Nejlepší spořiče: šetřete svůj monitor!

Screensaver, spořič, setřič, to všechno a jistě i mnohé další jsou výrazy pro programy, které počítač spustí v okamžiku, kdy uzná, že už s ním delší dobu nepracujete. Přestože operační systémy nabízejí několik základních spořičů, ne všem se líbí a proto mnozí uživatelé sáhnou po doplňcích třetích stran. Pojďte se podívat na průřez nabídkou spořičů na internetu.

Mořské akvárium

Související odkazy

Slovník
CRT
demoverze
download
LCD
linux
FTP
shareware
server

Pokud si dobře vzpomínám, tak svého času upoutal originální spořič od SereneScreen velmi pěkným, do té doby nevídaným vzhledem. Ani po letech neztratil nic ze své působivosti. Nádherná podmořská scenérie, ve které se prohánějí tropické rybičky prostě musí zaujmout každého. Vše je dokonale prostorově zpracováno. Verze Deluxe nabízí necelých třicet druhů rybiček.

K „vymoženostem“ patří změna osvětlení akvária. Existuje také speciální verze, která je zdarma dostupná registrovaným uživatelům. Podporuje více monitorů u jednoho počítače, přičemž si můžete zvolit, na kterém monitoru se budou vyskytovat ty které rybičky. Výrobce nabízí také různé modifikace tohoto spořiče. V akváriu si tak můžete zobrazit hodiny, kalendář a dokonce i vlastní firemní logo. Vše skvěle zapadne do prostředí, neboť tyto doplňky vypadají jako kus miniaturního podmořského útesu.

Web: www.serenescreen.com/product
Cena: k vyzkoušení zdarma / 19,95 – 29,95 USD
Velikost instalátoru: 1,3 MB
Hodnocení: Úchvatný spořič s bublající vodou a nádhernými rybičkami. Zajímavá nastavení a verze pro Macy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Mořské dno podruhé

Z osvědčeného tématu mořského dna čerpali také tvůrci spořiče Pirates Ship 3D Screensaver. Tentokrát můžete prostřednictvím svého monitoru nakouknout do skutečné mořské hlubiny, ve které se prohání hejna ryb. Aby to nebylo tak jednotvárné, je scenérie doplněna o vrak pirátského korábu. Spořič má poměrně mnoho voleb pro nastavení. Zvolte si rozlišení, hlasitost doprovodné zvukové složky, úroveň gamma, detaily vykreslování nebo zobrazení času.

Dojem ze spořiče je velmi pěkný. Po spuštění vás přivítá modrá hlubina, do které sem tam pronikne paprsek slunce. Pozvolna se pohybujete oceánem až k vraku lodi, přičemž mě zaujala dobře sladěná hudba s obrazem. Na stránce tohoto výrobce najdete mnoho dalších vynikajících spořičů, všechny opět v trojrozměrném provedení.

Web: www.digimindsoft.com/pirate-ship-3d-screensaver.htm
Cena: 14,95 USD
Velikost instalátoru: 5,5 MB
Hodnocení: Pěkný spořič z bohaté nabídky dalších podobných od tohoto výrobce

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Akvárium ještě jednou

Při hledání 3D spořičů obrazovky, které jsou zdarma, jistě narazíte na Sim AQUARIUM 2. Opět vás zavede na mořské dno, kde probleskující paprsky světla dávají vyniknout nádherným barvám mořských tvorů. Verze, která je zdarma obsahuje pouze pět rybiček, pokud si však zaplatíte, dostanete jich rovnou čtyři desítky. Výrobce nabízí ke stažení dvě verze spořiče. K dispozici jsou totiž čtyři různé pohledy na mořskou hladinu. Instalační balíček se všemi pohledy je zhruba o dva megabajty větší než balíček umožňující pohled pouze do jednoho z nich. Tento spořič vyžaduje instalaci Flash Playeru.

Web: http://www.ss3d.com/
Cena: zdarma / až 57,95 USD
Velikost instalátoru: 5,4 MB nebo 7,9 MB
Hodnocení: Další z mnoha pohledů na mořské dno. Nabízí omezenou verzi a několik scenérií.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kama Sutra Screensaver 2.0

Na žebříčku oblíbenosti tapet na pozadí pracovní plochy i spořičů obrazovky jasně vedou doplňky s erotickými motivy. Tento poněkud starší spořič vede žebříček zahraničních spořičů na serveru Slunečnice.cz. Po instalaci se zobrazí nastavovací dialog, ve kterém můžete ovlivnit start spořiče a dobu pro zobrazení jednoho z množství obrázků z Kamasútry. Obrázky se mohou střídat v náhodném pořadí. Součástí této sady je také automatický měnič obrázků na pozadí plochy. K dispozici máte hodinový, denní nebo týdenní interval. Vybrat si můžete z celé řady efektů při přechodu mezi obrázky. Obrázky spořiče jsou doprovázeny stylovou hudbou, která navodí tu správnou indickou atmosféru.

Web: www.slunecnice.cz/product/Kama-Sutra-Screensaver
Cena: zdarma
Velikost instalátoru: 2,64 MB
Hodnocení: Dobrý námět, méně kvalitní obrázky. Přesto oblíbený.

Klepněte pro větší obrázek

BSOD - Modrá smrt

Rádi šprýmujete? Není tomu tak dávno, co téměř všechny uživatele bez rozdílu trápila tzv. modrá obrazovka smrti. Z tohoto obtěžujícího problému udělali experti Mark Russinovich a Bryce Cogswell ze Sysinternals poněkud brutální žertík v podobě spořiče obrazovky. Chcete-li si tedy z někoho vystřelit, jak říkají tvůrci z přítele či nepřítele, můžete mu nainstalovat tento neškodný, přesto velice působivý doplněk systému. Podporovány jsou všechny verze v současné době používaných Windows, a to včetně Windows 2003.

Web: www.sysinternals.com/Utilities/BlueScreen.html
Cena: zdarma
Velikost instalátoru: 45,5 kB
Hodnocení: Jednoduchý, malý a brutální žertík pro uživatele Windows

Klepněte pro větší obrázek

Spořiče najdete na celé řadě serverů. Zde je uveden výběr několika zajímavých, které stojí zato navštívit. Neberte to, prosím, jako kompletní výčet. Je dost dobře možné, že váš oblíbený server zde není. Klidně se o něj podělte v diskuzi.

Koutkem oka v zahraničí

Pokud začnete vyhledávat spořiče obrazovky pomocí Google, zřejmě se vám jako první výsledek nabídne odkaz na server Screensaver.com. Jedná se o stránky se sbírkou různých spořičů, ale také témat pro Windows. Hned na úvodní straně vás přivítá výběr toho nejzajímavějšího z rozsáhlé nabídky.

Spořiče zde nabízené rozhodně nepatří do kategorie abstraktních křivek a obrazců, které zběsile rotují po obrazovce. Jedná se o pěkné scenérie, doplněné zvuky a animacemi, které vytvářejí dojem prostorového vzhledu. K orientaci ve sbírce spořičů můžete použít filtrování podle abecedy. Ovšem pozor, najdete zde nejenom volně šiřitelné spořiče, ale také ty, které je nutno si zakoupit.

K dispozici je i seznam nově přidaných položek a těch, které se momentálně těší největší oblibě. Pokud se chystáte k vytvoření vlastního spořiče, najdete na tomto serveru výběr z několika nástrojů, které při této práci jistě využijete. Zajímavostí je také možnost zaslání vybraného spořiče na displej mobilního telefonu. V seznamu zemí, ze kterých si o tuto službu můžete zažádat je i česká republika. Ke stažení spořiče na mobil jsou potřeba dvě SMS, jedna stojí 30 Kč.

Web: www.screensaver.com
Jazyk: anglicky

Klepněte pro větší obrázek

V porovnání s předchozím serverem působí ScreensaverShot.com poněkud slabě. Orientace v ne zrovna kompaktním designu si vyžaduje cvičené oko. Seznam spořičů je zde rozdělen do několika kategorií podle obsahu. Procházet jej však můžete i podle abecedního výpisu. Najdete zde jak spořiče s tématy přírody, tak techniku, automobily, hudbu, sport, animace a také spořiče se známými osobnostmi. Téměř všechny spořiče by měly být zcela zdarma. Nicméně je tu jedna kategorie spořičů, která je zpoplatněná. Jak asi správně tušíte, jedná se o lechtivé obrázky známých i méně známých krásných žen. Nevím, zda to nebylo způsobeno dobou, kdy jsem se na server díval, nicméně stahování spořičů trvalo velice dlouho. V drtivé většině jsou umístěny na ftp://ftp.winrar.com/pub/files.

Web: www.screensavershot.com
Jazyk: anglicky

Klepněte pro větší obrázek

Jak je to u nás?

Zůstaňme však v českých internetových vodách. Nabídka Screensavers.cz se velmi prolíná se zahraničními servery. Výhodou mohou být české popisky. Nabídka je rozdělena do jedenácti kategorií, zahrnujících vše od přírody, přes reklamu, sport, techniku až zpět k podstatě věcí, erotice. Na úvodní straně najdete šest nejnovějších spořičů. K dispozici je také vyhledávání podle klíčových slov v názvu.

Méně zkušené uživatele jistě potěší návod, jak instalovat stažené spořiče. Autoři rozebrali instalaci ze souboru exe, archivu zip a i přímo z SCR souboru. Líbí se mi, že u každé položky je uvedena velikost a krátký popis. U tapet na pozadí jsou nabídnuty rozměry, ve kterých je možné je uložit. Na tomto serveru najdete také tapety na pozadí plochy monitoru, témata pro Windows, písma, ikony, erotické obrázky, vtípky a také seznamku.

Web: www.screensavers.cz
Jazyk: česky

Klepněte pro větší obrázek

Spořiče obrazovky se pravidelně umisťují v žebříčcích různých free- a sharewarových serverů. Jak se zdá, jsou mezi uživateli značně oblíbeny, což dokládá také zájem ze strany mnoha velkých i menších firem. Automobilka Audi nabízí spořiče obrazovky nejenom pro Windows, ale také pro u nás minoritní Macy. Výjimkou nejsou ani spořiče s pivní tématikou, či šálkem kávy. Ne všechny reklamní spořiče jsou však poutavé a pěkně zpracované. Pokud vás pohled na krásné ženské tělo a nekonečné nohy oděné ve svůdných punčoškách nenechává chladnými, podívejte se sem. Kromě spořičů zde najdete také tapety se stejným námětem.

Klepněte pro větší obrázek

Servery s volně šiřitelným softwarem

Jedna z nejstarších sbírek volně šiřitelných programů, Studna.cz, nabízí jen deset spořičů obrazovky. Navíc se většinou jedná o shareware nebo demoverze. Na tomto serveru najdete také tucet nástrojů pro tvorbu spořičů, většinou jde o zkušební verze komerčních produktů.

Klepněte pro větší obrázek

Přes 140 záznamů v kategorii šetřiče obrazovky nabízí server Slunečnice.cz. Výběr je to skutečně rozsáhlý, trošku mě však mrzí, že u všech položek není k dispozici náhled. Šetřiče na Slunečnici obsahují dvě podkategorie. První je tvořena doplňky s námětem Pána prstenů, druhá obsahuje nástroje pro vytváření vlastních šetřičů.

Klepněte pro větší obrázek

Ještě více záznamů v kategorii Screensavery nabízí server Stahuj. Umožňuje řazení podle velikosti, licence, data přidání nebo hodnocení. Při bližším pohledu však zjistíte, že se v záplavě spořičů vyskytují také nástroje pro práci s nimi. Myslím, že by neškodilo pro tyto nástroje udělat samostatnou kategorii a spořiče nechat samostatné.

Klepněte pro větší obrázek

Sbírky na zahraničních soft-serverech

Zahraniční server Softpedia je především obrovským zdrojem kvalitních volně šiřitelných programů. Proto nepřekvapí, že zde najdete poměrně velké množství nástrojů pro vytváření spořičů. Ovšem počet samotných spořičů asi nemá v porovnání s ostatními podobnými servery obdobu. Na známém serveru Download.com se také nachází sbírka spořičů pro monitor. Je rozdělena do několika kategorií, jejichž obsah si můžete jednoduše filtrovat například podle licence.

Klepněte pro větší obrázek

Spořiče pro Linux

Používáte operační systém Linux? Pak jistě znáte program XScreenSaver, který sleduje vaši činnost/nečinnost při práci s počítačem a případně obstará spuštění spořiče obrazovky. Tři stránky doplňkových spořičů pro tento program můžete najít na LinuxForum. Podobné a několik dalších spořičů najdete na zajímavém linuxovém serveru LinuxHotBox.com. Spořiče jsou rozděleny celkem do pěti sekcí. Mnohem více však zde najdete tapet na pozadí s linuxovou tématikou.

Klepněte pro větší obrázek

Spořičů obrazovek můžete na internetu najít obrovské množství. Méně zkušené uživatele bych chtěl upozornit na případné nebezpečí, které spočívá v záměně SCR souboru. Běžně se takto označuje spořič, nicméně díky tomu, že se jedná o soubor, který dovedou Windows spouštět, může být použit i k zamaskování viru a podobné havěti. Dříve se spořiče používaly k tomu, aby se obrazovka monitorů nevysvítila statickým obsahem.

Po příchodu kvalitních CRT monitorů jste si sem tam mohli přečíst článek, který použití spořičů nedoporučoval. Nejenom, že neušetří energii, kterou monitor spotřebuje, ale navíc dají zabrat jeho zobrazovací soustavě. Dnes je situace opět o něco jiná, zejména díky masovému nástupu LCD displejů. Můžeme pozorovat také změny v námětech spořičů. Zatímco dříve byly oblíbené všelijaké abstraktní vzory, dnes se jejich tvůrci snaží vytvářet realistické 3D prostředí. Za pozornost stojí také využití spořičů jako reklamních nosičů.

Používáte spořiče nebo monitor raději vypnete? Vyhovují vám výchozí spořiče ve Windows nebo linuxové distribuci? Máte zajímavé tipy pro ostatní? Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem.

Diskuze (63) Další článek: Microsoft plánuje vyšší bezpečnost IE 7

Témata článku: Monitory, XPU, Mořské dno, Aquarium, Oblíbený web, Podobné množství, Podobné hodnocení, Obrovské množství, Různé kategorie, Spořič, Kama, Obrazovka, Oblíbený server, Ženské tělo, Audi, Podobná hladina, Podobná velikost, Podobný nástroj, Případné nebezpečí, Různé automobilky, BSOD, Reklamní doplněk, Vrak, Sbírka, Oblíbená kategorie


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu