Red Bull se v předvečer nové sezóny Formule 1 pochlubil technickou lahůdkou. Vyzval experty na FPV letouny Dutch Drone Gods, aby se utkali s mistrem světa Maxem Verstappenem a jeho novým speciálem RB20 na závodním okruhu v Silverstonu.
Celé to zároveň měli natočit na video a v co nejvyšší kvalitě – takže žádný roztřesený a vypadávající obraz jako na laciných FPV dronech.
A tady si pusťte výsledek: Dutch Drone Gods vs. Max Verstappen.
Skoro šest kilometrů a osmnáct zatáček
Borci z DDG pro tento souboj vyrobili nový prototyp draku. Při přímém letu akcelerovali zprvu až na rychlost okolo 310 km/h. Silverstone je nicméně úplně jiná liga.



Prototyp 1 a rychlostní zkoušky na rovině (310 km/h)
Okruh má délku okolo 5,9 kilometrů a 18 zatáček, stíhací dron si proto musí nést velkou baterii, která dá o to více zabrat motorům. Pilot se také musí připravit na náročnou dynamiku letu s nepřetržitým zpomalováním a zrychlováním.
Slušné rádiové spojení je základ FPV
Kvůli velké vzdálenosti je klíčové stabilní rádiové připojení s nízkou latencí, aby pilot v brýlích viděl obraz minimálně zpožděný oproti skutečnosti. Na druhou stranu široká dálnice Silverstonu není průlet starou fabrikou a komíny. Tady nejde o centimetry a latenci v řádu milisekund.


Stacionární radiový vysílač a brýle s obrazovkami pro pilotáž
V každém případě se o čisté rádiové spojení stará stativ s hromadou antén. A o co nejlepší obraz pro produkční video především jemná motorika pilotových prstů podpořená elektronickou stabilizací.
Prototyp 2 dosáhnul rychlosti 350 km/h
Drak letounu připomíná tak trochu mix dělostřeleckého granátu, brněnského orloje a rakety Starship se čtyřmi vrtulemi. Inženýři mohli ladit finální tvar dle libosti, pomohly jim při tom české mašiny z řady Original Prusa MK3.



S výrobou nového prototypu pomohly i české 3D tiskárny od Prusa Research
Raketodron odstartuje vertikálně (jako raketa), načež jej pilot za letu přetočí do vodorovné roviny pro co nejlepší aerodynamiku. Jako VTOL poté dron i přistane.
Při testech na venkově dosáhl vylepšený prototyp rychlosti více než 350 km/h. Reálné tempo v Silverstonu se nicméně kvůli neustálému zrychlování a zpomalování v zatáčkách dalo čekat mnohem nižší – zhruba mezi 200 až 300 km/h podle situace.

Pohled pilota a překonání mety 350 km/h
Ostrý start: Dron stíhal mistra
Jak to nakonec dopadlo? Kvůli novému modelu Formule 1 mělo ostré srovnání své limity a jelo se na mokré vozovce. Z videa Red Bullu je ale zřejmé, že dron Verstappenovi bez problému stačil.



Red Bull Drone 1 na startu a překvapený Verstappen
Dutch Drone Gods ve spolupráci s Red Bullem natočili skvělé video. Kdyby šlo jen o rychlost, nejspíše (přinejmenším za deště a na této trati) překonají formuli bez nejmenšího problému.

To není počítačová hra. To je realita
Většina expertů na FPV si staví a vylepšuje drony ve svých vlastních dílnách podobně jako kluci z DDG, existují ale i komerční letouny se vším všudy. Ty rekreační a pro filmaře nakonec vyrábí také DJI.
Připomeňte si, jak se létá s DJI Avata pro běžné smrtelníky a s DJI FPV pro ty, kteří chtějí okustit rychlosti nad 100 km/h a při tom si natočit digitálně i mechanicky stabilizované video ve 4K:
Doporučujeme také souhrnný článek s tipy, jak dobře vybrat dron.