Amazon

„Nejsme roboti.“ Evropští zaměstnanci Amazonu vyrazili na Black Friday protestovat

Proto mnoho lidí páteční akce Black Friday znamenala možnost, jak trochu ušetřit a nakoupit vánoční dárky výhodněji. Pro stovky evropských zaměstnanců Amazonu šlo ale o příležitost, jak opět protestovat proti špatným pracovním podmínkám, informuje agentura Reuters.

Do ulic vyrazili zaměstnanci Amazonu v Německu, Španělsku, Itálii a Británii, kteří tím chtěli upozornit na nízké mzdy a nedostatečnou bezpečnost práce.

V každé zemi protest probíhal trochu jinak. Například ve Španělsku stávku vyhlásilo jedno z tzv. fullfilment center, kde 1800 zaměstnanců odmítlo dva dny pracovat. Amazon tak musel přesměrovat své objednávky do jiných skladů, aby zákazníky na Black Friday obsloužil.

V Británii se protestovalo v pěti skladech, kde hlavním tématem byla nedostatečná bezpečnost práce. Jako častá stížnost byla uváděna „chronická bolest“. Podle tamních odborů je situace tak špatná, že jen za poslední tři roky musela být ambulance do britských skladů Amazonu přivolána 600krát.

Stejně tak 620 zaměstnanců z dvou skladů v Německu stávkovalo. Zde si stěžovali na fakt, že mají menší mzdu, než je v zemi v retailu a logistice standardem. Na to Amazon odvětil, že to není pravda a zaměstnanci si domů nosí relativně vysokou částku. Němečtí zaměstnanci firmy mají hodinovou sazbu 10,78 euro.

Amazon je kvůli nízkým mzdám a špatným pracovním podmínkám terčem kritiky často. V USA proto zvýšil minulý měsíc minimální mzdu na 15 dolarů za hodinu. Evropy se zvýšení mezd netýkalo.

Průběh Black Friday nicméně stávky podle Amazonu neohrozily. Všichni evropští zákazníci dostali nebo dostanou své objednávky ve standardním čase.

Diskuze (53) Další článek: Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si větroměr – redakční „tornádoměr“

Témata článku: Amazon, USA, Evropa, Německo, Velká Británie, Zaměstnanci, Black Friday, Vysoká částka, Minimální mzda, Španělsko, Chronická bolest, Hlavní téma, Itálie, Sklad, Euro, Reuters, Hodinová sazba, Mzda, Vánoční dárek, Standardní čas, Poslední rok, Evropský zákazník, Bezpečnost práce, Dolar, Robot


Určitě si přečtěte

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

** Jak byste se sami vypořádali s tramavajovým dilematem? ** Vědci před lety spustili globální dotazník ** Nyní se pochlubili s výsledky

Jakub Čížek | 150

Jeff Bezos: Amazon zbankrotuje. Jednou

Jeff Bezos: Amazon zbankrotuje. Jednou

** Šéf Amazonu varoval zaměstnance, že ani Amazon nebude existovat navždy ** Nastínil jasné mechanismy, jak udržet Amazon na trhu co nejdéle ** Co může Amazon v budoucnu ohrozit?

Karel Javůrek | 32

Tucet nejrychlejší vlaků světa aneb o čem se Českým drahám může jen zdát

Tucet nejrychlejší vlaků světa aneb o čem se Českým drahám může jen zdát

** Na českých kolejích se smí jezdit maximálně 160 km/h ** Jinde ve světě se jezdí dvojnásobnou rychlostí ** Podívejte se, jaké vlaky v běžném provozu jsou nejrychlejší na světě

Karel Kilián | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů