Nejlepší programy pro správu i tvorbu fontů

Pro různé příležitosti, různé druhy písma. Vyznat se ale ve všech nainstalovaných fontech nemusí být příliš snadné. A co když vám jejich podoba ne zcela vyhovuje?

Přestože práce s fonty není zrovna denním chlebem většiny uživatelů počítače, nastanou chvíle, kdy k ní může z nejrůznějších důvodů dojít. Pro tyto případy se vyplatí mít přehled o softwaru, který vám výrazně pomůže při zjišťování, které fonty máte nainstalované, jaká je jejich podoba i jakým způsobem je lze upravit, aby se více hodily vašim představám. Na následujících řádcích tak získáte přehled o nejznámějších a nejdůležitějších programech pro tuto činnost. Který z nich je ten nejlepší můžete určit v přiložené anketě.

Font Fitting Room Deluxe

Jeden z nejznámějších programů pro správu fontů ve Windows. Poradí si s většinou populárních typů a umožní jejich přidání či odebrání. Mezi podporované typy patří TrueType písma (.ttf, .ttc), OpenType písma (.ttf, .ttc,.otf), PostScript Type 1 písma (.pfm, .pfb) a Microsoft Windows písma (.fnt, .fon). Zobrazuje mapu všech dostupných znaků určitého písma spolu s dalšími podrobnými informacemi.

Klepněte pro větší obrázek

Program nabízí také možnost dočasného „natažení“ fontu, který může být použit běžícími aplikacemi, aniž by byla nutná jeho instalace do systému. Po restartu počítače již bude opět font nedostupný. Zde stáhnutelná pokročilejší verze Deluxe obsahuje nižší Standard především pokročilou práci s cachí, čímž činní procházení, nastavení a úpravy jednotlivých fontů mnohem rychlejším. Kromě mnoha maličkostí je zde podporována také funkce drag-and-drop, kdy můžete vkládat fonty pouhým přetahováním myši z prostředí Windows. Program při své dobré výkonnosti bohužel není freeware.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Font Fitting Room Deluxe 3.2.2 (3,0 MB)


AMP Font Viewer

Propracovaný správce fontů pro Windows, který pomáhá získat rychlý přehled o nainstalovaných i nenainstalovaných písmech, na nějž i kvůli kvalitě jeho práce a freewarové licenci upozornil čtenář s přezdívkou peytl. S jeho pomocí lze také fonty do systému přidávat a zařazovat je do kategorií. Nabízí také dočasné instalace fontů (dokud nebude program zavřen), tisk seznamu písem i s ukázkou i oblast pro testování vzhledu fontu. AMPsoft podporuje práci s TrueType a OpenType fonty.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program AMP Font Viewer 3.86 (522 kB)


Printer´s Apprentice

Profesionální nástroj pro správu fontů ve Windows. Spolupracuje s TrueType i s Adobe Type 1 (ATM) fonty. Nabízí tisk ukázek a listů nainstalovaných fontů. Můžete si prohlédnout jakýkoliv znak každého fontu, jak vypadá v odstavci, zjistit jeho symbol na klávesnici a další. Aplikace dokáže písma TrueType také instalovat či odstraňovat. Zvládá instalaci více fontů najednou. Z CD disků či jiných médií dokáže vytvořit podrobné seznamy o dostupných fontech.

Klepněte pro větší obrázek

Zatím nejnovější verze programu vylepšuje práci v rámci nových Windows 7, v nichž měly starší verze programu problémy. Printer´s Apprentice si nyní poradí i s tzv. skrytými fonty, rovněž vám umožní v případě potřeby odinstalovat i fonty, které jsou chráněny samotnými operačním systémem (po zvláštním varování samozřejmě). I tento produkt je placeným programem, přestože si jej zde můžete vyzkoušet po určitou dobu zdarma.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Printer's Apprentice 8.1.8.10 (7,7 MB)


Cfont Pro

Cfont Pro představuje druhou freewarovou alternativu k výše uvedeným placeným produktům, přestože dříve byl sám placeným softwarem. Jedná se o pokročilého správce písem. Umožňuje prohlížení, instalaci a odinstalaci systémových a tiskových fontů. V „Preview All" módu můžete prohlížet všechna písma naráz. Jedna z voleb je SlideShow, kde aplikace postupně prochází a zobrazuje fonty ve vámi definovaném časovém intervalu.

Klepněte pro větší obrázek

Fonty můžete prohlížet i z datových nosičů či pomocí sítě, aniž byste je museli instalovat. Co se podpory písem týče, tak můžete pracovat s fonty typu TrueType, OpenType, Bitmap a Postscript Type 1. Podpora operačních systémů je držena od Windows 2000 výš. Program dále nabízí příjemné uživatelské prostředí, které lze významným způsobem upravovat pro potřeby každého jednotlivého uživatele. Zvolený font také můžete prověřit zkouškovým exportem do HTML či RTF.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Cfont Pro 4.0.0.20 (3,0 MB)


FontCreator

Doposud představované programy sloužily ke správě již existujících fontů. Co ale dělat v případě, že žádné nalezené písmo neodpovídá vašim představám ideálního grafického doplňku pro podobu tištěného dokumentu, webové stránky či grafické prezentace? Řešením může být vytvoření vlastního typu písma. Tato aplikace představuje plnohodnotný nástroj ke tvorbě nových fontů.

Klepněte pro větší obrázek

Díky přehlednému rozhraní umožní efektivní práci i úplným začátečníkům. Editor dovoluje snadně modifikovat kompletní sadu znaků jakýchkoliv TrueType písem a písem založených na OpenType font technologii. Nabízí konverzi naskenovaných obrázků do obrysů či přímo vytvoření nového znaku pomocí vlastní ruky. Nejnovější verze 6 přichází především s možností importu vlastních obrázků na vektorovém základě a podporou Windows 7.

stáhnout program FontCreator 6.1 (9,3 MB)


BitFontCreator

I tento program slouží k vytváření vlastních písem a úpravě těch existujících, tentokráte v podobě jednobarevných fontů pro LCD/LED zobrazovací zařízení. Do programu lze importovat již zde mnohokráte zmiňované typy písem TrueType, OpenType, Adobe Type a také rastrové fonty. Po úpravě je lze exportovat do bitmapové podoby v závislosti na pořízeném typu verze.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program BitFontCreator Pro 2.3.2 (1,3 MB)


Témata článku: Software, Nejlepší programy, GigaMania, Deluxe, Pořízený obrázek, Podrobná úprava, Nejznámější systém, Room, Nejznámější program, Nová přezdívka, Pokročilá práce, Podrobný přehled, Postscript

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 188

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 91

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje