen 30 metrů.

Ale zpět k AT&T. Americký operátor tedy fakticky ruší staré ADSL, ale nové uživatele bude i nadále připojovat přes ADSL2+ nebo VDSL2, jejíchž názvy zamlčuje. Jeho hybridní síť nabízí rychlosti až 100/20 Mb/s a datový strop 1 TB. Na FUP u pevných sítí již v Česku nejsme zvyklí, avšak na takto výhodný asymetrický poměr downloadu a uploadu bychom si asi zvykli rychle.

Zahraniční média upozorňují na to, jak je síť AT&T podinvestovaná, zejména na venkově. Národní regulátor FCC definuje širokopásmové připojení jako to, které dosahuje rychlosti 25/3 Mb/s. Takové rychlosti nedosahuje více než čtvrtina domácností v dosahu sítě. V českém xDSL bylo loni už jen 10 % přípojek s ADSL a rychlostí do 6 Mb/s. Ve zbytku sítě lze dosáhnout 20 Mb/s, v 79 % případů pak 50 Mb/s a víc.

via Ars Technica

Diskuze (18) Další článek: Šéf Nvidie: omezená dostupnost GeForce RTX 3080 a 3090 bude trvat až do příštího roku

Témata článku: Technologie, Internet, USA, Připojení k internetu, Poskytovatelé internetu, ADSL, Rychlost, Operátor, Optika, FCC, Ars Technica, Česká republika, DSL, AT & T


Určitě si přečtěte

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk