Nejlepší slovníky zdarma

Kompletní sbírku slovníků a encyklopedií z nabídky Oxford University Press může zdarma využívat každý, kdo má přístup do knihovny. Tyto instituce už dávno neslouží jen jako zásobárna čtiva, jejich služby jsou mnohem širší a zajímavější.
Počátek zkouškového období znamená pro tisíce vysokoškolských studentů nemilé zápasy s knihovnami, které nemohou uspokojit požadavky na výpůjčky titulů, které během jednoho měsíce potřebují desítky lidí. Řešením, jak se vypořádat s nedostatkem studijní literatury, je pořízení elektronických zdrojů. Na jejich rozšiřování spolupracují knihovny a školy s ministerstvem školství, které prostřednictvím grantu Informační zdroje pro výzkum a vývoj financuje nákupy zahraničních databází a dalších zdrojů. Posledním úspěchem tohoto programu je získání kompletního přístupu k publikacím Oxford University Press v elektronické podobě Oxford Reference Online.

Množství informací obsažených v tomto souboru uspokojí nejen studenty, ale i jejich učitele, mnoha vědních oborů. Stojedno dílo zahrnuje i dva slovníky z oblasti počítačů: Dictionary of Computing a Dictionary of Internet. Další díla pokrývají medicínu, architekturu, biologii, sociální vědy, literaturu, matematiku, politiku a samozřejmě také kompletní materiály pro studium angličtiny. Celkem je možné prohledávat více než dva miliony hesel. O vyhledávání relevantních odpovědí se stará systém Convera RetrievalWare. Tento systém pracuje na principu sémantických sítí. To znamená, že k zadanému slovu vyhledá také příbuzná slova, synonyma a předloží výsledky. Poradí si také s překlepy.

Oxford Reference Online je minimálně do konce roku 2003 přístupná ve všech odborných a krajských knihovnách, na všech vysokých školách, v Akademii věd a samozřejmě také v Referenčním centru Národní knihovny ČR.

Kromě tohoto posledního informačního zdroje nabízí většina velkých knihoven další databáze. Mezi nejzajímavější z hlediska studentů patří ProQuest 5 000, která zahrnuje bibliografické údaje o 7 000 periodikách, přičemž u čtyř tisíc z nich jsou k dispozici i plné texty článků. Další možností, jak přijít k publikacím či článkům, které u nás nejsou běžně dostupné, je i mezinárodní meziknihovní výpůjční služba nebo mnohem modernější služby typu DDS – document delivery services. Tyto služby jsou ale narozdíl od přístupu k databázím v knihovnách placené.

Diskuze (4) Další článek: Kazaa půjde v USA k soudu, i když tam nesídlí

Témata článku: Internet, Grant, Reference, Odborný titul, Slovník, Oxford University, Delivery, Oxford University Press, Knihovna, Oxford

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost