Reklama

Nejlevnější je nejlepší aneb fámy a mýty o havarijním pojištění

Povědomí o zákonné povinnosti uzavření povinného ručení už naštěstí mezi vlastníky a provozovateli motorových vozů stoupá.
Nejlevnější je nejlepší aneb fámy a mýty o havarijním pojištění

Stále se ale najde velké množství lidí, kteří nechtějí mít nic společného s havarijním pojištěním. Považují ho za drahé a zbytečné. Jsou přece dobrými řidiči a nic se nemůže stát. I přesto ale stojí za to se nad tímto pojištěním alespoň zamyslet. Tohle jsou nejčastější mýty, které o „havarijku“ kolují.

Za hodně peněz málo muziky

Asi nejčastějším mýtem o havarijním pojištění je, že jeho cena je příliš vysoká, a když se něco stane, stejně od pojišťovny nic nedostanete. Tak to rozhodně není. „Je pochopitelné, že pojištění není zadarmo, ale v případě škodní události vám toto pojištění může ušetřit bez nadsázky stovky tisíc korun. Pokud jste navíc dobrý řidič, můžete za bezeškodní měsíce dostat velmi výrazné slevy,“ vysvětluje Aleš Rothbarth, specialista na povinné ručení z online srovnávacího portálu Klik.cz.

Přesný rozsah pojistného krytí je vždy stanoven v pojistných podmínkách a záleží na konkrétní pojišťovně a produktu, který si sjednáváte. Většinou jsou kryty škody způsobené živelnou pohromou, povodní, záplavou, střetem se zvěří, vandalismem, odcizením nebo škody na vašem voze způsobené při nehodě, kterou zaviníte. U havarijního pojištění bývá také sjednána spoluúčast, která vyjadřuje procentuální podíl, kterým se bude pojištěný na případné škodě podílet. Samozřejmě existují i produkty s nulovou spoluúčastí.

Pro starší auto to nemá cenu

„Je pochopitelné, že máme tendenci chránit spíše nová auta, do kterých jsme nedávno investovali, než auta stará. Rozhodně se ale vyplatí alespoň zauvažovat nad tím, jak velkou škodu by vám přineslo například odcizení nebo úplné zničení vašeho staršího auta. V mnoha případech by tato škoda byla mnohem vyšší než zaplacené pojistné. Některé pojišťovny dokonce nabízejí produkty speciálně zaměřené na starší auta,“ vysvětluje Aleš Rothbarth z Klik.cz.

Jsem dobrý řidič, havarijní pojištění nepotřebuji

Dalším klasickým mýtem je přesvědčení o tom, že dobrý řidič přece žádné havárie nepůsobí, tak na co by mu bylo havarijní pojištění? Jakkoli jste si jisti svými řidičskými schopnostmi, můžete jen ztěžka vyloučit vnější vlivy jako je vandalismus, živelnou pohromu, pád stromu, krupobití nebo záplavu. Všechny tyto hrozby se mohou reálně naplnit a způsobit škody za peníze několikanásobně převyšující zaplacené pojistné. Nezapomeňte - havarijní pojištění nekryje jen škody, které sami způsobíte.

Nejlevnější je pro mě nejlepší

Velmi častou chybou při uzavírání havarijního pojištění je orientace čistě na výši pojistného. „Často je uzavíráno to nejlevnější pojištění bez ohledu na spoluúčast, rozsah krytí a pojistné limity. Vždy si dobře prověřte, co vše je pojištěním kryto, jak vysoká je spoluúčast, jaké jsou limity pojistného plnění a zda se pojištění shoduje s vaší představou. Pokud vám například vzhledem k lokalitě hrozí nejspíše odcizení vozidla, je havarijní pojištění, které je sice nejlevnější, ale odcizení neobsahuje, celkem k ničemu,“ upozorňuje Rothbarth.

Další článek: Dobrá zpráva pro planetu Zemi: Většina lidí by nechtěla být miliardářem.

Témata článku: Reklama, Prezentace klientaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Recenze mobilu Honor Magic4 Pro. Restart populární značky se vydařil

Recenze mobilu Honor Magic4 Pro. Restart populární značky se vydařil

** Honor konkuruje i ve třídě vlajkových lodí ** Telefon nemá vyložené slabiny ** Zaujme třeba výborný teleobjektiv

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Mějte aktualizace Apple Watch pod kontrolou. Automatické updaty nemusí být vždy žádoucí

Mějte aktualizace Apple Watch pod kontrolou. Automatické updaty nemusí být vždy žádoucí

** Aktualizace iPHonů jsou dnes samozřejmostí ** Myslete však i na updaty hodinek Apple Watch ** U starších modelů je třeba vhodnost aktualizace zvážit

Martin Miksa
NávodyApple Watch
Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

** Mobilní aplikace XPass chce zatočit se sexuálním násilím ** Uživatelům umožní udělit souhlas k pohlavnímu styku QR kódem ** Kromě toho chce také chránit a edukovat

Martin Miksa
SexMobilní aplikace