Nejlepší programy pro tvorbu webových stránek

Hledá se rychlý, jednoduchý a ovládáním přívětivý webový editor pro méně zkušené uživatele. Každý si pod tím představí něco jiného. Jaký je tedy výsledek?

Diskusní fórum Živě.cz přineslo několik různorodých tipů na ten nejlepší program pro snadné vytváření webových stránek. Znalosti, potřeby i náročnost potenciálních uživatelů jsou velice odlišné. Někdo disponuje schopností programování v HTML, jiný se v tomto kódu vůbec nevyzná, někdo požaduje kvalitní výsledky za krátkou dobu, jiný si zase vystačí s obyčejným webem bez zbytečných komplikací.

Značně se tak od sebe liší i čtenářské tipy, z nichž si můžete vybrat software, který vám sedne nejlépe. Někteří diskutující neopomněli zmínit přímo i webové služby, s nimiž lze stránky vytvořit přímo na hostitelském serveru bez hlubších technických znalosti. Rovněž padaly zmínky o programech, které sice disponují popularitou mezi uživatelskou obcí, ale jejich vývoj byl pozastaven. Mezi ty nejvýraznější je možné zařadit Nvu či HomeSite.

Mohlo by vás také zajímat:

KompoZer

Několikrát v diskusi zmiňovaný nástupce výše uvedeného mrtvého projektu Nvu. KompoZer je WYSIWYG editor na vytváření webových stránek. Mezi jeho přednosti patří snadné ovládání, vytváření webových stránek bez nutnosti znalosti HTML či integrovaná správa celého webu. Pomocí jednoduchého správce stránek můžete snadno organizovat strukturu webu. Jeho obsah si snadno stáhnete na lokální disk a modifikované soubory jednoduše nahrajete zpět na server.

Klepněte pro větší obrázek

Přestože jinak čtenář s přezdívkou idaho většinou využívá k tvorbě webu čistý textový editor, pro rychlý, jednoduchý a líbivý projekt je podle něj KompoZer velice vhodný a práce s ním má být příjemná. Další předností aplikace je i její bezplatnost.

stáhnout program KompoZer 0.7.10 (7,6 MB)


NetBeans

Pro trochu pokročilejší uživatele je tu aplikace NetBeans. Ta nabízí vývojové prostředí pro PHP aplikace. Součástí je i podpora pro XHTML, CSS, JavaScript, XML a SQL. NetBeans podporuje barevné označování syntaxe, vlastní systém práce s verzemi pro snadný návrat k předchozím úpravám, práci v panelech, široké možnosti nastavení, podporu ladícího nástroje, napovídání funkcí, metod, tříd a další funkce. Netbeans doporučili diskutující mart22 či kamajkl a další.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program NetBeans IDE (verze All) 7.0 final (0,00 kB)


Eclipse PDT

Program velice podobný výše zmíněnému NetBeans. Tito dva tak bývají v diskusi často zmiňováni jedním dechem. Eclipse PDT obsahuje veškeré části potřebné k plnohodnotnému vytváření PHP. Využívá jej JohnyRicio, který píše, že funguje dobře až na jednu věc. Tou má být zpomalení programu při práci se soubory větším než 600 KB. Chválí si jej i tommmyy, podle nějž funguje velice univerzálně při doinstalování dalších balíčků, např. ten pro Javu.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Eclipse PDT 2.2.0 (105 MB)


PSPad

PSPad je pokročilý textový editor od českého autora s mnoha funkcemi, mj. zvýrazňování syntaxe nejrůznějších programovacích jazyků, práce s kódováními, kontrola správnosti pravopisu apod. Doporučuje jej celá řada diskutujících. Např. vindis, croolman či hosna-m. Faktem ovšem je, že PSPad je už spíše pro zkušenější uživatele, kteří mají již nějakou praxi s programováním.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program PSPad 4.5.4 (build 2356) final (3,6 MB)


Notepad++

Velice podobně je na tom i další aplikace. Notepad++ je pokročilý nástroj pro práci s běžným textem. Se standardním Poznámkovým blokem z Windows má však společnou maximálně část názvu. Nad funkční možnosti klasického Notepadu přidává zvýrazňování syntaxe, WYSIWYG editor, podporu Drag’N’Drop, práci s makry a mnoho dalšího. Při srovnání s PSPadem dává PavelR2 přednost právě aplikaci Notepad++. PSPad podle něj komolí češtinu v případě, že nepozná ze souboru kódování. Program podporují i dzok či k-o-l-m-i.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Notepad++ 5.9.3 (5,3 MB)


DFM2HTML

Tento program je klasický WYSIWYG creator webových stránek. Je pohodlný a dostačující především pro začátečníky. Freeware obsahuje efekty jako vytváření stínů, anti-aliasing, rotace všeho druhu a podobně. Program také nabízí základní FTP upload manager, s jehož pomocí dostanete své dílko na internet. Jak píše SoVcz, díky šablonám v něm udělá webovou stránku úplně každý. V kombinaci s freewarovou licencí se pak jedná o zajímavý nástroj pro méně zdatné uživatele.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program DFM2HTML 5.0 (3,6 MB)


Web Page Maker

Poslední z dnešní nabídky je ze stejného těsta jako výše uvedený DFM2HTML. Snadno ovladatelný editor webových stránek, který svému uživateli umožní tvorbu i upload WWW stránek bez znalosti HTML. Jednoduše lze přetahovat objekty na stránku, bez omezení s nimi manipulovat i nastavovat. Dají se využít i přednastavené formáty, které méně zkušeným pomohou v začátcích. Mezi další funkce patří snímání barev, Java script knihovna či vestavěný FTP klient.

Klepněte pro větší obrázek

Program na fóru přiblížil čtenář Bassgooch, i když s ním má jen krátkou zkušenost. Po zvolení a nastavení připravených šablon stačí jen kliknout na tlačítko k publikování a aplikace vygeneruje HTML kód, který ovšem, jak Bassgooch píše, není z nejkvalitnějších. Nezkušeným uživatelům ale postačí.

stáhnout program Web Page Maker 3.21 (3,5 MB)


Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze (41) | Týden Živě 101: Zeitgeist, Windows 8 a chytrá televize

Témata článku: Software, Nejlepší programy, GigaMania, Pokročilá práce, Idaho, Syntax, Snadné vytváření, Tvor, Připravená šablona, Nejlepší program, Pokročilý editor, Správce stránek, HTML Editor, Eclipse, Pokročilý nástroj

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší