Nejlepší programy pro převod videa do mobilů

Jízda vlakem, stání v zácpě, čekání na úřadě. Takové a další případy si přímo říkají o puštění nějakého filmu nebo seriálu na mobilu či PDA. Čím ale upravit video do potřebné podoby?

Nejnovější typy mobilních telefonů s pokročilým operačním systémem a s velkým displayem zvládnout přehrát většinu videí bez nutnosti jejich úprav. Starší a méně funkčně vybavené přístroje s tímto mohou mít i v současnosti problém. Navíc jsou situace, kdy se hodí úprava rozlišení, kódování, formátu i světlosti snímku, aby bylo jeho přehrávání na přenosném zařízení co nejpohodlnější a v co nejlepší kvalitě.

Zeptali jsme se proto čtenářů Živě.cz na příslušném fóru, jaký program by doporučili právě pro převod formátů videa a jeho úpravu pro použití v přenosných zařízeních. V čilé diskuzi padlo velké množství různých doporučení, protože každý od podobného kusu softwaru očekává trochu něco jiného a každý má své vlastní potřeby a typ mobilního přehrávače. Nabízíme vám proto ke stažení co nejpestřejší výběr doporučených programů i s argumentací jejich zastánců.

SUPER

Samotný název může na první pohled evokovat, že se jedná o něco speciálního, což do značné míry potvrzují i časté reakce diskutujících. Název aplikace je složenina prvních písmen slov Simplified Universal Player Encoder & Renderer, což předznamenává její hlavní dovednosti. Jedná se o funkčně rozsáhlý freewarový program pro přehrávání, konverzi i kódování videa, audia i obrázků. Nabízí podporu dlouhé řady formátů, které lze mezi sebou libovolně převádět.

Klepněte pro větší obrázek

Disponuje i schopnosti úprav videí přesně do formátů ideálních pro přehrávání mobilními telefony různých výrobců. Zvládá rovněž extrahování audio stopy z videa i práci se streamovaným videem. Diskutující s přezdívkou nerzhul program popisuje jako rychlý a spolehlivý. Oproti tomu sk8pr, který v minulosti program používal, není příliš spokojen s jeho přehledností a neschopností zakomponovat titulky při konverzi v porovnání s jím prosazovanou aplikací PocketDivXEncoder (viz níže).

stáhnout program SUPER 2011 build 47 (22 MB)


Format Factory

Malý, jednoduchý, líbivý a multifunkční konvertor multimediálních souborů. Mezi sebou bez problémů převádí nejčastější a nejpopulárnější formáty audia, videa i obrázků. K tomu přidává i schopnost ripování filmových DVD i hudebních CD, funkce pro opravu poškozených audio a video souborů a povedenou českou lokalizaci. Zaměřuje se také na úpravu videa pro přenosná zařízení do formátu MP4.

Klepněte pro větší obrázek

Program vřele doporučuje čtenář –Bambulka-, který u něj vyzdvihuje především češtinu, jednoduché ovládání a široké možnosti nastavení, což mu přijde jako velice dobrá kombinace na bezplatný software. Pajachovancu používá Format Factory kvůli jeho přehlednosti a široké škále podporovaných formátů. Na druhou stranu si třeba SifWolf stěžuje, že program má problémy s vkládáním titulků do videa a speciálně s českými znaky.

stáhnout program Format Factory 2.60 (38 MB)


MediaCoder

Dlouholetá opensourcová klasika mezi konvertory audia i videa. Nabízí převod mezi velkou spoustou formátů s výbornou kvalitou, vysokou rychlostí a množstvím úprav a nastavení. Ke své práci nevyžaduje doinstalování nějakých kodeků, vše si zařídí sám ve vlastním prostředí. Podporuje samozřejmě konverzi do formátů pro mobilní zařízení, přičemž pro zjednodušení operace nabízí i šablony pro nejznámější zařízení s optimálním nastavením výstupu. Čtenář onlavu MediaCoder vyzdvihuje pro jeho dobrou podporu titulků.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program MediaCoder 0.8.0.5135 (28 MB)


Avidemux

Multiplatformní (Windows, Linux, Mac OS X, BSD) opensourcový editor videa určený k jednoduchému stříhání, filtrování, vyvažování barev i enkódování celé řady video formátů, samozřejmě včetně těch určených pro mobilní zařízení. Typickým pro aplikaci je její jednoduché ovládání a přehledné uživatelské prostředí. Na tento program podle svých slov nedá dopustit Pepa Vybíhal. Obdobně se k tomu staví i jxjl, který s jeho pomocí konvertuje videa do nějakých nenáročných kodeků.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Avidemux 2.5.5 (2,6 MB)


Any Video Converter

Software pro kompletní práci s multimediálními soubory. Obsahuje nástroje pro konverzi videa, ripování DVD i jejich klonování. Jedná se o pokročilý a funkčně vybavený program, který nabízí graficky příjemné a přehledné uživatelské rozhraní, dále vysokou rychlost konverze i schopnost převedení videí do formátů vhodných pro přenosná zařízení od Applu, Sony, Microsoftu a dalších. Na kvalitě programu se shodli i jeho uživatelé hadasek, Snekac i Sasakr, který jej zmiňuje jako nejlepší placený software, zatímco zdarma by si vybral SUPER.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Any Video Converter Pro 3.22 (26 MB)


PocketDivXEncoder

Program, který se zaměřuje na enkódování, konverzi a optimalizaci videí pro jejich přehrávání v přenosných zařízeních i jinde. Uživatel zde může nastavit kvalitu videa i audia, rozlišení, zvýšit světlost, kontrast a další parametry. V aplikaci si lze pohrát i s nastavením titulků pro jejich správné zobrazování. Program doporučil v diskuzi sk8pr, který jej využívá pro převod videí i s titulky do menšího rozlišení. Dále doplňuje, že na webových stránkách PocketDivXEncoderu lze nalézt přednastavení pro konkrétní telefon, což usnadní upravování video výstupu při převodu.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program PocketDivXEncoder 0.3.96 (6,8 MB)


Kigo Video Converter

Freewarový konvertor video souborů, který se zaměřuje na kvalitu výstupu i rychlost převodu. Podporuje celou řadu běžně užívaných video formátů. Rovněž lze převádět video do audia, tedy v podstatě vybrání zvukové stopy do formátu MP3, AAC atd. Je možné zakoupit i pokročilejší verzi Pro, která obsahuje předdefinované nastavení pro přenosná zařízení typu iPhone, PSP a další. Aplikaci využívá Honza16, který kromě licence považuje za výhodu především možnost upravení rozlišení, datového toku i použitého kodeku videa.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Kigo Video Converter 1.1.0 (19 MB)


Xilisoft Video Converter

Jako poslední si představíme všestranný nástroj pro převod mezi mnoha video i audio formáty, mezi nimiž nechybí ani ty pro přenosná zařízení. Program dokáže převádět více souborů najednou, což urychluje práci při dostatku výpočetního výkonu. Tuto operaci lze pozastavit a kdykoliv ji opět spustit. Vybrat si můžete libovolný audio a video kodek i nastavit výstupní parametry.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Xilisoft Video Converter 6.5.5 (32 MB)


Diskuze (47) Další článek: Týden Živě 120: novinky z Vegas a chudák Flip

Témata článku: Software, Nejlepší programy, GigaMania, PSP, Nejpopulárnější formát, Encoder, Vid, Placený software, Dobrá kombinace, Český znak, Format, Bezplatný software, Video Converter, Converter, Freewarový program, Sony PSP, Audio formát, Audio, Nejlepší reakce, Nejpopulárnější kus, Mp3 a mp4 přehrávače, Videosoubor, Častá operace, Šnek, Častá diskuse, Mobilní telefony na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor