Google | Umělá inteligence | Umění

Nejnovější experiment Googlu: k selfie vám umělá inteligence „vymyslí“ básničku

Už vám někdy někdo složil básničku? Pokud patříte mezi ty, kterým se takové pocty nedostalo, pak určitě oceníte novou službu PoemPortraits, za kterou stojí Google. Možná se vám při jejím zkoušení vybaví hláška Simony Stašové z filmu Pelíšky: „Teda, to muselo dát příšernou práci. Přitom taková blbost, co?“

Sám Google na svém blogu označuje novinku jako experiment, který se kombinací poezie, designu a strojového učení pohybuje na hranici spolupráce mezi člověkem a umělou inteligencí. Praktická využitelnost bude patrně nulová, ale proč nezkusit něco nového a netradičního?

Automatická báseň na obličeji

Co tedy PoemPortraits vlastně nabízí? V prvním kroku zadáte slovo, které by mělo být v díle obsaženo. Dalším krokem je pořízení fotografie fotoaparátem nebo webovou kamerou zařízení. Jestliže se vám tato představa nelíbí, můžete si nechat vygenerovat básničku i bez fotky.

V případě, že dovolíte pořízení svého selfie, vygeneruje aplikace básničku jako barevnou překryvnou vrstvu přes váš obličej. Portrét s textem můžete uložit do obrázkového souboru ve formátu PNG a následně třeba vystavit na sociální sítě. Výsledek vypadá jako filtr z Instagramu s několika řádky poezie. Celý text je pak připojen do stále se rozvíjející kolektivní básně.

Při vytváření básně využívá algoritmus více než 25 milionů slov, používaných básníky v 19. století. Stejně, jako všechny vyškolené modely strojového učení, nekopíruje ani nepřepracovává již existující text. Vytváří statistický model, který mapuje vztahy mezi vzorky, což mu umožňuje „předpovídat“ a sestavovat fráze.

Budou mít básníci co jíst?

Anglické weby hodnotí kvalitu vygenerovaných básní jako dobrou, nicméně přeci jen poněkud strojovou. Byron nebo Shelley se tak o své čestné místo v dějinách literatury alespoň prozatím určitě nemusí obávat. Jde ale především o demonstraci stávajících možností. Nové generace systémů strojového učení by už měly zvládat tvořit text, nerozeznatelný od psaného projevu člověka.

Stávající generované básně mohou být překvapivě přirozené, ale stejně tak i na první pohled nesmyslné. Jde o hluboce lidský způsob, jakým můžeme hledat a nalézat osobní rezonanci ve strojově generovaném textu, který je podstatou tohoto projektu.

Diskuze (7) Další článek: Leonardo da Vinci: Před 500 lety nezemřel zdaleka jen malíř, ale i významný vědec

Témata článku: Google, Instagram, Umělá inteligence, Strojové učení, Experiment, Umění, Básnička, Shelley, Text, Selfie, Inteligence, Báseň, Zkoušení, POE, A + Poe


Určitě si přečtěte

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 229


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11