Nejlepší programy pro počítačové hráče

Hraní her se stalo na počítači již před mnoha lety samozřejmostí pro velkou část uživatelů. Pokud se hernímu dovádění věnujete intenzivněji, jistě oceníte řadu pomocníků pro ulehčení či zpříjemnění zábavy.

Na fóru Živě.cz probíhá diskuze mezi uživateli ohledně zajímavých utilitek pro hráče počítačových her. Lze zde nalézt pomocníky pro lepší komunikaci, propojení počítačů, stahování her, zvyšování výkonu počítače i zachycování snímků a videí z herních klání a mnoho dalšího. Protože diskuze byla plodná a přinesla celou řadu zajímavých tipů, přejděme rovnou k věci a představme si ty nejčastěji doporučované aplikace.

Game Booster

Program se zaměřuje na optimalizaci počítače pro lepší a rychlejší běh PC her jen pomocí jediného tlačítka. Game Booster funguje tak, že dočasně vypíná postradatelné služby a procesy běžící v pozadí, vyčistí operační paměť a zintenzivní výkon procesoru. Po ukončení hraní zase vrátí systém do původního stavu. Výhodou aplikace je freewarová licence i česká lokalizace. I proto jej doporučuje např. čtenář s přezdívkou Power1000.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Game Booster 3 Beta 2 (3,9 MB)


DOSBox

Také s nostalgií vzpomínáte na staré hry určené pro operační systém DOS? Na nových systémech si je už většinou nezahrajete. Pomoci vám může tento emulátor, který má výborné schopnosti pro práci s grafikou i emulaci zvuku. Díky němu si pustíte staré, ale stále ještě nezapomenutelné pecky. Problém může představovat vysoká zátěž na procesor při spuštění náročnějších her. Naopak výhoda spočívá v přívětivé opensourcové licenci. Čtenářům jej doporučují např. uživatelé USER47, jehovista či jtojnar.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program DOSBox 0.74 (1,4 MB)


Steam

Aplikace, která nabízí rozhraní pro komunikaci, získávání informací i samotný nákup her v databázi serveru Steampowered. Spuštěním programu získá uživatel zázemí a přístup k produktům společnosti Valve Corporation a mnoha dalších vydavatelů. Pouhými několika kliknutími lze vybranou hru zakoupit a stáhnout. Navíc je zde umožněno navazování multiplayerového hraní i komunikace mezi uživateli. Nemalá je i informační hodnota programu, kdy se hráč dozví ihned o nejnovějších opravách, bonusech i nově vydaných herních titulech.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Steam (1,5 MB)


Fraps

Mnohdy užitečná aplikace, která nabízí několik základních funkcí. Tou první je benchmark, kdy otestujete svou grafickou kartu v různě náročných podmínkách a výsledky můžete porovnávat. Pro Fraps mnohem charakterističtější funkcí je ale zachytávání obrázků i videa z her. Obrázky jsou automaticky ukládány a pojmenovány a video v programu je nahráváno v reálném čase až do rozlišení 2560x1600 s nastavitelnou obnovovací frekvencí v úrovni od 10 do 120 obrázků za sekundu. Uživatel alifuk třeba Fraps používá právě na měření výkonu, aby zjistil nejkvalitnější nastavení pro 60 fps ve hře.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Fraps 3.4.6 (2,2 MB)


Xfire

Xfire je méně typický klient pro instant messaging zobrazující hru, kterou vy či váš známý zrovna hrajete, a především nabízí možnost komunikovat při spuštěné hře. Odpadne tak problematické, zdlouhavé a rušící minimalizování hry kvůli odpovědi kamarádovi apod. Místo toho Xfire zobrazí své okno přímo ve hře, aniž by vám ji jakkoli narušil, shodil či dokonce vypnul. Komunikovat s přáteli samozřejmě můžete i mimo hru.

Klepněte pro větší obrázek

Pořádat lze i skupinovou komunikaci, kdy se dá psát i s více lidmi najednou. Druhou část Xfire představuje možnost vyhledávání, prohlížení a připojování se na on-line herní servery. Xfire podporuje velké množství moderních her. Rovněž rozpozná hry nainstalované na počítači a nabídne seznam serverů k připojení. Xfire ke své plné spokojenosti při hraní her používá např. čtenář s přezdívkou matox01, Milan Š. a mnoho dalších.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Xfire 1.132 (6,7 MB)


Hamachi

Nevlastníte veřejnou IP adresu, ale potřebovali byste se svým protějškem vytvořit virtuální síť mezi dvěma konkrétními počítači? Vyzkoušejte Hamachi, který si nejen poradí s neveřejnými IP adresami, ale problémy mu nedělají ani firewally. Při komunikaci můžete využívat jednoduchý vestavěný instant messenger. Hamachi doporučuje celá řada přispěvatelů, mezi nimi Bornnover, suk i total metal fetal. Ti, kterým program z různých důvodů nevyhovuje, získají na fóru informace o alternativách.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Hamachi 2.0.3.111 (3,5 MB)


RivaTuner

Chcete zvýšit výkon své grafické karty na maximum? Vyzkoušejte RivaTuner. Jde o malý prográmek, který nepotřebuje instalaci, a výsledky jsou po chvíli znatelné. Pomocí tohoto nástroje získáte přístup k nedokumentovaným funkcím ovladačů Detonator a Catalyst. Uživatel Forty- jej využívá k monitorování teploty grafické karty i během hraní, kde je ukazatel přítomen a je možné jeho pozici nastavit.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program RivaTuner 2.24c (2,7 MB)


MAME

Další emulátor v nabídce. MAME (Multiple Arcade Machine Emulator) je opensourcový projekt, který plně zprostředkuje spouštění herních datových souborů (ROMů) na PC. Momentálně dokáže emulovat přes 2600 unikátních (a přes 4600 celkově) klasických arkádových her z let sedmdesátých, osmdesátých a devadesátých a některé z poslední doby. MAME si klade za cíl nenechat tyto legendární hry zapadnout v historii. Na stránkách produktu máte dokonce možnost několik klasických her stáhnout.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program MAME 0.140s (11 MB)


ABCgames Cheater

Pokud jste náruživí počítačoví hráči, jistě jste se již setkali s herními podvody neboli cheaty. S nimi je např. možné se stát ve hře nesmrtelným, získat více bodů či postoupit do dalších úrovní. Pro jejich snazší vyhledání vám jistě pomůže rozsáhlá freewarová databáze pro PC, PSX a další. Program je pravidelně aktualizován, takže zde najdete kódy i pro ty nejnovější hry. Kromě cheatů se zde můžete probírat i dobře vypracovanými návody a dalšími užitečnostmi.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program ABCgames Cheater 1.06 (2009/08) (2,7 MB)


Herní klient Zaparit.cz

S programem si již nemusíte pamatovat IP adresya porty serverů, naopak můžete stáhnout potřebné soubory přímo z klienta, najdete zde také integrovaný banlist, přehled o nastavení jednotlivých herních serverů, TeamSpeak server a Shoutbox. Nechybí ani přehled hráčů na serveru v reálném čase. U hry Counter Strike jsou dokonce i podrobné statistiky profilu hráče.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Herní klient Zaparit.cz (2,7 MB)


 

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (21) Další článek: Týden Živě: Zoot, Caffeine a akcelerované prohlížeče

Témata článku: Software, Nejlepší programy, GigaMania, Informační hodnota, Zachycování, Nostalgie, DOSBox, Vysoká zátěž, Counter Strike, Fraps, Užitečná aplikace, Herní klient, Booster, Counter, Hero, Profi hráč, Hráč, Hamachi, Steam, Metal, Game, Fort, Valve Corporation, Staré video, Teamspeak, Nejdoporučovanější počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 126

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11