Nejprodávanější e-booky? Bible Svatá a Sběratel kostí

Seznam vzbudí spíš pobavený úsměv, ale je dobrou ukázkou situace na trhu.
O elektronických knihách se v poslední době mnoho nepíše – panuje názor, že i když snad nejsou typickým příkladem nesmyslného dot.com blbnutí, je to podnikání celkem nevýznamné. Pravdou ale je, že elektronické knihy se prodávají po desetitisících – nejsou to samozřejmě milióny jako u knih papírových, ale nesmysl to není.

Server Palm Digital Media uvádí každý měsíc seznamy nejprodávanějších knih v elektronické podobě – je to seznam jen pro jednu platformu (počítače Palm) a je to jen jeden obchod z mnoha, ale přesto dobře ilustruje, jak vypadá trh v e-books. Seznam se dělí na fiction a non-fiction, česky zjednodušeně na krásnou a odbornou literaturu.

V krásné literatuře vévodí sci-fi, horory a humor: v první desítce nalezneme spisovatele jako Robert Ludlum nebo Scott Adams. Na prvním místě je Sběratel kostí od Jeffery Deavera, asi pětisetstránkový paperback o detektivovi-vědci odhalujícího masového vraha s pomocí high-tech zařízení. Takže vlastně sci-fi smíchaná s horrorem.

V „odborné“ literatuře pak první místo už několik měsíců okupuje The Holy Bible čili Bible svatá. Na dalších místech žebříčku nalezneme knihy velmi různých žánrů: verzi známého „pětiminutového manažera“ či podobné metody, jak se stát presidentem zeměkoule snadno a rychle (zřejmě čtení pro ambiciózní manažery a obchodníky na cesty), stejně jako slovníky (2x Webster), kniha o tom, jak vychovávat své dítě a aby to nebylo tak nudné, desítku uzavírá publikace o tom, jak dosahovat většího počtu orgasmů než obvykle s pomocí tzv. taoistického textu, bohatě ilustrováno.

Rozsáhlé a dobře vypravené oddělení elektronických knih má i Amazon a někteří další prodejci (např. www.ebooks.com) rovněž fungují, a také domácí trh lze považovat za ustálený. Prodeje elektronických knih na Vltavě pomalu rostou, i když jsou stále ve velmi malých číslech, a druhý významný web zaměřený na elektronické knihy, byť zatím prosazující pouze distribuci zdarma pro platformu Palm (www.palmknihy.cz), rovněž poctivě a neúnavně zvládá své tempo dvou nových titulů každý pracovní den. Na Palmknihách se jako na jediném serveru dozvíme i skutečné počty distribuovaných knih, byť to, že je vše zdarma, ztěžuje hodnocení, jak velký trh zde je: průměrně se každá kniha stáhne asi čtyřsetkrát, těžko překonatelným rekordmanem je Jerome Klapka Jerome: Tři muži ve člunu; v první desítce jsou pak ještě tři Neffové. Tři muži mají přes 5000 stažení; kolik to může znamenat čtení? Rekordmanem na Vltavě je publikace k databázi Oracle, jejíž existence v elektronické podobě má neobvyklou existenci: papírové vydání došlo a vydavatel se rozhodl nikoli pro nákladný dotisk, který by v malém množství kusů cenu podstatně zvedl, ale pro publikování jako „e-book only“. A našly se stovky kupujících, což při ceně okolo sedmi set korun je zřejmě vůbec komerčně nejúspěšnější elektronická kniha v ČR. Je to ale unikátní případ daný typem knihy (čte se „u počítače“) i čtenářskou obcí, pro kterou čtení z obrazovky je spíše pravidlem nebo výjimkou.

Rozdíl v prodeji e-books u nás a venku je zásadní v jednom: venku už prakticky není velký vydavatel, který by své knihy standardně nevypouštěl ven současně jako e-book a jako papír, u nás je to stále obrovská výjimka, a tak mohou jít knihy do světa jen dvěma způsoby: buď jako knihy s vypršenými autorskými právy (většina knih na Palmknihy.cz), nebo díky progresivním vydavatelům či autorům, které jinde nevezmou (většina knih na Vltava.cz).

Jak se může svět elektronických knih dále vyvíjet? Nastane taková doba, jakou známe nyní v hudbě, kdy se již skoro s jistotou dá říci, že nastává nezadržitelný soumrak analogové hudby a nástup digitálních nahrávek? Jakkoli kniha dokáže být krásnějším a kulturnějším hmotným předmětem než cédéčko, domnívám se, že tato doba přijde i do papírových knih. Je však od nás vzdálena možná i desetiletí, neboť technologie v tomto případě výjimečně nestíhá: musí přijít čtečka, která je téměř k nerozeznání od skutečné knihy (lehká, nevrnící, příjemná na dotyk, rozevírající, nezářící, tj. schopna zobrazení v odraženém, nikoli vyzářeném světle atd. atd.). A pak může přijít onen paradigm shift změna světonázoru během několika měsíců, kdy se, podobně jako v hudbě, tradiční trh prakticky zhroutí a všechny knihy světa se přetvoří na e-knihy. Na rozdíl od hudby, která v elektronické podobě je kopií podoby analogové, avšak ne vylepšenou, totiž e-knihy mohou přinést ještě cosi navíc. Když už se oči unaví, zapnete u čtečky čtení nahlas. Čtečka umožní nastavit různé velikosti písma a různé fonty pro vaše pohodlí; e-kniha bude moci obsahovat mnohonásobně více obrázků (důležité např. u technických publikací) a nebude se šetřit barvou, protože barva je v elektronické podobě stejně tak drahá jako černobílé vyhotovení, v tisku dvojnásobně dražší.

Na závěr pro zajímavost zmíněné prodejní žebříčky:

Palm Digital Media Top 10 Best-selling Fiction Books, August 2002

 1. "The Bone Collector" by Jeffery Deaver, Signet Books
 2. "The Winner" by David Baldacci, St. Warner Books
 3. "The Paris Option" by Robert Ludlum and Gayle Lynds, St. Martin`s Griffin
 4. "Godplayer" by Robin Cook, Berkeley Publishing Group
 5. "Total Control" by David Baldacci, Warner Books
 6. "Isaac Asimov`s Robot City #1" by Michael P. Kube-McDowell and Mike McQuay, iBooks
 7. "God`s Debris" by Scott Adams, Scott Adams, Inc.
 8. "The First Billion" by Christopher Reich, Bantam Dell Publishing
 9. "T2: Infiltrator" by S. I. Stirling, HarperCollins PerfectBound
 10. "On A Wild Night by Stephanie Laurens, HarperCollins PerfectBound

Palm Digital Media Top 10 Best-selling Non-fiction Books, August 2000

 1. The Holy Bible, New International Version from Zondervan
 2. "The Procrastinating Child" by Rita Emmett, Walker Publishing Co.
 3. "The First-Time Manager" by Loren Belker, AMACOM
 4. Webster`s New World College Dictionary from Hungry Minds, John Wiley & Sons
 5. Webster`s New World Compact School and Office Dictionary from Hungry Minds, John Wiley & Sons
 6. "Crypto" by Steven Levy, Penguin Books
 7. "The 7 Habits of Highly Effective People" by Stephen R. Covey, Franklin Covey
 8. "No More Mr. Nice Guy" by Robert A. Glover, Barnes & Noble Digital
 9. "Slander" by Ann Coulter, Crown Publishers
 10. "The Multi-Orgasmic Couple" by Chia, Chia, Abrams & Abrams)
Diskuze (29) Další článek: DVD standardy: bude to horší

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,