Nejlepší programy pro hledání duplicitních souborů

Operační systém, některý software i samotní uživatelé si občas záměrně či omylem vytvářejí kopie nejrůznějších dat. Ty se časem nakupí do neúnosné míry. Jak je najít a zbavit se jich?

Tento článek jsme již aktualizovali, přečtěte si novější verzi:


Úspora místa, zvýšení přehledu a odstranění bordelu. Především tyto motivy bývají u rozhodnutí nainstalovat si nějaký program pro odstraňování duplicitních souborů. Obdobně uvažoval i návštěvník fóra na Živě.cz pod přezdívkou totcmd. Ten sice na základní vyhledávání shodných dat používá Total Commander, nicméně hledá nějakého specialistu. Několik takových mu nabídli ostatní čtenáři Živě.cz a několik další přidává redakce Živě.cz.

Sledujte výběry nejlepších programů pro různé činnosti (RSS)

Duplicate File Detektive

Pokročilý program pro hledání duplicitních souborů. Zvládá skenovat vybrané složky, ovladače, přenosná datová zařízení i sdílená síťová data. S nalezenými výsledky lze pracovat tím, že dojde k přesunu, archivaci či vymazání nalezených duplicit. Program je při skenování dostatečně svižný. Za jeho služby ovšem musíte připlatit nemalých 40 dolarů. Jako alternativu ke svému Total Commanderu jej doporučuje právě čtenář totcmd.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Duplicate File Detective 3.5.0.49 (5,6 MB)


Anti-Twin

Anti-Twin je účinný nástroj pro srovnání souborů, který vyhledává duplikáty nebo soubory podobné velikosti na pevném disku. Nalezené duplikáty je možno přesunout do koše nebo je přímo odstranit. Anti-Twin nabízí různé metody vyhledávání - srovnávání podle názvů souborů, srovnávání podle obsahu (binárně) nebo dokonce srovnávání pixelů v obrázcích.

Klepněte pro větší obrázek

Anti-Twin se hodí kupříkladu k nalezení a odstranění duplicitních hudebních MP3 souborů nebo podobných obrázků. Za pomocí této aplikace se dají vyhledat ve firemních sítích také chaotická datová úložiště zaměstnanců, například nepotřebně kopie a nadbytečné datové zálohy. Pro nekomerční použití je program zdarma. Chválí si ho i čtenář yuris62 a charakterizuje jej slovy jednoduchý, dobrý a v češtině.

stáhnout program Anti-Twin 1.8 (763 kB)


jwDuplFiles

Další aplikace vyhledávající duplicitní soubory na pevném disku počítače. Soubory hledá na základě tří kritérií - název, velikost a obsah. Tato kritéria je možné použít všechna naráz, nebo se spokojit pouze s jedním či dvěma. Vyhledávat můžete v konkrétních složkách, nebo po celém disku. Počítejte s tím, že sken a porovnávání obsahu celého disku potrvá delší dobu.

Klepněte pro větší obrázek

Jakmile program svou činnost dokončí, zobrazí výsledky hledání. Nalezené duplicity můžete nechat smazat. Zbavíte se tak i velkého množství zbytečných dat. Zprávu o celém procesu si můžete nechat vygenerovat do html. Program ke svému běhu potřebuje Microsoft . NET Framework 2.0. Potěší také příznivce freewaru a programů v češtině, protože jwDuplFiles pochází od českého autora. Používá jej např. myšpulín, který si pomocí něj protřídil především fotky.

stáhnout program jwDuplFiles 2.0 (328 kB)


Visual Similarity Duplicate Image

K třízení fotografií a grafických souborů a hledání jejich duplicit ovšem slouží i tento program. Na rozdíl od mnoha podobných programů nepracuje pouze s atributy souboru, ale využívá propracovaný algoritmus, který dovede určit, zda je obsah obrázků totožný nebo alespoň velmi podobný. Díky tomu může porovnávat obrázky v různých formátech a o různých velikostech.

Klepněte pro větší obrázek

Program nalezne shodu i u převrácených obrázků i o 180°. Uživateli po skenu vypíše, na kolik procent jsou jednotlivé soubory spolu shodné. Pro vymazání pak automaticky označí ten soubor, který má nižší rozlišení či horší kvalitu. Visual Similarity Duplicate Image Finder dokáže pracovat s opravdu velkým množstvím grafických formátů. Podporuje také prakticky všechny druhy RAWů z digitálních fotoaparátů. Duplicitu tak můžete hledat i v těchto syrových datech.

stáhnout program Visual Similarity Duplicate Image Finder 3.5.0.1 (1,7 MB)


EF Duplicate MP3 Finder

Další z úžeji zaměřených programů pro vyhledávání duplicit je EF Duplicate MP3 Finder. Jeho specializace je zřejmá již z názvu – vyhledává a odstraňuje audio soubory na základě shodných či velice podobných parametrů. Navíc pracuje s ID3 tagy, které používá k porovnávání a v případě chybějících údajů je i doplní. Díky tomu tak pozná, že se jedná o shodnou skladbu navzdory odlišnému bitrate a velikosti. Krom MP3 pracuje program i s OGG, WMA či FLAC.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program EF Duplicate MP3 Finder 5.0 (1,3 MB)


Duplicate Email Remover

Ve specializacích i nadále pokračujeme. Tento program je prakticky odstraňovač duplicitních e-mailových zpráv. Duplicate Email Remover se instaluje jako doplněk poštovního klienta Microsoft Outlook. Duplicity vyhledává jak v rámci jedné složky, tak napříč všemi daty v Outlooku. Zbavíte se tak různě přeposlaných e-mailů, stejné pošty od více lidí apod. Aplikace je také plně kompatibilní s MS Exchange.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Duplicate Email Remover 2.16.0 (5,0 MB)


CloneSpy

Jako poslední dnešní program si krátce představíme jednu freewarovou alternativu. Oproti výše uvedeným programům neoplývá žádnou znatelnou výhodou či extra funkcí. Jeho použitelnost spočívá především v tom, že je plně zdarma. Méně zkušeným uživatelům bude také vyhovovat jednoduché ovládání programu. Vybírá soubory, které jsou duplicitní, mají stejný název či stejný objem dat.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program CloneSpy 2.51 (740 kB)


Během příštího týdne budete mít možnost diskutovat ve fóru Živě.cz nad tématem, který program je nejlepší k vytváření virtuální mechaniky. Image CD či DVD disků jsou vhodné v momentě, kdy potřebujete doinstalovat nějaké součásti softwarového balíku, ale média s sebou nechcete fyzicky pořád nosit. Jaký program ale používáte na připojení image coby virtuální mechaniky?

Témata článku: Software, Nejlepší programy, GigaMania, Stejný název, Jednoduché vyhledávání, Pokročilé odstranění, Vybraný specialista, Podobná velikost, Twin, Různá alternativa, Hledání, Propracovaný algoritmus, Stejný soubor, Finder, Stejné množství, Nalezený soubor, Nejlepší program, Flac

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Včera | Vojtěch Malý | 144

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje