Nejlepší programy pro vytváření instalátorů

Podoba i průběh instalace bývají zpravidla to první, s čím uživatel programu přijde do styku. Je tedy žádoucí vytvořit funkční, jednoduchý, přehledný a třeba i líbivý instalátor.

Z diskuze na fóru Živě.cz, která se zabývala právě tímto tématem, jsme pro vás vybrali několik tipů na software, jehož účelem je tvorba instalátorů. Tyto programy se od sebe někdy i výrazně liší vzhledem, náročností na ovládání a znalosti, cílovou skupinou uživatelů a samozřejmě také licencí. Z následujícího koktejlu si tak můžete vybrat program podle jeho krátkého představení, charakteristiky i doporučení přispěvatelů na fóru. Své preference pak máte možnost demonstrovat na přiložené anketě či v diskuzi pod článkem.

Inno Setup

Tento program byl velice často diskutujícími zmiňován, protože v sobě kombinuje kvalitu, výkonnost a freewarovou licenci. Inno Setup podporuje všechna Windows a také instalace 64-bitových aplikací. Instalaci ukládá do jednoho .exe souboru, umožňuje samozřejmě plné odinstalování softwaru, výběr mezi nainstalování full, minimal a custom verzí a mnoho dalšího. Pro komprimaci používá BZip2 a LZMA, dále zvládá porovnávání stáří verzí programu, práci s registrem, knihovnami i fonty.

Klepněte pro větší obrázek

Dokáže samozřejmě vytvářet zástupce na ploše, v panelu Start i v dalších místech. V programu je integrováno pascalové skriptovací prostředí, takže programátoři si zde mohou ušít instalaci přesně na míru. Je zde také přítomna podpora ochrany heslem i šifrováním. Uživateli srobowak vyhovuje možnost kopírování souborů, zapisování do registru i do .ini souborů i nastavování práv. Riman zase vidí jako výhodu fakt, že není těžké s programem naučit pracovat.

stáhnout program Inno Setup 5.4 (1,5 MB)


Nullsoft Scriptable Install System

Dalším často zmiňovaným programem je opensourcový projekt známý pod zkratkou NSIS a postavený na skriptové bázi (vlastní skriptovací jazyk umožňuje prakticky neomezené možnosti úprav a tvorby) určený k vytváření instalátorů softwaru pro Windows (kompatibilní se všemi od Windows 95). NSIS byl vytvořen jako jednoduchý a především miniaturní nástroj, který ale nabízí velké množství dovedností. Pro kompresi je možné využít tří různých metod (ZLib, BZip2 a LZMA).

Klepněte pro větší obrázek

Příkazů ve skriptu je velké množství a program tak zvládá různě náročné úkoly od tvorby složky, přes restartování systému až po úpravy registru. Do aplikace je také dle potřeby možné dodat různé plug-iny, které si sami můžete vytvořit pomocí jazyků C, C++ či Delphi, nebo stáhnout ze stránek autora. Instalátor tak lze obohatit např. o možnost stahovat data z internetu, pracovat s DLL, patchovat existující soubory atd. Uživatel jetelina NSIS charakterizuje jako druhá věc po Winampu, kterou vývojáři z Nullsoft udělali dobře.

stáhnout program Nullsoft Scriptable Install System (NSIS) 2.46 (1,5 MB)


Advanced Installer

Populární program, který je nabízen v základní verzi zdarma, a za pokročilou si již musíte připlatit. V několika krokovém průvodci provedete všechna nastavení instalace od výběru zdrojových souborů po formát instalátoru (msi, exe, cd-rom, instalace z webu). Dále zde vyplníte informace o produktu, autorovi i technické podpoře. Dále určíte, do které složky se má aplikace nainstalovat, kam se umístí její zástupce, jestli je třeba k nainstalování administrátorského oprávnění, zdali má dojít k restartu počítače apod.

Klepněte pro větší obrázek

Nechybí zde ani možnost digitálního podpisu, automatického updatování i reakce instalátoru na jinou verzi programu.Svůj software můžete opatřit i jednodušší ochranou požadující vyplnění sériového čísla. Jakmile je vše nastaveno, stačí už pouze kliknout na tlačítko pro vytváření instalátoru. Jestli si ale výsledkem nejste příliš jisti, je možné spuštění projektu simulovat přímo v rozhraní programu. Jako vhodnou freewarovou alternativu k nákladným profesionálním nástrojům jej uvádí diskutující honza.skypala.

stáhnout program Advanced Installer Professional 7.7 (32 MB)


CreateInstall

I tento program vytváří instalátory pro váš software a také je distribuován ve více verzích. I nejnižší freewarová verze je dostatečně vybavená na to, aby naplnila všechny potřeby středně náročného programátora. CreateInstall vytváří samorozbalovací archivy ve formátu .exe. Tvorba instalátoru se provádí v několika krocích, kdy můžete uživateli nabídnout přečtení licenčního ustanovení či klasického souboru „čti mě“, rozbalení a nakopírování dat do počítače, provedení zápisů do registru a zavedení souborů .ini, vytvoření zástupců na plochu i do panelu Start, přidání možnost odinstalace atd.

Klepněte pro větší obrázek

Dále v programu můžete používat vlastní ikony, loga a obrázky, čímž vytvoříte originální prostředí instalace. Na výběr také máte mezi dvěma různými kompresními algoritmy. Prvním je PPMD, které účinně zabalí vaše data, ale případná dekomprese pak zabírá mnohem více času. Druhým je pak standardní ZIP. CreateInstall ve verzi Free v diskuzi zmínil např. uživatel PremaH.

stáhnout program CreateInstall Free 5.10 (1,7 MB)


PortableApps.com Installer

Trochu odlišnou službu nabízí tato aplikace, která je určena pro vytváření přenosných (portable) instalací programu. Během několika kliknutí myši a skrze jednoduchého průvodce dojde k vytvoření souboru s programem s koncovkou paf.exe, která se prakticky chová jako klasický spustitelný .exe soubor. Dojde tak k vytvoření aplikace, která může být po instalaci bez problémů přenášená, aniž by tak došlo k poškození její funkčnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Jak zmiňuje čtenář ms.press, který program čtenářům Živě.cz doporučil, portable instalace kromě mobility nabízí především čistý systém, jeho registr i pevný disk, které tak nebudou zapleveleny zbytečnými záznamy i daty.

stáhnout program PortableApps.com Installer 2.0.2 (1,5 MB)


EasySetup

Na závěr ještě přinášíme produkt, který se zaměřuje především na méně zkušené uživatele. Hlavní výhodou EasySetupu je jeho jednoduché ovládání, přehledné uživatelské prostředí a sada pouze těch nejzákladnějších funkcí. Plusem samozřejmě je i česká lokalizace programu, takže zde instalátor hravě vytvoří i neangličtináři, i když těch asi mezi programátory nebude zase tak moc. Za uživatelský komfort a BFU zaměření ale budete muset tvůrcům zaplatit.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program EasySetup 3.13 (1,2 MB)


Témata článku: Software, Nejlepší programy, GigaMania, Náročné prostředí, Ppm, Přehledný průvodce, Náročný uživatel

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

Včera | Jakub Čížek | 106

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 147


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji