ten Lingea Lexicon pouzivam na vsech pc uz asi od r 1993 - nyni na ntb s W11, nektera slova uz maji v anglictine trosku jiny vyznam, nez tehdy, nekde je to poznatWMP - je kopie je Media pl Classic, je napr v K lite codec pack, to take pouzivame poradWinamp - akorat asi po 10 letech prestavky taky sme nedavno znova zkusili instalovatT602 - to uz nikdo nepouziva, ale kolem baraku kde sidli jejich nastpuce a ma xy 602 ve jmenu jsem akorat vcera prosel a zamestnanci tam pracuji - pobliz Kacerova, tehdy to byla snad organizace Svazarmu č.602 - proto 602 v nazvu
Většinu z toho jsem používal. Ale koho vůbec napadlo vytvořit tak neskutečně nepochopitelnou platformu na tvorbu webů jako je Drupal? Jak to mohlo přežít dodneška? Podívejte se na poslední diskuze ve fóru třeba měsíc starý. Na vytvoření obyčejné navigace abyste potřebovali Bibli. Strašný nesmysl ten Drupal. To vymysleli Češi, že jo? Zřejmě tvůrci, co se chtějí pomstít světu.
Acdsee 5 coby prohlížeč fote používam pořád, protože dle mého nic lepšího neexistuje. A že jsem těch prohlížečů vyzkoušel...
xnview...
taky jsem ho zkoušel, neobstál...
Co nové verze ACDsee? Ty už jsou zprzněné, nebo ta pětka ti stačí?
jen to připomíná jak roky letí a školní léta se spoustou času u hw už jsou dávno v nenávratnu...Vše má svoje, ovšem tehdy na síti nebyl kde jaký mentál takže se dalo dobře diskutovat, nyní dřív špičková fóra buď zanikla nebo degradovala na mateřinku.Já Win2000 používal ještě do doby XP SP2 - hw byl dost drahý a velikost RAM i výkon HDD býval kamenem úrazu, XP byly hrozně náročné a za ty roky než přišly Visty se na to v podstatě zapomělo. Používání nástroje nLite prakticky nutnost na všem kde bylo 256MB RAM. Proto se Win98 mnohde udržely až do doby XP SP3, pro ty i 128MB byla obrovská kapacita.Hlavně se změnil způsob distribuce sw - nejde nevzpomenout na tehdejší přibalená CD u časopisů Chip, Počítač pro každého, Level, Score...Tedy žádné updaty typu just-in-time, ale klidně po půl roce na CD/DVD, takže vývojáři i vydavatelé sw/her museli počítat že vydání aplikace musí být s minimem problémů.
My dospelejs ITckarii sme vtedy v banke ficali uz na WinNT, mali sme giganticku 2Mbit linku od providera dotiahnut nacierno az priamo pod moj stol kde bol server, mali sme konto na warezovy server kde sme kazdy 1/2 rok platili cca 500Skk. Hry filmy hudba..vsetko ficalo. NeroBurning Rom fical cele dni. Aka security ake bezpecnostne audity🙂.
tie palce dole davaju z generacie Z
Zoner Callisto je stále výborný a svižný grafický vektorový editor, s propracovanými návody a příklady.
Jako mileniála (druhá polovina 90. let) mě překvapuje že některé z těch věcí byly mnohem dříve než jsem si myslel. Třeba ty půjčovny DVD vůbec nepamatuji. U nás se až do roku 2007 nahrávalo z analogové TV na VHS a to byl víceméně jediný zdroj filmů, potom otec pořídil první DVD přehrávač (HDD rekordér na DVB-T) ale to už byly na trhu ty levné filmy na DVD za 50 korun co se daly koupit v trafice. Podobně to bylo s internetem, doma jsme měli v roce 2000 jen vytáčený internet, ADSL přišlo až skoro o 10 let později. Pokud vím tak ani to ICQ rodiče tehdy nepoužívali, byl jen e-mail. O něčem jako Messenger jsem slyšel poprvé až v roce 2013 s Facebookem.Ale dost by mě zajímalo kde se tehdy získávala hudba, tedy kromě české hudby a mainstreamu z rádia. Předpokládám že CD tehdy (stejně jako dnes) v Česku nikdo neprodával, eshopy taky ještě dlouho nebyly (já o nich poprvé slyšel až v roce 2015), Youtube, Spotify a jiné v roce 2000 taky nebyly. To měl ten Napster opravdu všechno? Kde bych tehdy sehnal třeba franocuzský pop?
Názor byl 1× upraven, naposled 5. 10. 2024 13:45
CD-čka sa predávali. Všade boli music shopy.
Některé tyhle obchody existují dodnes, vím o jednom v Ostravě ale tam je jen česká hudba a ten celosvětový pop co hraje v rádiu. Ono to kdysi bylo jinak, že tam byla i zahraniční lokální hudba apod.?
Boli rôzne music shopy. Také Bonton megastore, tam mali skoro všetko až na úplné rarity. Potom boli music shopy špecializované na ľudovú a vážnu hudbu. A potom music shopy špecializované na lokálnu a alternatívnu hudbu. A potom kopec music shopov, ktoré som ani nepochopil, že ako vyberajú, čo tam držia, ale aj v nich sa dalo na kadečo natrafit.
Názor byl 1× upraven, naposled 6. 10. 2024 20:50
Je zvláštní se dozvědět že před 20 lety byla v kamenných obchodech lepší nabídka CD než dnes. Dodnes přežil Multiland, který má ale jen mainstream. Zbytek má třeba Amazon a taky překupníci CD a DVD, kteří mimochodem dodnes fungují na některých online tržištích.
Názor byl 1× upraven, naposled 15. 10. 2024 21:12
Dřív byly půjčovny celkem běžné, alespoň ve městech, už pro VHS kazety. Přece jenom na kopírování kazet neměl každý výbavu (v podstatě musel mít dvě zařízení) a každou kopií se trochu zhoršila kvalita záznamu, časem se asi půjčovaly i DVD (zase levnější byly DVD přehrávače než celý rekordér/vypalovačka). Tohle celé asi zabil spíš až rychlejší Intenet a služby na sdílení. Dneska zase lidi platí za hromadu televizí a služeb, kde se videa dají přehrát...CD a DVD se dřív prodávaly celkem běžně, třeba jako knihy, co vydržely dodnes. V obchodech už to asi tolik není, ale zase jsou eshopy a někteří lidí mají dodnes rádi i vinylové desky a vychází stále.Na těch sdílecích službých člověk asi mohl najít všechno, stačí že to někdo měl a dal sdílet. On ten systém nějak přežil doteď, torrenty jsou taky sdílení věcí, co mají lidé u sebe.
Kdysi byly velké rozdíly mezi používáním internetu u lidí. Někdo v 2007 teprve objevoval email a jiný dělal videohovory už v 2004.Hudba, filmy a hry se před 20 lety tahaly třeba z DC++. Bylo tam skoro vše. Hry mnohdy ještě před oficiálním datem vydání. Ve velkých městech byly dvd půjčovny už v 2002 a dříve.
Názor byl 1× upraven, naposled 5. 10. 2024 23:53
Jak píšete, ty rozdíly mezi užíváním Internetu byly dřív obrovské. Vlastně to smyl až covid, kdy byl každý doma zavřený s videokonferencí.Když jsem chodil na základku (přelom tisíciletí), ukazoval jsem ostatním dětem, co je to Internet a v počítačové učebně jsem byl jedinej, kdo rozuměl tomu, co se tam děje (a nechápal, co to ty učitelky učí za prehistorii - už v té době). Táta je programátor, tak jsem tím žil od dětství. (Právě na DC++ nebo eCity znám jako Trpaslik, například pro CZDC++ klienta dělal barvičky v chatu).Na gymplu (2005-2011) už jsem běžně surfoval po Internetu přes mobil (dělal jsem i WAP stránky, ale to byla krátká epizoda), notebook si připojoval k netu pomocí GPRS modemu z Nokie 3220 připojené kabelem, později se Sony Ericssonem ráno sledoval v trolejbusu živě ČT24 přes J2ME RealTime player cestou do školy...Teď dělám v IT korporaci testera aplikací a AI 😃 ale jak píšu jinde - zas postrádám ty hry s míčem z dětství a jsem silně asociální 😃
Názor byl 1× upraven, naposled 6. 10. 2024 14:57
Tak prapočátky eshopů lze sledovat až k eCity od Expandia banky (potom eBanka, dnes RB), jinak tu byla třeba Vltava a Vltava2000. CD nosiče se vyráběly už od socialismu (Supraphon).Domácnosti se tady k Internetu začaly masivně připojovat až tak po roce 2002, my měli domácnost připojenou už od cca 1997 pomocí ISDN. Samozřejmě hromada toho sehnat nešla, například Napster jsem ale nikdy nepoužíval. Namísto toho jsem brousil po katalozích a vyhledávačích a stahoval kolekce hudby z od lidí pomocí FTP (pro dnešní děti a mladé úplně neznámý protokol, no pro mě základ stahování - však je to file transfer protocol).To stejné s DVD půjčovnami, naprosto normální jev. Jsem ročník 1992 a všechno to znám. Ale to bude tím, že plno mých vrstevníků "ztrácelo čas" těma kolektivníma hrama s míčem apod., já trávil čas u počítače a Internetu...
až do roku 2007? To je docela dlouho. Já nebyl v nějakém velkém krajském městě, ale v Sokolově či Mariánkách byly DVD půjčovny běžné kolem roku 2003. Byla to super věc kdy film se nagraboval za cenu půjčovného v solidní kvalitě narozdíl od otřesné TV či VHS.Tehdejší programy na konverzi - DVD Shrink na zmenšení DVD9 na jednovrstvé DVD, pak Alcohol 120% a můj oblíbený AutoGordianKnot co dovedl velmi pěkně DVD zkonvertovat do XviD.
V počítači už nejspíš DVD mechanika byla protože z DVD se tehdy instalovaly hry, tuším že otec už tehdy stahoval filmy z warezu ale DVD přehrávač jsme doma do té doby neměli a počítač se ke sledování filmů moc nepoužíval. Ani to půjčování VHS vůbec nepamatuji, zato se hodně nahrávalo z TV. U nás bylo všechno tak nějak později, třeba Wi-Fi poprvé zavedena až někdy v roce 2013, nahrávání z TV na HDD se tady používá dodnes.
asi jak kde, tady v pohraničí, v rodné tisícihlavé obci byla nějaký čas také půjčovna VHS. Naši měli už krátce po otevření hranic dokonce dvě videa tak se dalo pěkně kopírovat. Od té doby mi technika učarovala, už to bylo něco pořádného i co se týče aut /Honda místo Š120L/. Pak s PC jsem to musel táhnout sám. Hlavně mě dostávali tehdejší taxy za opravu, tak mě to ještě víc motivovalo abych tomu rozuměl, hlavně tedy hw. Prakticky po roce 2000 jsem se stal úspěšně samoukem.
Žiju v Ostravě, tedy poměrně velké město. Ale možná VHS ani DVD půjčovny neznám protože v naší domácnosti byly tehdy populární pořady jako StarDance, Hodina pravdy, Superstar, Talenty, Zázraky přírody... které v půjčovnách nikdy nebyly takže u nás se hodně dlouho drželo nahrávání z TV. K tomu potom sloužil z 90% i nový rekordér s DVD, teda kromě přehrávání těch pár lisovaných DVD s pohádkami. Ono jediným impulsem k výměně VHS videa bylo to že přestalo fungovat a taky konec analogové TV. Co si pamatuju tak se intenzivně používal snad až někdy do roku 2018, kdy ho částečně nahradilo HbbTV, i když někdy od roku 2013 už jsem i hodně stahoval. Podle vašich příspěvků to vypadá že přechod z nahrávání z TV na půjčovny a následně stahování u vás nastal již v roce 2000, u nás se z TV nahrává dodnes.
hudba sa ripovala z cd, obchodovalo sa snou samozrejme asi ako... ti co majetnejsi mali zoznamy a napalovacky... ale z vytacacieho internetu 33,6 ci 56 kbps ci ako to vtedy bolo, tam si na tu hudbu nespominam. Ja si pamatam az na zdielane pripojenia po sidlisku, kedy sme sa na nejaku vacsiu linku skladali viaceri susedovci, v noci sa toho dalo postahovat a vznikali rozne fora, vacsinou to boli koncovky ru pl a uploadovacie servre, objavila sa piratska zatoka a tak postupne to islo aj s torentami :)
V seznamu programů mi chybí 2 základní věci.1) Kodeky. Pokud si dobře pamatuju, tak Win95 a Win98, tedy nejčastější OS té doby, neuměly přehrát ani MP3, natož všemožné typy komprimovaných videosouborů. Alternativní přehrávače většinou integrované kodeky neměly. Inslatace něčeho jako "Codec Pack All-in-one" byla tehdy jedna z prvních operací po instalaci systému.2) PDF prohlížeč. PDF soubory tehdy ještě nebyly běžné jako dnes, ale pokročilejší uživatel na ně narazil. A Windows žádný nástroj k jeho prohlížení (natož vytváření) ještě dlouho po roce 2000 neměly.
to je fakt, ale instalovalo se to často samostatně, tedy balík DivX, pak Xvid i další, docela opruz od dnešního VLC. Pak taky jen dekodéry a speciální instalace pro kodéry když se chtělo konvertovat DVD na XviD.Co se týče přehrávačů tak původní WMP7 byl vydařený a WMP9 používám dodnes (na hudbu, jinak jsem vyzkoušel taky řádku - namátkou zmíněný musicmatch, winamp, sonique se zajímavými skiny..). Vyzkoušel jsem i jiné ale to bylo takové povrchní ze zvědavosti. Nakonec jsem nechal i dlouho oblíbený KMplayer hlavně kvůli zamořenosti reklamou.A na kódování jsem dlouho měl oblíbený balík AutoGordianKnot, zastřešovalo to sadu prográmků na konverzi videa i audia a nemělo to chybu. Hlavně toho byla celá plejáda a orientovat se v tom by bylo nad síly dnešních mladých konzumentů, jen ty formáty krom MP3, pak MP3 pro, OGG Vorbis, wmp, real media... U videa to samé, pak to množství nastavování, hledání ideálu mezi pracností konfigurace kompresí a kvalitou. Dnes to odpadá a je to obvykle na pár kliknutí a výsledek je i tak dobře koukatelný/poslouchatelný.
Názor byl 3× upraven, naposled 6. 10. 2024 04:08
Joo kodeky, ještě že tohle pominulo. Trápení s tím XVID, DivX, to že v kontejneru AVI je schovaný MPEG nějaké prapodivné komprese... FUJ 😃 Jinak PDF prohlížeč suplují web browsery, to je něco jako nazývat Chrome prohlížečem obrázků a video přehrávačem, protože to "umí zobrazit". Nicméně u PDF editorů je ta situace stejná jako před 30 lety - na trhu jediný nástroj (Adobe Acrobat), protože u jiného nejde zaručit, že to třeba na úřadě otevřou v pořádku...
usenet bolo okrem chatovania nieco ako predchodca P2P nie? este pred Napsterom. Pouziva sa to este dnes? Niekde som kedysi cital ze co sa nenajde na torrentoch bude urcite na usenete. Aj najnovsie kino hity ktore sa este nedostali ani na torrent ci piratske komercne servery. Pouziva sa to aj v roku 2024?
"bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!"mohli.
Rok 2000 byla těžká pohoda (s 486DX2 66 MHz 1,2M tranz. to bylo horší), upgradoval jsem z Celeronu 333A na dual 500 MHz, 19M tranz.), zvýšil RAM z 64 na 256 MB (kvůli videu), zvýšil kapacitu disků na 2x20GB (zálohovalo a archivovalo se vypalováním, Mitsumi 8x - 4x - 2x*, média 703MB R, RW) a dokoupil ke grafice ATI All-in-wonder (8MB, TV tuner, video S-VHS, HW VCR2 kodek) miroVideo DC30 (Pinnacle) kartu s MJPEG kodekem, vysílací kvalita SD (768x576x25fps). Tehdy jsem víc řešil HW a OS vidíte zapomněl jsem na 3Dfx Woodoo protože ATIna nedávala detaily v hrách a zvuk SoundBlaster Live!. Čili Windows 2000 jediný stabilní, 98 padal a Millenium si dělalo za zády co chtělo – rušilo videokarty bez ohledu na nastavení. Dále jsem pořídil skener OpticPro 2400 dpi byly tištěné časopisy, noviny a analogová fotografie kinofilm / 6x9. No nevzpomenu si na vše, ale ze SW stále používám TotalCommander (Windows vadil MS), WinAMP (jednoduchý vzhled), ZPS X i Photoshop (CC AllApps) na fy (stále bytostně nesouhlasím s pronájmy), ACDSee 2.5 jsem donedávna používal, plně jej nahradil XnViewMP (umí nové formáty především JXL, u skenů impozantně šetří místo na disku), PSPad je ultrašikovná věc a pro přehrávání používám MPC-BE (volitelně HC) a VideoLAN (VLC). Nero občas, zlenivěl jsem tak zálohuji a archivuji po 4TB discích, 25GB BD už je dnes trochu málo, ale ohledně dat jsem žádný disk nevyhodil – vždy shoda CRC! Po roce 2003 jsem upgradoval na P4 2,6 HT (52M tranz.), první GB RAM, disky již MaxtorDiamond 2x120GB, první DVD vypalovačka LG tehdy s médii R a RE (ReErasable revize 1.1 později známá jako RW) karta nVidia (5800Ultra) plus PinnacleDeluxe (DV kodek), MPEG2 HW karta (enkodér, P4 nestíhala MPEG2), Windows XP = to už ani není pravda. 🙂* Čtení x Zápis x PřepisPoznámka: Jedu po paměti, chyby vyhrazeny.
Názor byl 1× upraven, naposled 4. 10. 2024 20:05
>> Pro ty mladší, FTP servery byly Dropboxem, One Drivem a Google Drivem 90. a nultých let.To není moc přesné, FTP je jenom protokol/server, třeba jako sdílení souborů ve Windows. Potřebujete ale taky něco, kam se připojit. One/Google Drive je konkrétní služba, která dává k dispozici i nějaké místo, kam se dají data nahrát.Jinak znám člověka, co FAR používá dodnes... I když popravdě tu oblíbenost konzolových aplikací na systému, co je jenom grafický až tak moc nechápu.
V roce 2000 jsme ještě doma internetové připojení neměli a počítač byla nějaká obstarožní kancelářská plečka původně s Windows 3.1.Ke mě se dostala už s Windows 95. Z programového vybavení si pamatuju WordPad, Windows Commander, ACDSee, Infomapu a mimo pár her to bylo v té době všechno.S většinou software v článku jsem se setkala později, až v době internetové.
Ten seznam nesporně sestavoval někdo, kdo tu dobu osobně pamatuje a nebo aspoň umí velmi dobře pracovat se zdroji, protože přinejmenším dle mých vzpomínek to odpovídá docela přesně. :)Snad jedině bych ještě přidal - MS Visual Studio 6.0 + k tomu na disku jako help s příklady lokální kopie dobové MSDN. Asi bych ještě přidal AutoCAD a Mathcad.Pak pro elektrotechniky např. OR-CAD, apod....
Názor byl 1× upraven, naposled 4. 10. 2024 16:55
39 stránek :-OJinak já patřím mezi to "sem tam Apple", měla jsem v té době svůj první iMac (a můj druhý Mac celkově) a bojovala jsem s tím, že jsem neměla disketovou jednotku a ve škole neměli USB porty, takže bylo nemožné dělat domácí úkoly doma, prostě jsem je neměla jak přenášet a můj obrovský 8 MB flashdisk (dárek k iMacu) jsem tedy nemohla plně využít. Takže jsem domácí úkoly dělala ve škole na tuším že Windows 98 a nějakém MS Office a to byl děs, pořád to padalo. A doma jsem to zkoušela ještě jednou, tuším že už tenkrát se jmenoval kancelářský balík pro Mac iWorks, akorát tenkrát byl placený, ostatně stejně jako nové verze OS.Každopádně ze zmíněného SW jsem měla chvíli snad jen ten Internet Explorer, než Apple přišel se Safari. A už si nepamatuju, v čem jsem vlastně přehrávala hudbu, ale v něčem to být muselo, měla jsem tenkrát spoustu MP3 😀
tak každá zkušenost je jiná, někdy byly W95/98 krásně stabilní ale když se něco pokazilo tak denní pády/restarty.Já první setkání s Macem tuším v roce 2002. Jako vypadalo to dizajnově pěkně, možná proto tolik působí na ženské, hezky to zapadlo do okolí narozdíl od strohých hranatých krabic s PC/Windows. Ale stabilní to také nějak výrazněji nebylo. Pěkné bylo že celý počítač byl integrovaný v monitoru, na tu dobu něco extravagantního. A teď si nejsem jistý jestli tam byla štěrbina jen na CD nebo i FDD, už je to hodně dávno. Ale působil mile to je fakt.
Photoshop 7 a GoldWave používám pořád. Opus voice žádný jiný program ani myslim neumí.
ja po propojení videorekordéru i magneťáku s PC používal CoolEdit, kde je mu konec...
CoolEdit koupil Adobe a je z něho dodnes vyvíjený Adobe Audition 🙂
1) Volkov vynikající, ale jen pro pojmenování 8.32) K jazykům. Hodně rozšířená a pro školy zadarmo (no vlastně distributoři ji dávali na několika CD zadarmo všem) byla angličtina LANGMaster. Dnes jen on-line. Mám ji v šuplíku, stále se dá spouštět přímo z CD.http://www.langmaster.cz/lmcom/com/web/...darma.aspx3) StarOffice - StarWriter (též StarSuite) nebo Ami Pro a Lotus 1-2-3Poznámka. U mne na kompech běžel doma OS/2 Warp (bezproblémový na sítích a pro Internet) od IBM a Redhat. V práci HP-UX. MS-Windows byly nestabilní, neužíval jsem a neužívám.
Názor byl 2× upraven, naposled 4. 10. 2024 14:53
Taky jsem měl tenkrát doma na PC IBM OS/2 4.0 Warp, samozřejmě s prohlížečem Netscape Navigator for OS/2. Oproti PC s MS Windows v práci to byl balzám na duši ... 🙂
🙂 IBM OS/2 4.0 Warp - Užíval jsem dvoupanelový JetCommander, Lotus Notes/Smartsuite (WordPro, 1-2-3, Approach, Freelance Graphics & Organizer), GoodWord, Netscape (s JavaScript), Graphical interface pro Ghostscript PDF, ..., což bylo součástí o.s. Ale přiinstalovával jsem QuickTime (na svou dobu výtečný), QuickMotion, ... už si názvy téměř nepamatuji. Pak už přechod na Linux Redhat.
Názor byl 2× upraven, naposled 5. 10. 2024 14:09
Tak jsem zkusil to staré PC dneska zase zapnout a ta OS/2 tam pořád funguje, jen byl posunutý čas asi o 1 hodinu. A ta prastará kuličková myš cca z r. 1996 připojená přes sériový port už pořádně nefunguje, ale ovládání přes klávesové zkratky je pořád bez problémů. 🙂
V té době se ve firemní sféře používaly Win NT 4.0, které byly naprosto špičkově stabilní. Doma to lidi nepoužívali, protože na tom nešly hrát dosové hry.
Námitka. Nešlo o hry. Nýbrž Windows ne-NT byly součástí při koupi počítače, což přetrvává. A nikdy již nechtěl investovat do dalšího operačního systému. Navíc NT byly "zabezpečené", něco jako Vista, no brrrr > HRÚZA pro laiky. 😉
Nějaké MS Windows NT 4.0 Workstation jsme tenkrát měli pro AutoCADy (asi R13?), které používaly HW klíč zasunutý do paralelního portu LPTx. Byly tenkrát stabilní asi jako ta IBM OS/2, ale o dost pomalejší i na mnohem výkonnějším HW. Jeden kolega si zkusmo nainstaloval tehdejší Citrix na ty NT, a úplně to změnilo celé prostředí. Najednou ty Win NT vypadaly jako 3.5, ale běžely výrazně rychleji, a hlavně ten AutoCAD najednou bylo možné pustit i na PC s Citrix terminálem. Z jedno PC s 1 HW klíčem pro 1 AutoCAD najednou šlo spustit třeba 5 AutoCADů z jiných PC, dokonce i na staré 286 s MS-DOS s Hercules monitorem, který měl jen 6 odstínů zelené barvy. Prostě tehdejší Citrix udělal ze šneka MS Windows NT docela svižný OS.
Názor byl 1× upraven, naposled 4. 10. 2024 18:59
Zase recyklát? Tento článek není aktuální hlavně u ICQ, které už opravdu hezkou řádku měsíců neexistuje ani v jakémkoli stínu.
Ten článek se týká roku 2000 a v té době byl "ajsíkjů" v zásadě standardní sw výbavou.
"Byť legendární ICQ od izraelského studia Mirabilis postupně několikrát změnilo svého majitele, funguje ve stínu nových služeb dodnes."ICQ už, ale nefunguje...
Ale ještě nedávno fungoval. :p
Uvědomil jsem si, jak málo samostatných programů už teď používám a kolik se toho přesunulo do webových aplikací. Pro některé z nich pak sice mám potom ve Windows klienta, ale pořád je v pozadí ten web.
Pokud mas ve Win klienta, tak bych to oznacil za klient-server aplikace a klient ve Win komunikuje s nejakym backendem, kterej bezi "nekde". Moderne muzeme rikat klidne v cloudu 🙂 BE poskytuje API pro jednotlivy klienty.Webova aplikace je proste jen jeden z mnoha klientu, jako mas klienta pro Win/macOS/iOS/Linux/Android/...Windows aplikace nebude mit s webovou aplikaci pravdepodobne nic spolecnyho, pokud to neni jen obalenej web, co vypada jak Win appka 🙂 Nebo takhle, bude mit spolecny to, ze ve vysledku vyuziva stejny/podobny API, kterym vola BE 🙂
Jde mi hlavně o to, že ten backend běží jinde. Není to kompletní program pouze na počítači jako dřív.
To je dobře nebo špatně?
To zjistíte, až server přestane fungovat 🙂
Z hlediska zdrojů:Stand-alone program zatěžuje jenom vás (vaše PC).Online verze potřebuje navíc server + provoz sítě.
WinAMP jsem kolem roku 2010 vyměnil za AIMP, místo VLC jsem kolem roku 2000 používal BSPlayer, dnes používám často PotPlayer, PuTTY je sice na SSH zbytečnost, ale pro sériovou komunikaci se hodí. Marně přemýšlím, co mi tam z té doby chybí. WinMerge, který existuje dodnes. MirandaICQ. Matlab kvůli škole a Mandrake Linux. PSPad a WinSCP si nevybavuju jak jsou staré.
PuTTY neni zbytecnost ani dnes, porad ma spoustu veci, ktere by se jinak resily podstatne hur :)
tak win10+ uz ma ssh
Drtivou většinu vyjmenovaných aplikací dosud používám. Mnoho návyků jsem vůbec nezměnil a nebo ještě pořád neexistuje lepší alternativa...
Total Commander a Irfanview. Všechno ostatní už odnééés čas....
u mě WinAmp, GoldWave, MS Office 2003, Total Commander, FAR, WinRAR, Nero burning ROM (2021), Irfan view, Corel Draw, Photoshop (2021), PSPad i PuTTy
12 z 36 je drtivá většina? 😃
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.