Nejrychlejší burza světa běží na Linuxu

O víkendu se koná konference LinuxAlt 2010, Android čelí patentovým útokům. Několik členů rady OpenOffice.org rezignovalo, výchozím prostředím Ubuntu bude Unity.
Nejrychlejší burza světa běží na Linuxu

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

Pokud čtete Dva týdny s Linuxem pravidelně, zhruba před rokem jste si mohli přečíst také o tom, že londýnská burza přechází z Microsoft Windows na Linux a Solaris. Řešení s Windows bylo nespolehlivé a časté výpadky jsou pro takto důležité obchody nepřijatelné. Jednou byla burza „off-line“ dokonce sedm hodin, což přineslo velké finanční ztráty. Teď londýnská burza dokončila přípravy ke kompletní migraci na Linux a s Linuxem také stanovila rekord v rychlosti provedení transakce. K nejrychlejšímu zpracování transakce systému stačilo 126 mikrosekund. Ale asi ještě důležitější je, že v 99 % případů čas zpracování nepřekročil 210 mikrosekund, což svědčí o slušné spolehlivosti. Linux má na burzách silnou pozici, v poslední době na něj například přešla i newyorská, tokijská nebo novozélandská burza.

Konference LinuxAlt 2010

Už 6. a 7. listopadu 2010 se uskuteční pátý ročník konference LinuxAlt, která se zabývá nejen Linuxem, ale i dalšími otevřenými technologiemi. LinuxAlt se bude odehrávat v Brně na půdě Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického. Na programu najdete přes dvacítku pečlivě vybraných přednášek od publicistů a odborníků z organizací jako Red Hat, CZ.NIC nebo českého sdružení Ubuntu. Hlavními organizátory akce jsou sdružení Linux v Brně a Liberix, o.p.s.

Klepněte pro větší obrázek
Pozvánka na LinuxAlt 2010

Všechny další potřebné informace se dozvíte na webu LinuxAlt.cz. A to nejlepší nakonec: Vstup na akci je zdarma. Ale pokud alespoň trochu budete moci, zaregistrujte se, aby organizátoři mohli odhadnout, na kolik návštěvníků se mají připravit.

Android pod patentovými útoky

Před pár týdny Oracle podal žalobu na Google pro porušení softwarových patentů. Společnosti Oracle se nelíbí, že Google vytvořil virtuální stroj Java VM, který provozuje na Androidu a díky němu lze na Androidu po drobných úpravách spouštět Java aplikace. Podrobnosti si přečtěte v článku. Nyní Oracle žalobu rozšířil a tvrdí, že Google dokonce zkopíroval celé části kódu z Java API. Údajně by mělo jít až o třetinu zdrojových kódů.

Z druhé strany na Android nepřímo útočí i Microsoft. Asi víte, že ve Spojených státech amerických lze získat patent prakticky na cokoliv, včetně velmi obecných věcí. Nedávno například Microsoft získal patenty na „vypnutí operačního systému“ nebo kódování videa přes grafickou kartu. Microsoft má podobných patentů celou sbírku a nyní je využívá k potlačení nástupu Androidu na tablety a netbooky. A protože je v Androidu použito několik technologií, které má Microsoft patentované, chce za produkty s Androidem (ale třeba i Chrome OS) vybírat licenční poplatky. Poplatky ve výši 10-15 amerických dolarů chce vybírat přímo od výrobců, například Aceru a Asusteku. Microsoft se zřejmě snaží hlavně zbrzdit rozšiřování Androidu na úkor svých Windows. Už za několik týdnů by měl vyjít Android 3.0 uzpůsobený právě pro tablety a brzy poté snad konečně vypukne už dlouho očekávaný tabletový boom.

Několik členů rady OpenOffice.org rezignovalo

Nedávný vznik The Document Foundation, která bude zaštiťovat vývoj kancelářského balíku LibreOffice, představitele Oraclu moc nepotěšil. Oracle se na jeho tvorbě nechce podílet a zároveň nevyslyšel prosbu, aby LibreOffice přenechal název OpenOffice.org. Také vyzval několik členů rady OpenOffice.org, kteří jsou zároveň členy The Document Foundation, aby se vzdali svých funkcí. Nakonec tak učinili, takže se Oracle zbavil několika „rebelů“. Zároveň ale přišel i o několik velmi zkušených lidí, kteří na OpenOffice.org dohlíželi z vysokých manažerských a vývojářských pozic. Oracle je silná společnost a určitě nebude mít problém je nahradit, ale léta zkušeností s konkrétním projektem jsou cenné a mohly by chybět.

Novinky ze světa distribucí


Výchozím prostředím Ubuntu bude Unity

Ubuntu 10.10 vyšlo teprve nedávno a zprávy o další verzi 11.04 už plní hlavní strany linuxových, ale i obecně technických portálů. Hlavním důvodem je plánovaná změna výchozího prostředí. Ubuntu nebude používat GNOME Shell, vlajkovou loď GNOME 3, ale nahradí jej vlastním mladým prostředím Unity. Unity bylo poprvé použito v současném Ubuntu 10.10 ve verzi pro netbooky. Reakce na něj jsou rozporuplné, většina uživatelů se ale shoduje, že Unity ještě není dostatečně odladěné a vyspělé. Zatím to vypadá tak, že Unity by byla výchozí volba, ale už při instalaci byste mohli zvolit i standardní GNOME se Shellem. Každopádně je to dost odvážný krok. Ubuntu se poslední dobou daří a zprvu kontroverzní kroky byly nakonec přijaty celkem kladně, což Canonicalu možná dodalo sebevědomí a věří, že změna prostředí jeho pozici nemůže ohrozit. Celou situaci a strategii Canonicalu obecně rozebírá Jiří Eischmann v článku Unity se Canonicalu nemusí vyplatit. Další významné změny se odehrají u výchozích programů, OpenOffice.org bude nahrazen LibreOffice a po dlouhých diskuzích se výchozím hudebním přehrávačem stane Banshee, které nahradí Rhythmbox.

Klepněte pro větší obrázek
Prostředí Unity

Ubuntu: Nová reklama a chystané novinky v Centru softwaru

Další novinka se v distribuci Ubuntu objeví ještě před vydáním další verze. V Ubuntu 10.10 bylo značně vylepšeno Centrum softwaru a jako vánoční dárek Canonical naservíruje další možnosti. Centrum softwaru se ještě více přiblíží například Android Marketu nebo App Store. Po přihlášení budete moci hodnotit aplikace a psát k nim komentáře. Nejspíš je v plánu i integrace tlačítek pro snadné zaslání menších finančních částek vývojářům, ale zatím není jasné, kdy se jich dočkáme. A pokud se vám Ubuntu ještě nepřejedlo, podívejte se na předělaný web Ubuntu.cz nebo na povedenou reklamu s chytlavou hudbou.

 

Novinky ze světa softwaru


Prohlížeč Firefox 4.0 bude až příští rok

Dlouhé čekání na novou verzi prohlížeče Mozilla Firefox se ještě prodlouží. Podle původního plánu měl Firefox 4.0 vyjít už brzy, ale nový plán počítá s uvedením až začátkem roku 2011. Aktuálně je venku šestá betaverze a ještě několik jich vyjde. Naprosto odlišný styl vývoje preferuje Google s prohlížečem Chrome. Měsíc a půl po vydání šesté verze už tu máme stabilní Chrome 7. Asi už jste zvyklí, že při rychlosti vydávání nových verzí, je novinek poskrovnu. Tentokrát je jich ještě méně než jindy, Chrome 7 přidává jen drobnosti a především opravuje chyby. Google by rád vydával nové verze pravidelně po 6 týdnech. Proč ne, ale pokud budou pokračovat v současném číslování, brzy se dostane k velmi vysokým cifrám.

Firebug se více zaměří i na další prohlížeče

Firebug je nástroj, který umožňuje testování a debugování webových stránek. Pro mnoho webdesignerů a programátorů webových aplikací je nepostradatelný. Dlouhou dobu byl Firebug jen pro prohlížeč Mozilla Firefox, ale později se v jednodušší verzi Lite dostal i do dalších prohlížečů. Do budoucna by měl Firebug v ostatních prohlížečích umět víc. Vývojáři si všimli, že už se v prohlížečích v základu objevují podobné nástroje a chtějí jim konkurovat. Firebug se navíc nechce omezovat jen na desktopové prohlížeče a chystá se i na chytré telefony. Nic konkrétního vývojáři neprozradili, ale jasné je, že jde o dlouhodobý plán, takže nečekejte brzké novinky.

Klepněte pro větší obrázek
Firebug ve Firefoxu

Témata článku: Software, Technologie, Linux, Open source, Častá diskuse, Unit, Drobný stroj, Unity, Nepostradatelná funkce, Nová reklama, Odvážný plán, Rebel, Svět, Celý plán, Vysoký člen, Vita software, Banshee, Rhythmbox, Lin

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Včera | Vojtěch Malý | 148

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje