Čipy | Bastlení | Arduino

Nejpopulárnější výrobce čipů pro kutily představil procesor na bázi RISC-V

Nejpopulárnější výrobce čipů pro kutily představil procesor na bázi RISC-V

Šanghajský výrobce čipů Espressif v poslední letech obsadil nemalou část čínského trhu IoT, vyvíjí totiž laciné Wi-Fi SoC s dostatečně výkonnou řídící jednotkou. Díky tomu dnes jeho čipy z rodiny ESP8266 a ESP32 pohánějí nejrůznějších chytré asijské zásuvky, žárovky a další připojenou elektroniky.

Firma roste a postupně otevírá inženýrské pobočky i ve světě. Jedna z nich – Espressif Systems, s.r.o. sídlí také v Brně.  

Čipy od Espressifu jsou už také poměrně dobře dokumentované a mají podporu pro vývojové prostředí Arduino, takže se těší ohromné popularitě i mezi kutily od Malacek po Los Angeles, kteří seženou některou z prototypovacích destiček doslova za pár korun.

Rodinu 32bitových Wi-Fi SoC s CPU jádry Tensilica Xtensa nyní čerstvě rozšířil další exemplář ESP32-C3 (stručný PDF datasheet), který by měl z hlediska podpory a kompatibility navazovat právě na ESP32, zmínku si ale zaslouží hlavně z toho důvodu, že původní jádra od amerického výrobce Cadence Design Systems nahradil za architekturu RISC-V.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Blokový diagram mikrokontroleru ESP32-C3

Ta je dnes velmi trendy, licenčně otevřená a mnozí v ní vidí univerzální zakončení válek čipových architektur. Zprvu u jednoduchých čipů a mikrokontrolerů, jednou ale i možná i ve světě velkých procesorů, kterým dnes vládnou především architektury x86-64 a ARM.

ESP32-C3 nabízí z hlediska konektivity Wi-Fi 802.11bgn (2,4 GHz) a Bluetooth LE 5.0, no a z hlediska výkonu jedno 160MHz 32bitové RISC-V jádro400 kB SRAM. Nechybí samozřejmě klasické periferie každého mikrokontroleru, tedy 22× GPIO, 2× 12bit ADC (až 6 kanálů), 3× SPI, 1× I2C, 1× I2S, 2× UART, teplotní čidlo, nebo třeba podpora secure boot na bázi RSA-3072, šifrování flash pomocí AES-128-XTS a hardwarová akcelerace šifrovacích algoritmů AES128/256, SHA a RSA.

Klepněte pro větší obrázek
První SoC moduly s čipem ESP32-C3

Čip má k dispozici opět pět běhových režimů od plného aktivního přes modern-sleep až po deep-sleep a hibernation, v předběžné dokumentaci ale zatím chybí údaje o spotřebě. Bude zajímavé sledovat, zdali bude ještě nižší než u Tensiliky.

K dispozici jsou už také dva SoC moduly ESP32-C3-MINI-1 a ESP32-C3-WROOM-1 s tištěnou anténou a 4 MB SPI flash pro firmware.

RISC-V je v Číně stále více v módě

I když zprávička o ESP32-C3 nadchne především elektrokutily, její přesah spočívá právě ve svobodné architektuře RISC-V. I když s ní experimentují desítky a stovky firem z celého světa, čínská stopa začíná být stále patrnější. Mnozí pozorovatelé soudí, že to je jedna z cest, jak se zbavit technologické závislosti na USA, které stále drží podstatnou část s čipy spojených patentů.

Zastřešující organizace RISC-V International se i z těchto důvodů nedávno přestěhoval do Švýcarska, aby tak zajistila vlastní a co nejvyšší nezávislost.

Váš názor Další článek: Robopes Spot zkontroloval Černobyl. Oproti ostatním robotům má klíčovou výhodu

Témata článku: Programování, Procesory, USA, Čína, Čipy, Architektura, Bastlení, Wi-Fi, DIY, Brno, Arduino, Švýcarsko, Modulární PC, RSA, AES, Mini, Čip, Báze, Procesor, Výrobce čipů, Kutil, Výrobce, SoC, Los Angeles


Určitě si přečtěte

Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5