3D tisk

Nejlepší weby na stahování modelů pro 3D tiskárny. Thingiverse zná každý, ale jsou tu i lepší alternativy

  • Cokoliv od skládací lopaty na sníh po komiksové figurky
  • Printables má věrnostní program, kde lze získat filament (a další) zdarma
  • Modely pro FFF/FDM i SLA tiskárny

Když chcete tisknout na 3D tiskárně, máte dvě možnosti, obě mají svá pro a proti. Kýžený objekt můžete vymodelovat sami přesně podle individuálních potřeb, nebo můžete stáhnout už hotové modely. Kde?

Printables: nejlepší z nejlepších

  • Printables.com
  • cena modelů: zdarma (s možností přispět autorovi)

Holešovická firma Prusa Research nekončí u výroby 3D tiskáren a filamentů. Od dubna 2019 provozuje stránku PrusaPrinters.org, která se od března 2022 jmenuje Printables.com a je čím dál tím lepší.

Sni¦ümek obrazovky 2022-12-04 v-á13.15.29.pngSni¦ümek obrazovky 2022-12-04 v-á13.23.03.png
Domovská stránka Printables a probíhající soutěž

I zde najdete tisíce modelů, ale od konkurence se liší podporou češtiny a hlavně konceptem – není to skladiště všemožného šrotu všemožné kvality. Většina modelů má kvalitní fotografie, popisky, nechybí možnost nahrávání hotových výtisků od komunity a často zde najdete i naslicovaný .gcode, takže máte už dopředu představu o délce tisku a množství spotřebovaného filamentu.

Dále bych vyzdvihnul „věrnostní systém“. Za každý nahraný výtisk (fotku, popř. hodnocení modelu) nebo váš vlastní model dostáváte Prusametry, které lze směnit za filament od Průši, merch této firmy nebo on-line kurzy. Zajímavým motivačním prvkem je, že čím méně známý a tisknutý je model, ke kterému přidáte fotky a hodnocení, tím více Prusametrů dostáváte. To aby měli šanci i méně známí tvůrci.

Sni¦ümek obrazovky 2022-12-04 v-á13.19.18.png
Systém Prusametrů

Skvělé jsou také pravidelné soutěže. Každý pátek se vyhlašuje téma, které trvá 10 dní. Tvůrci nahrají modely a přihlásí je do soutěže, která je do pár týdnů vyhlášena. Výherci si odnáší filamenty a další odměny. Současně běží jedna větší soutěž na dva měsíce, tam je cenou tiskárna Prusa i3 MK3S+.

Plusy a minusy

+ Kvalita modelů
+ Přehlednost stránky
+ Věrnostní systém Prusametrů
+ Soutěže
+ Bez reklam

– web se snaží držet kvalitu, což nepřímo znamená užší nabídku
– naslicovaný .gcode bývá většinou jen do Prusa i3 MK3

Diskuze (83) Další článek: Jak vyhledáváte na internetu? Zkusili jste nahradit Google?

Témata článku: 3D tisk, Internet, Reklama, Soutěž, Porsche, Model, Tribes, Tiskárna, Kvalita, Prus Research, SLA, Dobrá alternativa, Průša, Patreon, Ale, Nejlepší web