Tady je menší seznam STL webů které tady schází. https://hardwired.dev/kde-hledat-3d-modely-pro-...
sketchfab.comhledat "print", zaškrtnout Downlaodle -> statisíce modelů
www.yeggi.comvyhledava mezi servery, takze nemusite prolizat x stranek
Malo, malo pane kolego ;-(Ja treba hodne peknych modelu "kupuji" na kickstarteru. Nebo na humblebundle byva casto akce na sety figurek.Hezke modely jsou na cgtrader, vtipne na fab365 a nebo dokonce na Etsy.Ale chapu clanek byl pro zacatecniky a modely zdarma.
O Cults je ještě dobré vědět, že si s sebou nesou zajímavou kontroverzi, kdy neplatí autorům modelů pod různými záminkami. Většinou řeknou, že autor model někde ukradl a nic mu nezaplatí, ale jeho model vesele prodávají dál. Jsou tim natolik notoričtí, že na 3dprinting subredditu je dokonce zákaz jakýchkoliv zmínek o nich.
Aha, tak to jsem nevěděl. Možná proto mám u mnoha prodejů za poslední měsíce “payment pending”
Je to pravda. Dostal jsem ban a to navždy a moje modely si dal prodávají. Ani vyplaceno částku co jsem tam mel jsem nedostal a nikdo nebyl ochotny se semnou vůbec bavit.
https://www.soundfish.it/soundfish-diy...
Gcode na printables.com je stezi vyhodou. Svuj Gcode tam nahrat nemuzu (pac to odmita pochopit Gcody, kterym nerozumi prusovic tiskarny, resp Marlin) a po silenym zmodifikovani, aby to ta stranka vubec pozrala, je ten kod uplne nanic. Leda tak na zobrazeni spotrebvanyho materialu (a ze si majitele prusojc tiskaren musi muj tiskovy cas vynasobit 3-5 aby dostali pro ne realny cas).
Nemluve o tom, ze naslepo pouzit nejaky Gcode fajl stazeny z netu je stezi dobry napad (na to se toho da s tiskarnou pres Gcode provest vic nez by si kdo pral).
Tak si nezapínej EEPROM. Marlin to má by default vypnuté a pro většinu lidí nemá žádný smysl to zapínat.Ale že jsem tak smělý, co to máš za tiskárnu že tiskne 5x rychleji než průša a má nečitelný g-kód ?
Tiskarnu ti Gcodem omlatim a obrousim i bez zaply eeprom.Ratrig Vcore3 na Klipperu. A printables.com fakt nezere Klipperovsky prikazy (nedejboze makra - ktery jsou jen dalsim dukazem ze nahravani Gcodu pro nekoho jinyho nema vyznam)
Pro me gcode z printables.com vyznam mel.Jednak u nich byva napsano, pro kterou tiskarnu jsou vygenerovane, a jednak kdyz jsem resil nejake problemy s Prusou, nebylo lepsiho referencniho tisku, nez si stahnout rovnou hotovy referencni gcode treba na lodicku primo pro mou tiskarnu, a overit, ze nemam problem se slicerem.
Nj, ale cely je to postaveny na duvere ze tomu tak opravdu je, protoze popis, vcetne toho co je soucasti toho Gcode fajlu, nemusi mit vubec zadnou souvislost se skutecne provadenym kodem (pro ktery je ten popis pouhym komentarem).
Samozřejmě.Koupil (dostal) jsem tiskárnu od Pruši, dojdu na web Průši, a tam si pod zámečkem (HTTPS) stáhnu kód na tiskárnu Průši.Úplně stejně jako když si instalujete Windows. Koupíte licenci od Microsoftu, vlezete na web Microsoftu, a stáhnete software od Microsoftu.Celý postavený na důvěře (v asymetrické šifrování).
Ale ten kod neni vygenerovany Prusou, to tam jen nekdo nahral. Podobne jako na Ulozto. V tom tkvi to nebezpeci.
Jako když si budete stahovat program ze Slunečnice, nebo kde se to dneska stahuje. Někdo to tam nahrál. Jasně, že je to o důvěře.Dá se to ovšem vylepšit. Třeba tím digitálním podpisem, tím jde podepsat i gcode, u softwaru jsme si na to už často zvykli, a když instalujete ten program stažený ze Slunečnice, můžete si přede ověřit, že je podepsaný, a tak máte jistotu, že s tím nikdo po podpisu nemanipuloval.To mi sice tiskárnu nezachrání, ale alespoň vím, kdo mi to udělal.U software se tyhle věci řeší už od nepaměti, a gcode není v podstatě nic jiného než strojový kód.
Rozdil mezi programem z Ulozto, Slunecnice a spol, je v tom, ze muzes jit na stranku autora a podpis si overit (cimz je teda otazkou na co takova Slunecnice vubec existuje). Ten program je pro kazdyho stejny.A pokud autor toho programu do nej zanese neco zavadnyho, tak ti to stejne nepomuze, to zjistis az pak. A nejaky podpis ti v tom nezabranil.To same plati o Gcode.Jako obecne beru uzitecnejsi 3MF, byt ho zrovna nepreferuju, ktery ti zajisti prakticky totez co uz vygenerovany Gcode, ale Gcode si generujes sam, ve svym sliceru. 3MF ti zajisti jen spravny nastaveni sliceru*.*) Nic neni 100%, i ve sliceru jsou mista kam se da dat uzivatelsky Gcode, takze nejaky to riziko tam porad je. Ale je to prehlednejsi a citelnejsi.
Slunečnice a spol. vznikly jako mirrory těch webů autorů v dobách, kdy takové weby běžně nefungovaly, mizely, a digitální podpisy binárek v té době nebyly běžné, dokonce snad nebyly vůbec.Podepsané gcode jsou tak podle mě otázkou času, a určitou důvěru ve mě vyvolává už jenom to, že je to na printables.com od známého autora a má to bambilion stažení. A taky riskuju maximálně zničení tiskárny (pokud ji hlídám) a ne zašifrování a odeslání soukromých údajů bůhví kam
Tak ja bych si docela nerad znicil tiskarnu nejakym Gcodem z netu To zvladam sam, vlastnimi pokusy. Na to cizi pricineni nepotrebuju
Ok, s tím Klipprem to je zajímavé, na ten se zatím jen chystám, tak díky za info.Ale mohl bys mi nějak poslat takový destruktivní G-Kód? Docela bych si vyzkoušel "omlátit a obrousit" svoji tiskárnu. Nějak si neumím představit scénář jak bys toho docílil. I když mi teď došlo, že u spousty tiskáren je z nějakého pro mě nepochopitelného důvodu koncák jen na začátku os, a ještě se bere v potaz jen při "homingu", tak tam by to šlo.
Asi záleží, jak blbuvzdornou máte tiskárnu, ale co mi brání vyprdnout všechen filament, hotend zahřát na 500°C a následně to narvat tryskou do bedu?
500°C vetsina domacich tiskaren neda, 275-280°C ano a v naprosty vetsine pripadu do staci. Proste jen najet kousek nad bed a jen zacit tlacit filament. Za chvili bude misto hotendu jen obr blob ve kterym bude hotend.
Hotend na 500 nezahřeješ, pokud není na tuto teplotu nastaven limit. A pokud je tam nastaven, tak to musí bezpečně zvládnout. Já mám maximální teplotu 280, aby se zvýšila, musela by se změnit mapa termistoru, která je ovšem "hardcoded", takže to fakt g-kódem nezměníš.Co se týče nabourání do bedu, tak si to umím představit se servem, nebo bltouchem a pod, kde je nutná "aktivace". Na druhou stranu, je to zase ukázka krámové tiskárny. Pokud je použito servo nebo bltouch či podobná sonda, tak by tam měl být rozhodně trvale aktivní koncák, který nedovolí naboutrat. Kdo má má indukční/kapaciní sondu nebo prostě koncák a nelevluje každej tisk jak idiot, tak stačí mít zapnuté že koncák funguje vždy. Pokud někdo po nastavení nuly koncáky vypne, dobře mu tak.Vyblít všechen filamet ti zabrání, pokud máš vhodně nastavenou maximální délku extruze. (#define EXTRUDE_MAXLENGTH ) Pokud nastaveno nemáš, opět, tvoje chyba.
Bezpečně zvládnout to tiskárna asi může, pokud je na to projektovaná a dovolí to.Ale co ten filament? Hořící PLA je docela lahůdka, jak to hoří a při tom to teče O to mi šlo.Zablobovat tiskárnu je takové neškodné, a navíc to nepůjde dělat moc dlouho, po čase se to prostě ucpe, ta tiskárna má omezený tepelný výkon, nakonec bude ten blob tak velký, že celý zatuhne a ucpe se to. Ale zablobovat tiskárnu, a pak pustit vyhřívání na plné pecky, to už může být zábavné.S těžkým blobem na hotendu pak můžu s trochou fantazie s tou tiskárnou i poskakovat a shodit ji třeba ze stolu. Teoreticky. V praxi nevím, jestli by se mi to povedlo
EXTRUDE_MAXLENGTH v klidu obejdes tim, ze budes delat maly posuvy X/Y sem a tam.
U Marlina “M211 S0” a pujdu s osou klidne do zaporu/za maximalni vzdalenost/pod bed. A tryska je tvrdsi nez PEI plat.
To ovšem musíš mít ve fw zadefinované MIN_SOFTWARE_ENDSTOPS nebo MAX_SOFTWARE_ENDSTOPS.A většina běžných tiskáren využívá HW koncáky a M211 tudíž vůbec nezná.
Nezna-li M211, pak zadny omezeni nema. Na to trochu pozor.
a HW koncaky, at uz spinac, optobrana nebo sensorless, ma kazda tiskarna. Naprosta vetsina firmwaru je bere v potaz jen pri houmovani.SW endstops je omezeni navic, aby to nejelo mimo limity tiskarny.
Tak v první řadě, "sensorless" jak už sám název napovídá, je bez senzorový, tj. bez HW. To řeší firmware driverůPoužívat koncáky jen během "houmování" je prasárna, které se fakt nedá říkat "koncový spínač", když na konci nic nespíná.Pokud nevypínáš koncáky během tisku, tak ti nic vyjet mimo nemůže.Pokud máš správně nastavenou délku osy (poražmo limity os), bude Marlin jakoukoli souřadnici mimo toto rozhraní limitovat na zadanou hodnotu, takže opět není důvod aby měla tiskárna potřebu jet mimo.
Mám Průšu, což je, předpokládám, Marlin, a hádám, že délky os nastavené by default má.I tak se mi stalo, že vlivem nějaké chyby prostě boural opakovaně do kraje (a tisknul u toho nesmysly), než jsem ho vypnul. Po restartu najednou všechno ok.
Tipnu si, že boural na pravé straně, kde musel Průša nutně ušetřit 15kč za koncák. Ovšem pokud to tak bylo, tak byla špatně nastavená nula, a se SW koncákem by to tudíž dopadlo uplně stejně.Boural-li na levé straně, pak nefungoval koncák, tutíž nebyla nastavená nula a opět by to dopadlo uplně stejně.
Bylo to na pravé straně, a něco takového to asi bylo.Tiskárnu jsem dostal od Průši zadarmo, tak se nedivím, že na mě šetřil
Prusa rozhodne koncaky nema, staci vyjet Z osou nahoru a dat zavest filament. Ta blbka ma natvrdo nastavene ze si musi povyjet vys a pane to jsou zvuky jak se snazi vyskocit. A nemusi se to delat naschval, staci tisknout 18cm velky vytisk, pak rano tiskarnu odpojit ze zasuvky. Odpoledne prijit domu, sundat vytisk a dat zmenu filamentu. DRRR DRRRRR DRRRRR DRRRRR DRDRRRRR. To same osa Y (bed), ten je rizen podle me jen diky zvyseni odberu kdyz narazi a co si budem, Osa X uz taky umi slusne mlatit vlevo (druha strana od extruderu).Osobni zkusenost s Prusa Mini.
To co jsi popsal, to je prave funkce SW endstops. Ktery jdou vypnout.
Ne, to co jsem popsal, z nastavení X_BED_SIZE a Y_BED_SIZE, které to limituje i pokud MAX_SOFTWARE_ENDSTOPS či MIN_SOFTWARE_ENDSTOPS definované nejsou. Navíc to můžeš rozšířit o X/Y_MAX_POS a X/Y_MIN_POS, a umožnit tak vyjetí extruderu mimo tiskovou plochu. MAX/MIN_SOFTWARE_ENDSTOPS slouží k výpočtu mezery mezi fyzickým spínačem a místem, které chceš považovat za limit. Navíc se nepoužívají pro omezování pohybu ale definování počátečního bodu souřadnicového systému zařízení. (viz dokumentace Marlinu)
Ty hele, ja si snad kvuli tobe sestavim nejakej skopek s Marlinem . Pac co mi pamet saha, vypl jsem to prave tim.Zaroven kdyz nejsou uplatneny nebo nakonfigurovany SW endstops, tak se ty limity nastavi na MIN - 1000 a MAX + 1000 (ano, metr za min a metr za max).
a jestli myslis ENDSTOPS_ALWAYS_ON_DEFAULT (coz defaultne nebyva), tak to zase vypnes pres M121.
Pro majitele BLTouch bych zase mel najeti na min ci max(podle umisteni BLTouche) X/Y, Ztko pobliz nuly, pak “M280 P0 S10” nasledovany pohybem X/Y nekam doprostred bedu. A dotycny si muze jit pro novy caplik k BLTouchi, pac si ho prave zlomil.
A nemáš tam něco obecně použitelného, co by nevyžadovalo konkrétní HW a konkrétní povolené funkce v Marlinu?
Proc, jen temahle dvema pokrejes tak 80% tiskaren mezi lidmi.
Protože nemám čínský paskvil a IQ jako sklenička vody, abych na něm spouštěl G-kód, který bych si neprohlédl. Naopak vyvíjím vlastní tiskárnu, a snažím se najít způsoby jak ji zničit, abych se na to mohl zaměřit.
Nemusim zapinat EEPROM, abych tiskarnu prehral nebo jinak pretizil. S trochou stesti se s ni muze povest i neco zapalit), PLA skvele hori, a tece mi rovnou z vyhrivane trysky...V tomhle mam pocit, ze jsme se nepoucili.
To je fakt, zalejt hotend kompletne do filamentu je rychlejsi, tissi a mnohem spolehlivejsi.Zkratka pouste Gcode, stazeny odnekud z Internetu, je vlastne jen ekvivalentem pousteni nejakyho EXE programku, stazenyho treba z Ulozto, na nechranenych Windows pod administratorskym uctem. Kde se dotycny rozhodoval jen podle toho jaky ma ten soubor nazev a jak ma peknou ikonku.
"prehral nebo jinak pretizil"Jak? Uznávám, že jsem se trochu unáhlil a poněkud zapomněl, že spousty tiskáren je příšerný šrot co by vůbec neměl být na trhu. Ale co si stavím, tak jsem se hodně snažil ji zničit, ale momentálně jsem ve stavu, že se mi ji nabourat nepodaří, přehřát taky ne, změnit limity taky nejde.Za každý potenciálně destruktivní scénář budu rád, a rád ho vyzkouším.
Pokud má vaše tiskárna nějaké ochrany, je to o něčem jiném.Moje tiskárna asi žádné nemá. Jsou na trhu tiskárny, které na hotendu zvládnou 500°C, a s tím už se dá užít sranda.Spousty tiskáren jsou příšerný šrot. A stojí třeba tři tisíce. Což znamená, že průměrný člověk musí chodit do práce dva dny, aby si takovou věc mohl pořídit a vyzkoušet. To je pecka. A že to není blbuvzdorné, to je pravda, o tom to je.Kdybych se chtěl 3D tiskem živit, asi k tomu budu přistupovat jinak, a pořídím tiskárnu průmyslovou, kde očekávám spoustu různých ochran, nejen tiskárny proti sebezničení.Nerozumím gcode tak, abych si jej upravoval, a ani po tom netoužím. Nerozumím 3D tisku tak, abych si s ním extra hrál. Ošem někdo usoudil, že je dobrý nápad dát mi 3D tiskárnu (sám tomu úplně nerozumím), a tak i když jsem si myslel, že to není nic pro mě, začalo mě to bavit, byť té problematice moc nerozumím. Ale třeba Octoprint si do netu nevystavím právě proto, že je schopen přímo ovládat HW té tiskárny, a já nemám tušení, kam by to mohlo vést.
Naprosta vetsina tiskaren nema ochrany, ktery by neslo overridnout. Ty ochrany jsou tam od tebe/pro tebe, aby sis nahodou nevyjel mimo bed a podobne, ne ze te to zachrani kdyz tam posles Gcode, ktery toho cilene zneuzije (na to tam u naprosty vetsiny tiskaren zadna ochrana neni).Ani u toho Klipperu, kdyz bude v konfiguraci zaply “[force_move]” (coz si skoro kazdy zapne kvuli STEPPER_BUZZ pri prvotnim nastavovani a pak to nalokdy vypne), tak pak mas k dispozici “Gcode” prikazy FORCE_MOVE a SET_KINEMATIC_POSITION, pomoci kterych dokazes udelat podobnou neplechu jako u Marlina pri vyplych SW endstopech - ktery dokazes vypnout pres Gcode).
Zkratka, nikdy never Gcodu, ktery sis sam nevygeneroval. Sice ano, naockovany slicer muze vygenerovat taky neco co nechces, ale ta pravdepodobnost je mnohem nizsi nez nez stazeny Gcode z Ulozto, Printables a podobne.
To mi povídejte, proč myslíte, že používám zásadně svobodný software?Krom obrovských právních výhod je tam taky důležité, že k němu mám zdrojové kódy Pokaždé, když posílám gcode do tiskárny, tak si to uvědomuji.
Nic speciálního to není. Je to samo domo postavená portálová kartézska z odpadu, kterou pohání ubohoučké Arduino Mega + RAMPS 1.4Na všech osách jsou koncáky na min i max, a fungují trvale. Momentálně sice nevhodné spínací místo vhodnějších rozpínacích, ale pokud by se s některým něco stalo, tak po pár vteřinách drivery Marlina stejně sestřelí (pravda, na to je potřeba Trinamic drivery, které jsou připojeny přes seriovou linku a ne v legacy modu jak půlce Enderů)Maximální teplotu Marlin omezuje "by default". Jakmile v mapě termistoru dojede nakonec, tak vyhodí chybu a odřízne veškeré napájení periferií. Mapa nejběžnějšího NTC 100k končí na 300.
Ona existuje Creality deska, ktera nema TMCcka ve standalone mode? Mysleno vazne, pac to by mne fakt prekvapilo.Jako faktem je, ze asi dva roky uz kolem sebe nemam nic takovyho (stejne jako nic s Marlinem), takze nevim. Treba se uz polepsili.
No zrovna nemůžu najít žádnou, která by to měla zapojené ve stanalone Když si projdeš fotky různých verzí a revizí těch jejich "silent boardů", tak jakmile tam uvidíš u driveru trimmer (s jistotou vím 4.2.2 a 4.2.7), tak je to v legacy modu. Když tam není, je to přes UART (a takovou teď najít nemůžu). A jako zajímavost u těchto desek můžu zmínit, že se ani nedá pořádně spolehnout na to, co je tam za drivery. Osazují tam asi 3 nebo 4 různé, a který je na té konkrétní desce se dá poznat dle označení fixem na slotu SD karty. Ale je potřeba si k tomu najít legendu. Vím že to někdo vypisoval na Reditu.
"Standalone step/dir mode" a "legacy mode" je jedno a totez.Proste driver jede sam za sebe, proud se nastavuje trimrem a deska ho ovlada stejne, jakoby se jednalo o A4988 nebo DRV8255.Creality si tim ulehcilo praci s navrhem desky (nechalo ten puvodni pro "hlucny" drivery). A taky diky tomu muze delat ten gulas s "nahodne" osazenymi drivery.
Jej, máš samozřejmě pravdu. Pochopitelně jsem měl na mysli stealth-chop. (Jak má někdo x názvů pro to samé tak už v tom mám guláš)Od nějaké revize to už tak konečně mají, jen teď nevím od které, ale čuměl jsem na to jak puk asi před měsícem, že něco co prodávají jako "silent board" mají v tom nejhlučnějším módu a trinamic uplně zabíjí.
Eee, stealthchop vs spreadcycle je zase neco jinyho nez standalone vs uart/spi .Treba ja mam drivery ve spreadcycle, v tom hlucnejsim modu (porad to ale neni jak A4988 ). U Stealthchop mi totiz da maximum 160mm/s pri cca 4k akceleraci, vic ani omylem (Spreadcycle mam okolo 700mm/s a cca 18k akceleraci).
No jsem rád že z dob kdy jsem to řešil mám plnej blok poznámek.Pointa je v tom, že TMC bez UART jsou skoro vyhozené peníze, a potenciál těch driverů ze zredukuje tak o 80 %. Creality podvádí své zákazníky s deskami na kterých jsou zbytečně drahé drivery které se nevyužijí. Ale od určité verze tam ten UART konečně mají
Hele to si zase nemyslím, protože jak ty drivery jednou nastavíš, tak na nastavení už stejně znovu nesaháš. A že přes UART/SPI z nich vytáhneš i nějakou diagnostiku je pro běžného uživatele stejně k ničemu. Spíš bych řekl, že pro běžného uživatele jsou vyhozené peníze TMC2208/9 když by jim stačily levnější TMC2100.
Jenže při řízení přes UART jsou o hodně, strašně moc tišší (ale jako fakt hodně moc). Taky v tomto režimu zvládají mnohem více mikrokroků (což je pak vždycky otázka co stojí za to, to už záleží na konkrétním stroji má to svá pro i proti). Další věcí je, v tomto módu můžeš vynutit, že driver nikdy nevynechá krok (i za cenu že by shořel, ale prostě nezačne vynechávat kroky jen kvůli teplotě, což je někdy velice praktické). Taky pokud může komunikovat s MCU, tak v případě bourání do zdi buď může vyhodit chybu a Marlina zastavit, nebo pokud se to nastaví dostatečně cistlivě, tak přímo driver motoru se dá využít místo koncáku.UART není jen o diagnostice, tu má stejně většina tiskáren v defaultu zakázanou, protože zbytečně vytěžuje MCU.
Přes UART ale driver neřídíš, jen konfiguruješ. A jestli ho do StealthChop režimu s interpolací zapneš přes UART/SPI nebo přes konfigurační piny je úplně jedno. V čem je rozdíl je, že přes UART/SPI může Marlin dynamicky přepínat mezi StealthChop a SpreadCycle, takže můžeš mít jak tichost, tak vysoké rychlosti. Vypnutí tepelné ochrany je zajímavé, to jsem nikdy neměl potřebu řešit. Ale nenapadá mě situace, ve které by to mohlo být zapotřebí, protože slušně chlazený driver se prostě nemá co přehřívat. A pokud se přehřívá, tak bych spíš než konfiguraci řešil to chlazení. Ale třeba máš specifickou aplikaci, tak to ti nechám. No a co se týká detekce ztráty kroků, ta je sice fajn, ale můžu ti rovnou říct, že její spolehlivost je hodně proměnlivá a u některých kombinací motorů prostě dobře nefunguje. Beru ji jako takovou pokročilou záležitost pro zkušené uživatele. Pro běžného člověka s tuctovou Creality deskou je to zcela nepodstatná vlastnost. Tím neříkám, že UART/SPI jsou zbytečné, naopak, já je považuju za velmi důležité. Jen prostě nesouhlasím s tím, že se bez té komunikace devalvuje většina hodnoty těch driverů.
To vypnutí tepelné ochrany se obecně doporučuje všude tam, kde záleží na přesnosti. Může se stát, že teplota kvůli nějakému konkrétnímu pohybu prudce stoupne na zlomek vteřiny a pak zase padne. Driveru to jakkoli vadit nebude, ale tisk jde do kopru. Proto se má pořádně chladit přesně jak píšeš, a nespoléhat na to, že se o sebe driver postará sám, protože je s tím víc problémů než užitku. Nemluvě o tom, že když motor ztratí sem tam krok, protože kupříkladu při konkrétní prudké změně směru otáček se na 1/10s překročí limitní teplota, tak se to strašně špatně hledá a kdo o tom neví, tak na to dost možná nepřijde vůbec.Co se týče té devalvace, tak právě na té tiskárně co stavím jsem si vyzkoušel, že bez UARTu není tak drastický rozdíl od i těch A4988, aby to obhájilo o tolik vyšší cenu.
Chápu, ale nějak se mi to nezdá. Já mám deltu, kde i jediná ztráta kroku je okamžitě vidět, ale i při divočinách to prostě kroky neztrácí. Pokud tiskárna ztrácí kroky skrze takovéhle krátkodobé zaúčinkování tepelné ochrany, tak bych spíš přemýšlel, jestli není něco špatně s konstrukcí tiskárny.No a ten rozdíl mezi TMC a A4988, taky jsem si myslel, že mezi TMC ve SpreadCycle a A4988 přece nebude skoro rozdíl. Ale jen než jsem to zkusil. Ten zvukový rozdíl je obrovský, řádově větší než mezi SpreadCycle a stealthChop. Pokud ho neslyšíš, tak pak si to neumím vysvětlit.Což ale nic nemění na tom, že StealthChop s interpolací si můžeš zapnout i bez UART/SPI. Ostatně zrovna na těch TMC2100 to ani jinak nejde a garantují ti, že mezi TMC2100 a 2208 bys podle ucha nepoznal rozdíl
Jako co se týče zvukového rozdílu, tak jsem si taky prve říkal jak je to obrovský rozdíl. Po té co jsem připojil UART a nastavil na mé desce jinak nenastavitelné (když ty piny nejsou nikam vyvedené, tak se to fakt nastavuje bez UARTu blbě), tak najednou motory do určité rychlosti nejsou slyšet naprosto vůbec.Nemluvě o tom, že nastavovat referenční napětí trimrem je neuvěřitelný oser, který prostě u tak drahého driveru naprosto nemíním tolerovat. A to tím spíš, když si MCU těch pár seriových linek navíc může dovolit. A když už za driver platím 4x tolik, tak chci trochu víc, než jen o pár dB méně.Ještě dejme tomu, když to někdo zastaví do tiskárny, která je solidní produkt, na který uživatel nesahá a prostě to jen používá tak jak to výrobce udělal. Ale zrovna třeba to jak to mají osazené na Creality Silent board, je na facku, když to dávají do tiskáren ve kterých se vrtá kdejaké střevo co v životě nevidělo multimetr a ruce se mu klepou jak feťákovi bez šlehy. Pak si to kde kdo vyzkratuje, nebo v lepším případě jen dělá "tuning" a po výměně motorů se neobtěžuje upravit proudy a chodí si stěžovat že mu motory moc hřejí nebo mu naopak ujíždí vrstvy.
A už jsme u jádra pudla. Pokud porovnáváš hlučnost TMC bez UART v SpreadCycle s TMC s UART ve stealthChop, tak ty s UART jsou logicky tišší. Ale nemůže za to ten UART, ale ten jiný režim. A na nastavení režimu UART nepotřebuješ.Nastavení proudu trimrem chápu, je to nekomfortní. Na druhou stranu děláš to jen jednou. Problém je samozřejmě že by to měl dělat jen člověk co aspoň trochu s elektronikou umí, ale tak to by čistě teoreticky mělo platit u čehokoliv na tiskárně.Já ti ale naopak dám příklad kdy je UART problém. Řešil jsem u tiskárny podivnou chybu, kdy část driverů byla nakonfigurovaná a část ne. Bylo to tím, že se opožděně spínal zdroj a část driverů byla v době konfigurace tím pádem ještě mimo provoz. Vyřešil jsem to snadno drobnou úpravou kódu, ale na druhou stranu si jsem jistý, že řadový uživatel by si s tím prostě neporadil. S pevně nakonfigurovanými drivery by k tomu prostě dojít nemohlo!
Já vím že se to dá celý nakonfigurovat hardwarově, ale musí s tím deska počítat. Třeba v mém případě na RAMPS fakt nic moc nenastavíš, pokud nehodláš pájet drátky rovnou na to QFN co je na modulu. A na těch Creality deskách je to obdobné. Tam taky nastavíš prd, a je snazší nátáhnout pár propojek přes desku a doplnit UART, než se to snažit zmastit HW cestou.S tím že by se v tom měl vrtat jen někdo kdo s elektronikou alespoň trochu umí naprosto souhlasím. Bohužel, dnes chce každej tisknout, nikomu se nechce platit, tak kupují levné šroty ze kterých se musí solidní tiskárna teprve vyčarovat, a pak se na foréch ptají, kam patří topná patrona. A na takové věci pro takovou cílovku někdo vymyslí štelování proudu trimmrem, přičemž kdyby tam nebyl, tak se deska zjednodušší a ani se nebude osazovat tolik součástek.Jinak za příklad problému každopádně díky. Ukládám si pro strýčka Příhodu.
RAMPS byla zastaralá už před mnoha lety. To je deska z doby, kdy to bylo A4988 nebo nic. No a Creality desky jsou zase desky pro lidi, co se v tom nechtějí moc rýpat (a pravděpodobně by ani neměli). Takže ani v jednom případě bych jim absenci nějaké konfigurace nevyčítal.Kdo to s nějakým rýpáním v tiskárně myslí vážně, musí si pořídit něco lepšího, třeba něco od BTT. Tím se oklikou dostáváme k tomu, že složitější desku od BTT není tak jednoduché nakonfigurovat, ale kdo si s tím neporadí, tak by to v prvé řadě asi ani neměl dělat
"No a Creality desky jsou zase desky pro lidi, co se v tom nechtějí moc rýpat"Tak s ohledem na to kolik lidí všude prudí s Enerama, tak s tímto nesouhlasím. Oni se v tom totiž rýpat chtějí. Co nechtějí, si o tom něco nastudovat a myslí si, že se každej nadšením roztrhá když jim bude moc říkat co přesně mají kde udělat.
pravda, u takových lidí by asi měla spíš platit ta druhá půlka, že by se v tom rýpat neměli
Mimochodem, 2100 jsou z těch třech co ji napsal suverénně nejdražší.Aktuální cena na Mouseru (Pro porovnatelnost všechny v pouzdře QFN):TMC2100 - 158.00 kč/ksTMC2208 - 99.25 kč/ksTMC2209 - 90.00 kč/ks
Zajímavé, přitom jsou nejhloupější :) To ale bude takový ten efekt, že s objemem klesá cena. A protože 2209 se staly modlou kterou chtějí všichni (aniž by chápali rozdíly mezi verzemi), tak jsou nejlevnější. Mimochodem já třeba nechápu, proč jsou tak opěvované 2209 a ne 2226 v lepším pouzdře. A nezájem o 2130, kdy přitom implementace SPI by měla být jednodušší než UART. Ale ne všechno se řídí logikou.
Já ti do toho nechci kecat, ale přesvědčení, že máš všechno posichrované a zrovna tobě se nic stát nemůže je základní předpoklad k tomu, aby ses šeredně spálil. Trochu mi připomínáš takové ty týpky, co se v autě nemusí poutat, protože oni přece řídit umí. Realita je, že nikdy si nic nebudeš schopný dokonale zabezpečit a právě tohle vědomí by tě mělo uchránit před největšíma blbostma - jako je třeba zrovna spouštění cizího gcode. Ale je to tvůj boj.Pokud nesouhlasíš, tak se hecni a zpřístupni svou tiskárnu přes internet. Uvidíme co se stane :)
No tak mi do toho nekecej když nechceš. Stavím, nebo spíš vyvíjím vlastní tiskárnu.Proto ji:1) nevěřím2) testuji a ladím3) pokud možno co nejvíce týrám abych ji věřit mohlA proto se snažím:1) sbírat každý nápad jak ji zničit, abych s tím mohl při dalším vývoji pracovat.2) sledovat co se komu kazí, aby se mi to pokud možno neděloZ toho plyne, že na této konkrétní tiskárně cizí g-kód nespustím. Neexistuje druhá taková.A pokud tisknu z nějakého důvodu cizí g-kód na Průšovi, kterého ze zřejmého důvodu přes internet nezpřístupním (RPi teď ovládá tu moji vlastní), tak si ho samozřejmě nejdříve vizualizuju a podívám se co vlastně dělá. Pokud to někdo rovnou pošle tisknout aniž by si to zkontroloval, tak je to zase jeho problém.
Tak ale teď si trochu protiřečíš. Masivně tu bagatelizuješ rizika plynoucí z neznámého gcode, ale současně říkáš, že bys svého Průšu nezpřístupnil a že si kód stejně vizualizuješ. Tak se rozhodni, je to bezpečné, nebo není? Mimochodem vizualizace není dostatečné opatření, protože sviňárny jdou schovat že ve vizualizaci vidět nebudou.
Já jsem nenapsal že bych ho nezpřístupnil. Jen jaksi když to má jen USB a slot na SD kartu, tak se to zpřístupňuje špatně. Druhou tiskárnu kvůli RPi fakt rozebírat nebudu, a přes počítač ti to fakt zpřístupňovat nebudu. (A tu druhou spřístupňovat nebudu protože jednak je stále ve vývoji, a za druhé je momentálně rozložená a čeká až přijdou díly na nový extruder). Případné obětování tiskárny je jedna věc, ale riskovat kvůli tomu počítač fakt nebudu.Žádná rizika tu nebagatelizuji. Naopak, jak už jsem několikrát zmiňoval, že se je snažím sbírat, a i jsem už několikrát uvedl proč. Zatím mi tu ale nikdo nebyl popsat prakticky nic. Zatím to nejhorší byl utržený poštěvák na BLTouchi.Prohlédnout si stažený g-kód považuji za stejnou samozřejmost, jako se rozhlédnout než přejdu silnici, či zkontrolovat antivirem program který jsem byl nucen stáhnout od jinud než od autora.Kdo si stáhne g-kod a rovnou ho spustí je blb, a je to jeho problém, ne problém g-kódu. Nevím kolik takových "záškodnických" g-kódů jsi viděl. Já zatím žádný. Zato jsem ale viděl x zbouraných Enederů, na kterých se někdo snažil tisknout g-kód pro uplně jiné tiskárny. A to fakt není problém g-kódu.Ale zopakuji svoji výzvu: Máš potenciálně nebezpečný g-kód? Pošli ho, nebo mi ho napiš. Budu ti převelice vděčný a velice rád ho otestuju. Pokud tu tiskárnu fakt odbourám a zjistím že by tomu nešlo zabránit konfigurací FW, máš u mě čokoládu. Jestli ji doženeme k požáru, máš u mě flašku.
Chápu. Já potenciálně nebezpečný kód nemám a nehodlám ho vymýšlet, protože máš pravdu, že jsem žádný takový ještě neviděl a nerad bych se zapsal do historie jako tvůrce prvního rozšířeného :)Nicméně myslím si, že třeba ochranu proti výše zmíněnému úmyslnému blobu nemáš jak udělat. Stejně jako třeba to, aby po vytištění výrobku tiskárna úmyslně nenabourala vytištěný výrobek. A teoreticky můžeš mechanickým endstopem zabránit nabourání trysky do podložky, ale jen za cenu ztížení kalibrace třeba po výměně trysky (fakt po každé výměně trysky šteluješ mechanický endstop nahoru a dolů v rozsahu setin milimetrů?).Mimochodem, proč se vlastně snažíš vymyslet tiskárnu kterou nepůjde zničit cizím gcode? Co ti to přinese? Chápu vylepšení které řeší problémy které můžou nastat při standardním tisku. Ale řešit problémy které při rozumné datové hygieně vůbec nemůžou nastat?
Proti úmyslnému blobu mě tak nějak chrání Obico (bývalý Spaggetti detective), který to pozná a tisk zastaví. (ano, je nutná kamera a dobré osvětlení)Úmyslné nabourání výtisku, je zajímavý point.Po výměně trysky fakt neštěluju koncák (tedy já tam mám momentálně PINDU), prostě upravím "nozzle to probe offset". Klidně na tisíciny, když mi to bude připadat užitečné.Nesnažím se vymyslet tiskárnu kterou nepůjde zničit g-kódem. Chci tiskárnu která kvůli chybě v g-kódu nezničí byt.Co se týče "datové čistoty" a "nemůže nastat". Spousty problémů může nastat čistě kvůli poškozenému souboru, a to ti pak klidně nahřátá tryska zůstane ve výtisku a nic se neděje. A nějak mi přijde pravděpodobnější, že ten hypotetický kód co by tiskárnu zničil, použije nějaký bug v Marlinu (kterých je dost), než že by se o to snažil tím že pojede někam kam nemůže, když to stejně povede nanejvýš tak k nabourání do konce osy, s čímž se tiskárna většinou bez problému vyrovná, pokud není z překližky jak Aneta.Jako on ten Marlin fakt není uplně blbej, a moc se mu nechce svého uživatele zabít. Dělá na tom dost lidí, co fakt nechcou kupříkladu vyhořet, a běžným smrtelníkům pak povětšinou stačí, si ty fičury ve FW prostě zapnout. Jen může být občas problém pochopit, co má jaká fičura řešit za problém, a zapnutí některých způsobí zase jiné problémy. Takže zkoušet nejrůznější bizardní scénáře není od věci.
Pokud nastavuješ výšku z offsetem, tak v tiskárně nemáš jak zabránit úmyslnému nabourání podložky. Možná zareagují drivery, ale možná taky ne.Jinak s tím co píšeš ohledně Marlinu v podstatě souhlasím, čímž se dostáváme k mnohem nebezpečnější praktice, než je tisk cizích gcode. A sice nahrávání cizích FW. Dnes a denně vidím jak někdo škemrá o FW s tím a tím a vůbec si neuvědomuje, jak moc tím riskuje. Ale každému co si přeje...
Jak nemám jak zabránit? Mám tam PINDu co registruje podložku když je tryska cca 2mm vysoko. A pokud je tryska po výměně v jiné výšce, tak to rozhodně nebude o 2mm, takže mezera tam bude furt bezpečná. Samozřejmě, že kdybych tam vrazil delší trysku, tak to na offsetu fakt neutáhnu, a šoupnu pindou (pro tyto případy v další verzi extruderu uvažuji o stavěcím šroubu, kterým bych mohl sondu jemně nastavit a nemusel to posouvat přímo na závitu pindy, nebo nedejbože s BLTouch, jestli se nakonec rozhodnu pindu vyhodit)Jinak ale koncák na ose Z (jako přímo na ose, ne na extruderu) se používal uplně běžně. Na samotné ose byl koncák, a samotný bed se pak dal stavět samostatně. Takže pokud se změnila tryska, tak se upravila vzdálenost tryska->bed, ale s koncákem nebo osou jako takovou se fakt nehýbalo. A pokud je podložka rovná a tiskárna kolmá, tak autoleveling stejně není potřeba.
No a ty snad tiskneš 2 mm nad podložku? Ne, při tisku jedeš dokud se ti nesepne pinda a pak ještě sjedeš o ty dva mm dolů. Co mi zabrání abych tvojí tiskárně řekl, ať sjede o dva a půl? Třeba tím, že z gcode změním ten offset?Koncák na z ose se používal, ale kdo má leveling ho nepoužívá. A tím pádem může klidně nabourat.
No jasně. Samozřejmě. Jak jinak. Někde jsem se zaseknul a vyuvažoval naprostou blbost. To mám z toho jak přemýšlím i nad piezo.Ale když nad tím tak uvažuju, tak si asi paralelně k pindě zatím ten koncák hodím. Samotný bed si můžu srovnávat bez ohledu na pozici Ztka, takže si to můžu dovolit jako záchranu.
Čekal jsem, že uvedete více stránek s modely. Z těch čtyř znám všechny.Jsem dobrej B-]
Z Printables.com mám takové velmi smíšené pocity. Možná nějaké nezajímavé modely mažou, nezkoumal jsem, ale ve chvíli, kdy vyhlásí soutěžní téma, tak v soutěži vidím pravidelně hromadu hnoje. Je vidět, že tam jsou mraky lidí, co se snaží rychle něco vymodelovat, jen aby splnili zadání bez ohledu na kvalitu nebo použitelnost. Často ani autoři nemají fotku výtisku, protože jim to za ten tisk ani nestálo.U jiných tvůrců mám zase naopak pocit, že modely nezveřejňují a čekají, až bude vypsané téma, ne které je možné daný model naroubovat a zařadit do soutěže, protože podle pravidel v soutěži může být jen nový dříve nezveřejněný model. To je taky škoda, brzdí to nahrávaní nových modelů. Taky jsem tam narazil na něco, co bych asi nazval spam, ale toho je mraky i na Thingiverese. Krásný komplexní model, ale ke stažení STL jen nějaké nepodstatné části. Zbytek modelu je nalinkovaný na jiný web, kde je ke koupení. Buď bych zavedl placenou sekci, ať to tam je komplet, nebo tyhle modely mazal.
na Thingiverse me vic nez podstrkavani placenych modelu s odkazem na cizi eshop autora vytaci spousta modelu ktery ani nejdou normalne vytisknout. Autor (pokud je to vubec tvurce) tam hodi nejakej model a par renderu, ale fotku tisku ne. Uz od pohledu je jasny ze to lehce v celku tisknout nejde a autor se ani neobtezuje napsat par poznamek. Takovyho balastu jsou tam kvanta.
Souhlas, já jsem se jednoho contestu účastnil (to téma se týkalo něčeho, co jsem měl beztak delší dobu v hlavě). Problematické je, že ta porota je defacto virtuální. Nevíte kolik lidí, pro co a proč (ne)hlasuje, takže ani nevíte, čím případně zaujmout. U většiny modelů bych měl navíc pochybnosti o autorství, spíše se mi zdá, že to účastníci často stahují z thingiverse, případně nahrávají dokola to samé (pokud to alespoň částečně odpovídá tématu).Contesty jsou super na to najít námět na tisk, ale trávit čas modelováním nečeho do contestu (pokud vám náhodu záleželo na vítězství a ne na tom si to užít) nemá smysl
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.