Google | Umělá inteligence | Umění

Nejnovější experiment Googlu: k selfie vám umělá inteligence „vymyslí“ básničku

Už vám někdy někdo složil básničku? Pokud patříte mezi ty, kterým se takové pocty nedostalo, pak určitě oceníte novou službu PoemPortraits, za kterou stojí Google. Možná se vám při jejím zkoušení vybaví hláška Simony Stašové z filmu Pelíšky: „Teda, to muselo dát příšernou práci. Přitom taková blbost, co?“

Sám Google na svém blogu označuje novinku jako experiment, který se kombinací poezie, designu a strojového učení pohybuje na hranici spolupráce mezi člověkem a umělou inteligencí. Praktická využitelnost bude patrně nulová, ale proč nezkusit něco nového a netradičního?

Automatická báseň na obličeji

Co tedy PoemPortraits vlastně nabízí? V prvním kroku zadáte slovo, které by mělo být v díle obsaženo. Dalším krokem je pořízení fotografie fotoaparátem nebo webovou kamerou zařízení. Jestliže se vám tato představa nelíbí, můžete si nechat vygenerovat básničku i bez fotky.

V případě, že dovolíte pořízení svého selfie, vygeneruje aplikace básničku jako barevnou překryvnou vrstvu přes váš obličej. Portrét s textem můžete uložit do obrázkového souboru ve formátu PNG a následně třeba vystavit na sociální sítě. Výsledek vypadá jako filtr z Instagramu s několika řádky poezie. Celý text je pak připojen do stále se rozvíjející kolektivní básně.

Při vytváření básně využívá algoritmus více než 25 milionů slov, používaných básníky v 19. století. Stejně, jako všechny vyškolené modely strojového učení, nekopíruje ani nepřepracovává již existující text. Vytváří statistický model, který mapuje vztahy mezi vzorky, což mu umožňuje „předpovídat“ a sestavovat fráze.

Budou mít básníci co jíst?

Anglické weby hodnotí kvalitu vygenerovaných básní jako dobrou, nicméně přeci jen poněkud strojovou. Byron nebo Shelley se tak o své čestné místo v dějinách literatury alespoň prozatím určitě nemusí obávat. Jde ale především o demonstraci stávajících možností. Nové generace systémů strojového učení by už měly zvládat tvořit text, nerozeznatelný od psaného projevu člověka.

Stávající generované básně mohou být překvapivě přirozené, ale stejně tak i na první pohled nesmyslné. Jde o hluboce lidský způsob, jakým můžeme hledat a nalézat osobní rezonanci ve strojově generovaném textu, který je podstatou tohoto projektu.

Diskuze (7) Další článek: Leonardo da Vinci: Před 500 lety nezemřel zdaleka jen malíř, ale i významný vědec

Témata článku: Google, Instagram, Umělá inteligence, Strojové učení, Experiment, Umění, Inteligence, Básnička, Báseň, A + Poe, Selfie, Shelley, Zkoušení, Text


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky