Nejlepší slovníky zdarma

Kompletní sbírku slovníků a encyklopedií z nabídky Oxford University Press může zdarma využívat každý, kdo má přístup do knihovny. Tyto instituce už dávno neslouží jen jako zásobárna čtiva, jejich služby jsou mnohem širší a zajímavější.
Počátek zkouškového období znamená pro tisíce vysokoškolských studentů nemilé zápasy s knihovnami, které nemohou uspokojit požadavky na výpůjčky titulů, které během jednoho měsíce potřebují desítky lidí. Řešením, jak se vypořádat s nedostatkem studijní literatury, je pořízení elektronických zdrojů. Na jejich rozšiřování spolupracují knihovny a školy s ministerstvem školství, které prostřednictvím grantu Informační zdroje pro výzkum a vývoj financuje nákupy zahraničních databází a dalších zdrojů. Posledním úspěchem tohoto programu je získání kompletního přístupu k publikacím Oxford University Press v elektronické podobě Oxford Reference Online.

Množství informací obsažených v tomto souboru uspokojí nejen studenty, ale i jejich učitele, mnoha vědních oborů. Stojedno dílo zahrnuje i dva slovníky z oblasti počítačů: Dictionary of Computing a Dictionary of Internet. Další díla pokrývají medicínu, architekturu, biologii, sociální vědy, literaturu, matematiku, politiku a samozřejmě také kompletní materiály pro studium angličtiny. Celkem je možné prohledávat více než dva miliony hesel. O vyhledávání relevantních odpovědí se stará systém Convera RetrievalWare. Tento systém pracuje na principu sémantických sítí. To znamená, že k zadanému slovu vyhledá také příbuzná slova, synonyma a předloží výsledky. Poradí si také s překlepy.

Oxford Reference Online je minimálně do konce roku 2003 přístupná ve všech odborných a krajských knihovnách, na všech vysokých školách, v Akademii věd a samozřejmě také v Referenčním centru Národní knihovny ČR.

Kromě tohoto posledního informačního zdroje nabízí většina velkých knihoven další databáze. Mezi nejzajímavější z hlediska studentů patří ProQuest 5 000, která zahrnuje bibliografické údaje o 7 000 periodikách, přičemž u čtyř tisíc z nich jsou k dispozici i plné texty článků. Další možností, jak přijít k publikacím či článkům, které u nás nejsou běžně dostupné, je i mezinárodní meziknihovní výpůjční služba nebo mnohem modernější služby typu DDS – document delivery services. Tyto služby jsou ale narozdíl od přístupu k databázím v knihovnách placené.

Diskuze (4) Další článek: Kazaa půjde v USA k soudu, i když tam nesídlí

Témata článku: Internet, Grant, Oxford University Press, Reference, Odborný titul, Oxford, Delivery, Oxford University, Slovník, Knihovna


Určitě si přečtěte

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 46


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku