Nejlevnější LCD monitor nemusí být nejhorší

15palcový LCD monitor Scott LW-851 je levným monitorem. Za necelých 15 tisíc bez daně se řadí k těm nejlevnějším. Přesto jeho parametry nejsou náznakem citelných kompromisů.
Monitory lze jednoduše rozdělit na levné, střední a drahé. Pokud si kupujete monitor a nemáte prakticky žádné zkušenosti s daným modelem, většinou si volíte střední cenovou hladinu až mírně lepší střed. Dle pravidla, kdyby to šlo vyrobit levněji, tak to jistě někdo bude dělat, jsou totiž ty nejlevnější monitory poměrně nejistou investicí. Nikdy pořádně nevíte, zda ten konkrétní typ bude zobrazovat grafiku kvalitně bez rozmazaného obrazu a rušivých deformací. Pokud nějaký váš známý tento risk podstoupil a uspěl, pak jistě budete k danému monitoru i přes jeho cenu přistupovat s mírnou jistotou.

Proč tento úvod? Protože vám chci představit jeden z nejlevnějších LCD monitorů značky Scott, který na internetovém obchodě Cybex.cz stojí 14990 bez DPH. Už možná seženete levnější LCD monitory, ale většinou v dealerských nabídkách distributorů. Pro koncového zákazníka a navíc s bezplatnou dopravou zřejmě moc lepší nabídky nenajdete.

15palcový LCD monitor Scott LW-851 je levným monitorem, přesto po týdnu každodenního používání se záměrem zjistit jeho slabiny musím říci, že se jedná o opravdu kvalitní kus. Neduhy LCD monitorů jsou poměrně známé a navíc u levných 15palcových monitorů bývají i horší parametry. Byl jsem tedy připraven na to, že monitor bude mírně zrnit, obraz nebude všude úplně ostrý a menší rozlišení než standardní výchozí rozlišení nebudou kvalitou zrovna oplývat. Proto mne velmi překvapilo, že monitor poskytuje velmi stabilní obraz, v textovém režimu je i přes interpolovaný roztažený obraz poměrně použitelný, v žádném z rozlišení nejsou pozorovatelné frekvenční šumy, které by se projevovaly nestabilitou obrazu. Scott jednoduše i přes prakticky nonamové označení překvapil kvalitou a obavy se nenaplnily. Popravdě rozdíly vynikly o to víc, když jsem jej koncem testu střídal s jiným 15palcovým LCD monitorem věhlasné značky výrobce počítačů. Ten po zapojení v textovém režimu velmi zrnil a i na jiných rozlišeních než výchozím neukazoval příliš stabilní obraz. Záměrně neuvádím značku, protože se jedná o zkušenost prvních deseti minut v zapnutém stavu, možná přijdu na to, jak jej donastavit, se Scottem jsem ale podobný problém neměl.

Klepněte pro větší obrázek

Z nastavení monitoru z menu na obrazovce jsem prakticky potřeboval jen volbu pro automatické nastavení. Ta zajistila kompletní nastavení geometrie a body přesně seděly. V rozlišení 1024x768, které je pro 15palcové monitory standardem, je práce velmi příjemná a ostré kontury písmen prospívají zraku. Na levný monitor překvapí i nastavování bílé barvy individuální kalibrací jednotlivých RGB složek, jas a kontrast lze nastavit také ovšem v nepříliš výrazném rozsahu, větší pozorovatelný vliv má nastavení kontrastu.

Maximální podporovaná frekvence pro všechna rozlišení je 75 Hz a doporučenou frekvencí je 60 Hz. LCD monitory ale z povahy jiného principu zobrazování při této frekvenci nijak neblikají a obraz je jako přibitý.

Abych jenom nechválil, jeden pixel těsně u pravého okraje obrazovky byl na mém monitoru stále bílý. U LCD monitoru je to ale v toleranci. Stejně tak u LCD musíme tolerovat jistou pomalost obrazu, protože překreslování nebývá nejrychlejší. Se Scottem jsem hrál i Unreal Tournament či Operation Flashpoint a nepociťoval jsem zpomalení obrazu při hře. Naopak ostrý obraz umožňoval dobré míření na dálku. Jistě že skalní quakeři LCD monitor nikdy chtít nebudou, já jsem ale ve hrách žádný handicap nepociťoval.

Pochopitelně také v rozlišeních pod 1024×768 bodů se obraz roztáhne přes celou obrazovku a je tak poněkud rozmazaný, 1024×768 je ale rozlišením, ve kterém běžně chodí dnešní hry a i na práci je velmi pohodlné, takže o nějaký velký kompromis tu zase nejde.

Scott poskytuje standardní 15palcovou zobrazovací plochu (38 cm), ale proti jiným monitorům může působit menším dojmem. Jeho tenký rám a nižší podstavec z něj dělají malý nenápadný kousek. V nejnižší svislé poloze je okraj obrazovky 7 cm nad stolem, maximální náklon monitoru je zhruba 30 stupňů. Neobsahuje sice žádné reproduktory, ale ty beztak bývají při zabudování do monitoru spíše kompromisním řešením a jen zvyšují cenu. Vstup je standardní VGA, na digitální vstup v této cenové hladině si budeme muset ještě pár měsíců počkat.

Značka Scott pochopitelně není u nás nijak zavedená, jedná se sice o německou firmu, ale moc na důvěře jí to nepřidá. 15palcovým LCD monitorem má ale u mne Scott červený puntík, pokud jsou pro vás prostorové nároky a ohled na vaše oči prvořadé, není moc co řešit. Za cenu slušného 19palcového CRT monitoru (větší rozlišení, lepší obraz na různých rozlišeních ale také větší rozměry a vyšší spotřeba) můžete mít 15 palcový LCD monitor se zobrazovací plochou obyčejného 17palcového monitoru a spotřebou 27 W. Na stole vám přitom zabere prostor 14×35,5 cm při výšce je nějakých 33 cm. Věřte mi, že je to na stoje opravdu poznat. Jednak se mi na něj vejde více věcí, jednak se na něm lépe uklízí (to se ale roční období střídají častěji).

Monitor 15palcový LCD Scott LW-851
velikost bodu 0,297 mm
kontrast 300:1
zobrazovací úhel 70°/60°
horizontální frekvence 31 kHz – 60 kHz
vertikální frekvence 50 – 75 Hz
rozlišení 1024×768
spotřeba 27 W v zapnutém, 5 W ve vypnutém stavu
ergonomie TCO99
nastavení on-screen menu Contrast, Brightness, Phase, H-position, V-position, Language, Color, Clock, Auto-adjustment, Default, Exit&Save
cena 14 990 Kč bez DPH (18 287,80 včetně DPH)
kontakt Cybex.cz, přímý odkaz na stránku produktu

Diskuze (27) Další článek: Serial ATA v definitivní podobě

Témata článku: Monitory, LCD, Scott, Levný monitor, Phase, Nejlevnější monitor, Stabilní obraz, Velký náklon, Save, NEM, Výchozí stav, Handicap, Velký kompromis, Německá značka, Rozlišení, Tolerance, Unreal Tournament, Hladina, Obraz, Maximální jas, Podobná hladina, Exit, Clock, Monitor


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu