Roboti | Raspberry Pi | Pes

Nejlevnější kopie robopsa Spot nestojí ani 10 tisíc korun. Jmenuje se XGO a je to robočivava z Kickstarteru

Takhle laciná (a kapesní) kopie robopsa Spot od Boston Dynamics tady ještě nebyla! Jmenuje se XGO a k dispozici bude ve dvou verzích Mini 2 a Lite 2 od 449 amerických dolarů.

Toto je alespoň nabídka na Kickstarteru pro nedočkavce, jarní maloobchodní cena se totiž vyšplhá téměř na dvojnásobek.

Robočivava s Raspberry Pi za 10 tisíc korun

Za necelých 10 tisíc korun získáte čtyřnohého robotického psíka velikosti malé čivavy s 12 stupni volnosti v pohybu, kamerou a displejem. Není to ale žádná plastová hračka z AliExpressu. Kostra je z pevného hliníku a pod kapotou se skrývá Raspberry Pi 4 ve formě průmyslového modulu CM4.

Klepněte pro větší obrázek
Kapesní robotický pes z Kickstarteru

Populární linuxový minipočítač se bude starat o veškerou logiku psíka, kterou lze samozřejmě kompletně automatizovat a programovat v Pythonu, nadstavbě ROS (Robot Operating System) a nechybí ani knihovny pro strojové učení a neuronové sítě Keras a Tensorflow. Děti a začátečníci naprogramují psa v blokovém Blockly bez nutnosti znalosti jakéhokoliv programovacího jazyka. 

Nechybějí ani hotové aplikace (režimy robota), které lze použít bez jakéhokoliv kódování.

Klepněte pro větší obrázek
Specifikace asijské robočivavy

Nechybí robotická ruka

Menší a levnější Lite 2 je vybavený 2,3kg servy, větší model pak silnějšími 4,5kg motory, takže robotická ruka na přídi unese i nějakou praktickou zátěž a nejen pěnový míček jako mnoho jiných plastových roboramen pro děti.

O šťávu se postarají dva Li-ion články 18650 v sérii (8,4 V) s kapacitou 2 500 až 3 500 mAh podle model, což by mělo podle výrobce vydržet až na úctyhodné dvě hodiny provozu.

Klepněte pro větší obrázek
Palubní počítač Raspberry Pi CM4 je umístěný ve schránce s diplejem

Čínský Luwu Intelligence Technology má za sebou už první generaci robota XGO, není to tedy žádný začátečník a kampaň na Kickstarteru tak nejspíše dopadne dobře. Ostatně, už teď autoři vybrali šestinásobek požadované sumy, ačkoliv kampaň končí až v březnu.

Diskuze (7) Další článek: Twitter začne platit svým influencerům. Ale nejdřív musí zaplatit oni

Témata článku: AliExpress, Programování, Roboti, Python, Raspberry Pi, Kickstarter, Boston Dynamics, Pes, TensorFlow, Rosa, Americký dolar, Spot, Keras, Robot, Robot Operating Systém, Kopie