Nejlepší programy pro USB flashdisk

Programy určené pro USB disky mají jednu výhodu – nevyžadují instalaci. Spustit je tedy můžete prakticky na jakémkoli počítači bez potřeby zdlouhavé instalace.

Tento článek najdete také v Computeru 12/10

Připravili jsme sbírku programů, které můžete spustit kdykoli a kdekoli, nevyžadují totiž instalaci na pevný disk. Jak tyto aplikace fungují a které na našem DVD najdete?

Na DVD časopisu Computer 12/10 najdete kromě jiného výběr programů, které se řadí do kategorie přenosných. Ačkoliv je tato skupina aplikací poměrně obsáhlá, základní poslání je vždy stejné: spouštějte programy z USB disku nebo jiného přenosného média kdykoliv a kdekoliv, bez zdržující instalace na pevný disk aktuálně použitého počítače.

Programy na USB (přenosné, nebo také portable aplikace) se kromě snadného přenášení a nezávislého spouštění zpravidla vyznačují tím, že neukládají žádná data na systémový disk. V praxi tedy nejenže máte důležité nástroje kdykoliv po ruce, ale zároveň se typicky v případě přenosných webových prohlížečů nemusíte bát, že by se historie vašeho surfování ukládala ostatním uživatelům na očích.

Pohodlně na novou verzi

Přenosné webové prohlížeče, v čele s OperaUSB a Firefox Portable, ukazují ještě jeden důležitý znak podobného typu aplikací. Svá osobní nastavení a historii máte přímo na USB, budete mít tedy vše k dispozici bez ohledu na to, na kterém počítači program spustíte. V případě webového prohlížeče se jedná hlavně o záložky, navštívené webové stránky apod., u dalších aplikací třeba o nastavení zobrazení a místní detaily.

Programy bez instalace většinou nevyžadují žádnou přípravu, stačí je zkopírovat na USB nebo jiný přenosný disk, odkud pak budou připraveny ke spuštění. Některé jsou komprimovány v archivu ZIP, v tom případě obsah rozbalte do požadované složky, využít můžete i klasického Průzkumníka Windows. Zvláštní kategorie přenosných aplikací vyžaduje instalaci, nenechte se však zmást: instalátor slouží pouze k rychlé přípravě programu na USB, žádná data se neukládají na pevný disk (samozřejmě pokud jej explicitně nezvolíte jako cíl instalace).

Mezi výhody programů bez instalace patří možnost snadné aktualizace, kdy jednoduše stačí přepsat původní verzi verzí novou. Zde si ale dejte pozor na případné nechtěné smazání osobních nastavení z původní verze, a raději proto vždy využívejte zabudované automatické aktualizace, pokud jí daná aplikace disponuje. Vše se pak odehraje samo, přepíšou se jen programové součásti, nemusíte si lámat hlavu s tím, která data jsou vaše a která patří programu.

Vyberte si, co potřebujete

U některých uživatelů vyvolávají přenosné aplikace mylnou představu, že jde o programy, které jsou co do funkčnosti hodně omezené a jejichž hlavní předností je malá velikost. Samozřejmě jde o zbytečné předsudky, řada přenosných aplikací totiž nabízí zcela stejné funkce jako jejich větší bratříčci, kteří instalaci vyžadují. Rozdíl tak může být právě jen v tom, že se data neukládají do systému.

Na DVD jsme pro vás přichystali desítky přenosných programů, z nichž si určitě vyberete nástroje přesně podle svého gusta. Nechybí praktické kancelářské aplikace, v čele s přenosným králem OpenOffice.org Portable, programy pro zpracování souborů (7-ZIP, Universal Viewer Free, FreeCommander apod.) nebo populární multimediální přehrávače (VLC Media Player, Media Player Classic atd.). Samostatnou pozornost věnujte možnosti přenosného surfování, zde doporučujeme hlavně skvělý nástroj OperaUSB.

Většinu z těchto programů najdete ve specializovaném katalogu PortableApps.com

Všechny programy, které na DVD v rámci přenosných aplikací najdete, jsou volně šiřitelné – spadají pod freewarovou nebo podobnou licenci, která dovoluje jejich používání bez placení. Pokud budete chtít, můžete si sbírku na USB rozšířit i o jiné programy, dejte si ale pozor, aby jejich použití nebylo časově omezené. U některých aplikací zase jde o odlehčené verze oproti kompletní placené variantě (typicky například Save2pc Light), a tak se nedejte zmást případnou reklamou na možnost stažení rozšířené verze, který by již byla placená.

OpenOffice.org Portable

Kompletní přenosná kancelář pro každého

Mezi jedny z nejpopulárnějších přenosných aplikací patří OpenOffice.org Portable (OOP) – speciální varianta oblíbeného kancelářského balíku. Díky OOP u sebe budete mít kdekoliv a kdykoliv textový procesor, tabulkový editor, nástroj pro tvorbu prezentací, úpravu obrázků a jednoduché zpracování databází. Mezi nejčastěji využívané součásti patří Writer, pokročilý textový procesor, který si širokou nabídkou funkcí a detailními možnostmi zpracování dokumentů v mnohém nezadá s klasickým „velkým“ Wordem. Práci s tabulkami poskytne součást Calc, prezentace si vezme na starosti Impress, a konečně grafické úpravy svěřte Draw.

Klepněte pro větší obrázek
OpenOffice pro klíčenku

OOP nainstalujte pomocí instalátoru z našeho DVD přímo na flash disk, ze kterého jej poté chcete spouštět. Přenosná verze OOP sice samozřejmě neukládá žádná data na místní disk počítače, v němž ji z USB spustíte, dejte si však pozor na doplňky. Pokud do OOP, podobně jako klasického balíku OpenOffice.org, přidáte některý z externích doplňků, mohou být data a jeho nastavení uložena přímo na disk daného počítače. Také z tohoto důvodu při instalaci doplňků volte variantu nastavení použití pouze pro vás, tedy instalujícího uživatele, nikoliv i ostatní uživatele, kteří mají v počítači vytvořen účet.

OperaUSB

Pokročilý webový prohlížeč

Ve vaší sbírce přenosných aplikací na USB nesmí chybět webový prohlížeč. K dispozici je několik různých variant, nicméně mezi nejvíce praktické patří OperaUSB, speciální vydání klasické Opery. Program dokonce ani nevyžaduje instalaci na USB disk pomocí instalátoru, postačí jen jednoduché rozbalení obsahu odpovídajícího ZIP souboru a spuštění souboru opera.exe. Výhodou Opery oproti jiným mobilním prohlížečům je širší nabídka funkcí hned v základu, například ve srovnání s Firefox Portable tak pro mnoho možností nemusíte přidávat žádná další rozšíření.

Klepněte pro větší obrázek
Přenosná Opera

U webového prohlížeče je více než kdekoliv jinde důležité, aby se data přenosné aplikace ukládala výhradně do složky na USB, nikoliv systémový pěvný disk. OperaUSB to samozřejmě splňuje stoprocentně, nese to s sebou navíc tu výhodu, že veškerá nastavení a detaily prohlížení budete mít kdekoliv u sebe. OperaUSB podporuje všechny funkce klasické Opery, najdete v ní klienty běžné elektronické komunikace, detailní zobrazení kódu se zvýrazněním syntaxe, a dokonce vestavěný BitTorrent klient. Od desáté verze nechybí ani Turbo režim, tedy flexibilní úprava přenosu stránek podle aktuální rychlosti a kvality připojení.

VLC Media Player Portable

Přehrávejte videa bez kodeků

Přenosná aplikace VLC Media Player Portable má svou neotřesitelnou výsadní pozici v oblasti přehrávačů, její největší výhodou je totiž podpora širokého spektra formátů, a to bez instalace doplňující kodeků. Pomocí jednoduchého instalátoru přidejte VLC Media Player Portable do libovolné složky svého USB disku, odkud jej pak budete spouštět. Nenechte se zmást strohým vzhledem hlavního okna, program vám to mnohokrát vynahradí pokročilými funkcemi. Další nespornou výhodou je kompletní česká lokalizace.

Klepněte pro větší obrázek
Přenosný VLC Media Player

VLC Media Player využijete především pro přehrávání videí, což zvládá na jedničku. Jakmile je video otevřené, můžete během přehrávání nastavit detaily obrazu, míru zostření, gamu, sytost apod. Podobně je na tom také zvuk, k dispozici máte klasický ekvalizér, s nímž si přizpůsobíte přehrávání přesně podle aktuálního videa a prostředí, ve kterém je sledujete. Kromě přehrávání místních videí VLC Media Player doporučujeme také pro sledování internetového vysílání, právě v případě streamovaného šíření obrazu totiž naplno využijete například již zmíněné zostření, které vyladí kostičkovaný přepočítávaný obraz.

7-ZIP Portable

Klepněte pro větší obrázek
7-ZIP

Přenosná verze populárního komprimačního nástroje, který si poradí s celou řadou souborů. Můžete archivy vytvářet, rozbalovat je i dále upravovat, podporovány jsou všechny nejdůležitější formáty. Portable vydání je zcela totožné s klasickou variantou 7-ZIP, a tak máte možnost otestovat i nativní archivy formátu 7z, které se mohou pochlubit vysokým poměrem komprese. Program je na DVD uložen ve výchozím samorozbalovacím archivu – spusťte jej a nechte obsah rozbalit do libovolné složky na cílovém USB disku.

Asterisk Logger

Klepněte pro větší obrázek
trezor na hesla

Dostali jste se někdy do situace, kdy jste si nemohli vzpomenout na heslo, které je ukryté za hvězdičkami? Typickým příkladem může být předvyplněná dvojice login-heslo v Outlooku, kdy si při přenosu účtu na jiný počítač musíte vzpomenout na maskované heslo. Převod znaků na hvězdičky naštěstí zpracovávají až Windows, a sice podle typu textového pole, tedy atributu, který mu programátor přiřadil. Asterisk Logger dělá jediné, zato perfektně: odchytí textová pole s hesly maskovavými hvězdičkami a přehledně vám původní podobu vypíše ve svém okně.

Autoruns

Klepněte pro větší obrázek
Co se spouští po startu

Nejlepší přenosný program pro správu automaticky spouštěných aplikací nese název Autoruns. Zvládnete s ním upravení seznamu těch součástí, které se spouštějí se startem Windows, u každé položky nechybí detailní popis zahnízdění v systému a cesta. Kromě toho vám Autoruns poskytne také možnosti správy doplňků prohlížeče Internet Explorer, prozkoumá služby, ovladače, kodeky, DLL knihovny a mnoho dalšího. Jakoukoliv nežádoucí položku můžete bleskově deaktivovat, během pár okamžiků tedy vrátíte systému dřívější lehkost a rychlost.

DeepBurner Portable

Klepněte pro větší obrázek
Vypalování bez instalace

Pokud na cestách nebo cizím počítači potřebujete vypálit CD či DVD, určitě sáhněte po tomto povedeném programu. Zvládne vše důležité, připravíte s ním média nejen datová, ale také hudební. Nechybí ani podpora tvorby bootovatelných disků, a dokonce v něm najdete i jednoduchý nástroj pro tvorbu obalů a potisků. Nedejte se zmást jeho jednoduchostí, nabízí toho opravdu hodně, pro běžné použití postačí jak začínajícím, tak pokročilým uživatelům. Program stačí rozbalit z archivu ZIP na našem DVD do libovolné složky.

FastStone Image Viewer

Klepněte pro větší obrázek
Prohlížeč obrázků

Prográmek FastStone Image Viewer věren svému názvu poskytuje možnosti rychlého zobrazení fotek a jejich základní jednoduchou správu. Svižný běh se promítl také do pokročilých funkcí, v režimu celoobrazovkového zobrazení máte k dispozici čtyři různé nabídky se všemi důležitými možnostmi, a to podle toho, k jakému okraji obrazovky umístíte grafický ukazatel myši – náhledy obrázků, vlastnosti obrázku, ovládací panel a editační možnosti. Právě editace nabízí řadu akcí, které oceníte především při editaci fotografií.

FileZilla Portable

Klepněte pro větší obrázek
FTP klient

FileZilla je pomyslným bratříčkem webového prohlížeče Firefox, jde o klasický FTP klient. FileZilla Portable nabízí všechny odpovídající funkce, ale s tím rozdílem, že se žádná nastavení neuloží na místní pevný disk, vše se odehraje pouze v rámci USB zařízení, z nějž Filezillu spustíte. Nastavit můžete všechny parametry připojení, detaily proxy apod. Instalace je opět velice jednoduchá, ZIP archiv stačí rozbalit do cílové složky a program spustit. Více než kdy jindy si zde však při přenosu dat přes FTP dejte pozor na nechtěné odebrání flash disku.

FreeCommander

Klepněte pro větší obrázek
Správce souborů

Pokud se dostanete k cizímu počítači bez alternativního správce souborů a nemáte rádi Průzkumníka Windows, zachrání vás na USB disku právě populární FreeCommander. Volí klasické dvoupanelové zobrazení obsahu složek a nabízí všechny důležité funkce, včetně některých pokročilých – práci s komprimovanými archivy, kontrolními součty, nechybí ani detailní nastavení filtrů. Základní klávesové zkratky jsou stejné jako například v Total Commanderu nebo Altap Salamanderu, a tak s jejich osvojením nebudete mít žádný problém.

GIMP Portable

Klepněte pro větší obrázek
Přenosný GIMP

Program GIMP si získal nespočet uživatelů, stejně tak si vydobyl přezdívku PhotoShop zdarma. Jedná se o pokročilý grafický editor, který osloví především pokročilejší ladiče obrázků nebo vlastních snímků. Zvládnete s ním řadu detailních úprav, které jsou často dostupné až v placených aplikacích. Ovládání prostřednictvím samostatných oken a atypický výběr funkcí vám může zabrat delší dobu, pokud jste se GIMPem ještě nesetkali, nicméně následnou efektivitou zpracování grafických souborů program vše vynahradí. Program nainstalujte pomocí průvodce do libovolně složky na USB disku.

HijackThis

Klepněte pro větší obrázek
Pročistí Internet Explorer

Program HijackThis se zaměřuje na nalezení přebytečných a hlavně nebezpečných součástí webového prohlížeče Internet Explorer. Po spuštění prohledá dostupné záznamy v registru a vypíše obsah jednotlivých položek. Můžete tak odebrat různé helper objekty a další neřádstvo, dejte si však pozor: program nijak nerozlišuje nebezpečné položky od těch přátelských, a tak je určen hlavně pro pokročilé uživatele. Pokud si nebudete jisti, můžete analýzu probrat na diskuzním fóru s jinými uživateli, kteří vám poradí.

Network Password Recovery

Klepněte pro větší obrázek
Hesla na jedné hromadě

Zajímavý prográmek pro administrátory, začínající hackery a zapomnětlivé uživatele. Jakmile jej spustíte, prohledá dostupné informace o uložených síťových připojeních a vypíše vám je v přehledné tabulce. Zjistíte tak nejen cílovou adresu síťového místa, ale také přihlašování údaje v podobě uživatelského jména a odpovídajícího hesla. Standardně se prohledávají připojení aktuálně připojeného uživatele, nicméně můžete nastavit i zjištění připojení kohokoliv jiného, musíte však zadat jeho přihlašovací údaje do systému.

Pocket KillBox

Klepněte pro větší obrázek
Smažete nesmazatelná data

Někdy se můžete dostat do situace, kdy se vám nepodaří smazat soubor či složku, a to z důvodu odepření přístupu. Kromě chybějících oprávnění bývá na vině také aktuální uzamčení dat některým z běžících procesů, právě v tomto případě vám podá pomocnou ruku Pocket KillBox. Dovolí smazat i na první pohled nesmazatelné položky, navíc máte k dispozici několik doplňujících nastavení. Zvolit si můžete například odstranění až po restartu Windows, nahrazení původních dat jinými, obejití výchozích procesů Windows apod. Program je určen hlavně pro pokročilé uživatele.

Processs Explorer

Klepněte pro větší obrázek
Přehled nad procesy

Ve Windows najdete výchozího Správce úloh, který nabízí i základní přehled a správu jednotlivých, právě běžících procesů. Neoplývá však žádnými pokročilými funkcemi, a tak je dobré sáhnout po vylepšených alternativách. Jednou z nich je i přenosný Process Explorer, který bleskově prozkoumá, co vám právě kde v systému běží, a výsledek nabídne formou přehledného a především velice detailního výpisu. S jednotlivými procesy pak můžete provádět standardní operace, zbavíte se tak nechtěných prográmků a někdy dokonce i virů.

Save2pc Light

Klepněte pro větší obrázek
Stáhne webové video

Řada webových stránek nabízí různá videa, jednou z nich je samozřejmě také YouTube. Pokud jste někdy řešili problém, jak původní video stáhnout a uložit na svém počítači, máte s prográmkem Save2pc Light vyhráno. Tato odlehčená verze většího, avšak již placeného vydání nabízí rychlé stažení vyhlédnutého videa, navíc v rámci jediného jednoduchého okna. Vybrat si můžete nejen cílovou složku uložení, ale také nastavit výsledný formát stahovaného videa a řadu dalších detailů. Prográmek podporuje také stahování s nastavením parametrů proxy.

Universal Viewer Free

Klepněte pro větší obrázek
Vidí do všeho

Často je těžké mít po ruce vždy ten správný program pro otevření různých formátů souborů. Díky Unviersal Viewer Free tyto potíže skončí, jelikož si poradí s celou řadou rozličných variant. V základu s ním bez problémů zobrazíte i velké soubory během několika málo okamžiků, nechybí však podpora specializovaných videí (na základě spolupráce s Windows Media Player), obrázků (všechny standardní formáty), stejně tak hudebních souborů. Pokud k tomu připočtete formáty podporované Internet Explorerem, zvládne Universal Viewer Free opravdu vše důležité.


Máte další typy na drobné prográmky a doplňky, které nevyžadují instalaci a zaslouží si místo na každé rozměrné „flešce“? Pochlubte se v diskuzi pod článkem.

Diskuze (37) Další článek: Další česká firma ztrácí nezávislost. Do Avastu vstoupil investor

Témata článku: Software, Nejlepší programy, USB, Altap Salamander, Pokročilá funkce, Pokročilý uživatel, Flashdisk, Windows Media Player, Speciální varianta, Původní klient, DVD Player, Salamander, USB Disk, Webové video, Bobr, Nejlepší, Nechtěná data, Klasické USB, Media Player, Svižný běh, Pozor, Gimp, Kompletní nabídka, Důležitá složka, Pokročilý nástroj, Software na Heureka.czNavrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

Lukáš Václavík
Humble Bundle
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína