Amazon

„Nejsme roboti.“ Evropští zaměstnanci Amazonu vyrazili na Black Friday protestovat

Proto mnoho lidí páteční akce Black Friday znamenala možnost, jak trochu ušetřit a nakoupit vánoční dárky výhodněji. Pro stovky evropských zaměstnanců Amazonu šlo ale o příležitost, jak opět protestovat proti špatným pracovním podmínkám, informuje agentura Reuters.

Do ulic vyrazili zaměstnanci Amazonu v Německu, Španělsku, Itálii a Británii, kteří tím chtěli upozornit na nízké mzdy a nedostatečnou bezpečnost práce.

V každé zemi protest probíhal trochu jinak. Například ve Španělsku stávku vyhlásilo jedno z tzv. fullfilment center, kde 1800 zaměstnanců odmítlo dva dny pracovat. Amazon tak musel přesměrovat své objednávky do jiných skladů, aby zákazníky na Black Friday obsloužil.

V Británii se protestovalo v pěti skladech, kde hlavním tématem byla nedostatečná bezpečnost práce. Jako častá stížnost byla uváděna „chronická bolest“. Podle tamních odborů je situace tak špatná, že jen za poslední tři roky musela být ambulance do britských skladů Amazonu přivolána 600krát.

Stejně tak 620 zaměstnanců z dvou skladů v Německu stávkovalo. Zde si stěžovali na fakt, že mají menší mzdu, než je v zemi v retailu a logistice standardem. Na to Amazon odvětil, že to není pravda a zaměstnanci si domů nosí relativně vysokou částku. Němečtí zaměstnanci firmy mají hodinovou sazbu 10,78 euro.

Amazon je kvůli nízkým mzdám a špatným pracovním podmínkám terčem kritiky často. V USA proto zvýšil minulý měsíc minimální mzdu na 15 dolarů za hodinu. Evropy se zvýšení mezd netýkalo.

Průběh Black Friday nicméně stávky podle Amazonu neohrozily. Všichni evropští zákazníci dostali nebo dostanou své objednávky ve standardním čase.

Diskuze (53) Další článek: Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si větroměr – redakční „tornádoměr“

Témata článku: Amazon, USA, Evropa, Německo, Velká Británie, Zaměstnanci, Black Friday, Poslední rok, Euro, Standardní čas, Chronická bolest, Španělsko, Reuters, Vánoční dárek, Vysoká částka, Minimální mzda, Evropský zákazník, Sklad, Bezpečnost práce, Dolar, Itálie, Hodinová sazba, Robot, Hlavní téma, Mzda


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu