Nejlepší programy pro překlad z cizích jazyků

Internet se stal vpravdě celosvětovým médiem. Lze zde nalézt informace různého původu, zaměření i jazyků. Abyste vystoupili z malého českého rybníčku, můžete využít jazykových překladačů.

V současném globalizovaném světě se jen málokdo obejde bez alespoň elementární znalosti některého z cizích jazyků. Ve světě počítačů to platí dvojnásob. Co když ale naše jazykové schopnosti nestačí na činnost, kterou chceme vykonávat? V tu chvíli přicházejí na řadu počítačové slovníky a překladače. Který je ale ten nejlepší? Odpověď na tuto otázku se snažili zjistit diskutující na fóru Živě.cz.

Diskuze se nesla především ve znamení argumentace dvou táborů, přičemž jeden se zastával aplikace Google Translate Client a ten druhý programu PC Translator. Zastánci prvního zmíněného argumentovali jeho použitím zdarma a dobrého výstupu, který je srovnatelný s drahým PC Translatorem. Oponenti Google Translate Clientu zase tvrdí, že svým strojovým překladem kvalit PC Translatoru nedosahuje, takže pro hodnotnou práci je třeba si připlatit.

Google Translate Client

Práce s on-line překladačem Google nebyla vždy nejpohodlnější. Proto došlo k vytvoření nástroje (GTC), který se nainstaluje do systémové lišty, odkud lze jednoduše překládat kompletní stránky či pouze jejich části právě za pomoci bohaté slovní databáze Googlu. Po vybrání základního jazyka (tedy češtiny) už stačí jen konkrétní text označit a při zobrazení ikonky na ni kliknout, čímž dojde k vytvoření okna s překladem.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě okamžitého překládání přímo ve webovém prohlížeči je možné využít klasického dvouoknového překladače, kam lze osvědčeným způsobem text kopírovat. Pro čtenáře s přezdívkou nosiris je GTC pro svou rychlost, kvalitu a bezplatnost jasnou volbou. Siddhi shrnuje, jak ke GTC přešel od PC Translatoru. Nástroj od Google mu přijde jednodušší, přesnější a především zdarma.

stáhnout program Google Translate Client 5.0 (2,4 MB)


PC Translator

Jako další program nelze neuvést hlavního rivala z diskuze – PC Translator. Slouží pro podporu překladu textů do češtiny a z češtiny do cizího jazyka. Pomáhá při překladu webových stránek, e-mailů, faxů, dopisů, návodů, nápověd a jiných textů. Obsahuje oboustranný překladač textů, překladač webových stránek, překladač textů v MS Wordu, Outlooku (a dalších) a multioborový slovník s výslovností namluvenou rodilými mluvčími.

Klepněte pro větší obrázek

Slovníkové databáze obsažené v tomto programu patří k největším na českém trhu. Program se dá nainstalovat na počítače s Windows 7, XP i Vista. Zkušební demo je pouze ve verzi 2007, ovšem zakoupit lze nejnovější 2010. Čistě slovník pro jeho obrovskou slovní zásobu používá s3icc0. Největším zastáncem PC Translatoru v diskuzi byl ale čtenář s přezdívkou baltimora, podle nějž na rozdíl od GTC PC Translator překládá i celé fráze srozumitelně.

stáhnout program PC Translator 2007 (6,9 MB)


PEKI slovník

Program je určen pro vyhledání hesel z překladových slovníků v prostředí různých operačních systémů. Všechna data slovníku se používají lokálně. Program neobsahuje žádnou vlastní slovní zásobu. Nicméně na stránkách autora je připravena společná distribuce programu PEKI slovník s několika vybranými databázemi slovíček, jejichž licence umožňuje bezplatné šíření, plus odkazy na další možné zdroje slov.

Klepněte pro větší obrázek

PEKI slovník je možné spustit na operačních systémech typu Windows, Linux, MacOS, OS/2, Solaris a dalších. Čtenářům Živě.cz tento program doporučil diskutující s přezdívkou dodger.

stáhnout program PEKI slovník 1.21 (6,2 MB)


BabelFish Translation

Jednoduchý překladač pro webový prohlížeč Firefox. BabelFish zvládá překlad jak jednotlivých slovíček, tak i celý článků. Stačí určitý text označit a BabelFish se postará o vše ostatní sám. Překlad se zobrazí v malém okně, které se ukáže vpravo dole od zvoleného textu. Lze využít překladatelských služeb Google či Yahoo, kdy uživatel může rychle přepnout mezi jednou a druhou, aby tak porovnal výsledek.

Klepněte pro větší obrázek

Program doporučuje uživatel oooooooooo, přestože podle něj obsahuje pouhé dva překladače. Je ovšem možné je do značné míry zeditovat a upravit a aplikaci obohatit i o vlastnoručně vytvořené pluginy. Tím se zlepšuje práce s kontextem překládaných vět.

stáhnout program BabelFish Translation 1.93 (411 kB)


Opera Mini Translator

Miniaturní skriptík tentokráte pro webový prohlížeč Opera, který je vhodné používat pro krátké překlady konkrétních slov či frází. Stačí označit určitý text a dole v liště se pomocí služby Google zobrazí přeložen do vybraného jazyku. Nativně je nastaven překlad do gruzínštiny, stačí ovšem přepsat v řádku &langpair=| poslední dvě písmena na cs a skript bude překládat do češtiny. Zdrojové jazyky sám detekuje, čímž se výrazně zrychluje práce.

Klepněte pro větší obrázek

Mini Translator využívá beholder, který při neznalosti některého slovíčka či fráze v textu tuto část označí a okamžitě dostane překlad. Hlavní výhodou je především rychlost překladu.

stáhnout program Opera Mini Translator (0,99 kB)


Verdict Free

Verdict Free je anglicko-český slovník od autorů známého Eurotranu, který se vyznačuje především svou jednoduchostí, přehledností (vypadá tak trochu jako panel ICQ), intuitivním ovládáním a tím, že je zcela zdarma. Obsahuje více jak půl milionu překladových párů, tj. dvojic anglického slova nebo fráze a odpovídajícího českého překladu. Kromě všeobecné zásoby slovník pokrývá i základní odbornou terminologii z oblastí jako je technika, ekonomika, lékařství nebo počítače.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Verdict Free 1.5 (3,6 MB)


Diskuze (28) Další článek: Týden Živě: Apple vydělává. Microsoft také a více

Témata článku: Software, Nejlepší programy, GigaMania, Opera Mini, Jazyk, Mini PC, Google Translate, Hlavní rival, Překladače celých vět, Translator, Cizí jazyk, Překlad, Translate, Překladový slovník, Překladače, Druhý program, Google Translator, Translation


Určitě si přečtěte

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

** Alternativní DNS servery mohou zpříjemnit surfování na internetu ** Existuje několik ověřených alternativ, nejen známé DNS od Googlu ** Alternativní DNS však mají i své nevýhody, pozor na ně

Petr Březina | 31

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Nejlepší služby pro streamovanou hudbu: Není jen Spotify

Nejlepší služby pro streamovanou hudbu: Není jen Spotify

** Za měsíční předplatné je dnes možné získat přístup k desítkám milionů skladeb ** S některými méně známými interprety je ale stále problém ** Cena předplatného může být i jen pár desítek korun

Vladislav Kluska | 45

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 27

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

** Občanka s čipem už je standardně vydávaným osobním dokladem v Česku ** Umožní využívat Portál občana a funkce elektronické státní správy ** Pokud ji chcete naplno využívat, musíte si čip aktivovat

David Polesný | 114

Galerie: Navštívili jsme Cosmos Discovery. Uvidíte Sojuz, Mir i kokpit raketoplánu

Galerie: Navštívili jsme Cosmos Discovery. Uvidíte Sojuz, Mir i kokpit raketoplánu

** Brno hostí do konce léta unikátní výstavu Cosmos Discovery ** Uvidíte zde celou historii kosmonautiky ** Stovky originálů i detailních maket

Jakub Čížek, Antonín Trčálek | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny