Software | Historie

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

  • Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu
  • Před dvaceti lety to ale bylo jiné
  • Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Před pár týdny jsme oslavili třicáté narozeniny Windows 3.0 a o pár měsíců dříve pak dvacáté výročí uvedení Windows 2000. Letošní rok je skutečně plný kulatin, a tak dnes zavzpomínáme, jakými programy byly tehdejší počítače vlastně vyzbrojené a bez čeho se tenkrát neobešel žádný geek i běžný domácí uživatel.

Začněme operačním systémem. Windows v roce 2000 kralovaly v podstatě se stejnou převahou jako dnes a v Česku byla jejich pozice ještě citelnější. Několik málo cvoků včetně autora tohoto článku sice koncem 90. let objevovalo taje Red Hat Linuxu ve verzi 6/7 a tu a tam byl k vidění i nějaký ten Apple, ve srovnání s impériem Redmondu se však jednalo jen o zanedbatelné drobky.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 2000 jsou hotové, oznámil 17. února 2000 Microsoft

Češi měli v roce 2000 na svých mašinách ledacos počínaje MS-DOS a Windows 95, většina z nás tou dobou ale používala všelijak splašená Windows 98 a early-adopteři už objevili také Windows 2000 a Windows Me.

OEM licencování bylo v plenkách, počítače jsme si tenkrát ještě stavěli nebo alespoň vylepšovali svépomocí, a tak se pochopitelně dařilo i warezu. Tou dobou jsem pomalu končil střední školu a legální licence často chyběly i v počítačových učebnách.

Klepněte pro větší obrázek
Windows Me dorazily na pulty obchodů 14. září 2000. Byl to poslední systém řady 9.x, kterou nejvíce proslavily legendární Pětadevadesátky.

Fajn, takže to bychom měli operační systém a v následujících kapitolách se podíváme na ty zapomenuté legendy. I když, mnohé z nich máte možná dodnes na počítači, jsou totiž tak trochu nesmrtelné.

Diskuze (157) Další článek: Vesmírná technika: Vědecké přístroje na sondě TGO

Témata článku: Software, Apple, YouTube, Microsoft, Google, Windows, Internet, Historie, Spotify, Opera, Internet Explorer, Firefox, WhatsApp, World Wide Web, Netflix, Wikipedia, Windows XP, Dropbox, Mozilla, SOB Top, Adobe, BitTorrent, Winamp, Total Commander, ICQ