Nejlepší programy pro synchronizaci dat a nastavení

Více počítačů doma, nějaký v práci, další pro mobilitu a na všech potřebujete mít ve shodné podobě určitý balík dat a nastavení. Pomocí kterého nástroje tento problém vyřešit?

Během posledního týdne měli návštěvníci fóra Živě.cz šanci vyjádřit svůj názor ohledně toho nejlepšího programu pro synchronizaci dat a nastavení mezi více počítači. Mohli tak ostatním čtenářům doporučit svého oblíbence a jeho nominaci doplnit přesvědčivými argumenty. Jakkoli bývá zpravidla obdobná diskuze plná nejrůznějších a pestrých návrhů, ohledně synchronizace na plné čáře zvítězily dvě konkrétní aplikace.

Až na výjimky se přispěvatelé ve fóru rozdělili na dva tábory. Jeden z nich plně podporoval Live Mesh od Microsoftu. Druhý tábor zase fandí spíše aplikaci Dropbox. Kromě nich byly v menšině zmíněny i další programy. Pro větší pestrost pak přikládáme rovněž pár programů, které vybrala redakce Živě.cz. Své preference pak ještě můžete demonstrovat na přiložené anketě.

Live Mesh

Populární synchronizační nástroj od Microsoftu. Program nabízí prostor na Live Desktop, kde lze ukládat data až o velikosti 5 GB. Odtud si všechna přidaná zařízení v profilu mohou tyto soubory stáhnout. Zatím se stále jedná o betaverzi, přestože její funkčnost je více než uspokojivá. Live Mesh se tak právem stal jedním z nejlepších synchronizačních nástrojů vůbec. O tom, jak program i služba fungují, si můžete přečíst v této recenzi.

Klepněte pro větší obrázek

Čtenář keysee zpočátku k synchronizaci používal MS Live Sync, nyní ovšem trvale přešel právě na Live Mesh. Považuje jej za více než jen pouhou synchronizaci. Live Mesh mu umožňuje práci s daty z různých míst i platforem. Live Mesh používá i na zálohování. Gyoja by pak u Live Mesh přivítal přátelštější webové rozhraní a spolupráci s Windows Live službami.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Live Mesh 0.9.4014.7 (1,4 MB)


Dropbox

Program pro práci s webovým úložištěm Dropbox. Data nahrajete na server, kde je lze určitým způsobem sdílet, synchronizovat i obnovovat. Přístup pak k nim budete mít prakticky odkudkoli. Aby byla zajištěna bezpečnost vašich dat, používá služba kvalitního šifrování. Svým principem je velice podobný výše zmíněnému Live Mesh. Více se o programu i službě můžete dozvědět zde.

Klepněte pro větší obrázek

Přispěvatel silverkeeper si Dropbox pochvaluje z toho důvodu, že se jedná i o kvalitní webové úložiště, do nějž během vteřiny nahrajete soubor a hned druhou vteřinu už znáte veřejný odkaz na něj. Blackknight pak sumarizuje tím, že na Dropboxu má synchronizaci, zálohování, obnovu smazaných souborů (kdykoli a zdarma), verzování (zdarma jen 30 dní nazpět), veřejné odkazy, sdílené adresáře, webové foto galerie i šifrování pomocí AES-256. Navíc mu funguje na Windows,Linuxu i Macu.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Dropbox 1.1.28 (15 MB)


GoodSync

Doporučován čtenáři Živě.cz byl i tento program, který nabízí vlastní unikátní algoritmus pro synchronizaci dat mezi počítačem, USB diskem, notebookem a jinými zařízeními i přes lokální síť či internet. GoodSync je funkcemi i svým posláním velice podobný níže zmíněnému Allway Sync. Oproti němu nabízí přehlednější a líbivější prostředí, ale také horší českou lokalizaci, která by se dala označit spíše za částečnou.

Klepněte pro větší obrázek

Rovněž úroveň nastavení chování programu je o mnoho slabší, než v případě Allway Sync. GoodSync je tak určen méně pokročilým uživatelům. Doporučuje jej xherbert v souvislosti s nabádáním, aby byli uživatelé přeci jen trochu více paranoidní a nenechávali svá osobní data u poskytovatelů různých webových služeb, které jsou zdarma. S tím se pojí i fakt, který by mohl být pro určitou skupinu uživatelů překážkou – za neomezené užívání programu je třeba zaplatit.

stáhnout program GoodSync 8.6.6 (6,6 MB)


Allway Sync

Myšlenkou tohoto programu je, že uživatel synchronizuje vybraná data s přenosným flashdiskem, který pak následně použije pro nahrání těchto dat do dalšího počítače či notebooku. Možnosti synchronizace lze v programu detailně nastavit. Celý proces zálohování a synchronizace souborů a složek je možné také provést skrze lokální počítačovou síť či přímo internet. Allway Sync funguje tak, že analyzuje a porovnává data u zdroje i u cíle. Poté provede operaci podle volby uživatele.

Klepněte pro větší obrázek

Může tak synchronizovat data v obou částech, nebo pouze přenést soubory a složky z jedné části na druhou apod. Nechybí zde ani filtry a automatická synchronizace. Program je k nekomerčnímu použití zdarma a obsahuje i českou lokalizaci základních ovládacích prvků. Hlášení programu bohužel v češtině nejsou. Čtenář Aleq jej hodnotí pro synchronizaci souborů jako bezkonkurenční.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Allway Sync 11.2.2 (6,6 MB)


Network File Monitor Pro

Tento data replikační, zálohovací a synchronizační program pro lokální síťové soubory a složky patří spíše do kategorie profesionálních nástrojů. Administruje a monitoruje síťové prostředky. Obsahuje flexibilní nastavení plánovače úloh a mnoho dalších funkcí jako například kopírování a přesouvání souborů uvnitř LAN, FTP nebo emailové přesouvání souborů, spouštění programů, posílání zpráv mezi počítači, posílaní emailových zpráv a řadu dalších.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Network File Monitor Pro 2.32.15.1 (4,0 MB)


MirrorFolder

Poslední z nabídky zálohovacích a synchronizačních programů. Vytváří přesné obrazy vybraných složek či celých disků. To může činit na lokálním disku, přenosných zařízení či skrze síť. Podstatnou funkcí je zde synchronizace v reálném čase, kdy program běží klidně na pozadí a okamžitě zálohuje jakékoli změny, které v datech či složkách zaznamená. Při případném poškození původního disku naleznete důležité informace tam, kam jste nasměrovali „mirroring“.

 

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program MirrorFolder 5.0.270 (2,8 MB)


 

Příští týden můžete na fóru Živě.cz diskutovat nad tématem nejlepšího programu pro webovou kameru. Ta je čím dál víc běžnou součástí notebooků i počítačových sestav. K využití jejího potenciálu mohou sloužit nejrůznější pomůcky, které dodají obrazu určitý vzhled, umožní záznam sledovaného objektu do video formátu, vytvářet fotografie atd.

 

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (25) Další článek: Facebook prý uvolní svou verzi PHP. Bude mnohem rychlejší

Témata článku: Software, Nejlepší programy, GigaMania, Download, Veřejný odkaz, Nejlepší, Případné poškození, Sledovaná kamera, Nejlepší notebooky, Synchronizace, Druhý tábor, Nastavení, Nejrůznější nástroje, Unikátní algoritmus, Profesionální kategorie, Veřejná galerie, Sync, Syn, Live, Přesvědčivý argument, Notebook na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5