Nejlepší programy pro videokomunikaci přes internet

Vysokorychlostní připojení dokáže lidi spojit i tváří v tvář. Většina klientů pro instant messaging v současnosti nabízí možnost videohovoru. Jaký je ovšem ten nejlepší?

Během uplynulého týdně měli čtenáři Živě.cz v návaznosti na minulý „nejlepší“ článek, který se týkal blbnutí s webovou kamerou, možnost svými názory přispívat do fóra ohledně toho, jaký program je podle nich nejlepší pro videokomunikaci přes internet. Velice rozšířeným a populárním se v naší krajině ukázal Skype, který používá velká řada uživatelů. Po zadu ale nezůstal ani Windows Live Messenger a další.

Hlasování a argumentace ve fóru se týkala právě aplikací používaných k videohovorům, nikoli IM klientům obecně. Přestože nejrůznější (především alternativní) klienti nabízejí jistou podporu multimediální komunikaci, ne vždy se jedná o stabilní a rozšířené řešení. Často se lze setkat s nekompatibilitou přenosu vůči jinému klientovi apod. Budou zde proto nabízeny čtenáři a diskutéry prověřená řešení pro videokomunikaci.

Skype

Na prvním místě našeho pomyslného žebříčku byl umístěn Skype, který je právě v České republice velice rozšířeným klientem, jehož používají i (a často právě oni) méně znalí a zkušení uživatelé. Skype bývá nezřídka kdy tím, co používají lidé ke komunikaci se svými rodiči, kteří příliš počítačům nevládnou. Jednoduché ovládání, kvalitní česká lokalizace, rychlé a dostupné služby – to je Skype.

Klepněte pro větší obrázek

Časté používání Skypu nutně souvisí i s jeho vysokou rozšířeností mezi lidmi, se kterými potřebujete komunikovat. Čtenář BlackRider to shrnuje takto: „všichni používají Skype, takže ho logicky používám taky, pokud se chci někomu dovolat“. Uživateli caplimu se navíc zdá, že Skype má lepší kvalitu přenosu, než níže zmíněný Windows Live Messenger. Vaclavp je se Skypem spokojen natolik, že si k němu zaplatil i kredit, jen se mu nejnovější verze zdá oproti těm starším nepřehledná.

stáhnout program Skype 5.0 (20 MB)


Windows Live Messenger

Dalším velice rozšířeným (nejen mezi přispěvateli do diskuze) programem, který podporuje videohovory, je produkt všudy přítomného Microsoftu. Velké množství uživatelů jej používá jako klasického textového IM klienta, jehož doplňkem je možnost obohatit probíhající komunikaci o zvuk i obraz. Za příklad může sloužit i uživatel MarOrg, který běžně používá právě WLM, ale ani jednou s ním netelefonoval.

Klepněte pro větší obrázek

Oproti tomu čtenář ms.press nejvíce na video-chat používá právě WML, ale nebrání se ani ostatním IM klientům v závislosti na tom, jaký protokol jeho partner v diskuzi používá. Přestože k pracovní komunikaci přispěvatel Milanr1 používá něco jiného, k soukromým hovorům sahá právě po WLM.

stáhnout program Windows Live Messenger 14.0.8117.416 (1,2 MB)


ooVoo

Program s poměrně netradičním názvem, který byl ovšem v diskuzi nejedním uživatelem doporučován. ooVoo je komunikační klient, který se specializuje přímo na pořádání videohovorů i hromadných videokonferencí. S ooVoo samozřejmě můžete komunikovat i na základě písma či zvuku. Do videa ale můžete přidat i základní grafické efekty, lze si video nahrát a následně poslat kamarádovi e-mailem či se dá vytvořit video-chatová místnost na webu.

Klepněte pro větší obrázek

ooVoo je v základu zdarma. Nabízí ovšem i doplnění (či rozšíření) služeb, které jsou již zpoplatněny. Mezi takovéto bonusy patří např. vytvoření videokonference s až šesti účastníky, video ve vyšší kvalitě či nahrávání probíhajícího hovoru. Venca.l ooVoo používá právě kvůli možnosti komunikace s více lidmi naráz, přičemž kvalita video přenosu je právě v ooVoo podle něj ta nejlepší. S tím souhlasí i čtenář Mem_.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program ooVoo 3.0.3.6 (18 MB)


ICQ

ICQ není jistě třeba nějak blíže připomínat. Jedná se o v České republice až neúměrně populárního klienta (a protokol), který se nedávno dostal do verze 7.0. Právě tato nejnovější verze s sebou přinesla řadu kontroverzí. Mnoho uživatelů ji totiž považuje krok špatným směrem, směrem k těžkopádnosti, grafickému nevkusu a většímu množství reklam. Najdou se ovšem i hlasy, kterým se naopak nová „sedmička“ líbí a ke vší spokojenosti ji používají.

Klepněte pro větší obrázek

Mezi takové patří i čtenář IQ-tikve, který k videohovorům používá ICQ i Skype. Jen tedy právě ICQ se mu zdá méně kvalitní a zpomalující počítač. Velké množství uživatelů tak kvůli velké rozšířenosti ICQ v ČR používá tento protokol, ovšem v nějakém alternativním IM klientu.

stáhnout program ICQ 7.5 (12 MB)


Google Talk

GT je jeden z alternativních komunikačních nástrojů. I do vod instant messagingu proniká kolos Google, který tak kromě textové už bez problémů zvládá i hlasovou komunikaci. Google Talk je založen na protokolu XMMP, takže není problém jej spojit s dalšími instantními messengery. Zatím se ovšem tomuto klientu nedostává větší popularity či rozšířenosti, takže na konkurenci „googlovským“ způsobem nijak tvrdě nedotírá. V blízké budoucnosti může být ovšem situace odlišná.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Google Talk 1.0.0.105 (1,5 MB)


Trillian Astra

Trillian je známý multi-síťový klient pro komunikaci přes internet. Pokud tedy potřebujete naráz komunikovat s uživateli v různých sítích a pomocí různých protokolů, Trillian může být vhodným pomocníkem. Zvládá kromě ooVoo komunikaci se všemi výše zmíněnými aplikacemi. Navíc s ním můžete zasahovat i do sociálních sítí typu Facebook či Twitter. Jedničku pro videokonverzaci představuje např. pro čtenáře ticka.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Trillian 5.0.0.31 (13 MB)


Příští týden dojde k vyhodnocení diskuze na fóru, kde budeme spolu se čtenáři Živě.cz hledat nejlepší program pro hromadné stahování dat z internetu. Ten je plný obrázků, hudby, videí i softwaru. Dostat tak více položek naráz do počítače může být mnohdy zdlouhavé a nepřehledné. Ovšem ne, pokud použijete nějaký hromadný download manažer nejrůznějšího zaměření. Spektrum aplikací tak může být velice pestré.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (20) Další článek: Týden Živě: Google buduje supersíť

Témata článku: Software, Nejlepší programy, Instant Messaging, Download, GigaMania, Nejrůznější zaměření, Vid, Soukromý hovor, Velká komunikace, Častá diskuse, Špatný směr, Astra, Nejlepší program, Množství reklam, Astro, Jistý směr, Probíhající hovor, Velký pomocník, Hromadné stahování, Kamera na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky