Amazon

„Nejsme roboti.“ Evropští zaměstnanci Amazonu vyrazili na Black Friday protestovat

Proto mnoho lidí páteční akce Black Friday znamenala možnost, jak trochu ušetřit a nakoupit vánoční dárky výhodněji. Pro stovky evropských zaměstnanců Amazonu šlo ale o příležitost, jak opět protestovat proti špatným pracovním podmínkám, informuje agentura Reuters.

Do ulic vyrazili zaměstnanci Amazonu v Německu, Španělsku, Itálii a Británii, kteří tím chtěli upozornit na nízké mzdy a nedostatečnou bezpečnost práce.

V každé zemi protest probíhal trochu jinak. Například ve Španělsku stávku vyhlásilo jedno z tzv. fullfilment center, kde 1800 zaměstnanců odmítlo dva dny pracovat. Amazon tak musel přesměrovat své objednávky do jiných skladů, aby zákazníky na Black Friday obsloužil.

V Británii se protestovalo v pěti skladech, kde hlavním tématem byla nedostatečná bezpečnost práce. Jako častá stížnost byla uváděna „chronická bolest“. Podle tamních odborů je situace tak špatná, že jen za poslední tři roky musela být ambulance do britských skladů Amazonu přivolána 600krát.

Stejně tak 620 zaměstnanců z dvou skladů v Německu stávkovalo. Zde si stěžovali na fakt, že mají menší mzdu, než je v zemi v retailu a logistice standardem. Na to Amazon odvětil, že to není pravda a zaměstnanci si domů nosí relativně vysokou částku. Němečtí zaměstnanci firmy mají hodinovou sazbu 10,78 euro.

Amazon je kvůli nízkým mzdám a špatným pracovním podmínkám terčem kritiky často. V USA proto zvýšil minulý měsíc minimální mzdu na 15 dolarů za hodinu. Evropy se zvýšení mezd netýkalo.

Průběh Black Friday nicméně stávky podle Amazonu neohrozily. Všichni evropští zákazníci dostali nebo dostanou své objednávky ve standardním čase.

Diskuze (53) Další článek: Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si větroměr – redakční „tornádoměr“

Témata článku: Evropa, Amazon, USA, Velká Británie, Zaměstnanci, Německo, Black Friday, Vánoční dárek, Poslední rok, Bezpečnost práce, Minimální mzda, Itálie, Robot, Vysoká částka, Friday, Together, Chronická bolest, Sklad, Španělsko, Hlavní téma, Hodinová sazba, Dolar, Standardní čas, Reuters, MzdaV Amsterdamu otevřeli první ocelový most vytištěný na 3D tiskárně

V Amsterdamu otevřeli první ocelový most vytištěný na 3D tiskárně

** V Amsterdamu otevřeli první ocelový most vytištěný na 3D tiskárně ** Stavba je prošpikovaná senzory, jež sledují její stav ** Tištěné ocelové konstrukce mají před sebou velkou budoucnost

Karel Kilián
Nizozemsko3D tiskStavby
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály