Nejlepším evropským webem se může stát i český WebNode

I Evropa má svou anketu o nejlepší Web 2.0 projekt. Tentokrát však ve své kategorii může vyhrát i český web.

Každým rokem se na internetu objevuje více a více nejrůznějších anket o nejlepší web. Minulý týden jsme referovali o projektu Webware 100, podobné hlasování má ale i starý kontinent v rámci konference Web 2.0 odborníků – The Next Web Conference 2008, která se uskuteční za necelé dva týdny v Amsterdamu.

The Next Web Awards 2008

Na výběr máte z několika desítek nominovaných Web 2.0 projektů, které jsou rozřazeny do sedmi kategorií. Hlavní kritérium je zřejmé. Všechny weby musí být evropského původu. Najdete zde jak poměrně známé služby i v našich končinách, tak i zcela neznámé weby. Zde je přehled těch nejzajímavějších.

Zábava

Této kategorii jednoznačně vládne hudební služba Last.fm, která je dle počtu českých uživatelů oblíbená i u nás. Služba zjišťuje, co zrovna posloucháte za hudbu, a informace nahrává na webový server. Tam pak můžete vytvářet nejrůznější komunity, zjišťovat, kdo poslouchá podobnou muziku a v nabídce je také bezplatné streamované rádio.

Pokud vás už omrzel YouTube, který měsíčně navštíví čtvrt miliardy návštěvníků z celého světa, můžete vyzkoušet službu Dailymotion. Server Alexa ji řadí do první třicítky nejnavštěvovanějších webu světa.

img032.png
Tahová startegie Weewar

Na video se orientuje také Floobs, který patří k nejmladším službám. Spuštěn byl teprve na podzim minulého roku. Floobs nabízí registrovaným uživatelům streamované vysílání videa včetně živého přenosu a to bez nutnosti instalace dodatečného softwaru.

Do první pětky se dostal také největší herní portál GamesGames a tahová strategická hra Weewar.

Společnost

V kategorii o nejlepší společnost můžete dát hlas online komunikátoru eBuddy, který patří k nejstarším svého druhu. Na internetu je již od roku 2003 a k dnešnímu dni nabízí komunikaci skrze protokol AIM, Google Talk, MSN, MySpace a Yahoo! Messenger. Našince asi nepotěší absence ICQ, které v České republice používá dva miliony registrovaných uživatelů. eBuddy nabízí také přístup skrze WAP nebo mobilní webový prohlížeč.

img033.png
eBuddy s MSN v akci

Součástí pětice nominovaných společností je ještě britský komunitní portál Bebo, největší sociální síť v Holandsku Hyves, opět Dailymotion a online tiskárna MOO.

Komunitní weby

„Social networking“ není pouze MySpace a Facebook s návštěvností přes 100 milionů unikátních uživatelů měsíčně, ale také největší evropská komunitní síť Netlog, která dnes má více než 31 milionů registrovaných uživatelů a rozumí česky a opět holandský Hyves s 80 miliony přečtených stránek denně. V kategorii soutěží o první místo také Xing, odborný adresář, který přímo konkuruje službě LinkedIn a německý komunitní portál StudiVZ, který patří mezi 200 nejnavštěvovanějších webů na světě. Autoři jej bohužel nabízí pouze v němčině, polštině a francouzštině.

img036.png img037.png
Dopplr: Tak kam vyrazíte tentokrát?

Do nominace se dostal i originální server Dopplr, který zaznamenává vaše veškeré cestování. V přehledném seznamu včetně integrované mapy z Googlu máte neustálý přehled o vašich cestách, můžete k nim přidávat poznámky a sdílet je pomocí formátu iCal.

Osobnost roku

Evropa už má dokonce i své celebrity. Některé budou nepřímo známé jistě i vám. Hlas tak můžete dát třeba Stefanu Glaenzerovi, prvnímu investorovi Last.fm a výkonnému předsedovi až do akvizice služby společností CBS. Cizí vám nebude ani životopis Niklase Zennstroma, zakladatele P2P systému KaZaa a populárního VoIP komunikátoru Skype.

Třetím kandidátem na cenu The Next Web Awards je Tariq Krim, zakladatel osobního portálu Netvibes – více se dozvíte v našem článku. Do nominace se dostal také Marc Samwer, který se investičně podílel na LinkedInu a Facebooku, a Loic LeMeur.

„Rookie of the year“

Skokanem roku se možná stane služba Wakoopa, o které si můžete přečíst v našem redakčním blogu. Webová aplikace funguje podobně jako Last.fm, namísto poslouchané hudby však zaznamenává programy, které zrovna používáte. Zatímco jedni tuto službu považují za bizarní kousek, který má blíže spíše k typickému příkladu spyware, druzí se rádi podívají, co vlastně používají celé roky za programy a jaké patří k těm nejvytíženějším.

img034.png
Před Wakoopou se neschováte

Zvítězit může také QuotationsBook, rok a měsíc starý registr citací. K dnešnímu dni jich zde najdete více než čtyřicet tisíc. Data mohou vkládat registrovaní uživatelé, princip je tedy podobný jako u jiných „wiki“ encyklopedií. Na chytré mobilní telefony se naopak orientuje komunitní služba Fring, která nabízí uživatelům volání přes SIP i Skype protokol a propojení oblíbených služeb ICQ, MSN a dalších s mobilním telefonem.

Součástí nominace je i rodičovský doplněk pro Firefox – Glubble, který upraví oblíbený program od Mozilly pro školou povinné uživatele. Firefox bude mít snadnější ovládání, bude propojený s nejrůznějšími dětskými službami a rodič také může omezit třeba vyhledávání na Googlu. Poslední nominací je hudební portál Sellaband. Interpreti zde mohou vkládat své klipy a začít vydělávat.

Nováčci a český projekt WebNode

Svou kategorii mají dokonce i autoři blogů. Blogy jsou dnes všudypřítomné a přes jejich obrovské množství se občas najdou výjimky, které svou odborností mohou konkurovat tradičním médiím. Za zmínku stojí třeba francouzská a britská verze technologického blogu TechCrunch.

Mnohem zajímavější je ale kategorie nováčků, kteří se The Next Web Awards účastní poprvé. Součástí velmi široké nominace je totiž i česká služba WebNode, která nabízí komplexní řešení pro „existenci na webu“.

img026.png img027.png
Český WebNode: Administrace a interaktivní editace webových stránek

Pomocí WebNode si můžete interaktivně vytvořit webové stránky bez znalostí programování a propojit je pomocí widgetů s mnoha webovým službami včetně Google Maps, Live Maps, YouTube, Google Gadgets, Flickr, Windows Live SkyDrive a dalšími. Své stránky nakonec snadno propojíte s webovou galerií nebo elektronickým obchodem. Celý projekt můžete provozovat na své vlastní doméně. O WebNode připravujeme rozsáhlou recenzi – na stránkách Živě.cz se objeví po Velikonocích.

Dejte hlas WebNode kliknutím na tento odkaz

Hlasovat ale můžete také pro Radionomy, internetové streamované rádio, které si vytvoří každý registrovaný uživatel, nebo pro Wauw!, službu, pomocí které budete moci přistupovat ke svým fotografiím a multimediálním souborům na počítači skrze mobilní telefon.

Kvalitních evropských projektů pro „internet druhé generace“ je tedy dost. Mnohé se drží na vrcholu světového internetu a to přesto, že vznikly v zemích, které nejsou o nic větší než Česká republika. Jelikož jsou všechny přeloženy do angličtiny, překážkou není ani malý národní trh. Otázkou tedy zůstává, kdy se stanou světovými i webové služby z České republiky.

Nedávno u nás byla pokořena hranice 400 tisíc registrovaných českých domén. Přišel čas, začít dobývat svět za Krušnými horami. Třeba se to povede projektu WebNode. Držíme palce.

Diskuze (11) Další článek: Spotřeba a ekologie počítače

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,