Nejlepší strategie na světě

Po té, co SUN koupil společnost NetBeans jsme si povídali s Romanem Staňkem ředitelem NetBeans.
Sun koupil NetBeans. Vypadá to jako prosté oznámení, má však obrovský dopad pro Českou republiku. Zatímco se Vladimír Železný nesmyslně hádá s Ronaldem Lauderem, kdo komu ukradl televizi Nova, a celá Amerika si čte o této válce v celostránkovém inzerátu v New York Times, připravuje se k nám velká investice.

Úspěch společnosti NetBeans přiměl Sun Microsystems, aby u nás začal budovat velké vývojové středisko s několika stovkami lidí. Ředitel místní pobočky Jan Wieland k tomu říká: „To, že si Sun vybral českou firmu, bychom si měli dobře uvědomit!“

Když před dvěma roky Roman Staněk, ředitel NetBeans, svou firmu zakládal, netušil, co ho čeká. A to je dobře: „Kdybych dopředu věděl, co bude celá tato akvizice obnášet, asi bych do toho nešel,“ říká. Firma NetBeans tedy naštěstí vznikla …

Computer: Tehdy jste si dal za cíl vybudovat nejlepší společnost s vývojovými nástroji pro Javu na světě. Podařilo se?

Roman Staněk: Myslím si, že ano. Když se podíváte, co jsme za ty dva roky udělali a jak o nás mluví ve světě, ano.

Computer: A vy osobně to hodnotíte jak?

Roman Staněk: To, co máme za sebou, bylo sice bolestivé, ale podařilo se nám to. A za tím si stojí i celý tým.

Computer: Když se podíváte zpátky na vývoj NetBeans, jaké nejdůležitější kroky v jeho historii vidíte?

Roman Staněk: Za prvé: Když jsem potkal Jana Formánka a Jardu Tulacha, spoluzakladatele NetBeans, brzy jsem pochopil, že jsou schopní dělat technologii na světové špičce. Kdybychom měli jen průměrné lidi, asi bychom se do toho nepustili. Od začátku jsme museli věřit, že technologicky máme na to, abychom byli lepší než kdokoliv na světě.

Druhá věc: Každá firma je tak dobrá, jak je dobrý její tým. Proto jsme se hned od začátku snažili mít uvolněnou atmosféru, vždycky jsme dbali víc o maximální profesionalitu a výkony než o nějaké formalismy.

Třetí věc: Esther Dyson jako investorka byla samozřejmě velice klíčová, abychom měli jistotu, že budeme mít v začátcích dostatek peněz. Hlavně nám ale pomohla ve chvíli, kdy jsme přicházeli na trh s naším prvním produktem – lidé se dozvěděli, že je to od Esther, a rázem jsme měli trochu více publika. Není samozřejmě automatické, že by si každý řekl: když mají tuto investorku, bude to fungovat, ale pomohlo nám to.

Za čtvrté: Dokázali jsme vymyslet obchodní plán, který měl reálnou šanci na úspěch. Kdybychom se drželi u země a řekli si, že budeme účtovat za prodej naší aplikace 5 tisíc USD, měli bychom prodaných možná 200 kusů, byl by to jistý příjem, ale do dneška by o nás nikdo nevěděl.

Ale hlavní věc: Podařilo se nám udělat NetBeans přitažlivé, lidem se to líbilo, hned od začátku jsme dostávali dobrou odezvu, a proto jsme věděli, že je to správná cesta.

A poslední věc, velmi klíčová: Umění komunikovat s lidmi.

Ještě musím poznamenat, že vše, co jsem teď říkal, jsou podmínky nutné, nikoliv postačující. Musí nastat všechny najednou.

Computer: Jak jste tedy dokázali, že si Developer stáhlo 100, 150 tisíc lidí?

Roman Staněk: Je to prostě v komunikaci. Když dáte lidem možnost, aby si stáhli software zadarmo, zpátky vám řekli, co se jim na tom líbí nebo nelíbí, a do měsíce to měli opravené, je to obrovský tahoun.

Computer: Kolik lidí ze 40 se u vás zabývá „kontaktem“?

Roman Staněk: Sedm.

Computer: Dokážete odhadnout, kolik zákazníků se k vám pravidelně vrací?

Roman Staněk: Nedokážu přesně odhadnout, ale je to hodně. Když jsme dělali nějaké upgrady, minimálně první den po uvedení bylo 10 % lidí zpátky. A kolik je těch, co jsou aktivní? Říká se, že na 1 člověka, který se ozve, připadá 1 000 pasivních. Může to být nějaká desetina procenta. Ale přesto to příliš nevadí. Ti ostatní se vezou, čtou alespoň diskusní skupiny o NetBeans nebo dostávají maily. Mnoho lidí se nám ozvalo, že hlavní věc, kterou si na NetBeans cení, je, že jsme je poslouchali a uměli to dělat.

Computer: Ještě bych se vrátil k úplnému začátku, kdy vás bylo 7. Jak jste přesvědčili investory?

Roman Staněk: Na začátku jsme začínali klasicky jako fools, friends and family – musíte získat nějaké peníze od známých či rodiny, abyste se rozjeli. Čili tím bláznem, který do toho něco vloží, jsem byl já. Když jsme oslovili Esther Dyson, už jsme za sebou něco měli.

Computer: To bylo po jaké době?

Roman Staněk: Zhruba po šesti sedmi měsících. Já si totiž myslím, že jedna z klíčových věcí pro člověka, který chce založit firmu, je připravit se, že dá do toho všechny svoje peníze, zadluží se. To je totiž vklad něčeho osobního – nejen peněz – bez kterého by každý investor odešel jinam. Investor bude mít profit pouze z toho, jak se ten první bude snažit dostat svoje peníze zpátky. A svoje úsilí.

Computer: Jakým způsobem vás investoři kontrolovali, jak se vyvíjíte?

Roman Staněk: Je to věc důvěry. Každý měsíc sice musíte psát nějaké zprávy a setkáváte se na schůzkách, ale oni moc na kontrolování nejsou. Stačí maličko zklamat jejich důvěru, a už se člověk ocitne ve velmi špatné situaci. Prostě vzájemná důvěra je absolutně kritická věc.

Computer: Jako s bankou: jednou zneužijete kreditní kartu a už jste odepsaný…

Roman Staněk: Tady je to ještě mnohem víc. Právě tím, že vás moc nekontrolují, je důvěra to jediné, co od nich vůbec máte. Tu důvěru už nikdy jindy nezískáte. A ani od nikoho jiného.

Computer: Nesetkali jste se s problémy v souvislosti s tím, že váš akcionář je registrovaný na Britských Panenských ostrovech? Když se v Čechách vysloví nějaké exotické ostrovy, každý už větří …

Roman Staněk: Měli jsme k tomu velmi jednoduchý důvod. Za tu dobu, co se bavíme, jsem vám přednesl několik poměrně razantních změn v akcionářské a vůbec firemní struktuře – celkem jsme jich dělali asi šest nebo sedm – a kdybychom se měli omezit na český Obchodní rejstřík, potřebovali bychom na to snad 20 let, abychom to vůbec stihli … Potřebovali jsme prostředí, kde můžeme dělat rychlé právní změny, a ne několik měsíců čekat, než se něco přepíše.

Computer: Zkoušeli jste vůbec sehnat nějakého investora tady v Česku?

Roman Staněk: Zkoušeli. Ale chybělo jim strašně moc věcí – neměli v nás důvěru, dostatečně tomu nerozuměli, nebyli dostatečně agresivní … Navíc v Americe jsme museli peníze odmítat a tady bychom se jich museli doprošovat.

Computer: Příprava akvizice byla pro vás perných 6 měsíců. Jak to vůbec probíhalo?

Roman Staněk: Myslím, že to vždycky probíhá stejně, když jedna firma kupuje druhou: nejdříve se dělá due diligence, což je naprosto podrobný audit firmy, který trvá několik týdnů či měsíců a zkoumá podrobně všechny právní, daňové, účetní, technické a další desítky aspektů firmy. A pak jsou to jednání o smlouvách, o podmínkách … Obojí probíhá samozřejmě současně a je to velice náročné – na peníze, na čas i na nervy. Protože nikdy nevíte, jak to dopadne, zda vás vůbec koupí.

Computer: Měl jste někdy během toho slabou chvilku?

Roman Staněk: Každý z nás si během toho musel prožít slabou chvilku.

Computer: V původních plánech jste chtěli vstoupit na nějakou zahraniční burzu, byla by to pro vás lepší cesta?

Roman Staněk: Byla by to cesta, která … Na to je hrozně těžké odpovědět, protože všechny přednosti, které máme jako česká firma, tj. velmi zkušený tým lidí, jsme flexibilní a podobně, jsou přednosti tak 80 % toho, co děláme. Kdybychom chtěli jít na americkou burzu, museli bychom se soustředit na vybudování skutečně velké firmy, otevřít pobočku ve Státech, což jsme sice teď na podzim měli v plánu, ale taková pobočka by musela být dominantní, začít generovat peníze a mít desítky lidí. Teprve potom bychom si to mohli dovolit.

Problém je v tom, že by to už byla úplně jiná firma. My jsme byli připraveni tuto změnu udělat, ale nikdo by nám nezaručil, že to dobře dopadne, a navíc to zatím nikdy nikdo tady z Čech nezkusil. Už jenom tato akvizice byla tak na hranicích možností, co se dá z Prahy přes telefon a přes e-mail udělat.

Computer: Plánovali jste tedy odjet do Silicon Valley?

Roman Staněk: Už jsme měli rozjednané i zaměstnance, měli firmu, která nám měla pronajímat místo.

Computer: Nebude vám v Sunu chybět volnost, když jste si vše plánoval sám?

Roman Staněk: Samozřejmě mě to bude svazovat, už dlouho mě to svazuje. Každá firma má ale svoje plusy a omezení, a Sun nám velmi pomůže.

Computer: Viděl jste se vůbec od podpisu s vašimi investory?

Roman Staněk: Neviděl. Zatím na to nebyl čas, ale myslím, že jsou spokojeni.

Computer: A jaké na vás byly, v Americe ohlasy?

Roman Staněk: Gartner Group na akvizici napsal naprosto skvělý ohlas. Řekli, že je to nejlepší softwarová strategie, jakou kdy Sun měl.

Zdroj: Computer 22/99

Váš názor Další článek: Chyba v Coppermine procesorech tluče další hřebíček

Témata článku: Software, Panenský ostrov, Dyson, SVE, Strategie, Investor, Obrovské peníze, Velká investice, Str, Due Diligence, Ronaldo, Obrovský dopad, Zkušený tým, Nejlepší cesta, Celá Amerika, Jednoduchý důvod, Britské ostrovy, Friends, Dobrá cesta, Nejlepší, Svět, Exotický svět, Nejdůležitější krok, Computer, Celý plán, Software na Heureka.czNad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy