Nejstahovanější programy na GigaManii za poslední rok

Kterých deset programů bylo u návštěvníků GigaManie nejžádanějších za rok 2009? Patřil mezi ně Firefox, Total Commander, Google Chrome či nějaký úplně jiný?

Rok se opět s rokem sešel a i na GigaManii dochází k bilancování. Velký zájem uživatelů o určité programy vedl k vystoupání těchto produktů až na nejvyšší příčky roční download-statistiky. Překvapením rozhodně byl obrovský náskok programu na prvním místě, zatímco od čtvrté příčky již rozdíly nebyly tak velké.

Google Picasa

S drtivým náskokem se na první pozici v žebříčku nejstahovanějších programů na GigaManii v roce 2009 stal produkt společnosti Google, jehož počet stažení trojnásobně převýšil program na druhém místě. Google Picasa je prohlížeč, editor a správce fotografií. Má přívětivé grafické rozhraní, všechny základní funkce, velkou výhodou je možnost přímo nahrávat snímky do webových galerií.

Klepněte pro větší obrázek

Google Picasa ušel od svého vzniku pořádný kus cesty z jednoduchého prohlížeče a editoru k pokročilému nástroji schopnému retušovat fotografie, vyhledávat osoby i tvořit 1080p HD videoklipy. Picasa dostává na zajímavosti také svým propojením s dalšími službami Googlu, zejména s webovou galerií Picasa Web Albums a on-line mapou Google Earth.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Google Picasa 3.8 build 117.43 (14 MB)


AVG Anti-Virus Free Edition

Ochrany před nebezpečím počítačových virů není nikdy dost. V kombinaci s přívětivým uživatelským prostředím a především freewarovou licencí se stal AVG Anti-Virus Free Edition druhým nejstahovanějším programem roku 2009. Paradoxně ovšem nezískává od návštěvníků vysoké hodnocení. Tato verze známého antiviru je zdarma pouze pro domácí použití, je poskytována bez přímé technické podpory a její funkčnost je omezena jen na úplný základ k ochraně při surfování po webu a e-mailové komunikaci.

Klepněte pro větší obrázek

FreeRapid Downloader

FreeRapid Downloader je užitečný nástroj pro pohodlné stahování souborů bez čekání z oblíbeného serveru Rapidshare a mnoha jiných podobných serverů (kompletní seznam naleznete na stránkách programu). Uživatel zadá pouze odkazy na požadované soubory a FreeRapid Downloader zařídí vše ostatní zcela za vás. Již žádné nepříjemné čekání na povolení soubor stahovat. Program není potřeba instalovat a k dispozici je i česká lokalizace. Existuje rovněž pro Linux a MacOS.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program FreeRapid Downloader 0.85 Build 566 (11 MB)


Google Chrome

Hned na dalším místě je opět dílko od Googlu. Tentokrát se jedná o jednoduchý a zároveň velice rychlý webový prohlížeč Google Chrome. Vedle rychlosti je zajímavý velmi střídmým designem, který je ovšem možné vylepšit celou řadou skinů. Finální verze 3 podporuje HTML audio a video tagy, přináší zvýšení rychlosti vykreslovacího jádra WebKit a vylepšuje našeptávače pro nápovědu při vypisování do adresního řádku.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Google Chrome 3.0.195.38 (11 MB)


DVD Shrink

Tento program je důkazem toho, že kvalitní software se může vyhřívat na výsluní zájmu uživatelů i několik let po faktickém ukončení svého vývoje. DVD Shrink je software, s jehož pomocí snadno a rychle můžete zálohovat originální DVD na prázdné DVD nebo CD. Lze s ním velmi jednoduše a přehledně nastavit, co se vypalovat nemá, například různé trailery, jazykové verze atd. DVD Shrink navíc umí originál komprimovat. To vše zcela zdarma.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program DVD Shrink 3.2.0.15 (1,1 MB)


Total Commander

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že v „top ten“ se umístil nejpopulárnější správce souborů, který si svou pozici zasloužil mnoha lety usilovného vývoje. Verze 7.50 přináší řadu novinek. Všimnete si zejména vylepšeného vzhledu, nového zobrazovacího režimu „separate tree“, či česky „samostatný strom“, při kterém jsou žádný, jeden nebo oba panely rozděleny stejně jako průzkumník Windows na strom a seznam souborů a adresářů, autocomplete (automaticky doplňuje názvy souborů, když je zadáváte v příkazovém řádku) a mnoho dalšího.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Total Commander 7.50a (3,1 MB)


Daemon Tools Lite

Pokud potřebujete doinstalovat z CD nové funkce, ale nechcete jej nosit s sebou v brašně, stačí si obraz instalačního disku uložit jako image a následně připojit k PC pomocí Daemon Tools. Virtuální mechaniky jsou stále populárnější. Daemon Tools Lite je jedním z nejpoužívanějších programů pro jejich vytváření s dlouhou tradicí a uživatelským zájmem. Navíc zdarma.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Daemon Tools Lite 4.40.2 (11 MB)


Firefox

Populární webový prohlížeč v žebříčku deseti nejstahovanějších programů samozřejmě nemůže chybět. Tato verze by se dala charakterizovat pomocí několika hesel – zrychlení zobrazování stránek, nové JavaScriptové jádro TraceMonkey, vylepšená podpora HTML 5 a přívětivější uživatelské rozhraní. Jako třešničku na dortu získá uživatel funkci Geolokace, která webovým stránkám sdělí vaši polohu, podle které pak server může vyhodnotit vhodný seznam služeb ve vašem okolí apod.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Firefox 3.0.18 (7,0 MB)


Opera

V seznamu nechybí ani další z „alternativních“ webových prohlížečů. Nejnovější verze webového prohlížeče Opera 10.10 má aktualizované vykreslovací jádro Presto 2.2, zlepšuje zejména rychlost zobrazování stránek. Dle výrobce je o 30 % rychlejší. Z GigaManie můžete stáhnout i nestabilní alpha-verzi, ta však může obsahovat chyby a vyplatí se tak obezřetnost.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Opera 10.63 (13 MB)


Sony Ericsson PC Suite

Posledním programem, který se dostal do prestižní top desítky, je správce telefonů značky Sony Ericsson. Software umožňuje základní synchronizaci mezi telefonem a počítačem a především pak přenos souborů (hudby, videí, fotek a dalších). Tyto operace je však pohodlnější provádět třeba přes Total Commander, protože po nainstalování programu se pak telefon chová jako flashdisk.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Sony Ericsson PC Suite 6.011.00 (18 MB)


 

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (12) Další článek: Nejdůležitější software roku 2009

Témata článku: Software, GigaMania, Download, Podobný server, Downloader, Pohodlné stahování, Ericsson, Pořádný software, PC Suite, Obrovské překvapení, Nejstahovanější program, Vylepšený editor, Jednoduchá pozice, Kvalitní software, Instalační disk, Obrovský náskok, Vysoké hodnocení, Tools, Video Downloader, Daemon, Nejpopulárnější kus, Střídmý design, Presto, Sony Ericsson, Verze známého

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk